dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 6
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 114
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Oprócz wycen na Air pack home 300v dostałem też wyceny z uwzględnienie rekuperatorów z niższe półki:
    Alnor HRU MinistAir W 450
    VUT 270 V5B EC A14
    Czy warto rozważać takie opcje?
    Powiem uczciwie, ze przyszłościowo też się zastanawiam nad Alnorem HRU podsufitowym bo cena jest nie zła, chyba, ze do tej pory wyjdzie coś podobnego z mniejszym zużyciem energii ale to jest sprawa drugoplanowa. Jak się zdecydujesz na alnora daj znać, może uda sie załatwić good price.

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Czy ktoś używa rekuperatora obrotowego KOMFOVENT Domekt?
    Zastanawiam się nad modelem R 450 V.

    Który wymiennik jest lepszy Kondensacyjny czy Sorpcyjny?

    A może polecacie inne z wymiennikiem obrotowym.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Czy ktoś używa rekuperatora obrotowego KOMFOVENT Domekt?
    Zastanawiam się nad modelem R 450 V.

    Który wymiennik jest lepszy Kondensacyjny czy Sorpcyjny?

    A może polecacie inne z wymiennikiem obrotowym.
    Sorpcyjny - odzyskuje wilgoć.
    Inne polecane rotory to Flexit i Swegon Casa.

  4. #64
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Flexit i Swegon Casa nie są tak powszechne jak Komfovent (i pewnie droższe). Czy ten Komfovent jest ok (czy tylko ujdzie), zna ktoś, używa?

    W międzyczasie po tym pytaniu doczytałem - czy nie jest tak, że obrotowy zawsze odzyskuje wilgoć - czy to kondensacyjny czy sorpcyjny.
    Po prostu w tym drugim odzyskuje jej więcej?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #65
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rumburaque

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    ciecierzyn
    Kod pocztowy
    21-003
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam
    Też stoję przed wyborem centrali. Instalator proponuje mi Wanasa, za Thesle lub Rensona Endura Delta dopłata 2 tysiące. Decyduję się na kanały vasco płaskie z powodu 5 cm na posadzce (dam flex to będę musiał dodać dodatkowe 5 cm styropianu plus kombinacje z wysokością okien i schodów) Skłaniałbym się do Rensona ponieważ jest całkowicie zautomatyzowany. Ktoś miał do czynienia z w/w. Reku na 230 m2 na Wanasie plus flexy wycenione mam na 17500 netto. Plus vasco i droższy reku dodatkowo 4 tysiące. W sumie liczę 2 tysiące dodatkowe za reku ponieważ kanały wyrówna mi dodatkowy styropian którego nie będę musiał kupować. Proszę o sugestie.
    Pozdrawiam
    Tomasz

  6. #66
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Powiem uczciwie, ze przyszłościowo też się zastanawiam nad Alnorem HRU podsufitowym bo cena jest nie zła, chyba, ze do tej pory wyjdzie coś podobnego z mniejszym zużyciem energii ale to jest sprawa drugoplanowa. Jak się zdecydujesz na alnora daj znać, może uda sie załatwić good price.
    Spoko, ale w moim przypadku decyzja nie będzie podjęta szybko.

  7. #67
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Obrotowy odzyskuje wilgoć, czyli zbawienna funkcja zimą.
    Ale czy latem jest to kwestia neutralna czy raczej negatywna, bo za duzo odzyska tej wilgoci?

    Pod kątem wszystkich pór roku lepiej obrotowy kondensacyjny czy obrotowy sorpcyjny?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #68
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Ten rekuperator czytałem że ludzie polecali. Polski niedrogi mały i tani. VUT200Hmini

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Flexit i Swegon Casa nie są tak powszechne jak Komfovent (i pewnie droższe). Czy ten Komfovent jest ok (czy tylko ujdzie), zna ktoś, używa?

    W międzyczasie po tym pytaniu doczytałem - czy nie jest tak, że obrotowy zawsze odzyskuje wilgoć - czy to kondensacyjny czy sorpcyjny.
    Po prostu w tym drugim odzyskuje jej więcej?
    Rotory są zwykłe aluminiowe, albo mają jakieś dodatkowe powłoki zwiększające odzysk wilgoci.
    Nawet zwykły rotor (bez powłoki) odzyskuje część wilgoci.

    Swegon i Flexit to praktycznie najdroższe konstrukcje - produkcja w Skandynawii swoje kosztuje.
    Niemniej, obaj producenci rotory stawiali od zawsze jako swoje główne produkty.
    Płaci się więc za know-how jakie przez lata zdobyli.

  10. #70
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Rotory są zwykłe aluminiowe, albo mają jakieś dodatkowe powłoki zwiększające odzysk wilgoci.
    Nawet zwykły rotor (bez powłoki) odzyskuje część wilgoci.

    Swegon i Flexit to praktycznie najdroższe konstrukcje - produkcja w Skandynawii swoje kosztuje.
    Niemniej, obaj producenci rotory stawiali od zawsze jako swoje główne produkty.
    Płaci się więc za know-how jakie przez lata zdobyli.
    Rozumiem kontekst, ale nie stać mnie na najdroższe centrale.
    Nie kupuję także AGD Miele. Jednak w przypadku AGD wiem kiedy kupić Siemensa a kiedy Samsunga.
    W przypadku central nie wiem, dlatego pytam czy Komfovent to solidny średniak czy raczej nie.
    Oraz jakie solidne średniaki w rotorach można kupić w Polsce.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Oraz jakie solidne średniaki w rotorach można kupić w Polsce.
    Są na FM miłośnicy rotorów. Mają jednak wadę, która IMO je dyskwalifikuje. Mianowicie woda skrapla się w kanale razem z dobrodziejstwem inwentarza - bakterie, wirusy, toksyny i co tam się w wywiewanym powietrzu jeszcze znajdzie. Potem rotor się obraca, i ta woda, razem z dobrodziejstwem inwentarza, paruje i wraca do domu. Że tego niewiele? A ile wirusów czy bakterii trzeba do wywołania choroby?

    Co do VUTów mają dyskwalifikujący zapis w dokumentacji:
    Urz¹dzenie „VUT...mini” powinno byæ przechowywane w oryginalnym opakowaniu w
    0 0
    przewietrzonym pomieszczeniu o temperaturze od +10 C do +40 C oraz wilgotnoœci
    0 wzglêdnej nie wiêkszej ni¿ 60%
    (przy temperaturze 20 C)


    Latem masz regularnie i długo wilgotność większą.

    Popatrz na Lossnay.

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Są na FM miłośnicy rotorów. Mają jednak wadę, która IMO je dyskwalifikuje. Mianowicie woda skrapla się w kanale razem z dobrodziejstwem inwentarza - bakterie, wirusy, toksyny i co tam się w wywiewanym powietrzu jeszcze znajdzie. [...]
    Wystarczająco dużo tematów o przesuszaniu powietrza zimą przez centrale z przeciwprądowym przeczytałem na FM, żeby wiedzieć, że to je dyskwalifikuje.
    Zostały mi więc obrotowe i przeciwprądowe z entalpicznym, te drugie solidnie drogie są.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Popatrz na Lossnay.
    Co w nich unikalnego, dlaczego te?
    Ostatnio edytowane przez giman ; 29-03-2019 o 06:25
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Czy ten Komfovent jest ok (czy tylko ujdzie), zna ktoś, używa?
    Nigdy nie miałem w rękach takiej centrali.
    Niemniej Komfovent ma tą centralę w ofercie od bardzo dawna.
    Optymistycznie można przyjąć, że produkt sprawdzony i przetestowany.
    O opinie ciężko, bo 99% klientów sugeruje się ceną, dlatego centrale z rotorami w domach jednorodzinnych to rzadkość.
    Salda też ma jakieś rotory w ofercie (dystrybucja Lindab) to powinna być centrala z podobnej półki cenowej.

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Co w nich unikalnego, dlaczego te?
    Jeśli odzysk wilgoci jest dla ciebie priorytetem, to Lossnay spełni twoje oczekiwania - w dodatku nie jest droga.
    Pe-Flex (Termokontrol) też ma teraz w ofercie ciekawy rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym firmy CORE (wymiennik membranowy)
    Obie te powyższe konstrukcje nie posiadają odpływu, więc z założenia odzyskują 100% wilgoci.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Są na FM miłośnicy rotorów. Mają jednak wadę, która IMO je dyskwalifikuje. Mianowicie woda skrapla się w kanale razem z dobrodziejstwem inwentarza - bakterie, wirusy, toksyny i co tam się w wywiewanym powietrzu jeszcze znajdzie. Potem rotor się obraca, i ta woda, razem z dobrodziejstwem inwentarza, paruje i wraca do domu. Że tego niewiele? A ile wirusów czy bakterii trzeba do wywołania choroby?
    Dobre centrale z rotorami, posiadają tzw. sektor czyszczący (ang. purge sector) - wpisz w google, poczytaj.
    Twoje wątpliwości są w pełni uzasadnione, dlatego nie będę z nimi polemizował.
    Ale na obronę rotorów podam przykład.
    Wszystkie obiekty kubaturowe (np. biura) mają centrale wentylacyjne oparte na rotorach.
    Oczywiście centrale te nie wyciągają powietrza z sanitariatów.
    Mimo wszystko, nie notuje się z tego powodu większej ilości zachorowań.

    Tak, rotor ma przecieki 1 - 3%, więc część powietrza wraca.
    Z tego też powodu nie stosuje się tych wymienników w szpitalach.

    W domach jednorodzinnych nie ma przeciwwskazań - nie ma na ten temat, żadnej literatury w internecie.

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Dobre centrale z rotorami, posiadają tzw. sektor czyszczący (ang. purge sector) - wpisz w google, poczytaj.
    Ściema marketingowa. Przecież nie usuną tego, co jest w skroplonej wodzie. Jak woda zostanie zawrócona do domu to razem ze wszystkim, co w niej rozpuszczone.


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Z tego też powodu nie stosuje się tych wymienników w szpitalach.

    W domach jednorodzinnych nie ma przeciwwskazań - nie ma na ten temat, żadnej literatury w internecie.
    Jak leżę w sypialni złożony grypą, to wolałbym, żeby wirusy nie były roznoszone wentylacją do salonu i sypialni dzieci. Skoro nie nadają się do szpitala, to do domu, w którym czasami ktoś choruje (a są inne?) też się nie nadaje.

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Co w nich unikalnego, dlaczego te?
    Tanie, nieobrotowe, odzyskują wilgoć i nie mają nierealnego ograniczenia co do wilgotności powietrza.

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Jeśli odzysk wilgoci jest dla ciebie priorytetem, to Lossnay spełni twoje oczekiwania - w dodatku nie jest droga.
    Pe-Flex (Termokontrol) też ma teraz w ofercie ciekawy rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym firmy CORE (wymiennik membranowy)
    Obie te powyższe konstrukcje nie posiadają odpływu, więc z założenia odzyskują 100% wilgoci..
    Priorytetem jest dobra, konfigurowalana i nie za droga centrala.
    Jednak niewysuszanie powietrza jest także bardzo istotne i uznałem to za jeden z podstawowych parametrów.

    Ten Lossnay faktycznie dorgi nie jest. Szczególnie w porównaniu z Zehnderami czy Brinkami z wymiennikiem entalpicznym.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #76
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Jestem na etapie szukania rekuperatora i się właśnie dowiedziałem że są takie z odzyskiem wilgoci i bez.
    Który lepszy?

    Generalnie szukam taniego prostego i bezawaryjnego urządzenia. Szklane wyświetlacze i elektroniki myślę że są zbędne przy wentylacji kilku pokoi. Również walka o odzysk kilku procent ciepła więcej mnie nie kręci.

    Póki co znalazłem polską firmę ozone i firmę VUT i ventaxia
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 31-03-2019 o 12:57

  17. #77
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja chyba zdecyduję się na Hru-Ministair-W-450. Widzę, żę drogie to nie jest jakoś szczególnie, za 5700 można dostać, a wydaje się sensowny, chociaż doktoratu z reku nie robiłem.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    A ja po lekturze skłaniam się ku rekuperator tywent z odzyskiem wilgoci. Polski producent i cena jedna z niższych. Bardzo pozytywne opinie. Czego chcieć więcej.

  19. #79

    Domyślnie

    Witam,

    Jeżeli rozważają Państwo zakup sprawdzonej centrali wentylacyjnej z rekuperatorem, zachęcam do zapoznania się z oferta Junkers-Bosch. Nasz rekuperator Bosch Vent 5000 C cechuje się wysoką efektywnością odzysku ciepła wynoszącą nawet do 90%. Pozwala to na oszczędności kosztów ogrzewania oraz przez cały czas dostarcza świeże powietrze do budynku. Dzięki wbudowanemu obejściu (By-pass) mamy możliwość nawiewania chłodniejszego powietrza wieczorami w sezonie letnim w celu ochłodzenia pomieszczenia. Rekuperator może być sterowany za pomocą bezprzewodowego pilota RCV. Regulację rekuperatora i modyfikacje własnego programu pracy systemu wentylacyjnego można wykonać przy pomocy komputera, na którym zainstalowany jest program „Configuration Tool”. Urządzenie dostępne jest w trzech rozmiarach odpowiadających nominalnemu przepływowi: 140 m³/h, 230 m³/h oraz 350 m³/h. Więcej informacji o centrali wentylacyjnej Bosch Vent 5000 C można znaleźć na stronie internetowej: https://www.junkers.pl/produkty/reku...nt-5000-c.html. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 900 810.
    W razie pytań, pozostaję do dyspozycji
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Junkers-Bosch

  20. #80
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    A ja po lekturze skłaniam się ku rekuperator tywent z odzyskiem wilgoci. Polski producent i cena jedna z niższych. Bardzo pozytywne opinie. Czego chcieć więcej.
    Który konkretnie model, jeśli można wiedzieć?

Strona 4 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony