dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Odprowadzenie deszczówki z nieprzepuszczalnego terenu

    Witam,

    mam problem z odprowadzeniem deszczówki. Powierzchnia dachu wynosi 163,5 m2, kąt nachylenia 30o. Woda jest odprowadzona z dachu sześcioma rynnami i na ten moment trafia na trawnik. Niestety jest to teren gliniasty, czym głębiej tym gorsza przepuszczalność. Zastanawiam się nad takimi rozwiązaniami:

    Studnia chłonna:
    Próbowaliśmy wykopać studnię chłonną - wykop na głębokość 3 m, ale efekt był taki że jak nalałem do wykopu 50 cm wody, to po bezdeszczowym tygodniu nie ubył ani 1 cm wody. Później przyszły deszcze i wykop zalało do pełna i zamuliło. Obecnie zastanawiam się nad wykopem dużo płytszym ale w poprzek czyli taki sześcian głębokość 1 m, szerokość 1 m i długość 3 m. Wydaje mi się że na tym poziomie prędzej ta woda przeniknie do gruntu, tylko czy 3 m3 to wystarczająca pojemność?.

    Zbiornik buforowy + odprowadzenie wody drenami:
    Zbiornik buforowy ok. 2 m3 na wypadek gwałtownej ulewy, a ze zbiornika bezpośredni odpływ do dwóch drenów. Pytanie czy ich przepustowość będzie wystarczająca. Są to najprawdopodobniej dreny o średnicy 5 cm.

    Zbiornik z pompą:
    Może istnieje możliwość zbierania jej w zbiorniku w, którym będzie pompa i po przekroczeniu danego poziomu wody w tym zbiorniku, pompa uruchomi się automatycznie i na zasadzie zraszacza "wyrzuci" zawartość zbiornika na ogród? Nie jest to może najszczęśliwsze rozwiązanie bo będzie mokro i grząsko wokół domu, ale zawsze coś.
    Niestety nie ma u nas kanalizacji, spad działki nie biegnie w stronę rowu tylko w kierunku sąsiedniej działki i tak jak pisałem wyżej wszędzie jest glina.

    Może macie / stosujecie inne rozwiązania na odprowadzenie i rozsączanie deszczówki? Nie zależy mi na gromadzeniu jej do celów nawadniania ogrodu, itp., po prostu chcę się jej pozbyć.

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja mam podobny problem z gliną na działce. Zamierzam wkopać betonowy zbiornik o pojemności ok 10 tys litrów i magazynować deszczówkę, później pompa z pływakiem i rozbryzg po trawniku innego wyjścia nie ma. Studnia chłonna nie pomieści tyle wody i będzie w niej brudna po opadach. Wg wyliczeń bo mam podobną powierzchnię dachu muszę mieć min 7 m3 zbiornik żeby pomieścić opad. Nie wiem jaka wartość wyjdzie u Ciebie, możesz to sprawdzić.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał igla Zobacz post
    Zbiornik buforowy + odprowadzenie wody drenami:
    Zbiornik buforowy ok. 2 m3 na wypadek gwałtownej ulewy, a ze zbiornika bezpośredni odpływ do dwóch drenów. Pytanie czy ich przepustowość będzie wystarczająca. Są to najprawdopodobniej dreny o średnicy 5 cm.
    Tego raczej nie wolno robić.
    W Twojej sytuacji chyba tylko sposób podany przez przedmówcę.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Nam pani w gminie powiedziała, że nie możemy odprowadzać deszczówki do rowu, który jest przy wjeździe do działki. "No, chyba, że woda sama spłynie podjazdem..."(znacząco się uśmiechnęła i mrugnęła)

    A tak serio- to albo zbierasz deszczówkę i potem podlewasz nią trawnik, jak wyżej było powiedziane, albo... wszystko inne jest niezgodne z zapisem, że nie możesz zmieniać warunków wodnych na działce.

  5. #5

    Domyślnie

    Za Waszymi sugestiami skłaniam się ku opcji zbiornik buforowy plus pompa plus zraszacze. Pytanie czy przy mojej powierzchni dachu poniższy zestaw da sobie radę:
    • zbiornik 1000 l lub 2000 l,
    • pompa GARDENA COMFORT POMPA DO DESZCZÓWKI 4000/2 AUTOMATIC (1742-20) zanurzona w w/w zbiorniku,
    • wąż od pompy będzie bezpośrednio podłączony do zraszacza GARDENA COMFORT ZRASZACZ DOOKOLNY VARIO NA SZPILCE lub NA SANKACH a następnie kolejny wąż od zraszacza nr 1 bezpośrednio do zraszacza nr 2 itd., łącznie 5 zraszaczy.

    Według Was:
    1. Czy pompa, którą wybrałem ma wystarczającą moc / generuje odpowiednie ciśnienie, żeby obsłużyć 5 zraszaczy?
    2. Czy w momencie uruchomienia pompy, woda będzie tryskać jednocześnie z wszystkich 5 zraszaczy?
    3. Czy ta pompa może być zanurzona w zbiorniku cały rok, szczególnie chodzi mi o zimę?

  6. #6

    Domyślnie

    Ostatecznie połączyłem wszystkie rynny w jedną rurę kanalizacyjną (pełna) a następnie ok. 10 m od domu rozdzieliłem na dwa odcinki (ok. 20m każdy) rur drenacyjnych 100 żółta z dziurami. Działa to tak od 2 lat i jak na razie zdaje to egzamin, nie jest grząsko, nie zalewam działki poniżej, woda nie wylewa się rynnami "system" jest wydajny.

  7. #7

    Domyślnie

    A te rury drenacyjne, to na jakiej głębokości?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony