dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Inwestycja paro-rodzinna - potencjalne oszczędności.

    Cześć,
    Mam do Was pytanie - czy w przypadku "wspólnej" budowy, czegoś do zamieszkania (np bliżniaka), oszczędności są w jakiejś mierze znaczące? Obecny pomysł to wspólne kupno działki i budowa czegoś "na kształt" zabudowy szeregowej, choć niekoniecznie w linii. Mówimy o 4 budynkach/mieszkaniach.

    Na razie przewiduję oszczędności w
    1. Kupnie ziemi (choć wiadomo, że wtedy każdy ma 1/4 działki w sumie) + dozbrajanie ew. działki
    2. Rozmaitych opłatach typu geodeta, notariusz itp (choć to w sumie drobnica)
    3. W jakimś stopniu w materiałach izolacyjnych (ale czy to jest znacząca kwota?), wspólny dach.
    4. W przyszłości w koszcie utrzymania (np odśnieżanie wjazdu, rozmaite konserwacje dzielone na 4 osoby itp)
    5. Wykonaniu tego jedną ekipą budowlaną w jednym czasie (a nie 4 razy, co zapewne będzie droższe)


    Będę wdzięczny za sugestie co może być korzyścią a co problemem.

    Nie chciałbym też żeby dyskusja zjechała na rozważania czy warto mieszkać z rodziną, przyjaciółmi itp pod jednym dachem

    Z góry dziękuję za pomysły!

    GMN

    PS.Przeszukałem forum i oprócz jednego podobnego wątku nie znalazłem nic takiego...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Byl tu ciekawy dziennik budowy , ktory opisywal inwestycję czterech osob, ktore wspolnie kupily dzialke i zlecily zaprojektowanie budynku dla czterech rodzin.
    Budowa wystartowala, ale dziennik o ile wiem przestal byc prowadzony. To byla budowa pod Gliwicami, o ile sie nie myle.
    Oszczednosci ?
    Na pewno na przylaczach, szczegolnie, jesli sa dlugie.
    Troche na SSO.
    Wieksze rabaty w przypadku wspolnego zamawiania np stolarki.
    Tanszy podjazd, ogrodzenie...

    No, ale potem sa juz indywidualne instalacje, wykonczenie, gdzie wiekszego pola do oszczednosci nie ma.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jeżeli to będzie formalnie jedna działka i niewydzielone lokale - to kłopoty będą ze sprzedaniem, hipoteką, spadkiem itd. Więc pewnie nie bierzecie tego pod uwagę.

    Jeżeli będą wydzielone lokale - to do kosztów dorzućcie coroczny obowiązkowy przegląd ogólnobudowlany, konieczność prowadzenia Książki obiektu budowlanego i komplikacje związane z ostrzejszymi wymogami dla budynków wielorodzinnych. Powstaje część wspólna, którą trzeba zarządzać i się co do niej dogadywać.
    IMO to złe rozwiązanie - ma wady bloku, i wady domu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Troche na SSO.
    W sensie kosztach materiałów budowlanych niezbędnych, żeby osiągnąć SSO?


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli będą wydzielone lokale - to do kosztów dorzućcie coroczny obowiązkowy przegląd ogólnobudowlany, konieczność prowadzenia Książki obiektu budowlanego
    Czy te koszty są wyższe niż 4x jeden domek dla każdego?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    i komplikacje związane z ostrzejszymi wymogami dla budynków wielorodzinnych.
    A o tym nie słyszałem, że są ostrzejsze, poguglam - dzięki!

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Powstaje część wspólna, którą trzeba zarządzać i się co do niej dogadywać.
    Tak i z tym się liczę, ale właśnie "współmieszkańcy" to będą dobrze znane mi osoby, z którymi się od lat dogaduję.

    Dzięki za odpowiedź!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony