dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 56 z 56
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Dlatego Ci wcześniej napisałem, że jak chcesz to ją sobie stosój...
    Moje zdanie znasz- to proszę , co sądzisz o zasmradzaniu z kominów domów naszego „wundewaa” kraju ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Ty jesteś empirowy, a on alkoholowy
    Nie da się takim sposobem.
    Pokazywałem rachunki sąsiadowi.A i tak na 130m2, na moje nieszczęście stanął u niego kocioł 15kW na eko. Upijam się,bo że z kominka zrezygnował. Koocioł na eko ustawię mu sam tak aby nie dymił.Choć z taką "ekologiczną" jednostką będzie mały problem...
    Wiesz, jak producenci weszli w 6 klasę kotłów?
    Panie (Kolego),
    jakoś piecyka na „ekogroszek” sobie nie wyobrażam w saloniku zamiast kominka....
    Mam dwóch sąsiadów :
    -jeden podkapca z kominka od czasu do czasu , ale za to „ładnie pachnie” drzewem
    -drugi ma piec z podajnikiem , dymu prawie nie widać (ale wiem , że pali non-stop i truje)
    Wybór mam średni , ale za to ładne widoki na las i góry..
    Pzdr

    PS
    Choć palenie od góry jest lepsze niż od dołu...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Kraj jak kraj, jest ich około 200 na tym świecie...
    Nie mam nic przeciwko ekologii, ale z głową.
    Jeśli masz ekologiczne źródło ciepła (przy okazji w mojej gminie takowym jest ekogroszek, można nawet na niego dostać dotację: http://www.bialeblota.pl/dotacje-do-...grzewania.html ) za 30k PLNów, to głupotą byłoby zabraniać rezerwowego źródła ciepła w postaci kominka czy "kozy" (nawet do dogrzewania w okresach przejściowych). Z drugiej strony nie takie debilizmy się na świecie dzieją, więc wszystko możliwe...
    A jeśli chodzi o zasmradzanie, to zdecydowanie wolałbym zakaz sprzedaży, uprawy i handlu papierosami, tytoniem i wszelkimi pochodnymi - tu jest potencjał...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  4. #44
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post

    Choć palenie od góry jest lepsze niż od dołu...
    Kominek zostaw w spokoju.To "spalarnia śmieci" w wielu domach.Nie wyeliminujesz.Tam gdzie stoi, sauna. Tam gdzie go nie ma albo zimno, albo gorąco.
    Gdyby tylko "kominkowcy" się ostali, to można im 'pomóc". Z ekogroszkiem, nieco trudniej.sam mam w firmowym klocku bez grama ocieplenia na ścianie.Na 140m2 spalam ok 4-5 ton opału.Gdyby nie dziura w kieszeni, miałbym tam PC.Nie inwestując w ocieplenie, wyszło by taniej.Taniej o mój "cenny" czas, wygodę i bezpieczeństwo.Wielu sie tak boryka.

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Kraj jak kraj, jest ich około 200 na tym świecie...
    Nie mam nic przeciwko ekologii, ale z głową.
    Jeśli masz ekologiczne źródło ciepła (przy okazji w mojej gminie takowym jest ekogroszek, można nawet na niego dostać dotację: http://www.bialeblota.pl/dotacje-do-...grzewania.html ) za 30k PLNów, to głupotą byłoby zabraniać rezerwowego źródła ciepła w postaci kominka czy "kozy" (nawet do dogrzewania w okresach przejściowych). Z drugiej strony nie takie debilizmy się na świecie dzieją, więc wszystko możliwe...
    A jeśli chodzi o zasmradzanie, to zdecydowanie wolałbym zakaz sprzedaży, uprawy i handlu papierosami, tytoniem i wszelkimi pochodnymi - tu jest potencjał...
    Czyli jak rozumiem ,jednak kolejność jest ważna...
    Co do palaczy ,to u nas akurat nie jest tak źle ( sam nie cierpię smrodu „petów”) - nie pamiętam kiedy w restauracji ktoś mi „podsrywał” atmosferę , w innych krajach podobno bardziej cywilizowanych ( np Włochy czy Hiszpania) już tak nie jest...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #46
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Kraj jak kraj,.
    Mieszkałem kiedyś 7 lat w kraju, gdzie nikt nie wyobrażał sobie PUB-u Bez zajarania fajki.Strajkowali po wprowadzeniu zakazu, okupując PUB-y przez kilka dni.
    Teraz tam się nie pali.

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Kominek zostaw w spokoju.To "spalarnia śmieci" w wielu domach.Nie wyeliminujesz.Tam gdzie stoi, sauna. Tam gdzie go nie ma albo zimno, albo gorąco.
    Gdyby tylko "kominkowcy" się ostali, to można im 'pomóc". Z ekogroszkiem, nieco trudniej.sam mam w firmowym klocku bez grama ocieplenia na ścianie.Na 140m2 spalam ok 4-5 ton opału.Gdyby nie dziura w kieszeni, miałbym tam PC.Nie inwestując w ocieplenie, wyszło by taniej.Taniej o mój "cenny" czas, wygodę i bezpieczeństwo.Wielu sie tak boryka.
    Jak zaczniesz wyceniać drożej swoją roboczogodzinę- to znajdziesz dutki na PC...
    Wierzę w Ciebie !
    A ,Ty uwierz w siebie !
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał eilian Zobacz post
    Witam forumowiczów po długiej przerwie. W naszym domu mieszkamy już 9 lat (dom ok. 150 m2). , ogrzewamy ekogroszkiem, ale powoli mamy już tego dosyć. Zastanawiamy się nad zmianą, ale na co? U nas gazu niet, więc zostaje chyba tylko pompa ciepła? Pytanie czy ma to sens. W domu podłogówkę mamy tylko na dole, na górze są grzejniki, a to podobno mniej efektywne dla pompy. Na razie dostaliśmy jedną wycenę na 35 tyś za pompę powietrzną (gruntowa, wiadomo dużo droższa a i montaż utrudniony, trzeba podwórko ryć itp.). Jak radzicie, wchodzić w to? Będę bardzo wdzięczna za Wasze opinie, bo przejrzałam do tej pory kilka wątków, parę stron w internecie i nadal nie wiem.
    Witam,

    Oczywiście, że warto zastanowić się nad zamianą kotła stałopalnego na pompę ciepła. Wybór pompy ciepła do ogrzewania budynku jest obecnie jednym z najbardziej komfortowych rozwiązań, które również cechuje się najniższymi rocznymi kosztami ogrzewania oraz nie emituje zanieczyszczeń do otoczenia budynku. Właściciel budynku, który wybierze takie rozwiązanie, nie będzie ponosił ryzyka wzrostu cen paliw, ponieważ instalacja jest zasilana głównie poprzez źródło niskotemperaturowe (ciepło z gruntu lub z powietrza) przy współpracy z energią elektryczną. Dodatkowo warto sprawdzić w urzędzie miasta lub powiatu, czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i montaż pompy ciepła.
    Polecam wybór pomp ciepła marki Buderus, która posiada w swojej ofercie zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kateg...w/pompy-ciepla.
    Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 777 008.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  9. #49

    Domyślnie

    Witam Wszystkich Państwa!
    Z reguły nie udzielam się na forum, ale pamiętam jak kilka miesięcy temu szukałem informacji dotyczących zamiany pieca węglowego na pompę ciepła i trafiłem na ten wątek. W sumie jedyny dla myślących o akcji jak w temacie. Mam nadzieję, że to co napiszę komuś się przyda.
    Do niedawna miałem piec z podajnikiem tłokowym na ekogroszek 17kW, czyli 2,5x większy niż wynikało z OZC. W 2011 roku polecał mi taką moc i sprzedawca i instalator. Efekt był taki, że spalałem ok 3 tony najlepszego ekogroszku rocznie, jakieś 4-5 kubików dębu w kominku. Piec świetnie pracował przy temperaturze zewnętrznej -15stC, gdy było cieplej z komina leciała sadza. Myślałem o zamianie pieca na pelet, ale pojawiły się atrakcyjne formy dofinansowania, przybyło mi środków własnych więc zainwestowałem w fotowoltaikę i pompę ciepła.
    Koszt inwestycji samej pompy ciepła z odwietami to ok. 52tys pln.

    Na piecu miałem ustawioną temp. zasilania 55-62stC i do takiej temp. policzone były grzejniki. Klasyczny mieszacz z pompa na podłogówce, która ma 6 obwodów. Z pieca wychodziła miedź o średnicy 25. Podłogówka ukadana była co 10cm i średnice 16mm. Podobnie rozprowadzone było zasilanie z rozdzielacza na grzejniki.
    Pierwszym krokiem było policzenie OZC. Chciałem to zrobić dokładnie więc zainstalowałem darmowy program i przez kilkanaście godzin uzupełniałem dane. Dom budowałem gospodarczo z codzienną wizytacją więc dokładnie wiem co i jak było zrobione. Policzyłem mostki, wentylacje, dokładne powierzchnie okien, ich orientację itd. Sporo czasu na to zeszło, wynik w sumie niewiele odbiegał od tego ze średniej statystycznej dla kubatury, ale lubię mieć pewność
    Pierwotny projekt instalacji z pompą ciepła zakładał, że nie zmieniamy nic w istniejącej sieci poza samym piecem.
    Przy założeniu, że pompa ma pracować z maksymalną temperaturą zaislania 42stC policzyłem grzejniki w sypialniach. Tu pojawia się pierwsza kwestia - czy wstawiać duże stalowe czy może konwektorowe? A może droższe klimakonwektory, którymi mogę chłodzić latem? Zdecydowałem się na duże grzejniki stalowe. Decydującą cechą była głośność pracy, ale i fakt, że trzy duże grzejniki kosztowały mniej niż jeden klimakonwektor. Dodatkowo do klimakonwektora niezbędne jest zasilanie 230V, zapewnienie odprowadzania skroplin przy chłodzeniu. Dodatkowo szum wentylatorów - sprawdzałem jak pracują przy wydajności jakiej potrzebuję. Sprawdzałem dwóch producentów deklarujących, że ich produkty są ciche. Nie są w moim odczuciu, ale to już chyba trzeba indywidualnie (Kilka lat temu do rekuperacji wstawiałem dodatkowe tłumiki, bo lubimy jak jest cicho). W kwestii pracy grzejników miedziano-aluminiowych - konwektorów znanej firmy, udałem się do kolegi, który zaprezentował mi jak "cykają" gdy z temp 30stC grzeją się do 42stC. Dyskwalifikacja. I to za cenę 3tys/sztukę.
    Grzejniki CV33 są często instalowane przez deweloperów w mieszkaniach 50mkw, więc po odbiorach jest ich dużo na rynku wtórnym. Są wielkie i ciężkie, nie da się zmienić na nich tak szybko temperatury, ale mają też zaletę - dużą pojemność wody. To było dość istotne bo po ich zainstalowaniu w całej instalacji wzrosła ilość wody. Pompa ciepła 8kW potrzebuję ok 160l wody w obiegu - jeśli jest mniej, trzeba instalować zasobnik, sprzęgło, bufor czy jak go tam nazywają... Brak bufora miał być dodatkową oszczędnością kosztów inwestycyjnych no i oszczędność w pracy pompy, do bufora trzeba grzać 2-4stC wyżej.

    Odwierty pod sondy pionowe po kilku latach pielęgnacji ogrodu miały boleć. Poważnie myślałem nad pompą powietrze woda. I nie wierciłbym gdyby nie fakt, że mamy w okolicy doskonałe warunki dla dolnego źródła - jest bardzo dużo wody, od 60-95m głębokości właściwie sama woda. Rozmawiałem z kilkoma wiertnikami i przyjechała firma, która zepsuła 2 ary trawnika i dwie gałęzie w jodełce. Dużo zależy od sprzętu i operatora

    Podpięta do istniejącej instalacji pompa pracowała źle. Często się włączała lub musiałem ustawiać wysoką temperaturę zasilania. Żeby pompa włączała się raz na godzinę, maksymalna temperatura musiała być ustawiona na 48stC. Problemem okazał się przepływ. Zbyt mały powodował, że dT była duża (np 15stC), pompa szybko dochodziła do tych 48stC i szybko spadała.
    Po zainstalowaniu bufora kłopoty się skończyły. Temperatura ładowania bufora przy temp zewn. 0stC to max 40stC. W domu jest ciepło, można było zainstalować termostaty elektroniczne, które zmieniają temperaturę gdy śpimy czy wychodzimy z domu. Szybkie podniesienie temperatury zapewnia kanałowa nagrzewnica wodna na kanale ze świeżym powietrzem (grzana z bufora CO). Taka nagrzewnicę można kupić za 1000pln, wstawiłem termostatyczną głowicę z czujnikiem w kanale.
    Przy temperaturze zewnętrznej od +5 do -5stC pompa pobiera praktycznie tyle samo energii elektrycznej (18-20kWh) włącznie z CWU, której zużywamy więcej niż statystyczna 4-osobowa rodzina. Tj. ok 15pln/dobę. W porównaniu z węglem jest o 30-40% taniej, 2 worki na 3 dni szły na 100%. Wiem od znajomych, że podobnie jest przy pompie P/W. Grzałki włączały się im przy -15stC i same grzałki brały np. 300kWh za całą zimę. To jest 200pln. Mnie trochę zniechęcili doradcy, z których większość zaleca alternatywne źródło ciepła - kominek z płaszczem, piecyk gazowy czy pelet. Zdecydowałem się wydać o 15kpln więcej by o tym nie myśleć gdy żona z dziećmi zostaje sama na tydzień... Ale jak ktoś ma płaszcz na kominku i lubi dorzucić drwa - nie ma się nad czym zastanawiać. Trzeba tylko sprawdzić warunki dofinansowania. Czasami wymagają likwidacji kominka.

    Po dobraniu odpowiedniej krzywej grzania i temperatury zasilania zapomniałem o temacie ogrzewania. Nie ma sadzy, nie ma popiołu, nie ma smrodu. Nie ma problemu z miejscem na węgiel. Z perspektywy czasu widzę ile energii z węgla marnowałem złym spalaniem (zbyt duży piec), niepotrzebnym ogrzewaniem kotłowni, garażu i komina...
    Zachęcam Was do korzystania z dofinansowania - lokalnie wynoszą nawet 85% (gminy ościenne Wrocławia na pompy ciepła P/W).
    Pompa ciepła to bardzo sprytna maszynka

    Pozdrawiam Wszystkich i życzę Najlepszego w Nowym Roku!
    Dom 189,9mkw z poddaszem użytkowym, kubatura 858m3, OZC 7,9kW, Porotherm25+styro15, dach wełna skalna 25cm, strych 40cm wełna skalna - w niej kanały rekuperacji Berluf Daytona DC350 z nagrzewnicą wstępną i dodatkową, pompa ciepła NIBE F1245-8R zbiornik CWU 185l, bufor CO 300l, odwierty 2x110mb, elektroniczne pompy obiegowe, ogniwa fortowoltaiczne 9,7kW Fronius 10kW, podłogówka 50%, sypialnie grzejniki CV33 ze sterowaniem czasowym ogrzewaniem grzejnikowym Netatmo.

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kitan1

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Bolesławiec
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    15

    Domyślnie

    Podłącze się do tematu choć jestem "świeżakiem" w kwestii PC mam to cudo od 14.12 ale już doświadczam przyjemności korzystania z tego urzadzonka. Mój "smieciuch" przez 10 la użytkowania dostarczył mi wielu przyjemności czyli
    Parę razy zagotował się i przyjemnie było stać przy piecu od 12 w nocy do 4 rano aby go wystudzić
    Comiesięczne czyszczenie pieca uuu co to byla za przyjemność traktowałem to niemal jak niedzielny piknik na łące
    Kolejną przyjemnością bylo codzienne wybieranie popiołu który ukradkiem wysypywalem sąsiadowi do sadu
    Dodatkowo noszenie węgla i drewna to byla moja prywatna siłownia
    a na koniec ten cudowny zapach po wyjściu z kotłowni który roznosil sie po pokojach
    brakowało mi tego wszystkiego tyko przez pierwsze 24 godziny po odpaleniu PC także jak na tą chwilę strzał w dziesiątkę
    jak to będzie z kosztami to się jeszcze okaże ale jakie by nie były uwazam że warto
    Dom 196 m2 - ściany porothern 24 cm + styro. 10 cm - dach ceramika + 30 cm welna mineralna - okna PVC 1- szybowe - ogrzewanie PC Mitsubishi Zubadan 11,2 kW + 100% grzejniki v33 + bufor 200L - zasobnik CWU JOULY 300L + solary próżniowe Viessmann 4 m2 - kominek rekreacyjnie + PV 9,9 kWp

  11. #51
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kitan1 Zobacz post
    ...... popiołu który ukradkiem wysypywalem sąsiadowi do sadu
    ....uwazam że warto
    Że było warto, na pewno uważa też sąsiad.

  12. #52
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArtGalo Zobacz post
    Witam Wszystkich Państwa!
    Koszt inwestycji samej pompy ciepła z odwietami to ok. 52tys pln.
    A ja za takie pieniądze- Pożegnam Wszystkich Państwa!
    Chyba, że dostałeś te 85% dotacji. Wtedy ok.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArtGalo Zobacz post
    - Z pieca wychodziła miedź o średnicy 25 mm .

    - Pompa ciepła 8 kW potrzebuję ok 160 l wody w obiegu - jeśli jest mniej, trzeba
    .. instalować zasobnik, sprzęgło, bufor czy jak go tam nazywają...Przy buforze
    ...trzeba grzać 2 - 4 C wyżej.

    - Podpięta do istniejącej instalacji pompa pracowała źle. Często się włączała
    ..lub musiałem ustawiać wysoką temperaturę zasilania. Żeby pompa włączała
    ...się raz na godzinę, maksymalna temperatura musiała być ustawiona na 48 C.
    ..Problemem okazał się przepływ. Zbyt mały powodował, że dT była duża
    ..(np 15 C), pompa szybko dochodziła do tych 48 C i szybko spadała.

    - Po zainstalowaniu bufora kłopoty się skończyły.
    ..Temperatura ładowania bufora przy temp zewn. 0 C to max 40 C.

    -Przy temperaturze zewnętrznej od +5 do -5 C pompa pobiera praktycznie
    ..tyle samo energii elektrycznej (18-20 kWh) włącznie z CWU, ok15 pln/dobę.
    ..W porównaniu z węglem jest o 30- 40 % taniej, 2 worki na 3 dni szły na 100%.

    - Po dobraniu odpowiedniej krzywej grzania i temperatury zasilania zapomniałem
    ...o temacie ogrzewania. Nie ma sadzy, nie ma popiołu, nie ma smrodu. Nie ma
    .. problemu z miejscem na węgiel.

    - Z perspektywy czasu widzę ile energii z węgla marnowałem złym spalaniem
    .. (zbyt duży piec),niepotrzebnym ogrzewaniem kotłowni, garażu i komina...
    -Kolega map78 ma podobny budynek ( 190 m2 ), moc cieplną budynku oraz
    .. dół podłogówka oraz piętro klimakonwektory .Ma zamontowany zawór 3D
    .. termostatyczny na dobiegu podłogówki, bez bufora, sprzęgła ;
    ...(PC > zawór trójdrogowy termostatyczny z siłownikiem > rozgałęzienie na
    ..2 sekcje np.; (podłogówka i KK ) dzięki temu może puścić 10 st na KK a w
    .. tym samym czasie zasilać podłogę temp np 15 st.;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...nwektory/page4
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 30-12-2018 o 18:43
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kitan1 Zobacz post
    Podłącze się do tematu choć jestem "świeżakiem" w kwestii PC mam to cudo od 14.12 ale już doświadczam przyjemności korzystania z tego urzadzonka. Mój "smieciuch" przez 10 la użytkowania dostarczył mi wielu przyjemności czyli
    Parę razy zagotował się i przyjemnie było stać przy piecu od 12 w nocy do 4 rano aby go wystudzić
    Comiesięczne czyszczenie pieca uuu co to byla za przyjemność traktowałem to niemal jak niedzielny piknik na łące
    Kolejną przyjemnością bylo codzienne wybieranie popiołu który ukradkiem wysypywalem sąsiadowi do sadu
    Dodatkowo noszenie węgla i drewna to byla moja prywatna siłownia
    a na koniec ten cudowny zapach po wyjściu z kotłowni który roznosil sie po pokojach
    brakowało mi tego wszystkiego tyko przez pierwsze 24 godziny po odpaleniu PC także jak na tą chwilę strzał w dziesiątkę
    jak to będzie z kosztami to się jeszcze okaże ale jakie by nie były uwazam że warto
    Witam,

    Warto jest wymienić stary kocioł na paliwo stałe na nowoczesne i ekologiczne źródło ciepła jak powietrzna pompa ciepła. Jak już wspomniał ArtGalo najważniejszą zaletą pompy ciepła oprócz braku emisji zanieczyszczeń do atmosfery jest czysta i całkowicie bezobsługowa praca. Dzięki niej nie musimy tracić czasu na czynności związane z podkładaniem paliwa, czyszczeniem kotła oraz wynoszeniu popiołu. Inwestycja w pompę ciepła jest jeszcze bardziej opłacalna, gdy uzyskamy dofinansowanie z funduszu "Czyste Powietrze".
    Przy okazji zachęcam Państwa do sprawdzenia oferty pomp ciepła Junkers-Bosch. Znajdują się w niej sprawdzone powietrzne pompy ciepła z rodziny Bosch Compress, które posiadają jeden z wyższych współczynników COP na rynku. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o pompach ciepła zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: https://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Junkers-Bosch

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał eilian Zobacz post
    Witam forumowiczów po długiej przerwie. W naszym domu mieszkamy już 9 lat (dom ok. 150 m2). , ogrzewamy ekogroszkiem, ale powoli mamy już tego dosyć. Zastanawiamy się nad zmianą, ale na co? U nas gazu niet, więc zostaje chyba tylko pompa ciepła? Pytanie czy ma to sens. W domu podłogówkę mamy tylko na dole, na górze są grzejniki, a to podobno mniej efektywne dla pompy. Na razie dostaliśmy jedną wycenę na 35 tyś za pompę powietrzną (gruntowa, wiadomo dużo droższa a i montaż utrudniony, trzeba podwórko ryć itp.). Jak radzicie, wchodzić w to? Będę bardzo wdzięczna za Wasze opinie, bo przejrzałam do tej pory kilka wątków, parę stron w internecie i nadal nie wiem.
    Ja byłem w podobnej sytuacji, miałem piec na ekogroszek i piec na olej, zdecydowałem się na zmianę na pompę powietrze-woda. Ofert mam całą szufladę jak potrzebujesz coś porównać to pisz na PW. Dom większy, około 215 m2 użytkowej, same grzejniki. Zdecydowałem się na pompę Mitsubishi i została uruchomiona przedwczoraj
    W przyszłym tygodniu będzie jeszcze wymiana grzejników na większe aby spróbować trochę obniżyć temperaturę zasilania. Nie daj sobie wmówić, że pompa jest bez sensu. Ma sens, zwłaszcza jak ktoś chce przestać kopcić i truć węglem, ja chciałem. Gruntowa droższa około 20 tys. w moim przypadku, więc stwierdziłem że zbyt długo ta różnica by się zwracała.

  16. #56

    Domyślnie

    Zawsze warto zainwestować w pompę ciepła. Jeżeli masz fundusze i planujesz wykorzystywać tą metodę ogrzewania na dłuższą metę - inwestycja zwróci się z ogromnym dodatkiem. W dodatku komfort obsługi w porównaniu do tradycyjnego pieca jest nieporównywalnie lepszy.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony