dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 113 z 113
  1. #101

    Domyślnie

    Jeżeli często nie chcesz zmieniać temp w danym pomieszczeniu, to tak.

  2. #102
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Więc?
    Zgaduję, że tym, co im komfort spada nie odpala się CO w okienku dziennym przez zyski słoneczne i bytowe przy sterowaniu temperaturą powietrza.
    Jak w okienku dziennym CO załaduje sensowną ilość kWh w podłogę, to potem jeszcze kilka godzin temperatura rośnie przez ogrzanie podłogą + zyski bytowe + słoneczne. Jak podłoga nie dostanie kWh w okienku dziennym to zyski bytowe i słoneczne nie wystarczą do utrzymania komfortu (przynajmniej w większe mrozy).

  3. #103

    Domyślnie

    Póki co jeszcze nie mam pompy ale nie zakładam tylko grzania w 2T mimo iż co niektórzy twierdzą że moja konstrukcja podłogi pozwoli na to. Jak trzeba będzie nie widzę problemu by dogrzewać w ciągu dnia natomiast póki co moim problemem jest jak tym sterować.

  4. #104
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Cześć, @Angelo - widać, że rozterki jak u mnie przed zakupem. Będzie dobrze. Mój wykonawca zrobił mi podejście pod sterowanie do każdego pomieszczenia - ale poczytałem trochę forum i porozmawiałem z ludźmi. Odpowiedź sobie na pytanie, jak często zmieniasz temperaturę - moi dwaj znajomi co mają termostaty w pokojach powiedzieli, że mają ustawili raz i zostawili. Druga zagwózdka to przy podłodze grzanej nawet jeśli termostat odetnie dopływ to jej bezwładność i tak spowoduje lekkie przegrzanie, a jak się ponownie załączy to trochę potrwa zanim grzać zaczenie. Przy grzejnikach może mieć to sens. Kolejne przeciw, to pompa musi mieć odpowiedni zład wody i przepływ - jeśli dasz za dużo termostatów, to trzeba dać bufor - a to znów dodatkowe koszty. Odnośnie doboru pompy, moja jest lekko przewymiarowana, ale na szczęście jej modulowana moc spokojnie pozwala na ciągła pracę do około +8 stopni - warunek nie może być słońca, bo mi szybko nagrzewa dom i się pompa wyłączy. Jeśli zamierzasz grzać z przerwami typu 5 godzin w taniej, coś dogrzać w ciągu dnia - to nie będzie problemu z taktowaniem. Nie zakładaj też czarnego scenariusza typu -20 przez cały tydzień Na stronie portpc są wykresy temperatur dla różnych stacji warto też zapoznać się z historią temperatur w miejscu gdzie mieszkasz - u mnie już dawno nie było niżej niż -11 i to kilka godzin w ciągu roku więc ogólnie śpię spokojnie - i tak płacę mniej za ogrzewanie domu niż za CO mieszkając w bloku.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  5. #105

    Domyślnie

    Cześć @Fugaz. Dzięki za informację. Pisałem o tym że termostat wyłączy i zacznie beton oddawać więc już zaczyna mi się to potwierdzać. Mianowicie piszesz że pompa się wyłączy przy zyskach. To masz termostat czy inne rozwiązanie?
    Ostatnio edytowane przez Angelo19 ; 22-05-2020 o 09:22

  6. #106

    Domyślnie

    Włączę się do dyskusji, gdyż jestem użytkownikiem pompy Panasonic 9kw T-Cap, a nie sprzedawcą/montażystą czy ukrytym naganiaczem.
    Kupując pompę ciepła trzeba mieć świadomość, że nie każdy producent ma autoryzowany serwis, gwarantem jest montażysta/sprzedawca.
    Kolejny problem to dostępność części. Niektórzy jak i nie większość, producentów ma swoje magazyny części poza granicami Polski.
    Moja pompa zepsuła się po 1.5 roku pracy, padł zawór 4-drożny w jednostce zewnętrznej. Raczej nie powiedziałbym ,że było to wynikiem marnej jakości produktu Panasonica, gdyż ten sam zawór montuje wielu innych producentów. Po prostu przypadek losowy. Ale cały problem był w tym,że gwarantem jest firma, która montowała pompę. Firmie tej zajęło 1.5 tyg aby naprawić pompę . Magazyn części znajduje się w Niemczech, sam transport trwał 2 dni, ale instalator maił inne sprawy na głowie niż naprawa pompy. Na szczęście pompa zepsuła się poza okresem dużych mrozów i poradziła sobie na grzałce elektrycznej. Teraz kupując pompę przede wszystkim kierował bym się sposobem polityki serwisowej oraz wybrałbym sprawdzonego instalatora blisko mojego domu. Byc może ponownie kupiłem by Panasonica ale u sprawdzonego instalatora.

  7. #107
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    W związku z niesamowicie małą awaryjnością pomp ciepła ,żeden serwis nie trzyma części od pomp ciepłą. Czas dostawy to właśnie 2-3 dni. Pompy ciepął posiadaja grzałki na takie wypadki.Podobnie jest w przypadku kotłów .
    Ważne jest aby pompa ciepła miąła "markę ". Bardzo często bywam przy pompach które pojawiły się 7-10 lat temu i obecnie nie ma śladu po firmach . Nie mozna zdobyć elementów automatyki np. wyświetlacz a nawet czujnik temperatury na bazie układu scalonego z kompensacją długości kabla.

  8. #108
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Pytanko - czy agregaty wewnętrzne splitów Panasonica mają naczynie wzbiorcze? Pytam, bo sobie oglądam filmiki z czyszczenia podłogówki z PC T-CAP i gostek mówi, że ktoś dał naczynie wzbiorcze na CWU ale na CO nie dano. W innym filmiku też widzę dwa naczynia na CO i CWU.

  9. #109

    Domyślnie

    Mylisz dwa osobne obiegi. Jeden to obieg wody w układzie CO/CWU, np podłogówka czy wężownica zasobnika. A drugi to układ CWU, która leci z kranu. Dla tego układu musisz dać naczynie wzbiorcze. Dla pierwszego, dla zładu, zdaję się powyżej 260l, też musisz dać, bo naczynie w pompie będzie za małe.

  10. #110
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Mylisz dwa osobne obiegi. Jeden to obieg wody w układzie CO/CWU, np podłogówka czy wężownica zasobnika. A drugi to układ CWU, która leci z kranu. Dla tego układu musisz dać naczynie wzbiorcze. Dla pierwszego, dla zładu, zdaję się powyżej 260l, też musisz dać, bo naczynie w pompie będzie za małe.
    Dzięki. Ja mam jedno zewnętrzne naczynie i inną PC (Atlantic) ale skoro jest to zależne od zładu (u mnie ok 75L) to jestem spokojniejszy

  11. #111

    Domyślnie

    Jeżeli w PC nie ma wbudowanego naczynia, to jest niezależne i zewnętrzne naczynie być powinno.

  12. #112

    Domyślnie

    Witam COP za ten sezon wyniosło 3.55 do końca marca. Maksymalny parametr zasilania przy -21 stopni +45 stopni.
    Generalnie lata na 38-40 stopni i jest w domu 23-24 stopni, dla mnie idealnie.
    Pozdrawiam

  13. #113
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To COP odczytane z pompy?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony