dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 9
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 167
  1. #81

    Domyślnie

    @Stermaj: ale po co dałeś filtr F7 przed G4? Powinno być na odwrót żeby G4 filtrował wstępnie.
    Ostatnio edytowane przez agb ; 24-03-2020 o 20:34

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Szkoda, że nie monitorujesz zapylenia przed filtrami , nie wiem ale ja może zastosuje jakiś przełącznik? automatyczny przed i za? może to też dałoby mi informację o jakości filtra i o jego stanie?
    Właśnie monitoruję przy czerpni i na nawiewie już na filtrem węglowym i tak jak pisałem, za jest zwykle 0% nawet przy około 800% przy czerpni.
    Kiedyś przy wcześniejszych rozwiązaniach ustawiłem sobie że jak filtracja pogorszy się poniżej 5 razy to wyświetlał mi się komunikat "sprawdź filtry" a teraz jest to zbędne. Zauważyłem, że im większe są filtry tym skuteczniej filtrują. Czujniki podpięte są do "arduino" a pomiary wyświetlane na wyświetlaczu.

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Właśnie monitoruję
    a to super - ja właśnie się zastanawiam czy nie założyć jakiegoś elektronicznego zaworu przerzucającego zasysanie raz na odczyt sprzed i z za filtra.
    Ja mam tylko porównanie zapylenia stacji meteo/eco w okolicy to ok 4km.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #84
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    @Stermaj: ale po co dałeś filtr F7 przed G4? Powinno być na odwrót żeby G4 filtrował wstępnie.
    Pewnie myślisz, że w rekuperatorze pozostawiłem filtr G4, W rekuperatorze nie ma filtra są tylko w skrzyni patrz #20, #21 #53 tego wątku.

  5. #85

    Domyślnie

    Po F7 obecność G4 jest bez znaczenia. Chodzi mi o to, że F7 by się tak szybko nie zapychał gdyby był za G4.

  6. #86
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Po F7 obecność G4 jest bez znaczenia. Chodzi mi o to, że F7 by się tak szybko nie zapychał gdyby był za G4.
    Widzę, że nie czytałeś postów, które wskazałem. Czy trzeba za każdym razem powtarzać jak i co. W skrzyni, którą zbudowałem, po 2 letnich doświadczeniach walki ze smogiem, jest na wstępie filtr G4, który łapie muchy komary i inne większe gadostwo. po nim są szeregowo dwa F9 i to jest właśnie główna zapora przeciwsmogowa. Filtr węglowy za rekuperatorem ma wyłapywać tylko gazy nie pyły, pyły go zapychają i traci właściwości pochłaniania gazów.
    Jeszcze dodam, że zaraz przy czerpni zawsze miałem kasetę z filtrem G4, aby nie zasyfiać mocno kanału i była możliwość wyczyszczenia kratki czerpni od wewnątrz, gdyż jest ona na wysokości 7m nad poziomem gruntu, więc ciężko by mi było ją czyścić od zewnątrz.Teraz też mam do niej dostęp przez skrzynię.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 25-03-2020 o 07:41

  7. #87

    Domyślnie

    Cześć witam mógłbyś podzielić się projektem tej skrzynki antysmogowej do rekuperacji. Dziękuję z góry i pozdrawiam

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elmirka30 Zobacz post
    Cześć witam mógłbyś podzielić się projektem tej skrzynki antysmogowej do rekuperacji. Dziękuję z góry i pozdrawiam

    Widzę, że ciężko jest cofnąć się dwie strony wstecz. W tym wątku ją opisałem poczytaj.

  9. #89
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    RPSpider

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Koluszki
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    2

    Domyślnie

    Czy taki gotowy filtr węglowy, jak na przykład wspomniany VF PRO-ECO 580-870m3/h https://www.progrower.eu/pl/pro-eco-...ny+&results=96 może pracować na nieogrzewanym strychu? Chodzi mi o to, czy niskie temperatury zimą lub wysokie latem nie wpłyną negatywnie na wydajność lub żywotność. Oczywiście przed tym filtrem dałbym kieszeniowe.

  10. #90
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sprawdź czy producent nie podaje max wilgotności względnej.
    Choć sam filtr mnie nie przekonuje... Trochę mały i zlad węgla niezbyt duży.
    Do takiego przepływu widziałem filtry z 4 dużymi kasetami złożonymi równolegle.

  11. #91
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotreczk

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-685
    Posty
    8

    Domyślnie Smog przenika przez WM

    Po różnych próbach rozwiązałem wreszcie mam nadzieję problem okresowego zadymiania wnętrza domu przez sąsiada.
    Odkryłem niedawno na Allegro czujnik smogu z przekaźnikiem.
    Zainstalowałem go obok czerpni.
    Ustawiłem próg przełączania na poziomie ok.100% normy jakości powietrza (IJP=3).
    Jak sąsiad dymi wentylator się wyłącza i nie mam już wyczuwalnego zapachu dymu w domu.
    Czujnik sygnalizuje mailem każde włączenie i wyłączenie wentylatora a oprócz pyłów PM2,5 i PM10 mierzy temperaturę wilgotność i ciśnienie.
    Podgląd online.

  12. #92

    Domyślnie

    Luftdaten/Nettigo i automatyka domowa. U mnie pomiar co 300s i gdy wyniki przekraczają graniczne to rekuperator się wyłącza.

  13. #93
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    I zatrzymujesz w domu to powietrze, które miało 299% normy plus wilgoć i CO2. Nie wiem czy to nie jest trochę półśrodek.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #94
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotreczk

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-685
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ja nie mam automatyki domowej. Reszta działa podobnie.

  15. #95
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotreczk

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-685
    Posty
    8

    Domyślnie

    To oczywiście nie jest rozwiązanie dla mieszkańców Rybnika i i innych miast gdzie jest na okrągło 500%. U mnie wentylator wyłącza się 5-10 razy na dobę i przerwy są od 10 do 40 minut.

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    I zatrzymujesz w domu to powietrze, które miało 299% normy plus wilgoć i CO2. Nie wiem czy to nie jest trochę półśrodek.
    Zupełnie Cię nie rozumiem, albo Ty mnie nie zrozumiałeś

  17. #97
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Wyłączanie rekuperatora bez porządnych filtrów to półśrodek, jak się ma kopcących sąsiadów i nie tylko. Owczar przyjął, że jakość powietrza zmienia się powoli czyli przy 299% jeszcze rekuperator pracuje i zaciąga takie powietrze do domu, po wyłączeniu rekuperatora wprawdzie procenty nie wzrastają ale zostają. W Twoim przypadku, zresztą i u mnie też, problem pojawia się gwałtownie jak sąsiedzi rozpalają parowozy. Wtedy czujnik może pomóc, ale nie zawsze, czasem zaciągał dym nim czujnik zdążył pomierzyć i stwierdzić przekroczenie. Teraz przy porządnych filtrach nawet przy 1000% na zewnątrz, na nawiewie jest prawie 0% no ale wyłączam rekuperator przy 800% i jest spokój. Teraz takie przekroczenia zdarzają się rzadko. Niektórzy zmądrzeli.

  18. #98
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dokładnie to miałem na myśli, Stermaj, dzięki za wyjaśnienie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #99

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Właśnie monitoruję przy czerpni i na nawiewie już na filtrem węglowym i tak jak pisałem, za jest zwykle 0% nawet przy około 800% przy czerpni.
    Kiedyś przy wcześniejszych rozwiązaniach ustawiłem sobie że jak filtracja pogorszy się poniżej 5 razy to wyświetlał mi się komunikat "sprawdź filtry" a teraz jest to zbędne. Zauważyłem, że im większe są filtry tym skuteczniej filtrują. Czujniki podpięte są do "arduino" a pomiary wyświetlane na wyświetlaczu.
    Przypomnij mi proszę czym monitorujesz powietrze, sds011? Masz dwa takie czujniki ? Jeden przed skrzynka a drugi za filtrami ? Podłączone do esp8266?

  20. #100
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Przypomnij mi proszę czym monitorujesz powietrze, sds011? Masz dwa takie czujniki ? Jeden przed skrzynka a drugi za filtrami ? Podłączone do esp8266?
    Hm, typ czujnika podałem w tym wątku w poście #48. Mam wszystko podpięte po kablach (skrętce komputerowej), czujniki pracują po UART. Teraz wykorzystuję "arduino mega" bo projekt się rozrasta. Z resztą teraz to już układ czterech arduino współpracujących po UARTach oraz solar sofar pracujący po RS485. Zrobiła się trochę kobyła bo jeszcze wykresy i takie tam nikomu niepotrzebne bajery.
    Czujniki nam przy czerpni i za rekuperatorem w skrzyni za filtrem węglowym.

Strona 5 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony