dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 48

Temat: Rekuperacja - moje dylematy

  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał albreht Zobacz post
    Dzięki Arturo za kompleksowe wyłożenie sprawy. Przekonało mnie to do zamontowania WM z rekuperacją. Widzisz, tutaj na forum pojawia się wiele sprzecznych ze sobą opinii, dlatego próbuję to zweryfikować. A WM, to dla mnie nowość, więc pytania, dla kogoś kto jest obcykany mogą wydawać się naiwne.

    Nawet tutaj kolega @Kaizen powiedział, że rekuperacja ma jedną wadę - cena, a Ty ją obaliłeś. Zwłaszcza, że w projekcie domu będę mógł skasować 2 z 3 planowanych kominów, to da pewne oszczędności.


    A co do cytatu z grzybami, to tutaj znalazłem: http://forum.muratordom.pl/archive/index.php/t-12443
    Powiem z doświadczenia użytkownika WG, że jest to badziew. Będę przerabiał na WM jak znajdę funduszę. Jedyny minus WM jaki zauważyłem śledząc temat, to niska wilgotność zimą, ja planuję reku z odzyskiem wilgoci. Polecam również przyjrzeć się otoczeniu w jakim stoi dom. Jeśli dookoła są tradycyjni palacze kotłów zasypowych produkujący smog, nieodzownym będzie zastosowanie dodatkowej puszki z filtrami. Standardowe filtry w rekuperatorze to może być za mało.
    Ostatnio edytowane przez darianus ; 24-04-2018 o 08:05
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    ................... Jedyny minus WM jaki zauważyłem śledząc temat, to niska wilgotność zimą, ja planuję reku z odzyskiem wilgoci. ..............
    Przy sprawnej WG(loteria, w większości wypadków rzadkość) tez jest niska wilgotność i to nie jest wada. Reasumując - albo masz sprawną wentylację, albo kisisz sie we własnych smrodkach, ale za to masz większą wilgotność powietrza


  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Przy sprawnej WG(loteria, w większości wypadków rzadkość) tez jest niska wilgotność i to nie jest wada. Reasumując - albo masz sprawną wentylację, albo kisisz sie we własnych smrodkach, ale za to masz większą wilgotność powietrza
    Potwierdzam, u mnie zimą przy WG też jest niska wilgotność i jest to wadą sprawnej wentylacji.
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  4. #24

    Domyślnie

    Jest sporo wątków dot. zbyt niskiej wilgotoności przy WM.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Jest sporo wątków dot. zbyt niskiej wilgotoności przy WM.
    są, ale zapomniałeś dodać, że sa też w dużej ilości watki o niedziałającej WG, zaduchu i dużej wilgotności. Cos za coś. Albo mamy świeże powietrze i suche, albo dużą wilgotność, zaduch i smrodek.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 24-04-2018 o 12:15


  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albreht

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-107
    Posty
    39

    Domyślnie

    Panowie, jeszcze pytanie. Czy nie będzie problemu, aby rekuperator został zamontowany w tym samym pomieszczeniu w którym będzie pracował piec gazowy?

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mogą być razem.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albreht

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-107
    Posty
    39

    Domyślnie

    A możecie coś napisać o tych rekuperatorach z odzyskiem wilgoci? Jakie urządzenia będą się dobrze sprawowały w tym zakresie? Bo wilgotność poniżej 30%, jak się czyta w niektórych wątkach, może na dłuższą metę być uciążliwa.

  9. #29

    Domyślnie

    Witam,

    Poziom wilgotności w budynku można regulować odpowiednim ustawianiem wydajności powietrza nawiewanego przez centralę wentylacyjną. Do rekuperatora można dokupić czujnik wilgotności umożliwiający automatyczną pracę wydajności wentylatorów, tak aby uzyskać odpowiedni poziom wilgotności w budynku.
    W przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej tym bardziej nie ma możliwości ingerencji w postaci zwiększenia lub zmniejszenia strumienia oraz regulacji wilgoci, więc praca wentylacji mechanicznej ma znacznie większe możliwości.
    Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ofertą rekuperatorów ...moderowano
    W razie dalszych pytań, postaram się pomóc.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 17-05-2018 o 14:33 Powód: Reklama wykraczająca po za ramy PP.

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał albreht Zobacz post
    Dzięki Arturo za kompleksowe wyłożenie sprawy. Przekonało mnie to do zamontowania WM z rekuperacją.
    Ja Ci tam jeszcze jeden niestandardowy argument za WM: mina kominiarzy co to chodzą po domach i cug w kominach chcą sprawdzać gdy im powiesz że nie masz komina. Mi jeden ostatnio dyplomatycznie odburknał coś w stylu "następny k....a" i poszedł bez dziękuję ani do widzenia.

    Kolejne. Wielkie, murowane kominy to dodatkowo poteżne mostki termiczne.

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albreht

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-107
    Posty
    39

    Domyślnie

    Czuję się przekonany. W biurze powoli kończą robić projekt domu. Będzie to coś na kształt klocka, bez kominów. Planuję zlecić wykonanie projektu rekuperacji. No właśnie, komu najlepiej to zlecić? Wiem, że w sieci są dostępne oferty, pytanie kto zrobi to tak jak należy?

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał albreht Zobacz post
    projektu rekuperacji. No właśnie, komu najlepiej to zlecić? Wiem, że w sieci są dostępne oferty, pytanie kto zrobi to tak jak należy?
    Projekt bezużyteczny dla papieru kupisz za 200 zł w każdej firmie od wentylacji.
    Projekt wykonawczy musi zrobić ktoś kto się na tym zna, na miejscu. Przepytaj kilka firm. Jeśli będą chcieli robić nawiewy lub wywiewy na korytarzu albo przepustnice, to idziesz do następnej.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał albreht Zobacz post
    Panowie, jeszcze pytanie. Czy nie będzie problemu, aby rekuperator został zamontowany w tym samym pomieszczeniu w którym będzie pracował piec gazowy?
    Witam,

    Rekuperator nie pobiera powietrza z otoczenia kotłowni więc nie będzie żadnego przeciwwskazania z jego montażu bezpośrednio w pomieszczeniu kotłowni jeżeli do ogrzewania wykorzystujemy kotły gazowe lub pompę ciepła. Nie zalecany jest jednak montaż rekuperatora w kotłowni z kotłem na paliwa stałe ze względu na pył i kurz towarzyszący spalaniu paliw stałych. Dodatkowo ze względu na instalację gazową, pomieszczenie z kotłem powinno mieć wentylację grawitacyjną.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar cyber_human
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Poznań West Side
    Posty
    21
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Pozwolę sobie podłączyć się do tego tematu...
    Otóż chcę koniecznie zastosować WM i do niedawna sądziłem, że rekuperator jest niezbędnym składnikiem, ale zbiły mnie z tropu dwie rzeczy:

    1. mam znajomego, który twierdzi, że u niego dzieci chorowały, gdy rekuperacja działała. Jest wyłączona - problemu nie ma. Chcę go pociągnąć za język i spróbować rozpoznać, dlaczego tak było. Wiem, że filtry były zmieniane, wiem, że na pewno nie była jakaś tania i badziewna i sądzę (ale nie sprawdziłem), że pieniądze na serwis i czyszczenie nie są u niego problemem

    2. planuję ogrzewanie IR (podłoga lub sufit) i ktoś nie przekonywał, że w takim ogrzewaniu rekuperator nie jest niezbędny...

    Mój dom będzie na wsi, pod lasem, chcemy możliwie dużo czasu spędzać na dworze, na tarasie, z otwartymi drzwiami tarasowymi w salonie (salon z kuchnią). Zatem przez większą część roku i tak nie ma sensu, by WM działała w salonie/pokojach dzieci (one też będą miały wyjście na taras). Ale już łazienkach i sypialni, może działać.
    Jak w takim przypadku rozwój życia w instalacji?

    Pozdrawiam...
    MARS1 - habitat kontenerowy

  15. #35

    Domyślnie

    Ad 1
    Na co dzieci chorowały ? po raz drugi spotykam się z taką opinią i zaczyna mnie to ciekawić.

    Dom na wsi pod lasem, otwarte ciągle okna, taras - komary, muchy, myszy, mrówki, kleszcze, inne robale, do tego palące słońce i temperaturę w domu masz gwarantowaną na poziomie 30 stopni, gwałtowne burze silny wiatr, ściana deszczu znikąd nagle - natura nie sprzyja takim planom, weź to pod uwagę. Dla rekuperatora otwarte okna w sezonie letnim to żaden problem, wyłączasz wentylator nadmuchowy i tyle.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    500

    Domyślnie

    Rekuperator nie jest niezbędny, to jest bajer do odzysku ciepła z powietrza wyrzucanego do podgrzania powietrza czerpanego (latem do schłodzenia).
    Wentylacja mechaniczna wymaga tylko wentylatorów, rekuperator można pominąć.Nie jestem pewien, czy jest ekonomiczny sens stosowania samych wentylatorów, nie liczyłem.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.465
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    .Nie jestem pewien, czy jest ekonomiczny sens stosowania samych wentylatorów, nie liczyłem.
    Moze jednak warto policzyc.

  18. #38

    Domyślnie

    Witam,

    Ja za swoją rekuperacje zapłaciłem ok. 12-13 tyś (rekuperator + cały osprzęt ), rekuperator mam firmy WANAS model 350V. Koszt eksploatacji to tylko wymiana filtra czyli groszowe sprawy. Na głośność nie narzekam to urządzenie działa bardzo cicho. Przewody mam Polietylenowe z wewnętrzną warstwą antystatyczną oraz antybakteryjną. Mam nadzieje że pomogłem

    Pozdrawiam

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stefan1213 Zobacz post
    Witam,

    Koszt eksploatacji to tylko wymiana filtra czyli groszowe sprawy.

    Pozdrawiam
    Czyli że napędzasz wentylatory reku korbą?
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał albreht Zobacz post
    A możecie coś napisać o tych rekuperatorach z odzyskiem wilgoci? Jakie urządzenia będą się dobrze sprawowały w tym zakresie? Bo wilgotność poniżej 30%, jak się czyta w niektórych wątkach, może na dłuższą metę być uciążliwa.
    Ja mam, ale taki malutki ścienny Mitsubishi Lossnay. Zamontowany w pokoju w bloku. Ma specjalny filtr, który odzyskuje wilgoć, dlatego nie potrzebuje odprowadzania skroplin.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony