dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja - skuteczne chłodzenie latem

    Witam.

    Posiadam* rekuperator Aeris 350 VV TR ERV ( wymiennik entalpiczny, nagrzewnica wstępna, bypass, srednica króćów 160mm ). Problem mam taki: w zimie wszystko jest OK, natomiast w lato, przede wszystkim na poddaszu - gdzie znajduje się sypialnia i pokoje jest za ciepło podczas cieplejszych dni - nawet przy ustawieniu nawiewu na max.

    Powierzchnia domu to ok. 150m2, zbudowany jako energooszczędny.

    Pytanie moje jest takie - czy "bawić się" w osobną klimę, np. na strychu, która nadmuch miała by na korytarzu ( dużym ) na poddaszu ? - dodam, że wszystkie drzwi mają odpowiednie podcięcia dla lepszej wentylacji.

    Czy może "ogarnięcie" tematu za pomocą*chłodnicy freonowej montowanej za reku na nadmuchu ? - mam spory dylemat, ciężko mi oszacować porównanie kosztów ( jestem w stanie sam to zamontować ).

    Interesuje mnie dla obu przykładów , jaka moc powinna być wystarczająca ? chciałbym,żeby np. przy 30 stopniach, było w pomieszczeniach 22 st.

    Co będzie w takim przypadku bardziej opłacalne ?

    Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie i pomysły, najlepiej poparte doświadczeniem w już zamontowanych instalacjach

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wiem jaką masz konstrukcję budynku, ale ja specjalnie budowałem akumulacyjny budynek, dzięki czemu zeszłego lata nie był zupełnie problemu z gorącem na górze. (od strony słońca raczej staraliśmy się zasłaniać rolety zewnętrzne, jeśli była taka możliwość).

    Mam chłodzenie pasywne podłogą, ale nawet nie odpalałem w tamtym roku.

    Jeśli izolacja dachu nie jest najlepsza to raczej nie obędzie się bez klimy. Ja nie mieszałbym wentylacji z klimą, bo może się to skończyć zalęgnięciem jakiegoś ... w kanałach
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Nie wiem jaką masz konstrukcję budynku, ale ja specjalnie budowałem akumulacyjny budynek, dzięki czemu zeszłego lata nie był zupełnie problemu z gorącem na górze. (od strony słońca raczej staraliśmy się zasłaniać rolety zewnętrzne, jeśli była taka możliwość).

    Mam chłodzenie pasywne podłogą, ale nawet nie odpalałem w tamtym roku.

    Jeśli izolacja dachu nie jest najlepsza to raczej nie obędzie się bez klimy. Ja nie mieszałbym wentylacji z klimą, bo może się to skończyć zalęgnięciem jakiegoś ... w kanałach
    Konstrukcja budynku to szkielet drewniany :
    -ściany zewn, grubość 32 cm, w tym 28cm wełny
    -dach, grubość 42 cm, w tym 30 cm wełny
    Izolacja wygląda tak, jak na zdjęciu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sciana_szczytowa_jetki_ocieplenie_Rys_2-730x395.jpg
Wyświetleń:	435
Rozmiar:	49,5 KB
ID:	409841

    rolety mam wewnątrz i czuć że one się nagrzewają

  4. #4

    Domyślnie

    No to już wszystko jasne. Rolety wewnętrzne = sauna w domu, do tego masz lekką konstrukcję domu, która będzie czuła na zmiany temperatury.
    Ja pomyślałbym nad jakąś klimatyzacją w takim wypadku, tutaj już firmy tym się zajmujące powinny zaproponować najlepsze rozwiązanie.

    U nas mamy całkowicie odwrotne podejście do tematu, czy jak najcięższą, akumulacyjną konstrukcję, która latem będzie oddawała zimno, a zimą ciepło +grzanie w II taryfie do czasu zamontowania paneli PV .
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    A jak zamontować chłodnicę freonową do reku ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    A jak zamontować chłodnicę freonową do reku ?
    Wystarczy ją włożyć do kanału.
    Tylko po co?
    Miała by filtrować powietrze?

    Pokaż jednostkę zewnętrzną, którą zasilisz tą chłodnice.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Myślę nad tym jak schładzać powietrze latem.

  8. #8

    Domyślnie

    Pobawić się bypassem tak żeby w nocy kiedy jet chłodniej nawiewało zimne powietrze, a w dzień odzyskiwać chłodne powietrze przez wymiennik z domu.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Na poddasze tylko klima. Wszystko inne na szkieletowym poddaszu to polsrodki ...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10

    Domyślnie

    To jeszcze wrócę do tematu - otóż producent mojego rekuperatora ( AERIS) sprzedaje obecnie również jednostki chłodzące, które współpracują z istniejącym sprzętem.. Nazywa się to jednostka chłodząca ARTIC Q600 ( https://www.rekuperatory.pl/oferta/r...dzenia-w-lecie ).
    I takie coś idealnie by mi pasowało, gdyby nie zaporowa cena... 16000!!! Czy ktoś ma pomysł na jakiś zamiennik, który byłby równie skuteczny? No i za "normalną" cenę

  11. #11

    Domyślnie

    Rekuperator 300m3/h na najwyższych biegach jest w stanie dostarczyć na poddasze powiedzmy 150m3. Załóżmy że schłodzisz powietrze do 10°C (co już spowoduje problemy z kondensacją chyba że ocieplisz nawiewy) i będziesz chciał osiągnąć 21°C. Moc chłodnicza wyniesie tylko 500W. To prawdopodobnie za mało żeby była komfortowa temperatura. Tymczasem będzie Ci gnić okolica nieocieplonych rur peflex z powierzchni których będzie się lała woda i będziesz miał cały czas szum. Odczujesz chłód i przede wszystkim obniżenie wilgotności ale czy to jest warte szumu i pozostałych problemów?

    Klimatyzator 2-3kW split za 2500-3000 zł z montażem zamontowany w największym pomieszczeniu poddasza lub na korytarzu schłodzi całe poddasze, zrobi to skutecznie i ciszej. Dzięki temu że ma sporą moc będziesz mógł mu nocą obniżyć prędkość wentylatora i hałas. Zimą można się nim dogrzać.
    Komfort 6x taniej!
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  12. #12

    Domyślnie

    tak właśnie też myślałem - ale z drugiej strony, miałem nadzieję, że producent przy takiej cenie wymyślił coś naprawdę skutecznego i bezpiecznego.
    Dziękuję za opinię

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafi22

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Lusówko
    Kod pocztowy
    62-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    Witam.
    Podepnę się pod temat, bo tez zastanawiam się czy rekuperacja obniży mi temperaturę powietrza latem (nie znam się na tym a nie za bardzo chciałbym klimatyzator).
    Będę miał rekuperator firmy Zehnder (ComfortAir180 - nie pytajcie dlaczego) i zastanawiam się jakie są możliwości obniżenia latem temperatury. Czytałem że można zastosować gruntowy wymiennik ciepła. Czy możecie mi coś doradzić, czy takie rozwiązanie jest dobre, ile to kosztuje, czy można to zastosować po oddania domku (90m2, piętrowy) przez developera w późniejszym terminie? Czy może jest inne rozwiązanie?

  14. #14

    Domyślnie

    Też mam bypass i nocą kiedy temperatura spada do 17°C się otwiera. To praktycznie nic nie daje. Próbowałem nawet 300m3 - przy tym przepływie rekuperator pobiera 200W czyli więcej od klimatyzacji!
    Temperatura spadnie o 1-2 stopnie, ale wilgotność jest dalej taka sama! To wilgotność obniża komfort. Gdyby była niższa wilgotność, to temperatura 24°C jest przyjemna.

    Włączenie klimatyzacji po pierwsze obniża wilgotność i od razu jest lepiej. Teraz są u nas upały 31°. W pomieszczeniu temperatura waha się od 23-25 bez klimatyzacji. Włączenie klimatyzacji nastawionej na 21° na noc to spadek temperatury do 22,5°, pobór mocy 130-170W i komfort dzięki obniżonej wilgotności.

    Jeśli nie masz klimatyzacji, to zamiast bypass lepiej jest otworzyć okno nocą. Dom się bardziej wychłodzi niż od niskich przepływów rekuperatora, ale pozostaje problem wysokiej wilgotności. Np. teraz na dworze jest 16°C ale aż 80%.
    https://www.wunderground.com/persona...board?ID=IARY4
    Ostatnio edytowane przez JanWerbinski ; 30-05-2018 o 06:01
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki reku z GGWC, markizom, szerokim okapom, chłodzeniu podłogówką przy 31C na zewnątrz mam 23C w domu . Wilgotnośc 60%, na nawiewie 19,5C. Cisza nic nie hałasuje. Bez klimy .
    Ps. samym reku z gwc domu nie schłodzisz ale połączenie kilku elementów daje komfort bez klimy.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    U mnie przy GGWC i tylko roletom wewnętrznym typu dzień, noc przy 29oC w cieniu na zew. mam 23,8oC.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180530_154056_resized.jpg
Wyświetleń:	428
Rozmiar:	36,1 KB
ID:	414047

    Śmiać mi się chce bo żonka wieczorem siedzi pod kocem bo jej chłodno. Wciąż jej tłumaczę, że tak powinno być- ciepło zimą i chłodno latem.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 30-05-2018 o 16:05 Powód: Uzupełnienie.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Tylko że wydajność GGWC spadnie. A jak lato będzie piekielna na co sę zanosi to już cudów nie będzie
    U mnie z roletami i GGWC dupy nie urywa wykres 24h:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gwc.jpg
Wyświetleń:	485
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	414048

    Dolny wykres parter górny piętro Dom średnio akumulacyjny porotherm, tynki cementowe, standardowa grubość wylewki. GGWC załącza się przy 20*C na zewnątrz wymiennik reku cały czas pominięty.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 30-05-2018 o 16:39
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Dzięki reku z GGWC, markizom, szerokim okapom, chłodzeniu podłogówką przy 31C na zewnątrz mam 23C w domu . Wilgotnośc 60%, na nawiewie 19,5C. Cisza nic nie hałasuje. Bez klimy .
    Tyle zabiegów i w dalszym ciągu masz wysoką wilgotność. Ja do osiągnięcia 22°C i wilgotności 50% używam starego klimatyzatora który przy obecnych upałach i pracy ciągłej bierze poniżej 200W. Rolet nawet mi się nie chce zamykać.

    To dopiero maj. W czerwcu GWC już się nagrzeje, a potem będzie lipiec. Za to klimatyzator będzie chłodził tak samo biorąc bezpośrednio energię z PV.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafi22

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Lusówko
    Kod pocztowy
    62-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    Czyli mam rozumieć, że najrozsądniejszym będzie mimo wszystko zakup klimatyzatora? A jeżeli tak, jaki polecacie kupić?

  20. #20

    Domyślnie

    Witam serdecznie forumowiczów

    zaczynam przygodę z rekuperacją,
    obecnie od kilku dni działa u mnie system Östberg HERU 100 s EC

    Będę ogromnie zobowiązany za kilka dobrych rad jak to "ustrojstwo" używać

    Dzisiaj na zewnątrz domu jest już jakieś 27 stopni.
    W domu obecnie 24,5 stopni.

    Jak to poustawiać, skonfigurować aby wyciągnąć z tego jak najwięcej?

    Wiem wiem rekuperacja to nie klimatyzacja
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rekuperacja.jpg
Wyświetleń:	381
Rozmiar:	85,8 KB
ID:	414082  

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony