dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 68
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    trabyl

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    grupa
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    6

    Domyślnie Jaki kocioł na pellet?

    Poprzedni temat zamieściłem w złym dziale, poprawiam się


    Witam, stoję przed wyborem kotła - prawdopodobnie kotła na pellet, jestem skierowany ku pelletowi w 99%. Na początek powiem, że zapraszam do wypowiadania się na każdy temat, rodzaju opału, mocy, czegokolwiek, chętnie wysłucham każdej opinii.

    Może zacznę od tego dlaczego pellet, a no dlatego, że kotłownię mam na tym samym poziomie co część mieszkalną, więc zdecydowanie pierwszy argument to czystość, widziałem na własne oczy jak wygląda kotłownia od węgla i od pelletu. Kolejny argument to cena dobrego węgla / ekogroszku, wystrzeliła strasznie do góry i trochę się obawiam. Trzeci argument to to, że mam nadzieję, że mniej trzeba zajmować się takim piecem.

    Teraz może przejdę do tego co ten piec ma grzać, bo to przecież chyba najważniejsze w tym.

    Domek jednorodzinny, budowa 2017. 220 metrów w tym 35 metrów garaż, który zamierzam grzać tylko do temperatury powiedzmy 10-15 stopni. Parter + użytkowe poddasze. Dodam, że poddasze zaczyna się przy podłodze już od wysokości 25cm, więc te 110 metrów, które jest na górze ma stosunkowo mało metrów sześciennych do ogrzania. Ocieplenie domu: ściany zewnętrzne styropian 15cm, 0,0039, podłoga styropian XPS 12cm 0,0039, dach wełna mineralna 20cm 0,0039. Okna nowe, dwuszybowe plastik. Bojler 140L, mieszkać będzie 5 osób, ja z żoną oraz trójka małych dzieci. Ogrzewanie głównie podłogówką, 12 obiegów niecałe 1100 metrów rurek 16mm. Kaloryfery tylko trzy, jeden w garażu oraz dwa w łazienkach (ale w łazienkach również jest podłogówka)

    Nie wiem czy jeszcze coś mógłbym dodać, a, może to, że kotłownia jest dość specyficzna, może nie jakaś mała, ale jest problem z niektórymi piecami z tego co patrzyłem w szczególności z tymi, które posiadają wolnostojące zasobniki na opał.

    Jeżeli potrzeba jeszcze czegoś, co by ułatwiło doradzenie mi to chętnie napiszę.

    Aktualnie takie typy, które wpadły mi w oko to:
    - Tekla Draco Bio Compact 18KW
    - Kostrzewa Minibio 20KW
    - Defro delta ekopell 20kw
    Nie ukrywam, że cena ma istotny wpływ na zakup, jestem na wykończeniu już tego domku i muszę przyznać, że portfel jest pusty jak studnie w Afryce aczkolwiek jeżeli ktoś ma jakiś bardzo solidny argument (konkretny, nie taki, że droższe = lepsze) to chętnie to przemyślę.

  2. #2

    Domyślnie

    Poczytaj poszukaj ten temat na forum wałkowany ostatnio jest na okrągło.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    trabyl

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    grupa
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Poczytaj poszukaj ten temat na forum wałkowany ostatnio jest na okrągło.
    Własnie czytam, czytam i co raz mniej wiem, chyba trzeba wziąć pierwsze lepsze z brzegu, bo mam wrażenie, że im więcej wiem, tym mniej wiem

  4. #4
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał trabyl Zobacz post
    Własnie czytam, czytam i co raz mniej wiem, chyba trzeba wziąć pierwsze lepsze z brzegu, bo mam wrażenie, że im więcej wiem, tym mniej wiem
    Musi być drogie paliwo stałe ?

  5. #5

    Domyślnie

    Jesli ma być to kocioł przystępny cenowo to Edilkamin Termika. Z droższych wybór masz wiekszy.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    @Arturo - Przy jego domu wyjdzie mu taniej niż prąd i gaz, w dodatku nie zmarznie i nie będzie musiał montować sobie kominka w salonie jak u Ciebie.
    Ostatnio edytowane przez eliks ; 05-03-2018 o 07:15
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    trabyl

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    grupa
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    To jak panowie? Może ktoś jest w stanie coś konkretnego powiedzieć o tekla draco bio compact 18kw, bo w internecie ciężko coś znaleźć. Czy moc wystarczająca? Czy zbiornik na paliwo nie jest zbyt mały? Podoba mi się, bo pasowałby rozmiarami do kotłowni, mam dosyć słabo umieszczony komin, bardzo niepraktycznie

  8. #8

    Domyślnie

    Poszukaj na konkurencyjnym forum tam znajdziesz dużo opinii i informacji.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    trabyl

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    grupa
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Poszukaj na konkurencyjnym forum tam znajdziesz dużo opinii i informacji.
    A jakie forum jest konkurencyjne? Poproszę o jakieś słowo klucz

  10. #10

    Domyślnie

    Na priva
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    @Arturo - Przy jego domu wyjdzie mu taniej niż prąd i gaz, w dodatku nie zmarznie i nie będzie musiał montować sobie kominka w salonie jak u Ciebie.
    Jesteś tego pewien ? Bo ja nie...
    Chętnie kolega poczyta Twoje wyliczenie i porównanie

  12. #12

    Domyślnie

    pomyśl jeszcze nad piecem pellux 200touch lub pellux 100 touch 20kW oba


  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Ostatnim czasem zacząłem zastanawiać się mocno nad kotłem na pellet do domu. Według OZC zapotrzebowanie na ciepło wynosi u mnie 5kW + CWU daje to jakieś 7kW. Co możecie polecić w zbliżonym przedziale mocy?

  14. #14
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał ufbufkruf Zobacz post
    Ostatnim czasem zacząłem zastanawiać się mocno nad kotłem na pellet do domu. Według OZC zapotrzebowanie na ciepło wynosi u mnie 5kW + CWU daje to jakieś 7kW. Co możecie polecić w zbliżonym przedziale mocy?
    Oczywiście zdajesz sobie sprawę,że przy temp. -10-0st.C dom będzie potrzebował 2-3kW i co się z tym wiąże ?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    A co się ma wiązać?? U mnie od 1 X do teraz średnia moc 1,7kW i żyje.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Zdaje sobie z tego sprawę ale i tak znaleźć tak mały kocioł jest trudno.

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał ufbufkruf Zobacz post
    Zdaje sobie z tego sprawę ale i tak znaleźć tak mały kocioł jest trudno.
    Czyli można z tego wysunąć wniosek,że paliwa stałe nie są przystosowane do funkcjonowania w nowych domach o niskich stratach energii ?

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Coś w tym może być ale na chwilę obecną nie stać mnie na PC, a gazu jeszcze nie mam dostępnego.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał ufbufkruf Zobacz post
    Ostatnim czasem zacząłem zastanawiać się mocno nad kotłem na pellet do domu. Według OZC zapotrzebowanie na ciepło wynosi u mnie 5kW + CWU daje to jakieś 7kW. Co możecie polecić w zbliżonym przedziale mocy?
    No w sumie mało mogę Ci zproponować kocioł w przedziale 3,1- 11,4 kW. sprawność 92,1-92%
    A ozc uwzględniło błedy wykonawcze jakieś mostki termiczne itp rzeczy ?
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  20. #20
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał ufbufkruf Zobacz post
    Coś w tym może być ale na chwilę obecną nie stać mnie na PC, a gazu jeszcze nie mam dostępnego.
    A ile liczysz system grzewczy na pellet ? Całościowo ?

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony