dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Front działki - brakuje kilkunastu centymetrów

    Dzień dobry,

    Chcemy z żoną w porozumieniu z inną parą kupić działkę (1285 m2), a następnie podzielić ją pod budowę dwóch domów wolnostojących.
    Szerokość działki to 35,60m, więc po równym podziale każda z działek będzie miała 17,80m. Niestety MPZP pozwala na szerokość frontu działki 18,0m, każdemu z właścicieli zabraknie więc 20 cm ("Ustala się minimalną szerokość frontu działki budowlanej dla jednorodzinnego budynku wolnostojącego na 18,0 m.").
    Czy ktoś orientuje się, czy taki podział będzie możliwy? Czy jest może jakaś praktyka tolerancji zapisów MPZP (np. 0,5m), zaokrąglania wymiarów, itp.?
    Jest możliwe jakieś inne wyjście z sytuacji?

    Z góry dziękuję za pomoc!

  2. #2

    Domyślnie

    Najprościej zapytać w urzędzie, do którego się występuje o pozwolenie na budowę.
    Ale wg mnie nie ma takiej możliwości. Po to uchwalono MPZP, aby to przestrzegać. Cóż, domyślam sie, że gdyby była taka możliwość, to ta działka już dawno zostałaby podzielona przez obecnego właściciela.

  3. #3

    Domyślnie

    Spróbuj wystąpić o zgodę na odstępstwo od MPZP, koło mojego domu z tego co widzę da się załatwić.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Popieram przedmówcę, sam występowałem do gminy o odstępstwo od WZ i uzyskałem zgodę, więc myślę, że o 20cm nikt nie będzie robił problemów.

  5. #5

    Domyślnie

    Hej, odświeżam temat bo mam podobne pytania, wiec chyba nie ma sensu tworzyć nowego.
    1. Co w wypadku, gdy działka już została wydzielona i mimo, że w MPZP jest zapis, że nowo wydzielone działki powinny mieć front min 18m to działka po podziale ma front 17,5m .Czy na takiej działce nie będzie problemu z uzyskaniem PnB ?
    2.Czy w takiej sytuacji przy składaniu wniosku o PnB mogę określić frontem działki jej krótszy bok (15m) i od tej strony zrobić wjazd ? Czy to zostanie zaakceptowane ?
    (w MPZP nie ma informacji, że nowo budowane domy musza mieć wjazd od frontu o szerokości min 18m, tylko, że nowo wydzielane działki musza mieć front 18m)

  6. #6

    Domyślnie

    1. Zapis dotyczy tylko działek wydzielanych po uchwaleniu MPZP.

  7. #7

    Domyślnie

    No właśnie działka została wydzielona niedawno, a MPZP jest już od 10 lat

    Dla doprecyzowana wstawiam rysunek działki: https://ibb.co/HP3d4Qv
    Na zielono inne działki nie będące drogą. Na czerwono dom i do niego 2 możliwości wjazdu, na zielono tak jak bym chciał, na brązowo wjazd od szerszego frontu, który i tak jest te 0,5m węższy niż w MPZP.
    Ostatnio edytowane przez Pixem ; 07-11-2021 o 06:16

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Brutalnie - wydano decyzje podziałową wbrew zapisom MPZP. W mojej okolicy takie coś nie przechodzi. Walka o odstępstwo będzie trwała dłuuugo, szybciej pogadac z sąsiadem od północy (od góry) o wydzielenie paska lub trójkąta ( liczy się front działki!!!!! ) na "poprawę użytkowania działki sąsiedniej/przyległej". Geodeta sporzadza dokumenty - wydziela trójkąt 0,55 m (od ulicy) na 5 m ( "poziomo") , postanowienie na "j.w.", decyzja "j.w" , notariusz , masz dwie działki mają być zapisane w jednej KW. Następnie połączenie tych dwóch w jedną działkę = nowy numer i masz działkę o czołówce nie mniejszej niż zapis MPZP. Czas -teoretycznie 3 miesiące lecz nie wiem jak z zapisem w KW (ujawnienie). W zasadzie powinna wystarczyć wzmianka o wniosku o wpisie do KW, lecz różnie bywa...

  9. #9

    Domyślnie

    Ok, ale na jakiej podstawie ja mam wnosić o odstępstwo od MPZP skoro w nim nie ma zapisu, że "nowo budowane domy muszą mieć wejście od frontu o szerokości min. 18m", tylko że nowo wydzielane działki maja mieć taki front (ja nie chce wydzielać działki tylko budować dom). Skoro taki podział ktoś zatwierdził to nie jest to równoznaczne z tym, że takie odstępstwo dostał ? W ogóle zastanawiam się jakby wyglądała odmowa PnB... Nie pozwalamy Panu budować bo ma Pan działkę, której podział zatwierdziliśmy niezgodnie z MPZP.

    No i druga spawa, zakładając, że działka jednak miałaby te 18m od jednej strony (np. po wykupie kawałka od sąsiada) i wydzielona zgodnie z MPZP to czy to wejście musi być od tego frontu czy może być od tego 15m przylegającego do drogi. Bo znowu w planie nie ma zapisu jak ma stać wybudowany dom.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skoro nie ma zapisu, nie na znaczenia

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Front działki to chyba jasne że od ulicy, to nie ma nic wspólnego z ustawieniem budynku. Napisałem jak to zrobić dodzielając z sasiedniej działki. W temacie odstepstw nic ci nie napiszę, prócz tego że trwa długo. Wiem to od architektów którym obsługiwałem budowy.
    Wydzielono taką działkę pod budynek, tematu pozostałej części działki nikt nie ogarniał rozumkiem. Mikrym rozumkiem.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 08-11-2021 o 22:18 Powód: Wydzielono...

  12. #12

    Domyślnie

    No tylko drogi są dwie jak na zdjęciu. Tzn. jedna gminna, a druga ,nazwijmy to, wewnętrzna (fizycznie ona jest, a na wrosip są tam 3 oddzielne działki o szerokości tej drogi).
    No i chodzi o to czy jak te 18m jest równoległe do tej drogi wewnętrznej, a przy wydzielaniu działki musiał być określony 18m front to teraz ta działka już ma jakby przypisany front od tej strony ? Czy było to potrzebne tylko przy wydzielaniu, a teraz przy PnB już się na to nie patrzy i dom może stać w zwrócony w dowolna stronę ?
    Przypominam, że w MPZP zapis brzmi "Dla nowo wydzielanych działek minimalna szerokość frontu działki musi wynosić 18m"
    Edit: Przepraszam, dla frontów ten zapis brzmi "Ustala się minimalne szerokości frontu działek budowlanych = 18m" Nie ma zwrotu "Dla nowo wydzielanych działek", ale zapis znajduje się w paragrafie "zasady podziału działek".

    Elfir--> czy pisząc że nie ma znaczenia brałeś pod uwagę to co napisałem powyżej, czy myślałeś, że nie ma kompletnie żadnego zapisu dot. frontu ?
    Ostatnio edytowane przez Pixem ; 09-11-2021 o 18:11

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Dotyczy wszystkich działek na które chcesz uzyskać PnB. Istniejące działki o mniejszym froncie nie dostąpią otrzymania PnB, tzn. ich właściciele. Zaś działki dopiero wydzielane nie mogą mieć od frontu (od ulicy ) mniej niż 18m, bo nie otrzymasz pozytywnego postanowienia lub decyzji (gdy podział bez postanowienia). . Dla działki w drugim rzędzie, front też jest liczony równolegle do ulicy, a nie do drogi dojazdowej. Przynajmniej tak to jest traktowane w moich okolicach. Czasy wydziwiania w urzędach raczej juz się skończyły, zresztą zleć to architektowi , on w urzędzie będzie wiedział co i jak argumentować .

  14. #14

    Domyślnie

    To może ta działka też jest traktowana jako w drugiej linii zabudowy. Nie chce mi się wierzyć ze ktoś tak się pomylił i zatwierdził front 15m, jak w planie jest 18m.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony