dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    JacekF

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    167

    Domyślnie Układanie styropianu pod wylewki - kilka pytań

    Dzień dobry. Chciałbym trochę zaoszczędzić i ułożyć samodzielnie styropian pod ogrzewanie i wylewki. Mam w związku z tym do was kilka pytań gdyż wcześniej tego nie robiłem i nie chciałbym czegoś schrzanić :
    - czym wyrównać ewentualne nierówności chudziaka? Czy użyć do tego zwykłego piasku czy czegoś innego np perlitu?
    - jak wysoko wywinąć izolację przeciwwilgociową na ściany (styropian 15cm)
    - dylatacyjna obwodowa na ścianach. Kiedy się ją układa? Czy po ułożeniu wszystkich warstw styropianu czy wcześniej?
    - nie ma jeszcze drzwi wejściowych. W jakiej odległości od przyszłych drzwi zakończyć układanie styropianu. Wiem że drzwi powinny stać na jakimś ciepłym poszerzeniu. Czy wystarczy dojechać styropianem na równo z wewnętrzną ścianą?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    - czym wyrównać ewentualne nierówności chudziaka? Czy użyć do tego zwykłego piasku czy czegoś innego np perlitu?

    Po co ? Góra ma być gładka i równa

    - jak wysoko wywinąć izolację przeciwwilgociową na ściany (styropian 15cm)

    Lepiej daj trochę więcej, z 2 złego lepiej obciąć folię niż ma jej być za mało, folia ma wystawać trochę ponad poziom docelowy wylewki

    - nie ma jeszcze drzwi wejściowych. W jakiej odległości od przyszłych drzwi zakończyć układanie styropianu

    Na gotowo i tak zrobisz jak wstawisz drzwi, ja bym dojechał do ściany i zabezpieczył jakoś krawędź, przy drzwiach może się zniszczyć.

    - dylatacyjna obwodowa na ścianach. Kiedy się ją układa? Czy po ułożeniu wszystkich warstw styropianu czy wcześniej?

    Na 1 warstwie styropianu a dociskasz 2 warstwą, dylatacja z pasków styropianu 2 cm
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    - czym wyrównać ewentualne nierówności chudziaka? Czy użyć do tego zwykłego piasku czy czegoś innego np perlitu?

    Po co ? Góra ma być gładka i równa

    - jak wysoko wywinąć izolację przeciwwilgociową na ściany (styropian 15cm)

    Lepiej daj trochę więcej, z 2 złego lepiej obciąć folię niż ma jej być za mało, folia ma wystawać trochę ponad poziom docelowy wylewki

    - nie ma jeszcze drzwi wejściowych. W jakiej odległości od przyszłych drzwi zakończyć układanie styropianu

    Na gotowo i tak zrobisz jak wstawisz drzwi, ja bym dojechał do ściany i zabezpieczył jakoś krawędź, przy drzwiach może się zniszczyć.

    - dylatacyjna obwodowa na ścianach. Kiedy się ją układa? Czy po ułożeniu wszystkich warstw styropianu czy wcześniej?

    Na 1 warstwie styropianu a dociskasz 2 warstwą, dylatacja z pasków styropianu 2 cm
    Odnośnie ostatniego punktu - nie wprowadzają inwestora w błąd, kto i po co robi dylatacje obwodową paskami styropianu. Piankę (żaden styro) dylatacyjną układa posadzkarz w czasie lania jastrychu i nie od dolnej a od górnej warstwy styropianu (konkretnie na niej) która to wystaje ponad jastrych. Nadwyżkę ścinamy nożykiem po wyschnięciu posadzki.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post

    - dylatacyjna obwodowa na ścianach. Kiedy się ją układa? Czy po ułożeniu wszystkich warstw styropianu czy wcześniej?

    Na 1 warstwie styropianu a dociskasz 2 warstwą, dylatacja z pasków styropianu 2 cm
    Ale po co dylatować styropian styropianem ? Dylatuje się wylewkę paskiem pianki 10 cm szerokości po całym obwodzie i wokół stałych punktów słupów, podciągów wszystkiego co jest na sztywno umocowane a wylewka będzie się z tym stykać.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Ale po co dylatować styropian styropianem ?
    Ma to sens. Druga warstwa styropianu robi za bezkoszotowe, łatwe w wykonaniu i solidne mocowanie. A nie dajesz tej pionowej opaski od pierwszej warstwy, bo miałbyś od samego chudziaka dwa mostki (przy ścianie i 2cm od niej).

    Ja tak zrobiłem przy drzwiach tarasowych i wejściowych - dodatkowo na poziomie wylewki to jest znacząca termoizolacja poszerzenia. Ale i tak nie doprecyzowałem tego z ekipą i mi również to okleili taśmą piankową do dylatacji.

    2cm to IMO za dużo jak na dylatację dookoła. Piankę AFAIK zazwyczaj docina się po wykończeniu podłogi (bo i okładzina przecież chodzi razem z wylewką) więc trzeba ją skończyć równo z wylewką).

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ma to sens. Druga warstwa styropianu robi za bezkoszotowe, łatwe w wykonaniu i solidne mocowanie. A nie dajesz tej pionowej opaski od pierwszej warstwy, bo miałbyś od samego chudziaka dwa mostki (przy ścianie i 2cm od niej).
    Czytam któryś raz i nadal nie wiem o co Ci chodzi
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Czytam któryś raz i nadal nie wiem o co Ci chodzi
    Konkretnie to czego? Jak nie dasz tego pionowego 2cm sytropianu w roli dylatacj już na wysokości styro, tylko zaczniesz na wysokości wylewki - to musisz go zamocować. To kosztuje (piana czy cokolwiek innego). Dając go już w warstwie styro - dociskasz go do ściany izolacją poziomą i nie trzeba mocować.
    Jakbyś tę 2cm płytę styropianu dał od samego chudziaka - to byś miał mostek i przy murze (co jest nieuniknione) ale też po drugiej stronie tej płyty. Bo nie ma tu przesunięcia.

  8. #8

    Domyślnie

    Nawet nie podejrzewałem, że ułożenie pianki dylatacyjne można tak skomplikować.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Czytam któryś raz i nadal nie wiem o co Ci chodzi
    Też nie kumam. Swoje spostrzeżenia na temat dylatacji opisałem powyżej. Moim zdaniem, prościej się nią da.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Konkretnie to czego? Jak nie dasz tego pionowego 2cm sytropianu w roli dylatacj już na wysokości styro, tylko zaczniesz na wysokości wylewki - to musisz go zamocować. To kosztuje (piana czy cokolwiek innego). Dając go już w warstwie styro - dociskasz go do ściany izolacją poziomą i nie trzeba mocować.
    Jakbyś tę 2cm płytę styropianu dał od samego chudziaka - to byś miał mostek i przy murze (co jest nieuniknione) ale też po drugiej stronie tej płyty. Bo nie ma tu przesunięcia.
    aaaa ok już rozumiem , faktycznie rozwiązanie wydaje się mieć sens tzn od strony technicznej ułatwia prace.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Moim zdaniem, prościej się nią da.
    Niby prosto, ale łatwo zepsuć - zwłaszcza narożniki.

    Do tego taka taśma dosyć słabo izoluje zwłaszcza grzewczą płytę od muru - a tu mamy mostek do gruntu. U mnie stosunkowo mały a wygląda tak (brak ogrzewania - więc na tym poziomie mostek grzał:



    Jak ktoś ma gorzej izolujący materiał ścian (u mnie BK) i/lub do tego chudziak w zagłębieniu, to ma znacznie większy mostek. I ciepło z płyty grzewczej pomyka do gruntu.

    Styro zdecydowanie lepiej się sprawdzi. U siebie dawałem styro tam, gdzie spodziewam się mostku (przy drzwiach z poszerzeniami, gdzie dosyć blisko z drugiej strony dochodzą płyty betonowe tarasów).

    IMO centymetr styropianu to najlepsze wyjście. I izoluje, i dylatuje, i narożniki nie do zepsucia. Ale za późno doszedłem do takiego wniosku i tak nie zrobiłem (tylko przy drzwiach, jak pisałem dałem 2cm).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Mostek.jpg
Wyświetleń:	9393
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	411516  

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    JacekF

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Czyli dylatację robi gość który będzie robił posadzki już po ułożeniu styropianu. A co z tym równaniem chudziaka? W kilku miejscach jak go polewałem to stała woda więc jest minimalnie niżej w tych miejscach. Jak ułożę styropian to w tych miejscach nie będzie równo. Czy na chudziaka w tych miejscach coś posypać by wyrównać powierzchnię?

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Jeśli nie masz ogrzewania podłogowego, to dylatację może zrobić posadzkarz. Jeśli masz, to powinno się to zrobić przy układaniu górnej warstwy styropianu, przed rozłożeniem OP. W miejscach większych nierówności steruj grubością styropianu. Przy ogrzewaniu podłogowym zeszlifuj połączenia płyt, jeśli są bardzo nierówne, jeśli nie masz OP, to nie ma to istotnego znaczenia, przynajmniej dopóki różnice są mniejsze niż 1-2cm. Podsypywanie też jest pomysłem, ale do tego potrzeba wbrew pozorom sporo piasku, łatwiej to moim zdaniem zrobić styropianem. Kup sobie niwelator laserowy za 400 zł, przed układaniem płyty styro jednym ruchem mierzysz odchyłkę poziomu i wybierasz grubość płyty.

    Niewielkie nierówności moim zdaniem niczym istotnym nie szkodzą. Jedyne co, to może zrobić się syfon w ogrzewaniu podłogowym i trudno będzie odpowietrzyć. Tylko to jest argumentem, żeby się postarać. Jeśli nie ma OP, to szkoda zachodu. No chyba, że ktoś ma tak, jak mój kolega - 9cm nierówności stropu na długości domu. Wtedy dla ograniczenia obciążenia stropu wylewką wypada to zniwelować styropianem. Styropian jest też nieco tańszy niż materiał wylewki.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    JacekF

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Tak będzie ogrzewanie podłogowe w całym domu. Styropian na parterze 3x5cm czyli dylatację ułożyć przy układaniu ostatniej warstwy. A gdyby ją ułożyć po ułożeniu całości styropianu to czy to jest błąd? . Co do nierówności to nie są duże może ok 0,5 - 1cm na środku salonu i w jednym z pokoi. Dlatego myślałem by w tych miejscach najpierw wyrównać piachem a następnie ułożyć kolejne warstwy.
    Ostatnio edytowane przez JacekF ; 22-04-2018 o 12:31

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Dylatację ściana / posadzka robiłem pasami pianki z fartuchem foliowym. Mocowałem ją do ściany klejem na gorąco aplikując go na pasy pianki.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  16. #16

    Domyślnie

    ja taśmę dylatacyjną mocowałem do ścian staplerem powyżej linii wylewki, a dolna część dociskałem 3-cia warstwą styropianu.
    Mniej więcej widać na zdjęciuKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160902_130309.jpg
Wyświetleń:	1206
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	411565Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160910_115910.jpg
Wyświetleń:	730
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	411566
    Taśma dylatacyjna z pianki poliuretanowej 8mm a wysokość 20cm. 5cm pod styropian i ok 7-8cm wylewki, reszta wystawała ponad wylewkę.

    edit:
    stapler taki, w zasadzie najtańszy jaki był, kupowałem z 15 lat temu do czegos tam, teraz przydał sie do tasmy Taki Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zszywacz_metalowy_6-14_mm-210534-236674.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	29,3 KB
ID:	411567
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 22-04-2018 o 17:05


  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    JacekF

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Nadal niestety nie wiem co zrobić z nierównym chudziakiem. Nierówności nie są duże bo np salon 6x5m na środku jest upad ok 2x2m na ok 0,5-0,8mm. Podobnie jest w kilku pomieszczeniach. Wylewkaż twierdzi że takie nierówności to nic i wylewka to dociśnie.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekF Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi. Nadal niestety nie wiem co zrobić z nierównym chudziakiem. Nierówności nie są duże bo np salon 6x5m na środku jest upad ok 2x2m na ok 0,5-0,8mm. Podobnie jest w kilku pomieszczeniach. Wylewkaż twierdzi że takie nierówności to nic i wylewka to dociśnie.
    Czym mierzyłes nierównosci ponizej 1 mm? Wylewkarz ma rację, ze takie nierównosci to nic.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    JacekF

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Mierzyłem mało profesjonalnie. Łata 3m i metr. Jeśli nierówności do 1cm są w normie to przy jakich należy myśleć o równaniu powierzchni? Wylewkaż stwierdził że główna zasada jest taka że styropian ma się nie ruszać, nie kiwać

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Nie zakładam nowego tematu tylko w tym proszę o pomoc. Będziemy z mężem układać styropian pod podłogówkę i nurtuje mnie kilka kwestii.
    Dane tachniczne Układamy 10cm styropianu w warstwach 2 x 5cm. Wylewka 6cm (w teorii i założeniach).
    Pytania:
    1. Taśma dylatacyjna. Załóżmy że zdecydowaliśmy rozwijać ją po ułożeniu pierwszej warstwy styropianu, dociskając drugą warstwą. Jakiej wysokości i grubości powinna być ta taśma? W necie są dostępne 5mm i 8mm, a wysokości to 8, 10, 12, 15, 20cm. Moim zdaniem wystarczy 15cm. 5cm pójdzie na drugą warstwę styropianu, a 10cm na wylewkę (nadmiar się obetnie po zrobieniu posadzek.). Myslę, że 12cm to będzie tak trochę na styk. Płyta na parterze jest równa, ale strop na poddaszu niezbyt i nie wiem czy posadzkarze wszędzie będą mogli wylać te założone 6cm. Czy to ma sens?
    2. Co zrobić z taśmą dylatacyjną w otworach drzwiowych? Gdzieś obejrzałam filmik, w którym taśmę układa się w świetle drzwi, ale nie po tej stronie w którą otwierają się drzwi. Czy tak faktycznie się robi czy tą taśmą się "jedzie" tylko po ścianach?
    3. Jak układać styropian na piętrze tam gdzie zaczynają się schody i "dziura" klatki schodowej? Czy robić tam jakiś szalunek? Jak blisko schodów dojechać styropianem?
    4. Jak daleko dojechać styropianem do bramy garażowej? I znowu - czy robić tam jakiś szalunek?
    5. Czy folię z podziałką pod ogrzewanie podłogowe wywijać na taśmę dylatacyjną czy tylko rozłożyć na płasko?

    Z góry dzięki za pomoc. W moim dzienniku budowy zadałam te same pytania, ale wiadomo - nie wszyscy śledzą dzienniki
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony