dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    merlincd

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Poddębice
    Kod pocztowy
    99-200
    Posty
    23

    Domyślnie CW400 - ustawienie pogodówki

    Witam
    Proszę o pomoc w ustawieniu bo już się pogubiłem.
    Posiadam kocioł Junkersa ZSB 24-5C oraz do niego sterownik Bosch CW400 i nie mogę ustawić temperatury.
    Na sterowniku mam ustawioną temperaturę na dzień 20,5 a na noc 20 stopni.
    W dzień średnio jest w pomieszczeniu 22 stopnie w nocy 21.

    Na początku doszedłem do tego że była inna temperatura na sterowniku i na termometrze ściennym mierzona w pomieszczeniu.
    W sterowniku znalazłem opcję modyfikacji tej temperatury podniosłem o 0,6 teraz temperatura na sterowniku oraz na termometrze są takie same.

    Ustawienia na CW 400:
    System grzewczy: grzejniki
    Krzywa grzewcza: Punkt końcowy: 69stopni
    Punkt początkowy: 24stopnie
    Maks. temp. zasilania: 74stopnie

    Wpływ pomieszczenia: 3K
    Korekta temp. pomieszczenia: 0K
    Sposób regulacji: Temp. zewn. z punktem poczt.
    Sposób obniżenia: Próg. temp. pomieszczenia

    I np. w tej chwili:
    Temp. pomieszczenia 22stopnie zadana 21 stonie, palink pracuje z mocą 25% temp wody zasilania 35,2stopnia.
    Na 90 godzin pracy pieca palink pracował 72godziny starty palnika 26.
    Średnie spalanie 12m3 gazu doba dom dobrze ocieplony wymienione okna.

    Sterownik w pomieszczeniu gdzie grzejnik otwarty na zaworze 100%.

    Proszę o pomoc w ustawieniu.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Obniż sobie punkt końcowy do 50-60 stopni, mało kto już daje grzejniki na temperatury 70/50.
    Zwiększ wpływ pomieszczenia do 5-7K.
    Cały czas Ci przegrzewa?
    Zobacz jeszcze czy zmiana typu budynku coś pomoże.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    merlincd

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Poddębice
    Kod pocztowy
    99-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    Zmieniłem punkt końcowy na 50, wpływ pomieszczenia na 5, budynek mam ustawiony jako średni.

    Zgadza się przegrzewa średnio o 1 do 1,5 stopnia, czego to może być przyczyna ?

    Dzięki za podpowiedź, zobaczę jak teraz będzie pracował.
    Ostatnio edytowane przez merlincd ; 11-03-2018 o 17:25

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    merlincd

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Poddębice
    Kod pocztowy
    99-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    Zdecydowanie się poprawiło po zmianie ustawień, nawet nie przegrzewa.

    Nasuwa się pytanie czy to dobrze że piec tak dużo pracuj, chodzi mi o to czy powinien mieć więcej startów po kilka min. czy raczej czas pacy powinien być dłuższy.

    Obecnie zużycie to ok 6m3 na dobę na 120mk co myslicie ?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cieszę się
    Kocioł przed każdym startem przedmuchuje sobie komorę spalania samym powietrzem. Sam sobie odpowiedz jaki to ma wpływ na ekonomię pracy.
    Niech pracuje cały czas, byleby Ci nie przegrzewał.

    Co do zużycia, to jest zbyt dużo zmiennych. Obniżenie o 1 stopień temperatury wewnątrz, to spadek zużycia gazu o około 5%.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marek_xtr

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Wilkowice
    Kod pocztowy
    43-365
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cześć,

    Mam jeden problem, którego nie mogę sam rozwiązać.

    Zmieniając na kotle w menu serwisowym 1, ustawienie 1.W1 z 0 na 1 (czyli aktywuje czujnik temp. zew. rozumiem?).
    To kocioł pracuje non stop mocą max i się w ogóle nie wyłacza.

    Bez aktywacji na kotle w menu serwis 1, wszystko działa dobrze jak CW400 reguluje sobie z temp pom.

    Moje ustawienia to:

    Ustawienia na CW 400:
    System grzewczy: podłoga
    Krzywa grzewcza: Punkt końcowy: 45 stopnii
    Punkt początkowy: 20 stopnii
    Maks. temp. zasilania: 48 stopnii

    Wpływ pomieszczenia: 3-5K
    Korekta temp. pomieszczenia: 0K
    Sposób regulacji: Temp. zewn. z punktem poczt.
    Sposób obniżenia: Próg. temp. pomieszczenia

    Temperatura obnizona 19
    Temp. ogrzewanie 21

    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

    Dziekuje bardzo,
    Marek

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dual66

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Szczucin
    Kod pocztowy
    33-230
    Posty
    38

    Domyślnie

    Mam podobny problem / Jak mam ustawione z temp czujnika zew , kocioł pracuje cały cza , wyłacza sie tylko jak jest obniżanie temp . Jak recznie na cw 400 zmienie mu temp ogrzawania np 0,5 stopnia to swieczka se wyłączy . nie mam pojęcia jak to wszystko wyregulowac tak aby piec pracował i wylaczał się gdy osiągnie zadaną temp pomieszczenia

  8. #8

    Domyślnie

    Podłączę się pod ten temat, bo chyba najbardziej pasuje on do mojej sytuacji.

    Mianowicie:
    Mieszkam w domu (ok. 30 letni), we wrześniu wymieniono nam kocioł ze starego "kopciucha" na nowy Junkers ZSB 24-5C + sterownik CW400 + zasobnik 120L (3 osoby).
    Powierzchnia ogrzewana ok. 150m2, okna wymienione, ściany zewnętrzne nie są (jeszcze) ocieplone - planujemy ocieplać w przyszłym sezonie.
    Na poddaszu jest jeden pokój, który użytkuje moja siostra i ma on "jakieś" docieplenie (przy okazji remontu dachu 8 lat temu dekarze zrobili izolację z wełny, ale raczej średnio się sprawdza, bo w tym pokoju jest strasznie zimno.) Druga część poddasza to nieużytkowy strych, który ma na podłodze 5cm styropianu, na dniach będę dokładał kolejne 5cm.

    Jeden obieg grzewczy, stara instalacja (pozostałość po poprzednim kotle): grzejniki głównie stalowe (w tym 4 "Faviery" ). Instalację również planuję wymienić w przyszłym sezonie, dlatego aktualnie mam grzejniki bez głowic termostatycznych (jedynie stare zawory grzejnikowe z ebonitową rękojeścią). Wyjątkiem jest łazienka gdzie są 2 nowe grzejniki i tam już na każdym jest zamontowany nowy zawór z głowicą termostatyczną.

    Jaki jest mój problem?
    Wysokie zużycie gazu. Mam świadomość, że mój dom nie jest w żaden sposób "energooszczędny", ale zużycie gazu mam na poziomie ok. 15-17m3/doba (przy temp. zewn. -2°C w nocy, +4°C w dzień). Mam problem z odpowiednim ustawieniem sterownika.

    Nastawy temperatury to: 6:00-8:00 (grzanie 19,5°C); 8:00-15:45 (obniżony 19°C); 15:45-23:30 (grzanie 19,5°C); 23:30-6:00 (obniżony 19°C). Sterownik CW400 znajduje się w korytarzu na parterze, gdzie grzejniki są dość słabe (korytarz jest jednocześnie klatką schodową i są tam 2 grzejniki "świecowe" - wyglądają jak "Faviery" tylko nie mają żebrowania i są pionowo ustawione. 19,5°C w tym pomieszczeniu daje 20-21°C w pozostałych pokojach (nie jest zbyt ciepło, ale nie chcę podnosić wyżej, bo już chyba w ogóle z kosmosu będzie spalanie).

    Ustawienie temperatury obniżenia na 18,5°C nie poprawia zużycia, bo dom dość mocno się wychładza i kocioł musi później "nadgonić".

    Zanim napiszę jakie ustawienia mam w sterowniku, dodam tylko, że przy trybie obniżonym (zadana temp. pomieszczenia 19°C), kocioł cały czas grzeje, mimo tego, że czujnik temperatury wewnętrznej notuje temperaturę 19,5°C (temp. zewnętrzna -2°C).

    Menu "Dane instalacji":
    Zainstalowany czujnik sprzęgła hydraulicznego: NIE
    Konfiguracja CWU na kotle: Zawór 3D
    Min. temp. zewn.: -20°C
    Tłumienie: TAK
    Typ budynku: Średni

    Menu "Dane kotła":
    Charakterystyka wykreślna pompy: Delta P3
    Czas wybiegu pompy: 3 min

    Menu "Obieg grzewczy 1":
    Obieg grzewczy zainstalowany: Kocioł
    Sposób regulacji: Wg temperatury zewnętrznej <- i tu taka dygresja: funkcja serwisowa 1.W1 na KOTLE jest ustawiona na 0. Czy to poprawnie? W instrukcji kotła jest:

    Moduł obsługowy.: CW400
    System grzewczy: Grzejniki
    Sposób obniżenia: Próg temperatury pomieszczenia
    Grzanie stałe poniżej: WYŁ.
    Ochrona przed zamarzaniem: Temperatura pomieszczenia i zewnętrzna
    Temperatura graniczna ochrony przed zamarzaniem: 5°C
    Widoczny we wskazaniach standardowych: TAK

    Menu "Ustaw krzywą grzania":
    Temperatura projektowa: 65°C
    Maksymalna temperatura zasilania: 65°C
    Wpływ temperatury pomieszczenia: 8 K <- może ktoś po krótce wyjaśnić w którą stronę ten parametr "przesuwa" krzywą grzewczą?
    Korekta temperatury pomieszczenia: 0 K

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzeszczot_92 Zobacz post
    Obieg grzewczy zainstalowany: Kocioł
    Sposób regulacji: Wg temperatury zewnętrznej <- i tu taka dygresja: funkcja serwisowa 1.W1 na KOTLE jest ustawiona na 0. Czy to poprawnie? W instrukcji kotła jest:

    Moduł obsługowy.: CW400

    Jest poprawnie, bo jest CW400

    Cytat Napisał brzeszczot_92 Zobacz post
    Wpływ temperatury pomieszczenia: 8 K <- może ktoś po krótce wyjaśnić w którą stronę ten parametr "przesuwa" krzywą grzewczą?
    Przykładowo, z krzywej grzewczej wynika, że temp. zadana czynnika ma być 40 stopni, ale w pomieszczeniu jest 15 stopni, a nie 19, to kocioł zwiększy temperaturę zadaną. I odwrotnie jeśli w pomieszczeniu jest cieplej, bo np. zaświeciło słońce, to kocioł zmniejszy temperaturę zadaną. Gdzieś nawet chyba widziałem wzór według którego kocioł to sobie oblicza.

    Jak możesz to na ten strych wrzuć 20 cm styropianu.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rsat

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Polska Wieś
    Kod pocztowy
    46-073
    Posty
    54

    Domyślnie

    A jeżeli 1w.1 będzie 1 i ma się cw400 to które ustawienie jest nadrzędne - na kotle czy na cw 400
    Dokładnie która krzywa grzewcza bedzie brana pod uwagę tym bardziej ze na kotle sa ustawienia pkt poczatku +20 do pkt konca -10 na cw400 moze byc +20 do-15.
    Ostatnio edytowane przez rsat ; 03-12-2018 o 10:54

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    Jak możesz to na ten strych wrzuć 20 cm styropianu.
    Jestem właśnie w trakcie docieplania, daję styropian Paneltech Dach Podłoga Lambda 031, dwie warstwy po 5cm (razem 10cm). Jest to taki strych, który jest też trochę "składzikiem"/"graciarnią", więc czasami trzeba też tam wejść. Jak dam 20cm to będę tam musiał chodzić na czworaka.
    Po położeniu pierwszej warstwy (5cm) jest już znacznie lepiej, +3 stopnie cieplej w pokoju położonym pod tymże strychem.

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    Przykładowo, z krzywej grzewczej wynika, że temp. zadana czynnika ma być 40 stopni, ale w pomieszczeniu jest 15 stopni, a nie 19, to kocioł zwiększy temperaturę zadaną. I odwrotnie jeśli w pomieszczeniu jest cieplej, bo np. zaświeciło słońce, to kocioł zmniejszy temperaturę zadaną. Gdzieś nawet chyba widziałem wzór według którego kocioł to sobie oblicza.
    Zasadę znam, ale chodzi mi bardziej o podanie różnicy.
    Przykład - w pomieszczeniu jest te 15 stopni, a nie 19 (temp. zadana).
    Ustawienie 2K
    Ustawienie 8K

    Chodzi mi o to, jak zareaguje kocioł przy takich nastawach (w sensie, kiedy szybciej podniesie się temperatura kotła - przy nastawie 2K czy 8K)?

    Jak wejdę w Menu serwisowe i sprawdzę wartości monitorowane to CW400 podaje mi "na bieżąco" jaki jest wpływ pomieszczenia.
    Przykład: zadane 19.0 °C.
    Stojąc przy sterowniku i "grzebiąc w nim" temperatura się podnosi, z 19.0 do 19.2. W trakcie tych zmian widzę, że wskazania tej korekty się zmieniają (np. 2.4K, 3.6K itp.).
    W związku z tym pytanie: czy ja mam w ogóle jakiś wpływ na to jak sterownik sobie dobierze tą korektę?

    Sprawdzanie na zasadzie: "zmień i zobacz" jest niestety w moim przypadku kosztowne i średnio miarodajne, bo zmiana jednej nastawy w CW400 może nie być widoczna w całodobowym zużyciu, jeśli przy okazji zmieniają się także temperatury zewnętrzne (i to dość znacznie).

    Ostatnio miałem nastawione cały czas (dzień i noc - weekend) 19.0 °C. Kocioł nie wyłącza się w ogóle w tym czasie, grzeje non stop. Nie wiem co mam myśleć, wiem, że jest drogo i póki co jestem rozczarowany jego użytkowaniem.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał rsat Zobacz post
    A jeżeli 1w.1 będzie 1 i ma się cw400 to które ustawienie jest nadrzędne - na kotle czy na cw 400
    Dokładnie która krzywa grzewcza bedzie brana pod uwagę tym bardziej ze na kotle sa ustawienia pkt poczatku +20 do pkt konca -10 na cw400 moze byc +20 do-15.
    Sprawdź

    Cytat Napisał brzeszczot_92 Zobacz post
    Zasadę znam, ale chodzi mi bardziej o podanie różnicy.
    Przykład - w pomieszczeniu jest te 15 stopni, a nie 19 (temp. zadana).
    Ustawienie 2K
    Ustawienie 8K

    Chodzi mi o to, jak zareaguje kocioł przy takich nastawach (w sensie, kiedy szybciej podniesie się temperatura kotła - przy nastawie 2K czy 8K)?
    Nie szybciej, tylko o ile. Więcej się podniesie przy 8K, to bodajże właśnie określa o ile kocioł może skorygować temperaturę zasilania.

    Cytat Napisał brzeszczot_92 Zobacz post
    Jak wejdę w Menu serwisowe i sprawdzę wartości monitorowane to CW400 podaje mi "na bieżąco" jaki jest wpływ pomieszczenia.
    Przykład: zadane 19.0 °C.
    Stojąc przy sterowniku i "grzebiąc w nim" temperatura się podnosi, z 19.0 do 19.2. W trakcie tych zmian widzę, że wskazania tej korekty się zmieniają (np. 2.4K, 3.6K itp.).
    W związku z tym pytanie: czy ja mam w ogóle jakiś wpływ na to jak sterownik sobie dobierze tą korektę?
    Zmieniając "wpływ pomieszczenia"

    Cytat Napisał brzeszczot_92 Zobacz post
    Sprawdzanie na zasadzie: "zmień i zobacz" jest niestety w moim przypadku kosztowne i średnio miarodajne, bo zmiana jednej nastawy w CW400 może nie być widoczna w całodobowym zużyciu, jeśli przy okazji zmieniają się także temperatury zewnętrzne (i to dość znacznie).

    Ostatnio miałem nastawione cały czas (dzień i noc - weekend) 19.0 °C. Kocioł nie wyłącza się w ogóle w tym czasie, grzeje non stop. Nie wiem co mam myśleć, wiem, że jest drogo i póki co jestem rozczarowany jego użytkowaniem.
    Musisz sprawdzać, ale w krótkich okresach czasu. Jak chcesz mieć najbardziej ekonomicznie to:
    - niższa temperatura w domu
    - jak najmniej wyłączeń kotła
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dual66

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Szczucin
    Kod pocztowy
    33-230
    Posty
    38

    Domyślnie

    Co oznacza i jak działa oraz jaka ma funkcję w CW podniesienie temperaturu zawrou 3D ?? Mam w CW400 ustawione to na 5k .

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Kocioł utrzymuje na odcinku do sprzęgła (zaworu) temperaturę zasilania o 5K większą niż wymaga zawór. Przydatne, jeśli by było duże podmieszanie.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dual66

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Szczucin
    Kod pocztowy
    33-230
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    Kocioł utrzymuje na odcinku do sprzęgła (zaworu) temperaturę zasilania o 5K większą niż wymaga zawór. Przydatne, jeśli by było duże podmieszanie.
    Jak mogę sprawdzić to podmieszanie czy jest duże czy małe jaki będzie miało to wpływ na ogrzewanie jeżeli zmienię podnoszenie temperatury zaworu na 0

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Patrząc na ustawienie zaworu mieszającego. Przyjmij, że w domowej instalacji spokojnie możesz ustawić na 0K. Zobacz później w menu diagnoza czy kocioł na obiegu podłogówki osiąga zadaną temperaturę. Jeśli tak, to ok Jeśli nie, to podnieś mu to podmieszanie na 5K.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał dual66 Zobacz post
    Co oznacza i jak działa oraz jaka ma funkcję w CW podniesienie temperaturu zawrou 3D ?? Mam w CW400 ustawione to na 5k .
    Witam,

    Temperatura zasilania układu centralnego ogrzewania w przypadku obiegu z mieszaczem musi być wyższa od żądanej temperatury zasilania danego obiegu grzewczego. Jest to niezbędne aby zawór mieszający działał prawidłowo.
    W razie pytań chętnie pomogę.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Junkers-Bosch

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dual66

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Szczucin
    Kod pocztowy
    33-230
    Posty
    38

    Domyślnie

    Jest jakaś norma o ile tą temperatura musi być wyższa

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Jak najmniej, wtedy kocioł pracuje ciut oszczędniej. Jak ustawisz +20K, a na zaworze będzie potrzebne 40°C, to na zasilaniu kocioł będzie bez potrzeby utrzymywał 60°C.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Teres u mnie jest problem z pompa kotła, tryb zimowy, temp w domu 22 a zadana załóżmy 20, kocioł nie grzeje. Wchodzę do menu serwisowego w diagnozę a tam pompa co 100% i cały czas pracuje, mimo czasu wybiegu 30min i sterowanie pompa za pomocą mocy.
    Na kotle junkers cerapur Smart w menu serwisowym 2 sterownie pompa ustawione jako inteligentne bodajże cyfra 4.
    Czy to jest normalne?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony