dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48

Temat: Rekuperacja - moje dylematy

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albreht

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-107
    Posty
    39

    Domyślnie Rekuperacja - moje dylematy

    Planuję budowę domu 2 rodzinnego, piętrowego. W sumie 170 m kw. Mam dylemat w sprawie jego wentylacji. Dom będzie szczelny, więc tradycyjna wentylacja grawitacyjna będzie upośledzona. Zastanawiam się nad zastosowaniem nawiewników na kominach aby ją wspomóc. Planuję budowę dwóch kominów.

    Druga opcja, to budowa jednego komina i zastosowanie wentylacji mechanicznej (rekuperacji). Widzę zalety tego rozwiązania, mam też poważne obawy, które jak na razie przeważają za wyborem WG. Głównie wynikają one z niewiedzy. Obawy związane są z:

    - realnymi kosztami takiego rozwiązania;
    - kosztami eksploatacji;
    - głośnością.
    - utrzymaniem czystości w przewodach wentylacyjnych - naczytałem się, że są to bardzo dobre siedliska grzybów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Nawet pomimo stosowanych filtrów.

    Pytanie do osób które to mają - jak to wygląda w praktyce. Chętnie dowiem się jak to wygląda u was, z waszego doświadczenia?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał albreht Zobacz post
    - utrzymaniem czystości w przewodach wentylacyjnych - naczytałem się, że są to bardzo dobre siedliska grzybów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Nawet pomimo stosowanych filtrów.
    A możesz przytoczyć, gdzie to przeczytałeś ?

    A co do czyszczenie - można mechanicznie (PE i spiro) można za pomocą ozonu.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 22-04-2018 o 13:25
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    O masz...
    Ciekawe jak żyją piewcy teorii o grzybach i ustrojach w rurach z tworzywa, mając wentylację grawitacyjną? A to wody napada do komina, a to ptaszek nasrapta , insekty i inne muchy zamieszkają....

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albreht

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-107
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A możesz przytoczyć, gdzie to przeczytałeś ?

    A co do czyszczenie - można mechanicznie (PE i spiro) można za pomocą ozonu.
    Tutaj na forum przeczytałem np.

    To jak jest, bo jak na razie to jakieś śmieszkowanie a nie odpowiedzi na pytania.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Aaa... tu przeczytales...
    Tak to wlasnie jest - anonimowa osoba na forum, mogaca byc nawet calkowitym dyletentem, staje opiniotwórcza w tematach na ktorych nie zna.
    Jesli czylales te watki to chyba przeczytales o warunkach, jakie w kanalach nawiewnyvch panują - o obnizonej, przez wiekszosc roku wilgotnosci, o stalym ruchu powietrza, wreszcie o powlokach antybakteryjnych i filtrach.
    Uwazasz te warunki za korzystne do wzrostu drobnoustrojów ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albreht

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-107
    Posty
    39

    Domyślnie

    No dobra, więc gdybyś miał budować nowy dom, to jaką wentylację byś wybrał? Grawitacyjną czy mechaniczną? Czy stosowałbyś rekuperację?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale ja od trzech lat mieszkam w domu z rekuperacją i to jedna z tych rzeczy które musiałyby byc w kolejnym domu.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8

    Domyślnie

    Ja nie mieszkam jeszcze, ale jak dla mnie grawitacyjna odpada w przedbiegach, WM to jest tak zwane "must have"


  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albreht

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-107
    Posty
    39

    Domyślnie

    A jaki jest realny koszt rekuperacji w przypadku domku piętrowego, typu klocek o powierzchni 170 m kw. Tak w dużym przybliżeniu oczywiście, bo wiele zależy od projektu.
    Jakiej szerokości macie rurki wentylacyjne? Czy praca jest głośna.

    Co powiecie wentylacji hybrydowej. Czyli grawitacyjna, ale z wymuszonym obiegiem?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie ma czegos takiego jak "grawitacyjna z wymuszonym obiegiem"

    Mnie WM z rekuperacją kosztowala 8,5 tyś, ale robilem ją sam.
    Jest niesłyszalna, poza najwyższym biegiem, ktory uzywany jest, kiedy cos sie przypali, itp.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albreht

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-107
    Posty
    39

    Domyślnie

    A czy do WM robiłeś projekt? Czy bez projektu to było robione? Pytam, bo architekt wyliczył mi: około 2-3 tys za projekt, około 10 tys zł koszt zakupu i montażu. Powiedział też, że trzeba będzie w projekcie podwyższyć wysokość domu z 2,5 m, które teraz jest do co najmniej 2,6 a najlepiej do 2,7m.

    Myślałem, że przy montażu rekuperacji zrezygnuję z jednego z dwóch kominów które są obecnie w projekcie, ale okazuje się, że nie za bardzo będzie to możliwe, bo okap w kuchni musi być podłączony do komina. A ten drugi, będzie obsługiwał m. in. piec gazowy.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał albreht Zobacz post
    A czy do WM robiłeś projekt? Czy bez projektu to było robione? Pytam, bo architekt wyliczył mi: około 2-3 tys za projekt, około 10 tys zł koszt zakupu i montażu. Powiedział też, że trzeba będzie w projekcie podwyższyć wysokość domu z 2,5 m, które teraz jest do co najmniej 2,6 a najlepiej do 2,7m.

    Myślałem, że przy montażu rekuperacji zrezygnuję z jednego z dwóch kominów które są obecnie w projekcie, ale okazuje się, że nie za bardzo będzie to możliwe, bo okap w kuchni musi być podłączony do komina. A ten drugi, będzie obsługiwał m. in. piec gazowy.
    projekt WM kupisz za kilkaset zł. przewody możesz prowadzić w izolacji stropu albo częściowo obniżyć pomieszczenia przez sufity podwieszane. co do komina do okapu - nie łączy się wentylacji mechanicznej z grawitacyjną.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Okap mam tylko w funkcji pochlaniacza, a wyrzut z kotla gazowego przez scianę.
    2.5m w nowo bydowanym domu ..
    Strasznie nisko - ja mam 2,68 a moglem dac jeszcze 5-10cm

    Projekt rozrysowalem sam, korzystajac z konsultacji udzielajscych sie tu fachowców.
    Ale cena rynkowa to raczej kilkaset zł, nie kilka tysiecy...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albreht

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-107
    Posty
    39

    Domyślnie

    A jak wygląda kwestia pochłaniania zapachów przez WM np z gotowania w kuchni podczas intensywnego gotowania?

    Czyli w domku w którym stosowana jest rekuperacja nie trzeba budować żadnych kominów wentylacyjnych?

    Pytam, bo w aktualnym projekcie są u mnie 3 kominy wentylacyjne. Gdybym je skasował, to z uzyskanych oszczędności można by sfinansować WM.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wszelkie zapachy usuwane są szybciej, niż w przypadku WG.
    W domu z WM wręcz nie można pozostawiać żadnych drożnych kanałów WG
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albreht

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-107
    Posty
    39

    Domyślnie

    No dobra, nie rozumiem jeszcze jednego. Skoro WM ma więcej zalet od WG, to dlaczego większość decyduje się na WG? Gość który projektuje mi dom, mówi, że zaprojektował w sumie 15 domów i tylko jeden z WM. Pozostałe z WG.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A ile samochodow sprzedawanych 20lat temu w polskich salonach mialo klimatyzacje , a ile ze sprzedawanych ma ją teraz ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał albreht Zobacz post
    No dobra, nie rozumiem jeszcze jednego. Skoro WM ma więcej zalet od WG, to dlaczego większość decyduje się na WG? Gość który projektuje mi dom, mówi, że zaprojektował w sumie 15 domów i tylko jeden z WM. Pozostałe z WG.
    To musi czapkę pieniędzy dorzucać do izolacji albo kreatywnie liczyć EP. Wg tego, co czytam w bociankach to mało kto teraz robi WG. Przynajmniej z udzielających się na FM.

    WM ma jedną wadę - cena. Ale też trudno zmienić przyzwyczajenia projektantów a i niektórych inwestorów - stąd ciągle zdarza się WG.

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał albreht Zobacz post
    Tutaj na forum przeczytałem np.

    To jak jest, bo jak na razie to jakieś śmieszkowanie a nie odpowiedzi na pytania.
    Tutaj na forum od użytkowników WM przeczytałeś o grzybach w kanałach wentylacyjnych ? Rzuć jakiś cytat A jeśli nie ma to czemu jakąś dziwną propagandę uskuteczniasz ?
    Od 5 lat użytkuje WM i nie zauważyłem ani nie poczułem niczego przypominającego grzyby czy plesnie.

    Jak jesteś tak wytrawnym czytelnikiem forum to z powodzeniem projekt WM możesz wykonać sam,ale widzę,że czytasz co drugie słowo to za ok.200-300zl zrobi Ci to profesjonalista np.na allegro.

    Koszt wentylacji ? Głównie zależy od tego czy masz dwie lewe ręce i czy potrafisz czytać i myśleć ale z tym widzę kiepsko ale do rzeczy.
    Na WM z reku składa się:
    1.projekt ok.0-300zl
    2.rekuperator ok.4-10tys.zl
    3.kanały wentylacyjne ok.1-4tys.zl
    4.robocizna ok.0-2000zl

    Zatem całość inwestycji zależy od Ciebie,Twojej bystrosci i umiejętności
    W moim przypadku koszt WM wyniósł:
    1.projekt 0zl
    2.rekuperator 4tys.zl
    3.kanały wentylacyjne 1,5tys.zl
    4.robocizna 0zl.

    Koszt eksploatacji ?
    Jakaś 1kWh na dobę czyli ok.0,4zl czyli miesięcznie ok.12zl.
    Koszt filtrów wymienianych co miesiąc to ok.4zl.

    Cytat Napisał albreht Zobacz post
    Czy bez projektu to było robione? Powiedział też, że trzeba będzie w projekcie podwyższyć wysokość domu z 2,5 m, które teraz jest do co najmniej 2,6 a najlepiej do 2,7m.
    Kanały na parter mieszczą się w izolacji stropu i wylewce,kanały na poddasze mieszczą się w zabudowie połaci dachu.
    http://allegro.pl/przewod-wentylacyj...181342442.html
    W jakim celu zwiększać wysokość ?
    Swoją drogą 2,5m wys.to faktycznie nisko. Ja mam 2,78m.

    Jeśli chodzi o głośność,z kanałów wewnątrz jest całkowicie bezglosna. Reku mam w garażu i jak pracuje na maxa co jest bardzo rzadko to wprawne ucho wychwyci odgłos ale u mnie chodzi praktycznie cały czas na 4 biegu z 7 i kompletnie go nie słychać.

    Się Arturo rozpisal
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 23-04-2018 o 20:38 Powód: Łączenie postów.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albreht

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-107
    Posty
    39

    Domyślnie

    Dzięki Arturo za kompleksowe wyłożenie sprawy. Przekonało mnie to do zamontowania WM z rekuperacją. Widzisz, tutaj na forum pojawia się wiele sprzecznych ze sobą opinii, dlatego próbuję to zweryfikować. A WM, to dla mnie nowość, więc pytania, dla kogoś kto jest obcykany mogą wydawać się naiwne.

    Nawet tutaj kolega @Kaizen powiedział, że rekuperacja ma jedną wadę - cena, a Ty ją obaliłeś. Zwłaszcza, że w projekcie domu będę mógł skasować 2 z 3 planowanych kominów, to da pewne oszczędności.

    A co do cytatu z grzybami, to tutaj znalazłem: http://forum.muratordom.pl/archive/index.php/t-12443

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony