dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 132
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe w garażu

    Witam wszystkich,

    jestem nowy tutaj i dopiero się wgryzam a potrzebuję rady. Muszę bardzo szybko się zdecydować na rodzaj ogrzewania w garażu (16,5m2 w bryle budynku). W całym domu mam podłogówkę z drabinkami w łazienkach podłączonymi do ogrzewania niskotemperaturowego. I teraz pytanie: czy dawać w garażu też podłogówkę (koszt 500zł) czy grzejnik (w cenie). Drzwi do garażu nie ocieplane ale taki mam plan w przyszłości. Chcę też ocieplić ściany garażu jak pozwolą finanse. Czytałem o tym temacie i nie poleca się ogrzewania w garażu w ogóle bo straty, bo karoseria, bo opony. Ja w garażu chcę trzymać 2 motocykle więc zimą nie będę wietrzył otwieraniem bramy a może od czasu do czasu pomajsterkuję. Komplikowanie układu hydraulicznego (ogrzewania) też implikuje dodatkowe koszty (osobny obieg na 1 grzejnik). Zdecydowałem się na pelet (piec: HKS Lazar SmartFire 11kW) i zastanawiam się czy jak zamontuję ten jeden grzejnik to nawet przy niskiej temperaturze w garażu nie będzie się piec co chwilę włączał dla tego jednego grzejnika. Tak dla jasności domek bliźniak, 121m2 (z garażem), silikat dziurawka 25cm plus styropian 15cm, pod podłogami 15cm styro, dach 30-35cm wełny. Z góry dziękuję za rady

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ragetl Zobacz post
    ...Czytałem o tym temacie i nie poleca się ogrzewania w garażu w ogóle bo straty, bo karoseria, bo opony...
    Przecież to takie głupoty że paść można:
    -"nie poleca się ogrzewania w garażu w ogóle bo straty" - Tym tokiem myślenia to całe życie to straty i rodzina i dzieci i codzienność i dom i mieszkanie. Tylko gdy nie budujesz garażu - nie masz strat, bo go nie ma. Czy chcesz grzać to nie kwestia strat tylko Twoich chęci i tego czego oczekujesz.
    -"bo karoseria" - To jest po prostu cudowne. Wjedziesz do garażu cieplejszego o kilka stopni i co się wydarzy? Auto stoi na dworze w mróz, na słońcu, deszczu, dostaje zimą olbrzymie ilości soli gdzie popadnie, a garaż mu zaszkodzi. Cyrk.
    - "bo opony" - A to już chyba szczyt maksymalny. Chyba mniej upośledzone byłoby wstrzymywanie oddechu w garażu żeby lusterka nie parowały, ale to też byłby wysoki stopień upośledzenia.

    Skoro garaż w bryle budynku, to lepiej żebyś miał wpływ na temperaturę garażu i możliwość utrzymania dodatniej.

    Jak chcesz mieć mniejsze straty, to tym bardziej bo jest w bryle budynku i będziesz wychładzał pomieszczenia okoliczne.

    Jeżeli chcesz ogrzewać, to podłogówka będzie lepszym rozwiązaniem przy tym kotle i podłogówce. W twoim przypadku grzejniki są nie najlepszym pomysłem, bo powinny być bardzo duże pod ogrzewanie niskotemperaturowe .
    Ostatnio edytowane przez Instaltechnic ; 16-03-2018 o 08:37
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  3. #3

    Domyślnie

    Ocieplasz ściany garażu. Nie dajesz izolacji w podłodze. Masz ciepło zimą, chłodniej latem w upały - fajne miejsce by się wychłodzić. Zero kosztów inwestycyjnych, zero kosztów utrzymania.

    Mam od 7 lat i nigdy nie miałem <0*C przy największych mrozach. A większą część zimy w garażu jest 6-9*C. Jeśli będziesz chciał cieplej przy majsterkowaniu, to odpalisz farelkę.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Może być i tak jak powyżej. Opony, karoseria też da radę
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  5. #5

    Domyślnie

    Witaj Instaltechnic,

    ja też nie byłem przekonany w ogóle do tych argumentów tylko napisałem co wyczytałem. Jestem za podłogówką w garażu tylko szukam argumentów za bo moja druga połówka naczytała się opinii i chce wstawić grzejnik. Jak już, to bym albo nie ogrzewał albo wsadził tam podłogówkę ze wskazaniem na to drugie.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Po jaką cholerę grzać garaż?? wystarczy porządnie go ocieplić i niedawań styropianu w podłogę. Oczywiście oddzielić go od domu taka sama izolacją co na zewnątrz. Garaż zawsze ma temperaturę dodatnią. I robi za strefę buforową domu.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...%C5%BCu/page13
    Jeśli masz przyłącze wody w garażu to solidnie jest ocieplić i w razie solidnych mrozów mieć założony kabel grzejny.

    Ja osobiście bym nie zakładał podłogówki i zostawił grzejnik. Chyba że codziennie majsterkujesz i chcesz mieć wysoki komfort cieplny.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    w garażu wbudowanym, przy ocieplonych ścianach zewnętrznych NIGDY nie będzie temperatur minusowych, zawsze będzie temperatura dodatnia, tak więc zakładanie podłogówki nie jest do końca uzasadnione. Można jak najbardziej zainstalować grzejnik, aby raz na jakiś czas "przegrzać" pomieszczenie lub ( co ma większe uzasadnienie ) jeśli garaż będzie pełnił jeszcze inne funkcje i czas przebywania w nim będzie większy od przysłowiowej "chwili".
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    kulibob, rozwiń temat bufora, bo nie załapałem bufor czego dla domu? Można tak jak piszesz, to zależy od użytkownika i oczekiwań. Ja uważam że w bryle budynku lepiej żeby nie przemarzał. Skoro kabel grzejny to znaczy że dopuszczasz tą możliwość, bo inaczej po co go montować. Dodatkowo jak w nim przyłącze wody to i zimna woda będzie chłodniejsza, co niestety większość pomija bo i tak kocioł ogrzeje, ale to energia...

    ragetl, w garażu masz mieć wentylację grawitacyjną, czyli kratkę gdzieś u góry. Grzejnik mało że z niskiej temperatury da niewiele, to jeszcze grzeje w większości przez konwekcję czyli ciepłe powietrze przez niego przepływające unosi się do góry. Sporo z tego idzie w komin. To tyle.

    Jeżeli podłogówkę, to 1m od bramy garażowej zostaw pusty. W razie większych mrozów możesz otworzyć daną pętlę na miesiąc czy dwa, lub przy łagodnej zimie wcale. Możesz też założyć tani sterownik i siłownik i sterownik będzie pilnował temperatury.

    Wszystko zależy od oczekiwań.
    Ostatnio edytowane przez Instaltechnic ; 16-03-2018 o 09:08
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    ...Można jak najbardziej zainstalować grzejnik, aby raz na jakiś czas "przegrzać" pomieszczenie lub ( co ma większe uzasadnienie ) jeśli garaż będzie pełnił jeszcze inne funkcje i czas przebywania w nim będzie większy od przysłowiowej "chwili".
    po co raz na jakiś czas przegrzać pomieszczenie?

    jak to zrobić z niskiej temperatury, bo zasilanie razem z podłogowym?
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - trudno mi dyskutować z firmą od ogrzewania podłogowego, tym bardziej że nie jestem projektantem instalacji !
    - zastosowany jeden grzejnik w pomieszczeniu garażu sprawdził mi się w wielu projektach z zakładana temperaturą +15°C ( powyżej wymaganej wynikającej z WT = +5°C ). Nie chce w 100% negować podłogówki - w końcu zarówno projektantom, jak i użytkownikowi zależy na komforcie każdej przestrzeni w budynku, w tym w garażu.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    w garażu wbudowanym, przy ocieplonych ścianach zewnętrznych NIGDY nie będzie temperatur minusowych, zawsze będzie temperatura dodatnia,
    Proszę Asolta aby wypowiedział się, czy teoretyczne obliczenia programem do OZC potwierdzają to założenie.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    kulibob, rozwiń temat bufora, bo nie załapałem bufor czego dla domu? .
    Jeżeli garaż jest grzany gruntem, słońcem, silnikiem samochodu, stratami bojlera, kotła, budynku. To tworzy strefę buforową gdzie temperatura jest w sezonie zimowym wyższa niż na zewnątrz . Powiedzmy 1/2 ściany wschodniej ma mniejsze straty niż inne.
    Na garażu mam 20cm na dachy garażu 20cm między domem a garażem 20cm od gruntu 0.
    Przyłącze mam na ścianie zewnętrznej ok 1,5m od bramy garażowej.Ociepliłem 2x pianką PE nie wiem ile ona ma 6-9mm. Kabel pozostał po budowie podłączam go do gniazdka jak są mrozy poniżej -10*C jednak termostat go nie odpalił w ani razu a uruchamia się gdy temperatura pod otuliną spadnie poniżej 3*C.Najniższą tegoroczna temperatura w garażu ok 7-8*C. Co do chłodniejszej wody to nie rozumiem. Nie monitoruję jej temperatury ale i tak jest zimna pod ziemią.

    P.S.
    W tym roku planuję założyć kolektor powietrzny do dogrzewania garażu.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał redblack Zobacz post
    Proszę Asolta aby wypowiedział się, czy teoretyczne obliczenia programem do OZC potwierdzają to założenie.
    Jak Ci odpowie to podziel się informacjami?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Łukasz Ładziński: Zadałem tylko dwa dość proste pytania, bo często spotykam się z takimi problemami klientów nie moich instalacji z prośbą o pomoc.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  15. #15

    Domyślnie

    Panowie opcje mam takie, że grzejnik na obiegu podłogówki bądź podłogówka. Tak jak pisał Instaltechnic zawsze mogę założyć tani sterownik z siłownikiem który będzie trzymał temperaturę 6-7 stopni więc, z tego co piszecie, nie będzie się podłogówka w ogóle włączała oprócz największych mrozów. Zawsze to jakaś opcja jak będę chciał/musiał posiedzieć cały dzień w garażu to dwa dni wcześniej włączę ogrzewanie. Wolę mieć taką opcję niż nie mieć jej w ogóle. 500zł to nie majątek przy całej inwestycji a jakby się zdarzyło, że zabraknie mi miejsca w domu to zawsze mogę przerobić na pokój... Grzejnik na obiegu podłogówki nie wchodzi w grę bo będzie tylko ozdobą. Jest jeszcze opcja ocieplenia całego garażu (oprócz podłogi) i dogrzewanie farelką okazyjnie ale to nie będzie ten sam komfort na pewno.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Rozumiem że ten garaż w ogóle nie jest ocieplony? W tedy jest pewien problem ponieważ jest bardzo duże ryzyko że bez ogrzewania będzie tam ostro na minusie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    w garażu wbudowanym, przy ocieplonych ścianach zewnętrznych NIGDY nie będzie temperatur minusowych, zawsze będzie temperatura dodatnia,
    hmmm..... to od czego zamarzła mi woda w wiadrach i rozsadziło licznik wody?

    Garaż w bryle, dobrze ocieplony, nieogrzewany.


  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ragetl Zobacz post
    Panowie opcje mam takie, że grzejnik na obiegu podłogówki bądź podłogówka. Tak jak pisał Instaltechnic zawsze mogę założyć tani sterownik z siłownikiem który będzie trzymał temperaturę 6-7 stopni więc, z tego co piszecie, nie będzie się podłogówka w ogóle włączała oprócz największych mrozów. Zawsze to jakaś opcja jak będę chciał/musiał posiedzieć cały dzień w garażu to dwa dni wcześniej włączę ogrzewanie. Wolę mieć taką opcję niż nie mieć jej w ogóle. 500zł to nie majątek przy całej inwestycji a jakby się zdarzyło, że zabraknie mi miejsca w domu to zawsze mogę przerobić na pokój... Grzejnik na obiegu podłogówki nie wchodzi w grę bo będzie tylko ozdobą. Jest jeszcze opcja ocieplenia całego garażu (oprócz podłogi) i dogrzewanie farelką okazyjnie ale to nie będzie ten sam komfort na pewno.
    I tego się trzymaj...
    Zrób normalne ogrzewanie podłogowe i dodatkowo na pętli garażu zainstaluj siłownik sterowany termostatem na ścianie garażu...
    Ustawisz sobie np 10* i po temacie...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Rozumiem że ten garaż w ogóle nie jest ocieplony? W tedy jest pewien problem ponieważ jest bardzo duże ryzyko że bez ogrzewania będzie tam ostro na minusie
    Nie ma szans aby cokolwiek tam zamarzło tym bardziej że garaż jest w bryle budynku. Ja mam pomieszczenia (pod schodami wejściowymi i pod balkonem) nieogrzewane, nieiziolowane (gołe mury 24cm) z wejściem przez drzwiczki drewniane o grubości 2cm i najniższa temperatura jaką zanotowałem to było tam +7 stopni w największe mrozy.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    dobrze ocieplony, nieogrzewany.
    Od gruntu też odizolowałeś? Bo to byłoby wyjaśnienie.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony