dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 167
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    No to pochwalę się moim sarkofagiem na filtry.
    Wykonany z płyt OSB grubości 22mm. Zużyłem na niego 3 płyty. Zostało trochę odpadów może w sumie 1/2 płyty. Płyty pocięli mi w sklepie według mojego "projektu".
    W zasadzie zostało mi go tylko skręcić na miejscu, musiałem tylko wyciąć otwór wlotowy z czerpni i wylotowy. Jeszcze tylko "kantówki" 5x5 i 3x3cm uchwyty do pokryw uszczelki piankowe i "gumowe" typu D i gotowe. Uszczelniałem i sklejałem dodatkowo silikonem neutralnym bezbarwnym.
    Filtry są 3. Pierwszy kasetowy plisowany G4 592x267x100 a pozostałe dwa to kieszeniowe F9 o wymiarach 592x592x600. założone są dwa różne, jeden ma 6 kieszeni a drugi 8. Takie miałem, docelowo wszystkie będą miały 8 kieszeni.
    Pokrywy nie są niczym przykręcane ani zapinane, leżą sobie i tyle na uszczelkach piankowych. Zobaczę czy będzie to zdawało egzamin.
    Teraz tylko pozostaje czekać i obserwować jak się będą spisywać w okresie intensywnego kopcenia sąsiadów.
    Może uda się, że wymianę będzie można wykonywać przynajmniej raz na 3 miesiące.
    Poprzednio miałem jeden kieszeniowy F9 287x287x600 i musiałem wymieniać co miesiąc.
    Pożyjemy zobaczymy.
    załączam zdjęcia.
    Widok ogólny
    Załącznik 435005
    Komora filtra wstępnego
    Załącznik 435006
    Tutaj filtr wstępny i pierwszy F9 6 kieszeni
    Załącznik 435007
    Filtr trzeci F9 8 kieszeni
    Załącznik 435004
    Komora przejściowa pomiędzy 2 a 3 filtrem
    Załącznik 435008
    Jaki masz rekuperator do tego? Gdzie stoi ta "skrzynia"?

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubek86 Zobacz post
    Jaki masz rekuperator do tego? Gdzie stoi ta "skrzynia"?
    Skrzynia stoi na strychu, zaraz przy czerpni. Rekuperator Onyx Classic 550. mam też na strychu w pomieszczeniu technicznym. WM dorabiałem sam po 25 latach od wybudowania domu, wykorzystując kanały WG. Nie jest to rozwiązanie optymalne, ale nie chciałem demolować całego domu chociaż w niektórych miejscach musiałem. Rekuperator nie jest cudem techniki, ale taki kupiłem i jest. WM działa 2 lata i podlega ciągłej "modernizacji".

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Skrzynia stoi na strychu, zaraz przy czerpni. Rekuperator Onyx Classic 550. mam też na strychu w pomieszczeniu technicznym. WM dorabiałem sam po 25 latach od wybudowania domu, wykorzystując kanały WG. Nie jest to rozwiązanie optymalne, ale nie chciałem demolować całego domu chociaż w niektórych miejscach musiałem. Rekuperator nie jest cudem techniki, ale taki kupiłem i jest. WM działa 2 lata i podlega ciągłej "modernizacji".
    Dzięki.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    No to pochwalę się moim sarkofagiem na filtry.
    Skrzynia na bogato.
    Dwa filtry F9 w szeregu to mało optymalny pomysł - moim zdaniem.
    W dodatku są to filtry z materiałów o zupełnie innej charakterystyce.
    Pierwszy filtr ci się szybko zapcha mając na wstępnie tylko G4
    Natomiast ten drugi filtr będzie z wyglądu czysty, ale będzie "śmierdział smogiem".

    Na tym pierwszym filtrze F9 polecam ci zrobić lub kupić manometr.
    Po oporach poznasz, czy filtr się zużywa.
    https://www.google.com/imgres?imgurl...act=mrc&uact=8
    Lub zrobić sobie sygnalizacje świetlną wykorzystując np taki presostat:
    https://wentylacja24.pl/wentylacja/r...ry/psw/psw-200
    Głównie po to by zbędnie tam nie zaglądać i nie wdychać.

  5. #25

    Domyślnie

    Przeczytałem cały temat i gdzieś przez myśl nagle pojawiło mi się srogie pytanie... Jakim cudem te wszystkie Babcie, Dziadki (Od Narodzin do Śmierci) żyją po 100 lat i korzystali tylko i wyłącznie z szamotowych pieców w kuchni, w pokoju z pieców kaflowych i pewnie każdego dnia poziom czadu w chałupie przekraczał 200 razy normę?
    A wentylacja to od czasu do czasu otwarte okno?
    Czy mieszkanie w tak "Srogich" warunkach jest bardziej niebezpieczne niż wyjście na "Świerze powietrze" w Centrum Katowic, Krakowa, Warszawy?
    Dla mnie to jakaś absolutna paranoja połączona z chorobą "Internetowej Wiedzy"
    Dla przewrażliwionych... nie martw się - lobby informacji i komercji tak właśnie na Ciebie działa (Reklama) - jednak jak potrafisz włączyć mózg w odpowiednim momencie, to dochodzisz do wniosku, że tutaj najważniejszy jest zgadzający się hajs, nie Twoje (nic nie znaczące) zdrowie.
    Ostatnio edytowane przez PROTONE ; 24-09-2019 o 12:19

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał PROTONE Zobacz post
    Przeczytałem cały temat i gdzieś przez myśl nagle pojawiło mi się srogie pytanie... Jakim cudem te wszystkie Babcie, Dziadki (Od Narodzin do Śmierci) żyją po 100 lat i korzystali tylko i wyłącznie z szamotowych pieców w kuchni, w pokoju z pieców kaflowych i pewnie każdego dnia poziom czadu w chałupie przekraczał 200 razy normę?
    A wentylacja to od czasu do czasu otwarte okno?
    Czy mieszkanie w tak "Srogich" warunkach jest bardziej niebezpieczne niż wyjście na "Świerze powietrze" w Centrum Katowic, Krakowa, Warszawy?
    Dla mnie to jakaś absolutna paranoja połączona z chorobą "Internetowej Wiedzy"
    Dla przewrażliwionych... nie martw się - lobby informacji i komercji tak właśnie na Ciebie działa (Reklama) - jednak jak potrafisz włączyć mózg w odpowiednim momencie, to dochodzisz do wniosku, że tutaj najważniejszy jest zgadzający się hajs, nie Twoje (nic nie znaczące) zdrowie.
    Dla tych co pobieżnie czytali - Przypomnienie - Jakim cudem te wszystkie Babcie, Dziadki żyją po 100 lat...
    Powiem tak.
    Dawniej nie smrodzono tak jak dzisiaj, mówię to o mojej miejscowości. W latach 60 ubiegłego wieku większość ludzi w mojej miejscowości paliła gazem ziemnym, tak gazem ziemnym. Gaz pojawił się zaraz po okupacji. Paliło się w jednym pomieszczeniu. Spać się szło do zimnego pokoju a stare babcie na zapiecek. Nie spalało się dużo paliw stałych a jak już to tylko drewno. Teraz każdy ma centralne ogrzewanie ogrzewa cały dom i pali całą dobę w zimie a czym węglem i drewnem bo taniej a jak mu zostanie śmieci to i nimi. Trafia mnie jak mi sąsiad mówi że przechodzi na węgiel bo taniej. Do tej pory palił gazem. Czy wyobrażasz sobie, że były takie momenty, że nie widziałem swojego domu z odległości 100m tak nie przesadzam 100m, z powodu dymu z komina sąsiadów. Przy WM to co na zewnątrz mam zaraz w domu, dlatego zastosowałem takie rozwiązanie.
    Ponadto w latach 60 w mojej miejscowości było 2 prywatne samochody osobowe a autobus jak nawet jechał co godzinę, tak co godzinę, nie przesadzam to i tak nie napeemował tak jak teraz, gdzie przejeżdża kilkaset samochodów na godzinę a autobus ani jeden.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 24-09-2019 o 09:09

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Skrzynia na bogato.
    Dwa filtry F9 w szeregu to mało optymalny pomysł - moim zdaniem.
    W dodatku są to filtry z materiałów o zupełnie innej charakterystyce.
    Pierwszy filtr ci się szybko zapcha mając na wstępnie tylko G4
    Natomiast ten drugi filtr będzie z wyglądu czysty, ale będzie "śmierdział smogiem".

    Na tym pierwszym filtrze F9 polecam ci zrobić lub kupić manometr.
    Po oporach poznasz, czy filtr się zużywa.
    https://www.google.com/imgres?imgurl...act=mrc&uact=8
    Lub zrobić sobie sygnalizacje świetlną wykorzystując np taki presostat:
    https://wentylacja24.pl/wentylacja/r...ry/psw/psw-200
    Głównie po to by zbędnie tam nie zaglądać i nie wdychać.
    Stosuję inny sposób na sprawdzanie filtrów. Mierzę PMy przy czerpni i na nawiewie za rekuperatorem. Jak skuteczność spadała poniżej 5 razy to wymieniałem filtr. Nowy filtr miał skuteczność około 30 razy. Mierzyłem też różnicę spadku ciśnienia i wynosiła ona w granicach 2-5Pa pomiędzy filtrem nowym a takim który już nie filtrował zadowalająco dla mnie PMów. Dawało to się też odczuć na węch, oczywiście nie PMy ale zapach dymu, który idzie w parze z PMami.
    Spadek 5Pa na U rurce to 0,5 mm dla wody, więc nie da się tego tym sposobem zmierzyć. Presostaty też kupiłem i leżą sobie, nie nadają się do tego. Pewnie przy dużych przepływach tak, ale nie przy prawie laminarnych dla tych filtrów przepływach.
    Jak widzisz przerabiałem już zaproponowane sprawy.
    Powiem krótko, pożyjemy zobaczymy będzie kolejny "doktorat" .

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar artros
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Dodatkowo mam czujnik smogu, który pilnuje i przy 500% wyłącza rekuperator.
    Hej.
    Jaki to czujnik i jak masz ogarnięte sterowanie?
    Ja mam skrzynkę g4 + f7 i mocno czuje jak sąsiedzi się grzeją

  9. #29

    Domyślnie

    co myślicie o zastosowaniu takiego filtra węglowego przelotowego do centrali airpack 400V Home ? https://www.growtent.pl/product-pol-...3-h-200mm.html

    Wydajność 1000m3 , kóćce 200mm ... łatwy montaż ( chyba najrozsądniej na nawiewie z centrali do skrzynki rozdzielczej) . Węgiel można podobno bez problemu samodzielnie wymienić.

  10. #30

    Domyślnie

    co myślicie o zastosowaniu takiego filtra węglowego przelotowego do centrali airpack 400V Home ? https://www.growtent.pl/product-pol-...3-h-200mm.html

    Wydajność 1000m3 , króćce 200mm ... łatwy montaż ( chyba najrozsądniej na nawiewie z centrali do skrzynki rozdzielczej) . Węgiel można podobno bez problemu samodzielnie wymienić.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pol_pl_Filtr-weglowy-przelotowy-CAN-in-Line-Filter-1000m3-h-200mm-2267_1.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	10,1 KB
ID:	435681

  11. #31

    Domyślnie

    Jak patrzę na te pikną skrzynkę z osb to nasuwa mi się taka myśl, czy aby za dużo formaldehydu z tej płyty do tej wentylacji się nie ulatnia
    A może formaldehyd mniej szkodliwy niż smog, hmmmm sam nie wiem....
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    Jak patrzę na te pikną skrzynkę z osb to nasuwa mi się taka myśl, czy aby za dużo formaldehydu z tej płyty do tej wentylacji się nie ulatnia
    A może formaldehyd mniej szkodliwy niż smog, hmmmm sam nie wiem....
    moja też będzie z OSB, ale cała wewnątrz wyłożona folią aluminiową i uszczelniona.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  13. #33

    Domyślnie

    I to jest już do zaakceptowania. Ja, jak rozkminiałem takie cuś, to wnętrze zrobiłbym wyłożone z blachy, ale najprawdopodobniej to i tak poszedłbym w czyste drewno, oczywiscie nieimpregnowane. W każdym bądź razie samo osb to trochę jakby sobie puszkę z butaprenem pod nos podsuwać.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    I to jest już do zaakceptowania. Ja, jak rozkminiałem takie cuś, to wnętrze zrobiłbym wyłożone z blachy, ale najprawdopodobniej to i tak poszedłbym w czyste drewno, oczywiscie nieimpregnowane. W każdym bądź razie samo osb to trochę jakby sobie puszkę z butaprenem pod nos podsuwać.
    No masz rację z tym butaprenem, taka płyta trochę na początku śmierdzi, ale ja nie czuję, bo po rekuperatorze jest jeszcze 25 kilogramowy filtr węglowy. Poprzednia skrzynka, z OSB, na filtr kieszeniowy 287x287x600 była wyklejona takim "ekranem zagrzejnikowym".
    Zawsze mogę wykleić i tą skrzynię, ale jak się "przydymi" to może nie będzie trzeba .
    Trochę czytałem o tym "butaprenie" w płytach i według norm taka powierzchnia jest dopuszczalna na kubaturę domu. No ale normy normami.
    Z czystym drewnem to jest tak. Deski się kręcą jak cholera, jak wysychają, Naprawdę suche ciężko dostać. Z czasem i tak porobią się szczeliny i kicha ze szczelności, więc zostaje płyta i wyklejenie jakimś materiałem, który nie przepuszcza "butaprenu".

    Ktoś tu pytał o czujnik smogu. No kupiłem sam czujnik w TME i zaprzągłem do niego aruino, które steruje wentylatorami w rekuperatorze a właściwie je wyłącza przy pomocy 2 przekaźników wpiętych na sterowanie 0 -10V w silniczkach wentylatorów. Próg wyłączania mogę sobie ustawiać.

    Jak na razie jestem zadowolony z "sarkofagu". Przez miesiąc użytkowania drugi czujnik, który jest za rekuperatorem na nawiewie, pokazuje ciągle 0%, Jak na razie nie na jeszcze dużego "zapylenia" i jest pogoda wietrzna, więc smog jest zdmuchiwany.
    Pożyjemy zobaczymy jak długo będzie wytrzymywał ten zestaw filtrów, znaczy się nasycał pyłami co prowadzi do przepuszczania nieakceptowalnego poziomu zapylenia.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał merchel Zobacz post
    co myślicie o zastosowaniu takiego filtra węglowego przelotowego do centrali airpack 400V Home ? https://www.growtent.pl/product-pol-...3-h-200mm.html

    Wydajność 1000m3 , króćce 200mm ... łatwy montaż ( chyba najrozsądniej na nawiewie z centrali do skrzynki rozdzielczej) . Węgiel można podobno bez problemu samodzielnie wymienić.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pol_pl_Filtr-weglowy-przelotowy-CAN-in-Line-Filter-1000m3-h-200mm-2267_1.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	10,1 KB
ID:	435681
    Mam podobny filtr, ale nie przelotowy, w specjalnej skrzyni za rekuperatorem na nawiewie. Skrzynia wyklejona styropianem i folią więc "butaprenu" nie czuć. Trzeba pamiętać, że filtr węglowy wyłapuje nie PYŁY ale GAZY. Najpierw trzeba odpylić powietrze a potem "odgazić". Wiem to z doświadczenia. Przelatujące przez filtr węglowy peemy nie da się "odsmrodzić".

    Już raz samodzielnie wymieniałem węgiel aktywny. Trzeba dobrze ubijać i potem skręcić tak, aby węgiel nie "latał" w środku jak się "narabia" filtrem. Czyli trochę z górką nasypać nałożyć dekielek, posadzić na niego żonę i skręcić blachowkrętami uważając, aby nie przykręcić żony do filtra , bo będą trudności z jego założeniem .
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 14-10-2019 o 09:28

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    Ja, jak rozkminiałem takie cuś, to wnętrze zrobiłbym wyłożone z blachy, ale najprawdopodobniej to i tak poszedłbym w czyste drewno, oczywiscie nieimpregnowane.
    Ja bym posklejał z XPS albo EPS i najwyżej dla pewności opaskami zabezpieczył.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    moja też będzie z OSB, ale cała wewnątrz wyłożona folią aluminiową i uszczelniona.
    Płytę pocięli mi, jak chyba pisałem, na gotowe kawałki. Musiałem właściwie tylko skręcić. Przed skręcaniem powierzchnie smarowałem silikonem NEUTRALNYM. trzyma jak pewna choroba. Wykonana wcześniej próbka nie puściła, tylko płyta się rozwarstwiła. Połączenia też posmarowałem dodatkowo silikonem używając paluszka.

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Robert_Pieczarko

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Czechowice-Dziedzice
    Kod pocztowy
    43-502
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    No masz rację z tym butaprenem, taka płyta trochę na początku śmierdzi, ale ja nie czuję, bo po rekuperatorze jest jeszcze 25 kilogramowy filtr węglowy. Poprzednia skrzynka, z OSB, na filtr kieszeniowy 287x287x600 była wyklejona takim "ekranem zagrzejnikowym".
    Zawsze mogę wykleić i tą skrzynię, ale jak się "przydymi" to może nie będzie trzeba .
    Cześć i czołem w nowym sezonie, w sumie u mnie to już 2gi miesiąc wieczorami mordor. Więc zajrzałem na forum, co słychać.
    Mam podobną skrzynie OSB na filtry kieszeniowe (kolejność G4, F7 i F9 592x592x600mm) i również trzymam filtry, aż nie zejdą poniżej 90% skuteczności.
    Tzn. 100ug PM10 na zewnątrz - jak nawiewa 10 PM10 - to jeszcze trzymam ale już powoli do wymiany.
    Generalnie powyżej 150ug PM10 po prostu wyłączam wentylację bo nie jestem w stanie tego odfiltrować.
    Na końcu w skrzyni mam węgiel - bez tego, nawet 0PM'ów potrafi śmierdzieć. Ewangelizuję się w temacie LZO od roku i NIE ma dobrej szkoły.
    Obecnie mam około 7kg węgla, w postaci filtra tubowego 300mm (ścianka węgla 5-6cm) jeden specjalista twierdził, że taka ilość wystarcza.
    Drugi twierdził, że aby węgiel złapał to całe zło, czas kontaktu MUSI być około 2s. Ja mam dla 6 mieszkańców przepływ na poziomie 130-150m3/h. Dla takiego przepływu, twierdził, że muszę mieć 1m2 filtra, ze złożem minimum 10cm grubości węgla. [sic!]

    Policzmy. Zakładając że węgiel ma 500g/dm3 aby mieć skrzynkę 1m x 1m x 10cm = 0,1 m3 = 100 litrów węgla 1litr 0,5 kg = 50 kg węgla !!!
    Zakładając, że przepływa 0,1m3 w każdej sekundzie, mamy 360m3/h... czyli rzeczywiście 0,1m3 na 2s daje ponad 150m3/h = zgadzało by się.
    Dodając, że trwałość takiego węgla powinna być na kilka lat (zakładając do 10% zwiększenia masy... mamy 5kg LZO - kosmiczne wartości, nawet zakładając 100ug PM10 które miałoby wpadać)

    Czy gdzieś mam błąd w obliczeniach? Spoglądając na rozwiązania z wsadzaniem filtra Xiaomi... sam nie wiem.
    @Stermaj - mogę prosić o Twoje zdjęcie filtra węglowego na 25kg? Sam nie wiem jak ugryźć temat równomiernego przepływu w takiej skrzyni metr x metr. A może 50x50 i 20cm grubości... to będą ogromne spadki ciśnienia.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Mam taki.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Taki mam.jpg
Wyświetleń:	305
Rozmiar:	90,0 KB
ID:	436727
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Tak wygląda warstwa węgla.jpg
Wyświetleń:	297
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	436728
    Kupiłem gotowiec. Już raz wymieniałem węgiel po 1,5 roku, ale nie wiem czy potrzebnie. Wcześniej nie miałem dokładnych filtrów więc myślałem, że się zapchał pyłem.
    Mam go za rekuperatorem w skrzyni o czym już kilka razy pisałem na tym forum.
    Filtr węglowy wyłapuje gazy nie pyły. Pył, który przechodzi przez taki filtr, też śmierdzi, no może mniej, ale śmierdzi.
    Moja skrzynia, przez prawie 2 miesiące, sprawuje się dobrze. Czujnik na nawiewie pokazuje 0% (słownie zero%) PM 2,5. Pomiar innym miernikiem przy anemostatach nawiewnych też pokazuje 0 PMów. Czekam na intensywny sezon smogowy i zobaczymy jak się będzie taki zestaw sprawował. Chwilowe zadymienie przez sąsiada do około PM 1000% normy, bo takie występowało, filtr przepuszczał na poziomie PM 2% normy. Inna rzecz miałem ustawione "odcięcie" czyli wyłączenie wentylatorów na poziomie PM 600% normy.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mój anemostat.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	121,4 KB
ID:	450062
    Takie mam "anemostaty" strumieniowe .
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szafa na filtr węglowy.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	450063
    A to szafa na filtr węglowy trochę schowana za kominem.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 09-11-2020 o 09:04

  20. #40

    Domyślnie

    A ja mam taki z filtra Renalt magnum.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191103_121629.jpg
Wyświetleń:	310
Rozmiar:	85,0 KB
ID:	436733Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191020_114448.jpg
Wyświetleń:	365
Rozmiar:	67,6 KB
ID:	436734
    Filtr pracuje od tygodnia - nie czuję sąsiadów parowozów.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony