dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Robić piwnicę czy zasypać?

    Czy ktoś może doradzić? Mam działkę 6 arów i an niej wykopany dół z wylanymi ławami pod dom z piwnicą na głębokości 1,4m. Dom miał być piętrowy z pełnym podpiwniczeniem o wymiarach 12x12m. Kawał chałupy. Ławy solidne 60cm i 40cm. Ze względu na obniżenie kosztów chciałbym zbudować dom na tych ławach, w tym obrysie, tylko parterowy z pełnym podpiwniczeniem, w piwnicy garaż. Zastanawiam się też czy potrzebuje aż tak dużęj piwnicy, opłaca sie część zasypać i wykorzystać tylko połowę? czy to bez sensu jak wykop już zrobiony? Rozważam również zasypanie całego dołu i bdowę małego domu piętrowego bez piwnicy? Jaki byłby koszt zasypania i utwardzenia tego gruntu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Ławy 60x40 to zwykłe ławy, do solidnych im sporo brakuje.

    Chyba trochę późno zacząłeś się zastanawiać co chcesz wybudować. Bardzo późno. Każda zmiana to koszty.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wojciech_pi

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-104
    Posty
    83

    Domyślnie

    Z piwnicy nie rezygnuj, ale możesz ją zmniejszyć o połowę.
    Natomiast garaż w piwnicy zdecydowanie odradzam

    Pozdr

  4. #4

    Domyślnie

    Jakaś mała piwnica jeśli nie masz wody na działce i Ci jej nie będzie zalewać to może być, garaż w piwnicy ... zły pomysł. Co do działki 6 arów to mała działka i dom 12x 12 m to nie wiem jakim cudem się tam mieści ja mam 7 arów i ledwo zmieściłem 8,5x12m. Zrób coś mniejszego.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojciech_pi Zobacz post
    Z piwnicy nie rezygnuj, ale możesz ją zmniejszyć o połowę.
    Natomiast garaż w piwnicy zdecydowanie odradzam

    Pozdr
    Redukcja powierzchnie piwnicy o 50% redukuje koszty budowy piwnicy o 20-25%........

  6. #6

    Domyślnie

    Ja ta dzialke dostalem po rodzinie co zrezygnowali z budowy. A czego doradzacie garaż w piwnicy? To moze chociaz jakies wejście z zewnątrz zeby mozna bylo wnieść cos większego w razie czego

  7. #7
    Banned
    postek

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    8

    Domyślnie

    W temacie piwnicy albo robić albo rezygnować całkowicie - zmniejszenie powierzchni piwnicy nieznacznie zminimalizuje koszty.

  8. #8

    Domyślnie

    A jaki mniej wiecej byłby koszt zasypania takiego dołu? Moze opłaca sie zasypac i stawiać zupełnie nowy dom bez piwnicy taki jaki mi sie podoba a nie narzucony z gory obrys. Z drugiej strony juz mam wylane ławy, jakis koszt odpada, No i mialbym piwnicy co przy tak małej działce jest na korzyść. Mam dylemat.

  9. #9

    Domyślnie

    Cała piwnica podnosi koszt budowy domu o ok 20 do 30 % tak mniej więcej. Wszystko zależy od tego jakie te piwnice i co ma w nich być. Problemem piwnic zawsze była woda i walka z nią pochłania jakąś część kosztów. Zasypanie piwnic to koszt piachu, zagęszczania i roboty powiedzmy 7- 9 tys zł. U mnie zasyp dołu 1,7 m głębokości i powierzchni ok 90 mkw dał koszt ok 3 tys zł za piasek i 1,5 tys zł za robociznę i to było w miarę tanio, bo miałem tanio piasek i koparka liczona była nie od dniówki tylko od czasu pracy, co rzadko się zdarza bo zasyp i zagęszczenie trwa całą dniówkę a realna praca koparki to godzina, z częstymi przerwami. Pokaż zdjęcie fundamentów, albo rzut ław, może coś się nasunie. Garaż w piwnicy ... ciężko wjechać, ciężko wyjechać, trzeba się chronić przed deszczem, uwierz mi przy ulewie potrafi wlać się do garażu mimo bariery odwodnienia liniowego, no właśnie odwodnienie trzeba zrobić, w zimie odśnieżać i odladzać bo nie wyjedziesz.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Garaż w piwnicy to marny pomysł. Podwójne odwodnienie nie pomoże i kiedyś będziesz potrzebował gumowców aby sprawdzić czy nalało się do auta. Dobrze jeśli nie.
    Wszystko jest zapisane w chmurach Cb

    https://www.google.com/search?q=chmu...QXIb5Sjz2LTqM:

    Mam garaż w piwnicy i przerabiałem kilkukrotnie po 10cm wody, deczko wkurzające przypadki.

  11. #11

    Domyślnie

    No własnie. Koszt piwnicy to 20-30% kosztów domu, ale mając już wylane ławy i zrobiony wykop to może opłaca się w to iść. Piwnica na tak małej działce bardzo sie przyda, tylko czy pod całym domem? to jakieś 120m2. Nie robiąc garażu to masa miejsca. Nie trzeba przypadkiem w piwnicy utrzymywać jakiejś temperatury żeby w domu się nie wychładzało? Może własnie dlatego opłaca się np. połowę zasypać.

    A czy jeśli zdecydowałbym się zasypać całość to w trakcie zasypywania musze chyba robić fundament pod nowy dom? Bo chyba bez sensu byłoby zasypywać do poziomu 0 a potem zaraz kopać pod nowe fundamenty. Wiem że wszystko się da, tylko mnie interesuję wersja budżetowa

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    [QUOTE=Marcinkowski13;7658051]No własnie. Koszt piwnicy to 20-30% kosztów domu, /QUOTE]

    30 % ale stanu surowego

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Piwnica jest dobra . Kłopot to woda (podsiąki lub deszczówka), zysk to garaż i powierzchnia do skałdowania gratów. Potem ulewa podejmie decyzję za ciebie. Włało się, więc co zamokło to precz. Pamiętam te kryteria w 1997 w zlewni górnej Odry . Przed wrotami garażu robisz podwójny duży odwadniacz (kraty na zamówienie), w garażu coś na kształt kanału najazdowego (czyli zmieści sie kubik wody lub dwa) i w najgorszym razie masz mokra podłoge, lecz auta ci nie zaleje . Nie powiem głośno, lecz z piwnic robisz spusty (kratki) do ks, bo to ci wolno jeśli poziomy pozwalaja. Z garażu powinien być separator oleju... lecz prędzej go zobaczysz na autostradzie lub na obwodnicy Kłodzka niż w na prywatnym obiekcie.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam, mam podobny problem co autor postu. Chodzi o piwnicę, a mianowicie o wykopany na nią dół. Wraz z narzeczoną chcieliśmy budować dom z piwnicą i poddaszem użytkowym. Roboty budowlane stanęły na etapie wykopania dziury pod piwnicę (1,8m). Jak to w życiu bywa, z narzeczoną już nie jesteśmy razem. Tak wyszło. Ale ja dalej chciałbym się wybudować, ale dla samego siebie nie potrzebuję tule miejsca i nie potrzebuję piwnicy, chciałbym na tym miejscu postawić zwykłą parterówkę. I teraz moje pytanie: ziemię z wykopu wciąż mam, jest to żwirowata ziemia, trochę gliniasta, chciałbym zasypać tę dziurę o 80cm czyli do 1m od poziomu 0 i na tym postawić fundamenty.
    Czy jest to wykonalne?
    Czy dom nie zacznie po kilku latach osiadać?
    Czy zamiast ław fundamentowych w tym przypadku wylać płytę?
    Czy jak mam projekt domu z piwnicą to czy mogę wybudować go bez piwnicy i bez konieczności wydawania kolejnej decyzji i zmian w projekcie?

  15. #15

    Domyślnie

    Mam piwnicę i nie żałuję.
    Jedynie zrezygnowałem z garażu w piwnicy, bo za koszt zjazdu, kupię sobie ładny blaszak, lub na zgłoszenie wymuruję z pustaka żużlowego w SSO sam.
    A graty gdzieś trzymać trzeba. U mnie piwnica poniżej 2,2m wysokości, by płacić mniejszy podatek.
    Generalnie z tego co obserwuję. ludzie budują garaże w bryle domu, a samochód i tak stoi na zewnątrz, bo gdzieś te graty pomieścić trzeba.
    Zależy jak duży masz dom. U mnie to 9mx9m, piwnica super z drzwiami zewnętrznym, bo domek na zboczu małej górki.
    Mały warsztacik tam mam, w przyszłości może jacuzzi jeszcze postawię
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 10-11-2019 o 12:26
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony