dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 82
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 1635
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Tak się zastanawiam kto normalny zakłada teraz gaz. Już lepiej zwykłą trójfazową grzałkę do jakiegoś 100l bojlera wpakować i tym grzać dom w taniej taryfie do tego 1 dwa splity. Poza tym ceny pomp ciepła zwłaszcza Chinek są przystępne.
    Nooo, te dwa splity to komfort jak cholera. Mam splita w salonie i służy tylko do chłodzenia. Kilka razy grzałem i niech to diabli takie grzanie. Wyłączysz i za chwilę zimno. No i to jest zarąbisty argument przeciw grzaniu gazem. Dwa splity i bojler, dobre. Szczególnie przy np mojej ponad 200 metrowej chałupie. O zimnych podłogach w większości domu nawet nie wspomnę. Brawo Ty!
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  2. #22
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał AG_home Zobacz post
    Interesuje mnie jak pompa pw działając jako jedyne źródło grzewcze będzie się sprawdzać w praktyce przy większych mrozach. Przyznam, że możliwość uniezależnienia się od pgnig jest kusząca.
    Przy -26st.C 2 lata temu grzala normalnie tak jak przy +10st.C ale oczywiscie dłużej.

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Nooo, te dwa splity to komfort jak cholera. Mam splita w salonie i służy tylko do chłodzenia. Kilka razy grzałem i niech to diabli takie grzanie. Wyłączysz i za chwilę zimno. No i to jest zarąbisty argument przeciw grzaniu gazem. Dwa splity i bojler, dobre. Szczególnie przy np mojej ponad 200 metrowej chałupie. O zimnych podłogach w większości domu nawet nie wspomnę. Brawo Ty!
    100l bojler z grzałka 3faz do podłogówki taki kociołek DIY
    CWU to inny bojler
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar AG_home
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    170

    Domyślnie

    Wnioski z dotychczasowej dyskusji:
    1. PC pw może być jedynym źródłem grzewczym
    2. Może zasilać CWU & CO (warunek: 100% podłogówka)
    3. Działa przy minusowych temp (wspomaga się grzałką przy dużych mrozach)
    4. Koszt instalacji wyższy niż kotłowni gazowej - o ile - jeszcze nie wiem - zbieram oferty to powiem.
    5. 1KWh energii wychodzi taniej niż gdyby był uzyskany za pośrednictwem gazu ziemnego.

    Jak coś źle napisałem to proszę mnie poprawić/uzupełnić.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Prawda
    Przyznajesz racje komus, kto ogrzewa dom groszkiem ?

    Uwazasz, ze gaz jest gorszy, od groszku ?
    Jakiego sasiada wolalbys miec za plotem ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #26
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Przyznajesz racje komus, kto ogrzewa dom groszkiem ?

    Uwazasz, ze gaz jest gorszy, od groszku ?
    Jakiego sasiada wolalbys miec za plotem ?
    Gdzie ja i "chwalenie" grzania węglem...
    fotohobby,opanuj się

    Każdy sposób na ogrzewanie domu bez paliwa stałego zasługuje na pochwałę

  7. #27
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał AG_home Zobacz post
    Wnioski z dotychczasowej dyskusji:
    1. PC pw może być jedynym źródłem grzewczym
    2. Może zasilać CWU & CO (warunek: 100% podłogówka)
    3. Działa przy minusowych temp (wspomaga się grzałką przy dużych mrozach)
    4. Koszt instalacji wyższy niż kotłowni gazowej - o ile - jeszcze nie wiem - zbieram oferty to powiem.
    5. 1KWh energii wychodzi taniej niż gdyby był uzyskany za pośrednictwem gazu ziemnego.

    Jak coś źle napisałem to proszę mnie poprawić/uzupełnić.
    3.przy -26st.C nie wspomagala się grzałką.Po prostu moc grzewcza jaką dom potrzebował gwarantowala pompa ciepła bez grzałki. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór mocy grzewczej pompy do potrzeb domu przy określonych temperaturach.
    5.W taryfie G12W i grzaniu akumulacyjnym 1kWh z pompy to 0,10zl a przy gazie ok.0,2zl.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Nie dyskutując o reszcie wyliczeń, dla mnie dziwnych, proszę o namiary, gdzie i kto oferuje takie ceny? Gdybym "wyrwał" PC z kotłownią za 16k, to robię miejsce w garażu w bryle (wywalając z niego motocykle, stawiam im mały garaż wolnostojący) na kotłownię

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    można też kupić LG za 10 tyś i kotlownia na pompie wyjdzie kolo 16-18 tys.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    3.przy -26st.C nie wspomagala się grzałką.Po prostu moc grzewcza jaką dom potrzebował gwarantowala pompa ciepła bez grzałki. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór mocy grzewczej pompy do potrzeb domu przy określonych temperaturach.
    5.W taryfie G12W i grzaniu akumulacyjnym 1kWh z pompy to 0,10zl a przy gazie ok.0,2zl.
    Arturo72 Sprawdzałeś/obliczałeś może kiedyś czy ogrzewanie PC pw bez ograniczeń (nocna taryfa itd) będzie tańsze od gazu? Ja już stary jestem i szukam komfortu i jak najmniej komplikacji. Podłogówkę chcę mieć na anhydrycie , by w razie czego (na ogół kaprysu żony ) szybciej mieć odczuwalne cieplo.
    Zakładając ,że decyduję cię na PC 'całodobowe" - będzie tańsze niż gaz czy nie bardzo?
    Może ktoś to liczył?

  10. #30
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Arturo72 Sprawdzałeś/obliczałeś może kiedyś czy ogrzewanie PC pw bez ograniczeń (nocna taryfa itd) będzie tańsze od gazu? Ja już stary jestem i szukam komfortu i jak najmniej komplikacji. Podłogówkę chcę mieć na anhydrycie , by w razie czego (na ogół kaprysu żony ) szybciej mieć odczuwalne cieplo.
    Zakładając ,że decyduję cię na PC 'całodobowe" - będzie tańsze niż gaz czy nie bardzo?
    Może ktoś to liczył?
    Pierwszy sezon grzewczy a właściwe rok kalendarzowy miałem taryfę G11 i grzalem całą dobę wg sterownika pokojowego i rok wyszedl mnie 1800zl c.o+cwu czyli potrzeby domu na energię 5500kWh i na cwu 4000kWh tyle mnie kosztowały czyli 1kWh wyszla 0,19zl.
    Ale gdybym miał G12W i również grzal całą dobę 1kWh wyniosła by ok.0,15zl.
    To są oczywiście teoretyczne wyliczenia ale bliskie prawdy po latach obserwacji.

    Z drugiej strony cena 1kWh z prądu to 0,30zl w G12W czyli tylko o 10gr drożej niż z gazu ziemnego ale o conajmniej 10000zl taniej w inwestycji jest prąd.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 02-03-2018 o 17:55

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post

    Z drugiej strony cena 1kWh z prądu to 0,30zl w G12W czyli tylko o 10gr drożej niż z gazu ziemnego ale o conajmniej 10000zl taniej w inwestycji jest prąd.
    Kto daje taka cenę za prąd, bo jakoś nie jestem w temacie?
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Pierwszy sezon grzewczy a właściwe rok kalendarzowy miałem taryfę G11 i grzalem całą dobę wg sterownika pokojowego i rok wyszedl mnie 1800zl c.o+cwu czyli potrzeby domu na energię 5500kWh i na cwu 4000kWh tyle mnie kosztowały czyli 1kWh wyszla 0,19zl.
    Ale gdybym miał G12W i również grzal całą dobę 1kWh wyniosła by ok.0,15zl.
    To są oczywiście teoretyczne wyliczenia ale bliskie prawdy po latach obserwacji.

    Z drugiej strony cena 1kWh z prądu to 0,30zl w G12W czyli tylko o 10gr drożej niż z gazu ziemnego ale o conajmniej 10000zl taniej w inwestycji jest prąd.
    OK, dzięki. Czyli mogę przyjąć w przybliżeniu, że budując domek mniejszy od Twojego, porównywalnie ocieplony itd, zapłacę z 1800pln za CO i CWU mając PC PW "całodobową". Teraz "tylko" kwestia miejsca i ceny

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał AG_home Zobacz post
    w taki dniach jak teraz, gdy za oknem mamy -13 lub lepiej. Ale w sytuacji gdy ma się kocioł kondensacyjny współpracujący z podłogówką, to montaż powietrznej PC nie wydaje mi się uzasadniony ekonomicznie.
    Masz rację , ale przez całą resztę roku ( lato też) PC jest super.
    Opłata stała za gaz wystarczy na 2 miesiące ogrzewania PC ,a w lecie cwu jest prawie za darmo

  14. #34
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Kto daje taka cenę za prąd, bo jakoś nie jestem w temacie?
    Tauron Gliwice,nawet poniżej 0,30zl/1kWh.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Gdzie ja i "chwalenie" grzania węglem...
    fotohobby,opanuj się

    Każdy sposób na ogrzewanie domu bez paliwa stałego zasługuje na pochwałę
    To kulibob raczej nie zasługuje...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #36
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    OK, dzięki. Czyli mogę przyjąć w przybliżeniu, że budując domek mniejszy od Twojego, porównywalnie ocieplony itd, zapłacę z 1800pln za CO i CWU mając PC PW "całodobową". Teraz "tylko" kwestia miejsca i ceny
    Miejsce gdziekolwiek,jak będziesz miał mniejszy dom od mojego podobnie izolowany i chcesz grzać calodobowo a nie akumulacyjnie to mój dom przy -20st.C potrzebuje pompy o mocy 3,5kW,do tego 1,5kW na cwu i tani pyrtek 6kW Ci styka czyli koszt do 20tys.zl czyli:
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-atlan...998464277.html
    lub
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-panas...213078343.html

    Ale proponuję jednak taryfę G12W nawet dla grzania calodobowego

  17. #37
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To kulibob raczej nie zasługuje...
    No nie zasługuje ale w jego wypowiedziach widzę "posypanie głowy popiołem"
    Szkoda,że nie wcześnie ale dobrze późno niż wcale

    A ja już 6 lat temu to samo mówiłem i nie słuchał

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To kulibob raczej nie zasługuje...
    Jestem wrogiem wszelkiego ekooszołomstwa i ogrzewania gazem.Wielokrotnie pisałem o wadach gazu
    Jak dla mnie hierarchia jest taka PC, COP1+klima, Groch. Oczywiście kominek rekreacyjny. Reszta .....
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar AG_home
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jestem wrogiem wszelkiego ekooszołomstwa i ogrzewania gazem.Wielokrotnie pisałem o wadach gazu
    Jak dla mnie hierarchia jest taka PC, COP1+klima, Groch. Oczywiście kominek rekreacyjny. Reszta .....
    a możesz wyjaśnić czemu jesteś wrogiem gazu? zwłaszcza ziemnego? zupełnie nie rozumiem czemu groch stawiasz przed gazem. To było pytanie - nie kąśliwa uwaga.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Kto daje taka cenę za prąd, bo jakoś nie jestem w temacie?
    10gr to już górna wartość.
    Pamiętaj, że dzięki pompie koszt kwh dzielisz przez COP
    U mnie koszt kwh w tanim prądzie to 0,3321
    Dzielisz to przez 3 (przy gruntowej przez 4).
    Ja mam jedną z najdroższych cen prądu w kraju
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

Strona 2 z 82

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony