dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Cool Mieszkanie deweloperskie

    Witam,
    Zamierzam kupić mieszkanie w stanie deweloperskim. Czy możecie mi doradzić z własnych doświadczeń czy warto ? Jest mnóstwo opinii zarówno tych za jak i tych przeciw.

  2. #2

    Domyślnie

    Domyślam się, że pytanie brzmi: mieszkanie deweloperskie czy z rynku wtórnego?
    Zrób sobie listę priorytetów co dla Ciebie jest najważniejsze np. lokalizacja mieszkania, cena, możliwość własnej aranżacji, sąsiedztwo, rozkład, widoki za oknem. I porównaj. Tam, gdzie najwięcej postawisz plusów -przy deweloperskim czy z rynku wtórnego to dokonasz wyboru.Ma to sens wówczas, gdy deweloper to nie jakiś pojawiający się jak królik z kapelusza firma krzak i wcześniej rozpytasz się może wśród znajomych co mają własne cztery kąty u dewelopera czy żałują decyzji i dlaczego.Nie jest to metoda dająca 100% gwarancji, bo takowej nie ma.Ale od czegoś trzeba zacząć.
    Ostatnio edytowane przez Sylw. ; 07-04-2018 o 14:35

  3. #3
    Banned
    winterishere

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-144
    Posty
    2

    Domyślnie

    Hej, hej i jak? Co postanowiłaś/eś? Ja się zastanawiam nad mieszkaniem od dewelopera. Jestem wygodnicki, a jednocześnie lubię ciszę i spokój.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    josnow

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Ząbki
    Kod pocztowy
    05-091
    Posty
    12

    Domyślnie

    Powiem Ci z doświadczenia, że opłaca się kupić mieszkanie w stanie deweloperskim. Nam udało się wyhaczyć w Zabkach na Neptunie. Odległość od centrum nam nie przeszkadza, a trochę taniej niż w wawce, za to okolica przyjemna. Wszystko wokół ładne i nowe, sąsiedzi na poziomie, no i mam wrażenie, że łatwiej wykończyć i urządzić od zera niż remontować mieszkanie po kimś

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mrbig

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-022
    Posty
    6

    Domyślnie

    A właśnie – jak tam z odbiorami na Neptunie? Dużo poprawek? Jak współpraca w tym temacie?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    josnow

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Ząbki
    Kod pocztowy
    05-091
    Posty
    12

    Domyślnie

    Nie narzekam, co prawda wzięliśmy speca od odbiorów, ale suma summarum wszystkie poprawki zrobione w terminie, więc nie mogę się przyczepić.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mrbig

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-022
    Posty
    6

    Domyślnie

    A te ostatnie odbiory? Jak poszły?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    narzekacz

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-108
    Posty
    10

    Domyślnie

    Może zadzwoń i spytaj w biurze xD

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maryska777

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Zmieniam adres
    Posty
    6

    Domyślnie

    Nie no, coś tam mój pan Andrzej od odbiorów wyłapał, ale to drobiazgi, szybko naprawiono. Beka była, bo jak podpisywaliśmy, to na jednym pęknięciu na parapecie ktoś położył papiery i ledwo zauważyliśmy

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maryska777

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Zmieniam adres
    Posty
    6

    Domyślnie

    Morał jest taki, żeby być uważnym przy odbiorze

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lali Zobacz post
    Witam,
    Zamierzam kupić mieszkanie w stanie deweloperskim. Czy możecie mi doradzić z własnych doświadczeń czy warto ? Jest mnóstwo opinii zarówno tych za jak i tych przeciw.
    Polecam apartamenty . Apartamenty w stanie deweloperskim, położone w spokojnej okolicy. Dużym plusem są miejsce parkingowe w zamykanym garażu. Mieszka nam się tam bardzo wygodnie. Bardzo dobra jakość za te cenę. Z własnego doświadczenia gdybym miał stanąć przed ponowną decyzją, zdecydowanie zdecydowałbym się na to samo. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 16-03-2022 o 11:03

  12. #12

    Domyślnie

    Też się nad tym zastanawiam, ale ja mam bardzo konkretne wymagania i jednak raczej skłaniam się w stronę rynku wtórnego, bo nowo wybudowane, to dla mnie trochę taki kot w worku. Niemniej nie odrzucam całkowicie tej opcji.
    Dla mnie priorytetem jest mieszkanko maksymalnie suche i ciepłe, z niskim czynszem i niskim kosztem ogrzewania. Widoki i zielone czy spokojne okolice są mi dość obojętne. Natomiast ważna jest bliskość (w zasięgu spaceru) większych sklepów, takich jak Lidl, Netto czy Kaufland oraz w miarę dobra komunikacja miejska, bo nie jestem zmotoryzowana. Także mieszkania na jakimś wygwizdowie pod lasem kompletnie odpadają.
    Mam wrażenie, że mieszkanie z rynku wtórnego jest już jednak sprawdzone i łatwiej ocenić np. wilgotność czy koszty ogrzewania, o czynszu nie wspominając

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Ogrzewanie i ciepła woda z sieci miejskiej?
    Mieszkania z rynku wtórnego bywają bardzo atrakcyjne: dobra lokalizacja i komunikacja, dobry rozkład mieszkania i stare dobre odległości do okien sąsiadów.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14

    Domyślnie

    A co powiecie na temat wysokości czynszów? Z tego co mi powiedziano, to czynsz w mieszkaniu (tym, którym się interesuję) od dewelopera byłby podejrzanie niski. Wcześniej sądziłam, że czynsze w takich mieszkaniach z rynku pierwotnego są przeważnie wyższe niż w podobnych i podobnie zlokalizowanych z rynku wtórnego, ale może byłam w błędzie?
    Na tą chwilę np. taki przeciętny czynsz + media (C.O., woda, śmieci, fundusz remontowy) na jedną osobę w kawalerce ok.30m2 w Katowicach wynosi ok.600-700 zł w mieszkaniach z rynku wtórnego. Ja obecnie płacę prawie 500zł za 36m, ale bez C.O., przy czym 230 zł to sam fundusz remontowy z termomodernizacją budynku, czyli prawie połowa czynszu
    Ostatnio edytowane przez Bemarina ; 06-03-2023 o 20:52

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bemarina Zobacz post
    A co powiecie na temat wysokości czynszów?
    Czynsz płaci się przy wynajmie a nie po zakupie mieszkania.
    Jeśli to wspólnota mieszkaniowa, to mieszkańcy sami szacują ile będzie ich kosztować utrzymanie budynku (+ ewentualnie czy warto mieć fundusz remontowy). To nie jest czynsz. Tak samo jak czynszem nie jest koszt śmieci, wody czy ogrzewania.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Za wywóz śmieci płacisz do gminy
    Koszt wody zależy od tego ile zużyjesz, a nie gdzie mieszkasz (w sensie lokalnym, bo oczywiście zależy od dostawcy wody).

    Niewątpliwie im lepiej ocieplony budynek, tym koszty ogrzewania mieszkania będą niższe.
    I prawdopodobnie mieszkanie w starym budownictwie będzie miało wyższą składkę na fundusz remontowy (bo ludzie myślą, że w nowych budynkach nic się nie psuje i rezygnują ze zbierania co miesiąc niewielkich składek a po kilku latach jest płacz, jak nagle trzeba zebrać wyższą kwotę, bo coś się zepsuło)

    Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej będą przede wszystkim zależne od tego ile tych części wspólnych jest, które należy ogrzewać, oświetlać, sprzątać, ubezpieczyć, robić obowiązkowe przeglądy. Kosztują windy, place zabaw, duże zadbane przestrzenie zieleni.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Czynsz płaci się przy wynajmie a nie po zakupie mieszkania.
    Przy wynajmie, to się płaci komorne Jak zwał tak zwał, chodzi o opłaty do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty + opłaty za media. Fakt, woda i śmieci są wszędzie tak samo, ale koszt C.O. już zależy od wielu czynników, w tym ocieplenia budynku, sposobu rozliczania (czy podzielniki, czy wg metrażu) i samego sposobu ogrzewania. W mieszkaniach z rynku wtórnego nawet nie zawsze w ogóle jest C.O., a jak jest, to z sieci miejskiej. W nowych są takie rozwiązania jak kotłownia w piwnicy bloku, ogrzewanie podłogowe itp. Zakładam, że koszty ogrzewania w nowych mieszkaniach będą jednak niższe, ale nie wiem czy zawsze

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bemarina Zobacz post
    Przy wynajmie, to się płaci komorne
    Rozmawiajmy o faktach a nie to tym, co ci się wydaje.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bemarina Zobacz post
    Na tą chwilę np. taki przeciętny czynsz + media (C.O., woda, śmieci, fundusz remontowy) na jedną osobę w kawalerce ok.30m2 w Katowicach wynosi ok.600-700 zł w mieszkaniach z rynku wtórnego. Ja obecnie płacę prawie 500zł za 36m, ale bez C.O., przy czym 230 zł to sam fundusz remontowy z termomodernizacją budynku, czyli prawie połowa czynszu
    Zgodnie z Kodeksem Cywilnym czynsz to jest opłata jaką najemca płaci wynajmującemu.
    Art. 659. § 1. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

    Właściciel mieszkania jest również współwłaścicielem części wspólnych budynku (klatki schodowej, chodnika, drzwi wejściowych, działki, dachu itd.). I ponosi koszty utrzymania tej współwłasności proporcjonalnie do udziałów. W tym ogrzania korytarzy, oświetlenia, prądu do furtki i bramy, koszty koszenia trawy i podlewania wspólnego ogródka, wszelkie naprawy, konserwacje itd.

    Oczywiście ponosi też koszty wywozu śmieci i wszelkich mediów dostarczanych do lokalu - niezależnie od tego, czy dostarcza je bezpośrednio operator, czy wspólnota.

    Koszty utrzymania mieszkania są niezależne od wspólnoty w żadnym stopniu - ile płacisz podatku, za śmieci czy wodę i ścieki decyduje gmina i Twoje zużycie. Analogicznie ogrzewanie czy energia elektryczna.


    Deweloperzy często opowiadają bajki co do kosztów utrzymania mieszkań, które sprzedają. Weź jakiekolwiek naliczenie opłat z okolicy (żeby wiedzieć jakie są pozycje i ile kosztuje wywóz śmieci czy woda). Podstaw swoje dane i przelicz. Największy problem, zwłaszcza w nowym budynku będzie z oszacowaniem kosztów ogrzewania. Przyjmij, ze 30% więcej na m2 niż wg ostatnich naliczeń w podobnym budynku z takim samym źródłem ciepła w okolicy.

    A ile ciepła mieszkanie zużywa - to zależy trochę od dewelopera, trochę od Twoich zwyczajów. A to największy składnik kosztów utrzymania.

    Koszty utrzymania części wspólnej to temat rzeka. Czy wspólnota sobie wymyśli doposażenie budynku np. w PV, monitoring, fontannę itp. - decyzja właścicieli.

    Wspólnota może mieć też przychody - np. z umieszczenia tablicy reklamowej czy BTSa na terenie. Takie przychody pokrywają część kosztów utrzymania. W starych blokach to często znaczne kwoty, bo spółdzielnie czy przekształcone z nich wspólnoty mają lokale (czy to pawilony, czy np. cały parter) na wynajem. W nowych blokach deweloperzy sprzedają wszystko, co znajdzie nabywcę i takich lokali na wynajem zazwyczaj nie ma, to i przychody mniejsze więc i opłaty większe.

    Jest jeszcze jeden "drobiazg". Zazwyczaj deweloper w pierwszym akcie notarialnym wydzielającym i przenoszącym własność pierwszego mieszkania ustanawia swojego człowieka na zarządcę. Taka historyjka. Oprócz tego taki zarządca będzie się starał naprawy fuszerek dewelopera (a zawsze jakieś są) naprawiać na koszt właścicieli mieszkań, a nie z gwarancji czy rękojmi. Zresztą rękojmia i gwarancja przysługuje nabywcom - ale zarządca może ściemniać, że on się tą sprawą zajmie. A nie ma takich uprawnień chyba, że wszyscy właściciele wystawią mu pełnomocnictwo do dochodzenia roszczeń (jak nie wszyscy, a np. 1/2 liczona wg udziałów w części wspólnej, to będzie mógł dochodzić tylko połowy np. naprawienia hydroizolacji czy przeciekającego dachu).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-03-2023 o 12:35

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony