dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1

    Domyślnie Głośne wentylatory kanałowe, co zrobić i polityka firm, które je produkują.

    Witam
    Po 6 latach zatrzymał się i buczał mój wentylator kanałowy, którego używałem do kominka zainstalowany po stronie zimnej. Wentylator vents 125tt od samego początku był głośny szczególnie na drugim biegu, pobawiłem się w tłumiki wygłuszenie i przez te 6 lat dawał radę. Tak jak wspomniałem zatrzymał się kilka dni temu i buczał. Rozebrałem go bo myślałem , że padł kondensator rozruchowy, jednak takiego w nim nie było, zastanawiało mnie dlaczego się zatrzymał mimo, że po demontażu obracał się. Wyciągnąłem łożyska z wału i okazało się , że jedno z łożysk musiało już wcześniej się przycierać, bo wytarta była też powierzchnia wału szczególnie po przeciwnej strony śmigła. Łożyska użyte w tym wentylatorze to zwykłe najtańsze chińczyki z luzem normalnym. Na wymianę kupiłem łożyska z luzem większym niż normalny a więc C3. Po założeniu ich i odpaleniu wentylatora byłem w szoku, wentylatora nie było praktycznie słychać nawet na drugim biegu. Dodatkowo okazało się , że na sterowniku od kotła gazowego przy takim samym paleniu w kominku i temperaturze na zewnątrz temperatura spadła. Jakie wnioski?
    Łożyska z luzem C3 czyli większym od normalnego niewiele droższe jakieś 15zł za 2 szt. spowodowały , że zmniejszyły się opory tarcia (obroty to 2,5tyś na min) co wpłynęło na zmniejszenie hałasu i to radykalnie. Do tego zwiększyła się wydajność co pokazuje sterownik temp. kotła gazowego, bo jest on w głębi budynku tak jak kominek więc więcej ciepła z głębi jest pompowana na obrzeża budynku.
    Zakładam, że polityka firmy produkującej akurat te wentylatory jest taka , że mają oni w swojej ofercie wentylator taki sam jak mój z dopiskiem PRO. Analizując ich parametry są one cichsze, wydajniejsze i pobierają mniej prądu. Wyglądem są identyczne przynajmniej zewnętrznie, zakładam , że w nich właśnie są stosowane łożyska z luzem większym niż normalny, droższe o jakieś 10zł w hurcie. Cena tych wentylatorów z serii PRO jest wyższa od standardowych średnio o 150-200zł.
    Jak ktoś ma zamiar kupić jakikolwiek wentylator kanałowy na łożyskach z tych tańszych niech go rozbiera wywala te tanie chińskie łożyska i wymienia na takie z luzem C3. Będziecie mega zadowoleni po takiej wymianie.
    Ostatnio edytowane przez olo75 ; 13-01-2022 o 15:32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony