dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 9
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 167
  1. #141
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    BikeBarian w zasadzie pytałem Oktawian_P. To co Ty napisałeś wyczytałem już wcześniej i dlatego filtr zamontowałem na nawiewie w strefie "ciepłej". Ciekawy jestem opinii fachowca co on na to, może ma jakieś inne spojrzenie na ten temat.
    W swoim węglowcu już raz wymieniałem węgiel, ale nie wiem czy potrzebnie. Wcześniej poddałem go można powiedzieć mocnemu zapyleniu, gdyż myślałem, że on wszystko załatwi. Po doczytaniu jak to jest z filtracją zastosowałem lepsze filtry przed rekuperatorem i wymieniłem wsad węglowy.
    Ciekawy jestem jak sprawdzać skuteczność filtra węglowego, czy tylko nosem?
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 07-01-2021 o 10:56

  2. #142

    Domyślnie

    Panowie! Nie spodziewałem się takiego odzewu

    @Owczar
    Jeżeli przyjmiemy, że mamy 200 m3/h To potrzebujemy ok 5 kg węgla.
    Przyjmujemy grubość złoża 5 cm to wymiar kasety bedzie miał 500 x 500 (0,25 m2) i wtedy mamy ok 40-50 Pa
    1 dcm3 czyli 1 litr czyli ok 500g węgla

    @Stermaj
    Wilgotność. 90% nie jest problemem. Przy wiekszej wilgotności może spaść skuteczność redukcji LZO, ponieważ "otworki" gdzie wpada zwiazek chemiczny jest zatkany przez wodę. Z chwilą odparowania wody, wegiel wraca do normy.
    Czy montować za czy przed - wszystko jedno - za łatwiej utrzymać czystość na węglu (są filtry w rekuperatorze);
    Nie wiem na jak długo starczy 25 kg węgla. To zależy od zanieczyszczenia powietrza. W większości przypadków 15 kg starcza na dwa lata. Ja bym dłużej niż 2 lata nie trzymał węgla nasyconego w domu. Bo jak by nie patrzeć mamy na strychu (lub gdzieś indziej) zbiornik z syfem (bo nasycony wegiel to jak zbiornik), po jakimś czasie i w lecie gdzy temp są wyższe niektóre związki mogą zacząć się uwalniać z węgla samoczynnie.

    @BikeBarian
    Montować można w obu wariantach. Jeżeli na czerpni to muszą być zachowane prefiltry. W nszym filtrze ADSR montujemy filtr F7. Aby zatrzymać pylenie z węgla. Jeżeli jest montowany za reku to chronimy mieszkanie przed pyłem węglowym, jeżeli montujemu przed reku to wywalamy filtry w reku bo nasz filtr F7 je zastępuje.
    Ja zalecam montowanie za. Dłużęj działą węgiel. Z doświadczenia wiem.

    Co do ceny nie polemizuję. Na swoją obrone dodam, że oprócz 15 kg węgla + F7 to powierzchnia filtracyjna wkładu węglowego wynosi 0,7744 m2 i spadek ciśnienia 30 Pa (bez filtra F7)

    edycja: Skuteczność w domowych warunkach tylko na nos lub wagę. Gdy 1 kg węgla świeżego będzie już ważył 1,3 kg - wymieniamy

  3. #143
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Oktawian_P Zobacz post
    Skuteczność w domowych warunkach tylko na nos lub wagę. Gdy 1 kg węgla świeżego będzie już ważył 1,3 kg - wymieniamy
    Dzięki za odpowiedź.
    U mnie filtr sobie wisi na pasach, pewnie zamontuję dynamometry i będę widział co się dzieje. Kurcze, nie wiedziałem, że aż taka może być różnica w masie.

  4. #144

    Domyślnie

    Zinnej beczki panowie. Jaka polecacie kasete filtracyjna o rozmiarach okolo 60x60cmx60cm z wkladem F7 min 6 kieszeni i zeby te wklady wyjmowac z boku. Chodzi o to zeby kieszenie byly pionowo ale wyjmowac bokiem bo inaczej nie dam rady. Mozna takiego gotowca kupic czy trzeba samemu obudowe robic ??

  5. #145

    Domyślnie

    Proponuję szukać filtrów w wymiarach standardowych czyli 592 x 592 x 600 to po pierwsze.
    Drugi wymiar jest zawsze wysokością. W przypadku kwadratu nie ma to znaczenia. Kieszeń zawsze musi stać czyli wymiar kieszeni robi nam drugi wymiar x długość kieszeni. Przyjmuje się, że jedna kieszeń jest na każde 10cm pierwszego wymiaru.
    Firmy które obsługują detalistów:

    Wik-zu - Żory
    MKA System - Sosnowiec
    Ultramare - Warszawa
    BWF ORWAT - Mysłowice
    Filtertechnic - Chojnice

    Chyba najlepiej załatwia sprawę Wik-zu

  6. #146
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał BikeBarian Zobacz post
    Zinnej beczki panowie. Jaka polecacie kasete filtracyjna o rozmiarach okolo 60x60cmx60cm z wkladem F7 min 6 kieszeni i zeby te wklady wyjmowac z boku. Chodzi o to zeby kieszenie byly pionowo ale wyjmowac bokiem bo inaczej nie dam rady. Mozna takiego gotowca kupic czy trzeba samemu obudowe robic ??
    Nie wiem czy takie coś znajdziesz. Dobrze jest jak kieszenie sobie swobodnie wiszą tak jak pisałeś, bo taki przepływ powietrza jak mamy w domowych wentylacjach ich nie "nadmie" i flaczeją, zaginają się i powietrze nie przepływa równomiernie przez filtr.
    Może porozmawiać z jakąś firmą "blacharską", aby wykonali Ci coś na wzór patrz post # 115 tego wątku.
    Jak nie to strugać samemu. Jak nie boisz się formaldehydu to można z płyty OSB wykonać zwłaszcza, że można od razu pociąć w markecie na potrzebne wymiary.
    Można tak wykonane pudełko okleić ekranem zagrzejnikowym od środka i tak zabezpieczyć się przed formaldehydem nim wywietrzeje. Myślę, że nie ma co się bać tego formaldehydu w płytach. Powierzchnie nie są duże i jest to dopuszczalne w budownictwie.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 07-01-2021 o 12:59

  7. #147
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Oktawian_P Zobacz post

    Chyba najlepiej załatwia sprawę Wik-zu
    Chyba masz rację, już mam ofertę na F9 592x592x600 z 8 kieszeniami. Czas realizacji 14 dni. Ceny nie podaję, ale taniej niż dotychczas kupowałem gdzieindziej.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 07-01-2021 o 12:54

  8. #148

    Domyślnie

    Jeszcze pytanie do Oktawiana. Jak wyglada utylizacja wegla aktywnego z LZO ?? Czy jest na to specjalna procedura czy wystarczy do smieci wrzucic albo do PSZOK-a oddac ??

  9. #149

    Domyślnie

    W przemyśle wegiel aktywny po zużyciu staje sie odpadem niebezpiecznym podlegającym utylizacji termicznej.
    Myślę, że w domu będzie traktowany tak samo jak filtr przeciwpyłowy czyli odpad komunalny. Czyli do zmieszanych. Kiepsko sie pali

  10. #150

    Domyślnie

    Dzień dobry Panowie,

    Świetny temat, specjalnie założyłem konto na forum. Wcześniej jedynie obserwowałem wątek od samego początku.

    Zainspirowany pomysłem kolegi @Stermaj rok temu zakupiłem filtry kieszeniowe f7+f9 oraz 25kg węgla i właśnie przymierzałem się do wykonania skrzyń. Węgiel swoją drogą nabyłem od kolegi @Oktawian_P jak się teraz okazuje po przeczytaniu postu.

    Jedna rzecz "przeszkodziła" mi w realizacji - wpis kolegi Ocktawiana, w którym uświadomił mnie jak i pewnie większość pozostałych osób tutaj odnośnie tego co węgiel wyłapać nie jest w stanie - formaldehydu.
    Jak widać internet kłamie na temat tego, wszędzie można znaleźć pseudo filtry do oczyszczaczy "antyformaldehyd" co zgodnie z informacjami od kolegi powyżej nie ma prawa działać. To samo odnośnie węgla aktywnego i usuwania formaldehydu.
    Dziękuję za ten post.

    Skrzynie zacząłem budować ze sklejki (żywice, formaldehyd itp.) z nadzieją, że węgiel na końcu i tak to odfiltruje (świeża sklejka ma specyficzny zapach, później też na pewno coś uwalnia). I po przeczytanie postu oraz ciekawego artykułu na stronie producenta węgla gdzie jest wykaz co wyłapuje a co nie, zatrzymałem się i rezygnuję ze sklejki.
    Nawet gdybym ją czymś wymalował lub wykleił to nie mam gwarancji, że zamiast świeżego powietrza wtłaczam do domu syf.

    Zakładam, że plexi lub tzw spienione PCV nie powinno nic uwalniać i nadaje się do tego medium (powietrze)?

    Chętnie zrobiłbym to z blachy nierdzewnej ale koszt 3 dużych skrzyń to pewnie wyjdzie realnie 1.5-2 tys zł, a to trochę dużo...

    Pozdrawiam

  11. #151
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Gdybyś się wyrobił nawet w 2k to wcale nie tak drogo. A masz pewność, że żadne świństwo w kanałach się nie pojawi.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #152

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Gdybyś się wyrobił nawet w 2k to wcale nie tak drogo. A masz pewność, że żadne świństwo w kanałach się nie pojawi.
    Dokładnie tym tokiem myślenia podążałem zamawiając swoją skrzynkę ze stali.

    Ps. Niestety duet kaseta M5 + kieszeń F7 592x592x600 się nie sprawdził u mnie jeżeli chodzi o zapach. Wczoraj przy 300 jednostek na zew pm10 ( ale przy dużej wilgotności rzędu 80 % wiec zakładam ze realny poziom pm10 był ok 200) i wew domu przy pm10 ok 7 jednostek był wyczuwalny smogowy zapach. Musialem na chwile wyłączyć reku
    Nastepny filtr to będzie już F9 a jak to nie pomoże to węgiel aktywny niestety ....

  13. #153
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U siebie przy f8 zapachów w zasadzie nie czuję, ale okolica też jakoś wybitnie nie smrodzi. Poza paroma fanami kominków nie ma tragedii, ale na silniejsze zapachy niestety tylko węgiel.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #154
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Słuchajcie, mam reku V wiec z wyprowadzeniami do góry, da się w tym ustawieniu wstawić jakiś filtr antysmogowy? Reku mogę obniżyć, mam na to miejsce.

    Chciałbym zamontować filtr za rekuperatorem. Niby kieszeniowy pownien wisieć ale on by wisiał do góry nogami tak mi się wydaje. Bo inaczej i tak kieszenie się zapadną - grawitacja swoje zrobi a przepływ powietrza nie będzie tak mocny żeby to wyprostować. Chyba, dlatego się pytam ludzi z doświadczeniem.

  15. #155
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli dorobisz jakąś kratownice z mocowaniem - np żabki jak do zasłon i zaczepisz kieszenie tak żeby pozostały naciągnięte, to powinno działać. Jeśli opadną na dół, zmniejszy się ich powierzchnia filtracji.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #156

    Domyślnie

    Ja bym skorzystał z gotowego rozwiązania z Peflex

    Filtr kieszeniowy bym odpuścił na rzecz filtra plisowanego (minipleat, utrapack itp)
    Taki filtr pracuje poprawnie w każdej pozycji, a przy większych rozmiarach i grubości daje niewielkie opory.

  17. #157

    Domyślnie

    Filtr kieszeniowy ma 10x mniejsze opory i 10x większą pojemność w porównaniu do plisowanego. Fakt, plisowany zajmuje mniej miejsca (na grubość), ale z kolei musi być większy na szerokość i wysokość. Zależy jakie są możliwości.

  18. #158

    Domyślnie

    Cytat Napisał wello Zobacz post
    Filtr kieszeniowy ma 10x mniejsze opory i 10x większą pojemność w porównaniu do plisowanego. Fakt, plisowany zajmuje mniej miejsca (na grubość), ale z kolei musi być większy na szerokość i wysokość. Zależy jakie są możliwości.
    Bzdury.
    Filtr kieszeniowy Camfil Standard Flo 592x592x520 ePM150% - 78 Pa
    Filtr plisowany Eco Pleat ECO 592x592x48 ePM155% - 110 Pa
    Dane dla przepływu 2900 m3/h
    Potwierdzenie znajdziesz w dokumentacjach.

    W domowej instalacji, spokojnie można zejść z tych wymiarów do rozsądnych 297x592 i celować w opory rzędu 20 - 30 Pa
    Przewaga filtra kieszeniowego to wyłącznie niższa cena.

  19. #159
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale większa powierzchnia wymiany, to niższa prędkość przepływu, która w znaczący sposób wpływa na skuteczność.

  20. #160

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale większa powierzchnia wymiany, to niższa prędkość przepływu, która w znaczący sposób wpływa na skuteczność.
    Dlatego lepszy będzie plisowany, bo zajmie mniej miejsca.

    Kieszeniowy: Camfil Standard Flo 592x592x520 ePM150% - 3,7 m2
    https://www.camfil.com/product/docum...andard-Flo.pdf

    Plisowany: Eco Pleat ECO 592x592x48 ePM155% - 7,04 m2
    https://www.camfil.com/product/docum...oPleat-Eco.pdf

Strona 8 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony