dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    el_szakalo

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-587
    Posty
    19

    Domyślnie Rekuperacja a nawilżacz

    Witam. Czy nie jest to przypadkiem walka z wiatrakami? Mam rekuperator przeciwprądowy, dzięki któremu mam niestety suche powietrze w domu. Postawiłem kilka nawilżaczy a wilgotność powietrza nadal oscyluje w granicach 30%. I tu się zastanawiam czy est sens dokupować kolejne nawilżacze czy też jest to walka z wiatrakami. Czy przypadkiem nawilżone powietrze i tak nie zostaje wyciągnięte przez wywiewy, a w jego miejsce nawiewami wlatuje z kolei suche powietrze z zewnątrz? Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Tak, ale taki co wyrob z 2-3l/h i ciągnie wtedy ze 2kW. Takie pokojowe zabawki nie wyrobią.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Może teraz wilgotność trochę podskoczy, bo ma padać itd? Ma to jakieś znaczenie jaka jest pogoda czy rekuperator wszystko wyrzuci przez odpływ skroplin?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał el_szakalo Zobacz post
    Witam. Czy nie jest to przypadkiem walka z wiatrakami? Mam rekuperator przeciwprądowy, dzięki któremu mam niestety suche powietrze w domu. Postawiłem kilka nawilżaczy a wilgotność powietrza nadal oscyluje w granicach 30%. I tu się zastanawiam czy est sens dokupować kolejne nawilżacze czy też jest to walka z wiatrakami. Czy przypadkiem nawilżone powietrze i tak nie zostaje wyciągnięte przez wywiewy, a w jego miejsce nawiewami wlatuje z kolei suche powietrze z zewnątrz? Pozdrawiam
    30% to bardzo mało i zaczyna być szkodliwe dla zdrowia, spróbuj zmniejszyć wentylację do możliwego minimum i/lub całkiem wyłączaj wentylację na czas nieobecności domowników, powinno pomóc.
    Tomraider.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Trochę pogoda się zmieniła i jak teraz wygląda sprawa wilgotności? Ma to jakiś wpływ, że teraz pada deszcz?
    plusfoto w innym wątku zamieścił zdjęcie gdzie ma w salonie 23, wiatrołap 25 i nieocieplony strych 72% wilgotności

  6. #6

    Domyślnie

    Widzę problem z suchością powietrza przy WM ma wiele osób. A niby WM miała być lekiem na całe zło - odzysk ciepła, alergicy (przy wielgotności 20-30% to dopiero mają dramat) itp itd. Czy ktoś z producentów, projektantów nie wie o tym idzie na żywioł wstawiając sprzęt i bawcie się sami?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Widzę problem z suchością powietrza przy WM ma wiele osób. A niby WM miała być lekiem na całe zło - odzysk ciepła, alergicy (przy wielgotności 20-30% to dopiero mają dramat) itp itd. Czy ktoś z producentów, projektantów nie wie o tym idzie na żywioł wstawiając sprzęt i bawcie się sami?
    Lekiem jest...pomaga na ból, szkodząc na wątrobę
    Podstawa, to wybierać w miarę świadomie. Wysoki odzysk ciepła = walka z niską wilgotnością i przymarzaniem. Mniejszy odzysk ciepła = odzysk wilgoci i mniej stresów -przynajmniej tak z lektury forum to wygląda. Szkoda, że nikt nie pisze jak się reku z odzyskiem wilgoci zachowują przy -20st w temacie zamarzania, ale może dlatego nikt nie pisze, bo nie zamarzają ?

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    Dokładnie, poziom wilgotności względnej 30% jest zbyt niski, poprzez co jest szkodliwy dla zdrowia i powoduje odczucie dyskomfortu. Według norm zaleca się, aby zimą wynosiła ona od 40 do 60% i na pewno nie mniej , niż 30%. Z kolei latem nie powinna przekraczać wartości 70%. Zbyt niska wilgotność może powodować dyskomfort osób przebywających w pomieszczeniu. Czy rozważał Pan zastosowanie czujnika wilgotności powietrza?
    Czujnik ten jest montowany na kanale powietrza wywiewanego. Jego zadaniem jest zwiększenie lub zmniejszenie wydatku wentylatora w centrali wentylacyjnej z rekuperatorem w zależności od poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu.
    W razie pytań chętnie pomogę.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  9. #9

    Domyślnie

    Można zastosować wymiennik entalpiczny.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Widzę problem z suchością powietrza przy WM ma wiele osób. A niby WM miała być lekiem na całe zło - odzysk ciepła, alergicy (przy wielgotności 20-30% to dopiero mają dramat) itp itd. Czy ktoś z producentów, projektantów nie wie o tym idzie na żywioł wstawiając sprzęt i bawcie się sami?
    A ci ze sprawną, podkreślam SPRAWNĄ, WG nie maja problemów z suchością powietrza?


  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jesli na zewnatrz jest 20C i 30% wilgotnosci, to przy "przepisowej" wymianie powietrza dokladnie tyle samo pary wodnej trafia do domu, niezaleznie od rodzaju zastosowanej wentylacji - tyle samo przy WG i WM.
    Jesli w domu z WG poziom wilgotnosci wzglednej jest wyzszy, to tylko dlatego, ze dom ten jest slabiej wentylowany.
    Przy braku roznicy temperatur pomiedzy wnetrzem domu, a otoczeniem, WG zaczyna dzialac coraz gorzej, ilosc nawiewanego (i usuwanego) powietrza maleje, czego efektem jest wzrost wilgotnosci.
    To samo mozna osiagnac przy WM, skrecajac obroty wentylatorów.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 13-04-2018 o 11:32
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał el_szakalo Zobacz post
    Witam. Czy nie jest to przypadkiem walka z wiatrakami? Mam rekuperator przeciwprądowy, dzięki któremu mam niestety suche powietrze w domu. Postawiłem kilka nawilżaczy a wilgotność powietrza nadal oscyluje w granicach 30%. I tu się zastanawiam czy est sens dokupować kolejne nawilżacze czy też jest to walka z wiatrakami. Czy przypadkiem nawilżone powietrze i tak nie zostaje wyciągnięte przez wywiewy, a w jego miejsce nawiewami wlatuje z kolei suche powietrze z zewnątrz? Pozdrawiam
    A jaki to rekuperatur, jaka powierzchnia lokalu i ile zamieszkuje go osób ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jesli na zewnatrz jest 20C i 30% wilgotnosci, to przy "przepisowej" wymianie powietrza dokladnie tyle samo pary wodnej trafia do domu, niezaleznie od rodzaju zastosowanej wentylacji - tyle samo przy WG i WM.
    Jesli w domu z WG poziom wilgotnosci wzglednej jest wyzszy, to tylko dlatego, ze dom ten jest slabiej wentylowany.
    Przy braku roznicy temperatur pomiedzy wnetrzem domu, a otoczeniem, WG zaczyna dzialac coraz gorzej, ilosc nawiewanego (i usuwanego) powietrza maleje, czego efektem jest wzrost wilgotnosci.
    To samo mozna osiagnac przy WM, skrecajac obroty wentylatorów.
    Ja to wiem, ale nie po to robi sie WM aby ja ograniczać. To juz lepiej zrobic WG, zaoszczędzić kupe kasy i kisic sie we własnym smrodku, ale wilgotnośc za to bedzie przepisowa


  14. #14

    Domyślnie

    Niską wilgotność podczas mroźnej zimy najprościej zlikwidować zmniejszając poziom wentylacji. WG - ludzie zatykają kratki, nawiewy i mają problem z nadmierną wilgotnością oraz pleśnią. Ten sam sposób można zrobić przy rekuperacji, ale łatwiej o osiągnięcie kompromisu.

    Trzeba wybrać co jest bardziej szkodliwe dla zdrowia? Niski poziom wilgotności czy wysoki poziom CO2?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony