dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 53 z 53
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dobrzyn22 Zobacz post
    1. ogólnie rekuperator/wentylację na czas uruchomienia klimy mozna śmiało wyłączyć,także to nie problem.
    W szczelnym domu, w którym są ludzie nie możesz wyłączyć. Żeby stężenie CO2 utrzymywało się w mojej sypialni przy 2 osobach poniżej 800ppm reku musi chodzić na min 60%.

    Cytat Napisał dobrzyn22 Zobacz post
    2 Co do wykresu - czy to nie jest trochę mały spadek temperatury przy 2 godzinach pracy klimy ?
    Mnie mocno zdziwiło, że klima odpalona 2 pomieszczenia dalej (i jeszcze pod prąd wentylacji) tak bardzo wpływa.


    Cytat Napisał dobrzyn22 Zobacz post
    3. dodatkowa jednostka chłodząca z wymiennikiem wodnym - niestety nie znalazłem nic sensownego (skutecznego, bez dużych kosztów )
    Do jakiej temperatury schłodzisz tym powietrze? Z klimy wypada u mnie 5* i kilka razy więcej powietrza, niż z wentylacji.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W szczelnym domu, w którym są ludzie nie możesz wyłączyć.
    nie wiem jak inne, ale u mnie nawet jak jest wyłączona, to wentylator wykonuje minimalne obroty dla zapewnienia dopływu powietrza

  3. #43

    Domyślnie

    Mam kolegę, który zamontował u siebie chłodnicę wodną ( a właściwie 3 chodnice ) na nadmuchu rekuperatora do domu. Chłodnice razem mają ok. 9kW, natomiast samo schładzanie wody odbywa się za pomocą Gruntowego wymiennika ciepła. Więcej szczegółów, wraz z praktycznym opisem przydatności takiego rozwiązania wkrótce ( na razie zamontowany, lecz jeszcze nie przetestowany )

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dobrzyn22 Zobacz post
    Mam kolegę, który zamontował u siebie chłodnicę wodną ( a właściwie 3 chodnice ) na nadmuchu rekuperatora do domu. Chłodnice razem mają ok. 9kW, natomiast samo schładzanie wody odbywa się za pomocą Gruntowego wymiennika ciepła
    Jakież to potwory, żeby przy wodzie o temperaturze kilkunastu stopni mogły chłodzić powietrze o temperaturze nawet 30* z taką mocą?
    I ile tysięcy m3/h trzeba pompować powietrza, żeby te 9kW przetransportowało?

  5. #45

    Domyślnie

    nie wiem, dowiem się - choć osobiście również wydała mi się ta moc bardzo duża w porównaniu do ponoć niedużych rozmiarów..

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomek@gmail
    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Orzesze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Reasumując dyskusję, bo mam wrażenie że odbiegliśmy od pytania zadanego w temacie (albo ja źle czytam

    a) Instalować klimatyzacje jako bypass do nawiewu rekuperatora (wtedy rozumiem, w wszystkich pomieszczeniach mamy chłodniejszą temperaturę)
    b) Instalować klimatyzację jako osobny element np. jedną jednostkę do największego pomieszczenia ?


    Nie wiem jak u Was, ale u mnie z punktu widzenia praktycznego instalacji dużo prostszym rozwiązaniem jest umieszczenie jednostki reku na ścianie i podłączenie do rekuperatora - zero że tak powiem kombinacji montażowych

  7. #47

    Domyślnie

    no tak, ale w przypadku wpięcia się z klimą do kanałów rekuperatora powstaje problem z możliwą wilgocią w kanałach/nawiewach.

    Po przeanalizowaniu wszystkich + i -, wydaje mi się, że mimo wszystko lepszym rozwiązaniem jest montaż osobnej klimy..

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dobrzyn22 Zobacz post
    no tak, ale w przypadku wpięcia się z klimą do kanałów rekuperatora powstaje problem z możliwą wilgocią w kanałach/nawiewach.
    Z klimy powietrze masz suche jak pieprz. Więc takiego problemu nie problem.
    Problemem będzie zakłócenie pracy wentylacji - bo dokładając powietrza do nawiewów zwiększysz prędkość przepływu a tym samym opory w nawiewie kilkakrotnie. Wywiew będzie miał mniejsze opory i masz w domu podciśnienie.

    IMO osobna klima to minimum ryzyka i wystarczająca użyteczność również w dalszych pomieszczeniach, jak umieścisz tam, gdzie najcieplej się robi.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Problemem będzie zakłócenie pracy wentylacji - bo dokładając powietrza do nawiewów zwiększysz prędkość przepływu a tym samym opory w nawiewie kilkakrotnie. Wywiew będzie miał mniejsze opory i masz w domu podciśnienie.

    Ja zakładam korzystanie z klimy przy wyłączonej rekuperacji ( np. na 1-2 godziny )

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    osobna klima to minimum ryzyka i wystarczająca użyteczność również w dalszych pomieszczeniach.
    problem się robi jak się ma na parterze salon, a na poddaszu pokoje/sypialnie i by się chciało obniżyć o kilka stopni temp. na obu piętrach

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dobrzyn22 Zobacz post
    Ja zakładam korzystanie z klimy przy wyłączonej rekuperacji ( np. na 1-2 godziny )
    IMO złe rozwiązanie. Stężenie CO2 szybko rośnie i robi się niekomfortowo. W domu (jeszcze) nie eksperymentowałem - w samochodzie po kwadransie zamkniętego obiegu CO2 wzrosło ponad 1800ppm.


    Cytat Napisał dobrzyn22 Zobacz post
    problem się robi jak się ma na parterze salon, a na poddaszu pokoje/sypialnie i by się chciało obniżyć o kilka stopni temp. na obu piętrach
    Czytałeś Ten wątek?

  11. #51

    Domyślnie

    dzięki za link, wiele wyjaśnia - m.in. włączenie klimy na 1-2 h może niewiele dać. Kolejna sprawa - rozwiązanie z klimą na półpiętrze w związku z rozkładem pomieszczeń i potencjalnego umieszczenia jednostki zewnętrznej się niestety u mnie nie sprawdzi < że też nie pomyślałem o tym na etapie budowy.. >

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    ja przy montażu reku zdecydowałem się na chłodnicę wodną zasilaną z pompy ciepła (9-10*C) efekt jest taki przy I biegu (170m3/h)
    temperatura zewnętrzna 33,3*C za reku 27,0*C na wylocie z anemostatu 20,8*C - pietro
    33,3 *C 27,0 22,2*C - parter kanały do parteru lecą w posadzce piętra bez izolacji i stąd różnica
    termometry elektroniczne jak porównałem z ComfoControl aplikacja do reku różnice 1 - 0,1*C 2- 0,3*C
    czekam teraz na okres grzewczy bo też woda z c.o. poleci na chłodnicę i będzie podgrzewać.
    dla mnie efekt satysfakcjonujący, nie myślę o chłodzeniu bo do tego go mam klimakonwektory na piętrze, najważniejsze że nie podgrzewam dodatkowo wentylacją powietrza latem

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    tak to wyglądało
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wetylacja.jpg
Wyświetleń:	196
Rozmiar:	69,3 KB
ID:	434872
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylscja1a (1).jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	434873

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony