dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Zmiana b25 na b20 pilne

    Witam. W projekcie domu mam beton b25. Ekipa budowlana zmieniła mi na b20. Kierownik budowy w dzienniku zapisał b20. Dzięki uprzejmości osób trzecich w następnym tygodniu odwiedzi mnie PINB. Czy zmiana klasy betonu to zmiana istotna? Czy jak kierownik wpisał w dziennik budowy b20 to nie będzie problemu przed PINB? Czy potrzebuje projektu zamiennego? A jak z fakturą i atestem na beton? Wyczytałem że PINB może wymagać ode mnie takich dokumentów a jak jest w praktyce? Mam BIG stresa...pomóżcie...

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli kierownik wpisał tak w dziennik to za to odpowiada, niemniej jednak nie jest to zmiana istotna, choć dla mnie nie zrozumiała - raczej zwiększa się klasę betonu, a nie ją zmniejsza.
    Co do wymaganych dokumentów - nie wiem, więc się nie wypowiadam w tej kwestii.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dziwny kierbud i wykonawca. Mnie obaj namawiali częściej na mocniejszy beton. Np. żeby nie robić chudziaka pod ławy, tylko dać 10cm grubszy beton na ławy, bo taniej, szybciej i mocniej wyjdzie zrobić to na raz, niż dwa razy ściągać pompę i gruchy. Podobnie wylanie tarasu razem ze stropem.

    Czemu w ogóle ma służyć obniżenie wytrzymałości betonu? Oszczędności 40zł? Z wibrowania też chcą zrezygnować?
    O ile o sensie dawania "mocniejszego" betonu można podyskutować, o tyle dawanie słabszego IMO zupełnie bez sensu.

  4. #4

    Domyślnie

    Obniżenie klasy betonu było podyktowane tym, że grunt na działce jest tzw "Opoka" czy jakoś tak. Biała ziemia bardzo twarda... Można w niej "rzeźbic". Mimo wszystko wiem że moja zgoda na obniżenie klasy betonu to nie był dobry pomysł. Trudno stało się. Teraz bardziej obawiam się jak to się ma ze strony papierkowej... Co na to PINB... Będzie kara?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Beton B20 na fundamenty czy na stropy i na słupy?
    Jeżeli fundamenty to raczej zmiana nieistotna ze względu PnB.
    Zapytaj jednak projektanta konstrukcji.
    Ile zaoszczędziłeś ?

  6. #6

    Domyślnie

    Ja bym się bardziej martwił tym, że jak im się np. wydawało, że beton, który przyjechał był za gęsty, to sobie jeszcze dolali wody i np. zrobił się z tego B15.

  7. #7

    Domyślnie

    Tu niechodziło o oszczędności... Beton zamówiła ekipa w porozumieniu z kierownikiem budowy. Ja tego niedopilnowałem i masz babo placek... Ze to beton b20 dowiedziałem się w momencie jak beton był wyllany i masowali go wibrownicą. Reszta domu będzie już zgodna z projektem. Boję się tylko tej zmiany. To moja pierwsza kontrola PINB. Fakturę i certyfikat na stał mam. Reszta papierów też jest ok. Tylko ten beton nie daje mi spokoju.

  8. #8

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie masz się czym martwić.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dziwny kierbud i wykonawca. Mnie obaj namawiali częściej na mocniejszy beton. Np. żeby nie robić chudziaka pod ławy, tylko dać 10cm grubszy beton na ławy, bo taniej, szybciej i mocniej wyjdzie zrobić to na raz, niż dwa razy ściągać pompę i gruchy. Podobnie wylanie tarasu razem ze stropem.
    czy po tych namowach coś zrobiłeś według ich propozycji?
    projekt indywidualny | 1100 m3 | 150 m2 (mieszkalna) + 70 m2 (poddasze) + brak garażu | plan: prefabrykat keramzytobeton + 15 styro grafitowy | 15 cm xps | 25 cm wełny | kocioł jednofunkcyjny | podłogówka (tylko mieszkalna na parterze)

  10. #10

    Domyślnie

    To pytanie raczej do autora wątku, czyli @Markuss86.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Markuss86 Zobacz post
    Witam. W projekcie domu mam beton b25. Ekipa budowlana zmieniła mi na b20. Kierownik budowy w dzienniku zapisał b20. Dzięki uprzejmości osób trzecich w następnym tygodniu odwiedzi mnie PINB. ...
    - a co na to projektant ?
    1. ) do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy : ... " kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem "
    2. ) " projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12

    Domyślnie

    Nie widzę sensu zmiany z B25 na B20(żadne oszczędności), ale również sądzę, że nie masz się czego obawiać.
    Dawniej (lata 80-90 XXw.) standardem przy projektach domów było B20 i nic się z nimi poważnego nie dzieje do tej pory.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony