dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła a czynnik chłodniczy. Konsekwencje dla użytkownika PC.

    Jak w temacie.
    Ciekaw jestem waszej (przede wszystkim instalatorzy) opinii na ten temat.

    UE stanowczo chce wyeliminować urządzenia R410 z rynku, wprowadzając limity obrotu czynnika chłodniczego.
    Efektem tych działań jest szalejąca cena czynnika R410.
    Na dzień dzisiejszy jest to 200 - 240 PLN/kg
    Plus opłata za emisję do atmosfery.

    Jeśli tempo wzrostu ceny czynnika zostanie utrzymane, to PC wykorzystujące R410 staną się nienaprawialne bardzo szybko.
    A przynajmniej do czasu jak R410 zniknie z szarej strefy.

    Wgląda na to, że Europa stanie się niedługo poletkiem doświadczalnym systemów alternatywnych (np CO2).

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Jak w temacie.
    Ciekaw jestem waszej (przede wszystkim instalatorzy) opinii na ten temat.

    UE stanowczo chce wyeliminować urządzenia R410 z rynku, wprowadzając limity obrotu czynnika chłodniczego.
    Efektem tych działań jest szalejąca cena czynnika R410.
    Na dzień dzisiejszy jest to 200 - 240 PLN/kg
    Plus opłata za emisję do atmosfery.

    Jeśli tempo wzrostu ceny czynnika zostanie utrzymane, to PC wykorzystujące R410 staną się nienaprawialne bardzo szybko.
    A przynajmniej do czasu jak R410 zniknie z szarej strefy.

    Wgląda na to, że Europa stanie się niedługo poletkiem doświadczalnym systemów alternatywnych (np CO2).
    Czyli warto spoglądać w kierunku nowej althermy z czynnikiem R32?
    Wychodzi na to że inwestycja w pompę na czynnik R410 jest na dzisiaj krótko terminowa, a można rzecz że mało przyszłościowa.

  3. #3

    Domyślnie

    Czy zna ktoś założenia EU co do stosowania 410A? Gdzieś doczytałem, że sprzedaż urządzeń wykorzystujących ten czynnik będzie dozwolona do 2025. A co z serwisem zakupionych urządzeń teraz? Jest przewidziany jakiś okres np. do 2030?
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Wydaje mi się że jak już zupełnie nie będzie czym dobić czynnika to trzeba będzie wymienić całość na zamienik. Chyba z r410 można przejść na r407

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibizz1 Zobacz post
    Wydaje mi się że jak już zupełnie nie będzie czym dobić czynnika to trzeba będzie wymienić całość na zamienik. Chyba z r410 można przejść na r407
    Ja tam się nie znam, ale parametry 410 I 407 są od siebie dość znacznie odmienne. Bez wymiany, lub przeprogramowania sterowania układu rozprężnego 410 tak po prostu nie zmienisz. I nie chodzi tu o 410, a o r-134a, który jest częścią skladową 410 i 407, to on ma zostać wycofany.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Masakra...
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Masz rację, nie zawiera.

  8. #8

    Domyślnie

    może jakiś instalator się wypowie co z tymi czynnikami i ich serwisowaniem...

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Ale czego wy się boicie, że jak teraz kupicie coś na R410a to jak za 4 lata ucieknie czynnik to nie będzie czym napełnić i będzie trzeba kupić nowe?
    No bez przesady, Jak za 5 lat ktoś stwierdzi że czas wycofać R410A z rynku to wtedy będzie zamiennik na razie jest ich kilka a do tego czasu wyjdzie kilka innych jeszcze pewnie.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  10. #10

    Domyślnie

    Zamiennik powiadasz?
    Ile dzisiaj urządzeń R22 pracuje na zamiennikach?

    Przecież scenariusz co się w najbliższych latach wydarzy jest dobrze znany.
    W momencie, gdy w UE zakazywano czynnika R22.
    Polska wtedy nie była jeszcze członkiem UE.
    Można było wtedy kupić urządzenia R22 za grosze, bo rynek wschodniej europy był jedynym rynkiem zbytu w europie dla tego typu urządzenia.

    Dzisiaj UE wprowadza limity na r410.
    Rok 2018 to 60% redukcja importu względem 2015 - stąd rosnąca cena.

    Czy naprawdę nie interesuje tutaj nikogo fakt, że za niecałe 7 lat sprzedaż urządzeń HFC (r32, r410 itd) będzie ZAKAZANA.

    PS.
    Nie sprzedaje prądu, kotłów elektrycznych i gazu z butli
    Ostatnio edytowane przez _John ; 14-05-2018 o 20:37

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Nie będzie zakazana, będzie raczej ograniczana poprzez zwiększanie ceny. r32 to składnik r410a . To normalne biznes musi się kręcić.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Pewno powstaną zamienniki . Ja mam lodówkę już 20 lat . Żebym wiedział ,że tak będzie z czynnikami to bym nie kupił

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Ale czego wy się boicie, że jak teraz kupicie coś na R410a to jak za 4 lata ucieknie czynnik to nie będzie czym napełnić i będzie trzeba kupić nowe?
    No bez przesady, Jak za 5 lat ktoś stwierdzi że czas wycofać R410A z rynku to wtedy będzie zamiennik na razie jest ich kilka a do tego czasu wyjdzie kilka innych jeszcze pewnie.
    A czy producent PC nie ma obowiązku zapewnić przez 10 lat od zakończenia produkcji części zamiennych .?

  14. #14

    Domyślnie

    Wszytko będzie.
    Zamienniki.
    Części.

    Zmienią się tylko ceny.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Dziesięć lat temu zacząłem montować pc "domowe powietrzne" od 7 lat tylko to robię od 5 lat nie kupiłem ani kilograma czynnika bo nigdy nie uzupełniałem go w instalacjach które robię dlaczego teraz miałbym zacząć - no chyba że ktoś przewierci rurę co jeszcze mi się na szczęście nie zdarzyło.
    Od jesieni P powoli wprowadza r32
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    W poruszonym temacie z punktu widzenia zwykłego użytkownika jakim jestem, powstaje jeszcze jeden problem.
    Jako właściciel PC jestem zobligowany do wysłania corocznego sprawozdania do CRO , ponieważ ilość czynnika R410A jest większa od 2.4 kG . Jednak rozporządzenie ministra wydane w tym roku wymaga potwierdzenia kontroli szczelności układu przez koncesjonowaną jednostkę co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W ten sposób instalując PC aby ograniczyć koszty ogrzewania wpadamy w pułapkę kosztów dodatkowych w postaci ukrytego podatku, często większego od potencjalnie osiąganych oszczędności. Natomiast znam przypadki gdzie w biurowcach warszawskich wyciek 300 kG czynnika jest natychmiast uzupełniany bez śladów w ewidencji CRO. To jest chore.
    Ciekaw jestem ilu właścicieli PC z forum dopełnia obowiązków sprawozdawczych do CRO i jakie są konsekwencje prawne ich zaniechania?
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    (...)Ciekaw jestem ilu właścicieli PC z forum dopełnia obowiązków sprawozdawczych do CRO i jakie są konsekwencje prawne ich zaniechania?
    Niesporządzenie karty urządzenia w odpowiednim terminie (15 dni roboczych od zakończenia instalowania) to kara od 600zł do 3000zł.
    Niezapewnienie okresowej kontroni szczelności to kara od 4000zł do 10000zł...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam,
    patrzyłem na stronę CRO-była pewna modyfikacja w zakresie wagi czynnika. Teraz jest odniesienie do 5 ton CO2 -trzeba się temu bliżej przyjrzeć.
    Na początku roku należało prowadzić dokumentację do 3 kg czynnika, ale nie było jeszcze nakazu wpisu.
    Może ktoś już przeanalizował temat -chętnie się z tym zapoznamy.
    Ozdr
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 20-05-2018 o 23:27 Powód: Korekta
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Niesporządzenie karty urządzenia w odpowiednim terminie (15 dni roboczych od zakończenia instalowania) to kara od 600zł do 3000zł.
    Niezapewnienie okresowej kontroni szczelności to kara od 4000zł do 10000zł...
    A czy trzeba coś zgłaszać i później kontrolować w przypadku urządzeń poniżej 2,4kg czynnika?

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Nie, być może obniżą progi kiedyś ale póki co nie trzeba.
    Dla każdego czynnika będą inne wartości w kilogramach bo przelicza się z ekwiwalentu co2.
    Ostatnio edytowane przez wihajster ; 21-05-2018 o 11:22
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony