dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 9
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 167
  1. #101
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie powietrze monitorują 2 luftdaten z sds11 i bme280. Działają po wi-fi ale nie ma z nimi problemu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U mnie powietrze monitorują 2 luftdaten z sds11 i bme280. Działają po wi-fi ale nie ma z nimi problemu.
    Dokładnie coś takiego tez montuje. Nodemcu v3 + 2 x sds011. Wysyłka na lokalny system.

  3. #103
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja odczytuje data.json co minutę i zbieram dane do ha. Warto dorzucić sobie bme280 i mieć dane o wilgotności i temperaturze.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #104
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotreczk

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-685
    Posty
    8

    Domyślnie

    Śladem innych forumowiczów zacząłem kontrolować smog i wilgotność wewnątrz, dokupiłem na Allegro drugi czujnik SmogTok
    Czujnik zewnętrzny ma ustawiony próg na 100% normy zapylenia. Wyłącza wentylator średnio 5-10 razy na dobę. Czasy wyłączeń od kilkunastu minut do kilku godzin. ( Na zewnątrz jest teraz do 500% a dymi dwóch sąsiadów)
    Wewnątrz zapylenie jest znacznie poniżej normy (do 50%). Nie czuć dymu. Wilgotność ok. 50%.
    Alternatywą do czujnika wyłączającego wentylator była instalacja skrzynki antysmogowej z filtrem F7/F9.
    Koszt niby podobny: skrzynka antysmogowa 600zł v/s czujnik z przekaźnikiem 500zl. Ale dochodzi koszt wymiany filtrów.
    W sumie jestem zadowolony.
    Forumowiczom mającym 1000% smogu współczuję.

  5. #105
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotreczk

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-685
    Posty
    8

    Domyślnie

    Śladem innych forumowiczów zacząłem kontrolować smog i wilgotność wewnątrz, dokupiłem na Allegro drugi czujnik SmogTok
    Czujnik zewnętrzny jest ustawiony na 100% normy zapylenia. Wyłącza wentylator średnio 5-10 razy na dobę. Czasy wyłączeń od kilkunastu minut do kilku godzin. ( Na zewnątrz jest teraz do 500% a dymi dwóch sąsiadów)
    Wewnątrz zapylenie jest znacznie poniżej normy (do 50%). Nie czuć dymu. Wilgotność ok. 50%.
    Alternatywą do czujnika wyłączającego wentylator była instalacja skrzynki antysmogowej z filtrem F7/F9.
    Koszt niby podobny: skrzynka antysmogowa 600zł v/s czujnik z przekaźnikiem 500zl. Ale dochodzi koszt wymiany filtrów.
    W sumie jestem zadowolony.
    Forumowiczom mającym 1000% smogu współczuję.

  6. #106
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Filtr daje Ci czyste powietrze, a te czujniki pozorną poprawę.

    Wentylacja wyłączy Ci się tuż po tym jak wtłoczy do domu powietrze zanieczyszczone na 99% normy. I tak przez dłuższy czas zostanie. Do tego dojdzie CO2, zapachy z kuchni...

    Przy dobrych filtrach na nawiewie zostałoby Ci 2-3uq/m3 pm 10 i pm2.5. wyłączanie wentylacji to półśrodek, a nie rozwiązanie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #107
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotreczk

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-685
    Posty
    8

    Domyślnie

    Przyznaję, że wyłączanie wentylatorów przy dużym smogu jest rozwiązaniem nieortodoksyjnym szczególnie na forum dot. Systemów filtracyjnych.
    Niemniej fakty są takie że bez rozbudowy systemu filtracji o dokładne i stosunkowo drogie w eksploatacji filtry mam w domu zaledwie kilka mikrogramów PM2,5 na m3. Na PM10 wystarcza mi prosty filtr G4.
    To jest półśrodek, ale działa tak, jak tego potrzebuję bez dużych nakładów - więc dla mnie wystarczający. Pełnym rozwiązaniem problemu jest wymiana systemów ogrzewania u niesfornych sąsiadów i czyste powietrze na zewnątrz. Wszystkie inne rozwiązania w tym skomplikowane systemy filtracyjne to kompromisy.

  8. #108
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czy kompromis - uzyskuje czyste powietrze niezależnie od warunków, ale kosztem pewnego nakładu środków. Ale jak przeliczymy te środki na koszty ewentualnego leczenia czy krótszego życia to tak naprawdę okazuje się, że to nie są wcale duże pieniadze...

    Wyłączenie wentylacji w nocy - w sypialni spowoduje dość znaczący wzrost CO2 - w temacie obok pisałem jak skacze CO2 przy działającej wentylacji.

    U mnie w najbliższym sąsiedztwie nie ma żadnego kopciucha, a mimo wszystko wartości PM oscylują wokół 30-40uq/m3. Więc to będzie długi proces zanim sytuacja się poprawi.. Wystarczy, że ktoś napali w kominku i już się robi syf przy niesprzyjającej pogodzie.

    Oczywiście nikogo nie namawiam, ale osobiście bardzo sobie cenię komfort jaki daje mi wentylacja z filtracją.

    Taka ciekawostka. Jedna osoba, kubatura ok 40m3 i skok po wyłączeniu wentylacji.
    A to tylko 1 osoba i 1,5h.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	co2.JPG
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	16,8 KB
ID:	451037
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 10-12-2020 o 13:54
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #109

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U mnie w najbliższym sąsiedztwie nie ma żadnego kopciucha, a mimo wszystko wartości PM oscylują wokół 30-40uq/m3. Więc to będzie długi proces zanim sytuacja się poprawi.. Wystarczy, że ktoś napali w kominku i już się robi syf przy niesprzyjającej pogodzie.
    Kominek to pół biedy. Zobacz co się z tymi wszystkimi czujnikami dzieje jak przyjdzie trochę mgły. Jest "zielono", a 12h później bez zmiany temperatury, wierząc im, bez skafandra nie ma co z domu wychodzić.

  10. #110
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mój siedzi w nawiewie 4m od czerpni, Zasysa powietrze rurką, a sam siedzi w ciepłej kotłowni, dzięki czemu nie jest wrażliwy na mglę. Jak wszystko dookoła na czerwono, mój pokazuje normalne wartości. Gdy jest bezmgłowo pokazuje podobne wartości.

    Ale oczywiście traktuje to z przymrużeniem oka. Bardziej jako referencję do tego za filtrami. Nie zmienia to faktu, że problem nie jest tylko lokalny.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #111

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotreczk Zobacz post
    Przyznaję, że wyłączanie wentylatorów przy dużym smogu jest rozwiązaniem nieortodoksyjnym szczególnie na forum dot. Systemów filtracyjnych.
    Niemniej fakty są takie że bez rozbudowy systemu filtracji o dokładne i stosunkowo drogie w eksploatacji filtry mam w domu zaledwie kilka mikrogramów PM2,5 na m3. Na PM10 wystarcza mi prosty filtr G4.
    To jest półśrodek, ale działa tak, jak tego potrzebuję bez dużych nakładów - więc dla mnie wystarczający. Pełnym rozwiązaniem problemu jest wymiana systemów ogrzewania u niesfornych sąsiadów i czyste powietrze na zewnątrz. Wszystkie inne rozwiązania w tym skomplikowane systemy filtracyjne to kompromisy.
    Dobrej jakości filtr klasy F7 lub nawet F9 w słusznym rozmiarze 592x287x600 to koszt zakupu około 200 PLN
    Można kupić taniej, a wymienić 2 lub 3 razy:
    https://eshop.vtsgroup.com/service-p...-287.html#gref
    Nie róbmy sobie żartów, że to są duże koszty jeśli chcemy zadbać o czyste powietrze w miejscu w którym spędzamy całkiem spory kawał życia.

    Koszt zakupu (wykonania) skrzyni filtracyjnej warto potraktować jako inwestycję we własne zdrowie.

  12. #112

    Domyślnie

    Dlatego dokłada się grzałkę 12V PTC do np modułu sds011 i problem "mgłowego smogu" znika, jest do tego soft (polski) i integracja wyników online z m.in z luftdaten.

  13. #113
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotreczk

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-685
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ponieważ rozpętałem dyskusję czujniki v/s filtry to chciałbym jeszcze raz podkreślić, że oczywiście wszędzie tam gdzie powietrze jest permanentnie zapylone do zatrzymania pyłów szczególnie PM2,5 niezbędne są dokładne filtry F7/F9.
    U mnie, tak jak u wielu innych użytkowników WM powietrze jest generalnie czyste. Niestety czasem, bywa kilka razy dziennie ktoś zadymi, niekiedy bardzo intensywnie, co bardzo mi przeszkadzało.
    Żeby nie wyłączać wentylatora ręcznie zainstalowałem czujnik smogu z przekaźnikem który robi to za mnie. Nie jestem majsterkowiczem, kupiłem gotowe rozwiązanie za 500zł na Allegro.
    Nie mam problemów z CO2 bo dom jest dostatecznie duży. Ponadto system SmogTok do którego podłączony jest czujnik co godzinę włącza wentylator na 10 minut aby zapewnić dopływ świeżego powietrza przy długotrwałych wyłączeniach.

  14. #114
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotreczk Zobacz post
    Nie mam problemów z CO2 bo dom jest dostatecznie duży. Ponadto system SmogTok do którego podłączony jest czujnik co godzinę włącza wentylator na 10 minut aby zapewnić dopływ świeżego powietrza przy długotrwałych wyłączeniach.
    Hm czegoś nie rozumiem. Co to są długie wyłączenia? Z jakiego powodu są te wyłączenia? Rozumiem, że z powodu zapylenia, smogu. I tak sobie co chwilę wprowadzasz dawkę smrodu i smogu do domu?

  15. #115

    Domyślnie

    Teraz kolej na mnie...

    Po wielu przemyśleniach zrezygnowanym z budowy skrzynki filtracyjnej z płyt OSB. Przeczyło to mojemu rozumowaniu wentylacji jako czystej, wolnej od formaldehydu i innych zanieczyszczeń. Udało mi się porozumieć z jedną z lokalnych firm zajmujących się wentylacją w kwestii wykonania takowej skrzynki z blachy ocynkowanej. Efekt poniżej...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4238.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	101,2 KB
ID:	451209

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4239.jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	451210

    W skrzynce mieszą się dwa filtry 592x592 - wstępny kasetowy M5 48mm, i F7 600mm. Planowałem dać jeszcze trzeci filtr F7 lub F9 ale na razie nie mam miejsca przed reku. Jeżeli to się nie sprawdzi, będę musiał dokonać modyfikacjo w lokalizacji rekuperatora aby zmieścić kolejny filtr 600mm.
    Na wykresach wygląda to następującą (skrzynkę filtracyjną uruchomiłem ok godz, 20:00)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pm10.jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	9,3 KB
ID:	451212

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pm25.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	8,7 KB
ID:	451211

    Jest to pomiar wykonywany na wylocie anemostatu w sypialni. Docelowo będzie zamontowany za skrzynką filtracyjną. Ogólnie jestem zadowolony z tej całej operacji tym bardziej że obawiałem się że mój słabiutki Kinetic 250 nie poradzi sobie z tymi filtrami. Jest więcej niż dobrze, generalnie nie odczułem słabszego nawiewu ale to są moje subiektywne odczucia.

    Ogólnie zastanawiam się jeszcze nad zamianą fitra F7 60cm na dwa 30cm F7 i F9. Jak sądzicie czy to ma sens? Czy walczyć jeszcze o niższe lub wrecz zerowe wartości PM2.5/10 ?
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  16. #116
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Myślę, że dążenie do 0 mija się z celem. Jak na f7 jest całkiem ok. Ile było wtedy na zewnątrz?

    F9 to są już o wiele wyższe opory. Ja mam f8 i na wylocie max 2.5uq gdy na zewnątrz jest 150.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #117

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Myślę, że dążenie do 0 mija się z celem. Jak na f7 jest całkiem ok. Ile było wtedy na zewnątrz?

    F9 to są już o wiele wyższe opory. Ja mam f8 i na wylocie max 2.5uq gdy na zewnątrz jest 150.
    Regularnie na zewnątrz mam pomiędzy 100-150. Dzisiaj montuje czujnik zewnętrzny wiec będę mógł to skorelować. Może faktycznie to co mam wystarczy.

  18. #118

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Ogólnie zastanawiam się jeszcze nad zamianą fitra F7 60cm na dwa 30cm F7 i F9. Jak sądzicie czy to ma sens? Czy walczyć jeszcze o niższe lub wrecz zerowe wartości PM2.5/10 ?
    Lepiej zainwestować w solidny filtr F7 (ePM1 60%), niż kombinować z krótkimi kieszeniami i powielać filtry tak zbliżonych do siebie klas.
    Obudowę zamieszasz izolować od zewnątrz?

    PS. Podeślij na PW namiary na wykonawcę.

  19. #119

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Lepiej zainwestować w solidny filtr F7 (ePM1 60%), niż kombinować z krótkimi kieszeniami i powielać filtry tak zbliżonych do siebie klas.
    Obudowę zamieszasz izolować od zewnątrz?

    PS. Podeślij na PW namiary na wykonawcę.
    Dzięki za radę. Spróbuje tak jak mówisz. Tak, skrzynka będzie zaizolowana wełna 3cm. Ale to w poniedziałek.

  20. #120

    Domyślnie

    Pytanko mam. Czy przed filtrem z węgla aktywnego wystarczy jak jest G3 a potem G5 czy lepiej dać G5 i F7 ??

Strona 6 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony