dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 67
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła a OZC

    Ponieważ sam za chwilę stanę przed wyborem i instalacją pompy ciepła, chciałbym zadać pytanie, które od dawna mnie nurtuje.. Za każdym razem gdy czytam o PC, wszyscy piszą: "zrób sobie OZC to będziesz wiedział jaką moc pompy potrzebujesz". I tu się rodzi moje pytanie: Dlaczego to ja mam robić sobie OZC ? Czy nie powinna zrobić tego firma, która chce mi sprzedać pompę? No bo jeśli tego nie robi to skąd mam mieć pewność, że oferowana mi pompa nie jest np. przeszacowana/niedoszacowana? Jak te wszystkie firmy sprzedające PC można uznać za rzetelne skoro sprzedają na tzw. "oko" ?

    ps. oczywiście nie mam zamiaru nikogo obrażać czy też nie szukam zaczepki.. Po prostu wydaje mi się, że jeśli ktoś coś sprzedaje to powinien to robić rzetelnie.. sam jestem handlowcem więc wiem coś na ten temat..

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    Ponieważ sam za chwilę stanę przed wyborem i instalacją pompy ciepła, chciałbym zadać pytanie, które od dawna mnie nurtuje.. Za każdym razem gdy czytam o PC, wszyscy piszą: "zrób sobie OZC to będziesz wiedział jaką moc pompy potrzebujesz". I tu się rodzi moje pytanie: Dlaczego to ja mam robić sobie OZC ? Czy nie powinna zrobić tego firma, która chce mi sprzedać pompę? No bo jeśli tego nie robi to skąd mam mieć pewność, że oferowana mi pompa nie jest np. przeszacowana/niedoszacowana? Jak te wszystkie firmy sprzedające PC można uznać za rzetelne skoro sprzedają na tzw. "oko" ?

    ps. oczywiście nie mam zamiaru nikogo obrażać czy też nie szukam zaczepki.. Po prostu wydaje mi się, że jeśli ktoś coś sprzedaje to powinien to robić rzetelnie.. sam jestem handlowcem więc wiem coś na ten temat..
    Twoje wątpliwosci są uzasadnione, jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o pieniądze. Po prostu firmy korzystają zwykle z kalkulatorów firmowych lub innych kalkulatorów ogolnie dostepnych. Kalkulatory dają wyniki dosc uproszczone bo ilosc koniecznych danych jest ograniczona. Oczywiscie moze sie zdarzyc wyniki uzyskane z profesjoanlanego ozc pokryją z wynikami z kalkulatora ale nie jest ot reguła. Zdarza sie coraz czesciej ze firmy instalacyjne zlecają wykonanie ozc lub sami klienci to zlecają aby jednak miec pewnosc do wyboru prawidłowej mocy i modelu. Zlecenie na zewątrz zdejmuje z firmy odpowiedzialnosc do do wyboru odpowiedniej pompy. Co do montazu na tzw. oko to na ogół montowane są pompy o mocy zawyzone w stosunku do rzeczywistego projektowego obciązenia cieplnego. Ta przaktyka jest powszechnie stosowana przez montażystów innych zródeł ciepła. Dlaczego inwestor powinien sobie zrobic ozc?. Bo ono jest nie tylko do doboru pompy ale i do zmiany/udoskonalen termoizilacyjnch, do prawidłowego doboru okien i ich montażu, są podstawą do projektu podłogówki..
    Na wątku okniarski toczy sie dyskusja na temat zawyzania strat infiltracyjnych róznych sposobów montazu okien. I tu potwierdzone ozc pomaga stwierdzic czy owe straty nie są zawyzone.
    Oczywiscie ozc obowiązkowe nie jest, kto chce je wykona.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Oczywiscie ozc obowiązkowe nie jest, kto chce je wykona.
    Zgadzam się z Tobą i kwestii dobroci wynikających z OZC również.. Natomiast tak jak wspomniałem w temacie nurtuje mnie profesjonalizm firm montujących.. No bo co innego kiedy przychodzę do sklepu i mówię: chcę ten model. Ale co innego gdy zgłaszam się do profesjonalisty i mówię, że chciałbym żeby mi dobrał odpowiedni produkt a ja zapłacę za niego i za montaż.
    no i z tego co wszyscy powtarzają jak mantrę wychodzi, że przed doborem PC trzeba zrobić OZC, żeby mieć pewność, że została dobrze dobrana. Ciekaw jestem czy są firmy, które mogą się pochwalić tym, że dobór pompy popierają wcześniej wykonanym OZC?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    Ciekaw jestem czy są firmy, które mogą się pochwalić tym, że dobór pompy popierają wcześniej wykonanym OZC?
    Są, na przykład te którym wykonuję te obliczenia.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    Czy nie powinna zrobić tego firma, która chce mi sprzedać pompę? No bo jeśli tego nie robi to skąd mam mieć pewność, że oferowana mi pompa nie jest np. przeszacowana/niedoszacowana?
    Jak zlecisz sprzedawcy, to masz 99,99% pewności, że da za dużą, za drogą pompę. Bo jaki ma interes w tym, żeby policzyć dobrze i mniej zarobić?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    aaron21
    mówisz ze pracujesz w handlu, a jednoczesnie piszesz trochę naiwnie

    oczywiście że firmy mogą robić samemu ( lub zlecić komuś innemu) OZC i na podstawie jego wyników dobierać pompę
    nie przeczę, część firm tak robi

    ale znaczna ilość firm ni robi OZC, tylko na oko (lub na jakiś uproszczony kalkulator)
    nie przeczę że przy standardowych "stodołach" taki wynik jest zbliżony do wyniku OZC, ale zbliżony to mimo wszystko nie "taki sam"

    poza tym każdemu klientowi radziłbym zrobić profesjonalne OZC dla siebie z kilku powodów - poza doborem PC i wiedzy o zapotrzebowaniu na jego podstawie mozna dopracować ocieplenia/okna/rodzaj materiałów budowlanych itp.

    poza tym jeśli jako klient zrobisz to co powinien każdy, to znaczy zapytanie wyślesz do większej ilości firm montażowych, to otrzymasz wiele ofert w cenach z szerokiego wachlarza, ze sprzętem o przeróżnej mocy

    mój przykład - na swoją gruntówkę z odwiertami dostałem około 20 ofert, cenowo od 40k do 120k, z pompami o mocy od 6kW do 14kW
    i to wszystkie bazujące na dokładnie tych samych danych podanych przeze mnie

    zrobiłem sobie, dla własnej wiadomości OZC, więc na podstawie jego mogłem od razu odrzucić zbyt słabe.za mocne oferty
    a że wybrana przeze mnie forma równiez zrobiła OZC, które było bardzo zbliżone do mojego wyniku, miałem pewność liczbową że wszystko się zgadza
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak zlecisz sprzedawcy, to masz 99,99% pewności, że da za dużą, za drogą pompę. Bo jaki ma interes w tym, żeby policzyć dobrze i mniej zarobić?
    Czyli zakładasz że wszyscy kłamią! PRZESTAŃ nie taki ten świat straszny.

    Mądry sprzedawca poleci takie urządzenie, które na pewno ogrzeje bo jak jego oferta będzie na za drogiej pompie to kupi klient gdzie indziej.
    Dlatego tak dobieram pompy by klient na pewno nie zadzwonił w środku zimy że zimno.
    Ja muszą brać pod uwagę błędy wykonawcze, izolacje i wszystkie inne kwestie.
    Bo jak będzie zimno to przecież klient nie zadzwoni do tego kto kładł styropian, tylko do mnie.

    Mam klienta który ma dom 8 letni 180m2 z bala podobno dobrze izolowany, szacowane zapotrzebowanie to 10kW przy -20st.C, teoretycznie pompa T-CAP 12W powinna działać bez grzałek.
    A dom takie sito że już od -7st.C załącza grzałki i przecież klient dzwonił do mnie że pompa nie działa dobrze, a nie do tego co mu izolacji podłogi nie zrobił i nie do tego który zapomniał uszczelnić wyłaz dachowy i jeszcze sporo innych problemów.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Czyli zakładasz że wszyscy kłamią! PRZESTAŃ nie taki ten świat straszny.

    Mądry sprzedawca poleci takie urządzenie, które na pewno ogrzeje
    Redakcja, niestety, pomogła Ci usuwając ten temat - zostało co nieco tylko w cytatach i temacie wątku.

    Tak, z pewnością ogrzeje. A że będzie BARDZO przewymiarowany i przez "prognozowanie" o wiele za dużego zużycia nada sens wydaniu kilku czapek pieniędzy na PC zamiast tańszego w instalacji a droższego w eksploatacji źródła ciepła to zupełnie przypadkowa niedokładność prognoz

    Czemu już nie polecasz tego kalkulatorka?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CNC.jpg
Wyświetleń:	1748
Rozmiar:	12,4 KB
ID:	412516  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-05-2018 o 10:10

  9. #9

    Domyślnie

    wobec tego zapytam: czy znajdzie się jakaś firma, która dobierze profesjonalnie PC PW (i np. zepnie to z rekuperacją i kominkiem) w płn WLKP ?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Redakcja, niestety, pomogła Ci usuwając ten temat - zostało co nieco tylko w cytatach i temacie wątku.

    Tak, z pewnością ogrzeje. A że będzie BARDZO przewymiarowany i przez "prognozowanie" o wiele za dużego zużycia nada sens wydaniu kilku czapek pieniędzy na PC zamiast tańszego w instalacji a droższego w eksploatacji źródła ciepła to zupełnie przypadkowa niedokładność prognoz

    Czemu już nie polecasz tego kalkulatorka?
    bardzo trafne linki
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #11

    Domyślnie

    Witam , chciałbym zapytać o OZC.miałem robione w piątek i jest w trakcie obliczeń , więc mam 2 pytania.

    1 Czy powinno być robione do każdego pomieszczenia osobno czy wystarczy jak mi policzył wszystkie zewnętrzne ściany dookoła , ocieplenia, przeszklenia i drzwi A w środku nie mierzyli ( powiedział mi że mam za bardzo zawiły dom do takich szczegółowych obliczeń i musiałoby to więcej kosztować i że tak będzie dobrze)
    2 Czy moc pompy będzie zależała od temperatury wewnętrznej jaka przyjmie do obliczeń bo chciałbym mieć w domu około 23°c A jeśli obliczy np. do 20° czy mu nie wyjdzie mniejsza moc pompy jaka będę potrzebował?

    Z góry dzięki za pomoc

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Oczywiście, że sporo zależy od temperatury - różnica między 20 a 23 stopni to może iść w nawet o kilka KW w zależności od metrażu. Nie wiem jak bardzo twój dom jest zawiły. Robiłem OZC i podawałem temperaturę dla każdego z pomieszczeń - nie było żadnego problemu żeby policzyć każde pomieszczenie osobno.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dymek10269 Zobacz post
    1. Czy powinno być robione do każdego pomieszczenia osobno czy wystarczy jak mi policzył wszystkie zewnętrzne ściany dookoła , ocieplenia, przeszklenia i drzwi
    2. Czy moc pompy będzie zależała od temperatury wewnętrznej jaka przyjmie do obliczeń bo chciałbym mieć w domu około 23°c
    ad1/ Mając moc poszczególnych pomieszczeń będziesz miał dane do mocy urządzeń grzewczych,
    ad2/ Im wyższa temperatura wewnętrzna tym większe wymagania odnośnie mocy pompy
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #14

  15. #15

    Domyślnie

    Mógłbyś zerknąć na mój projekt i zobaczyć czy facet od OZC nie chce czasami zarobić łatwej kasy ? Według mnie też powinny być obliczenia do wszystkich pomieszczeń A nie tylko bryła
    https://www.dropbox.com/sh/1diucuqd2...Pel53pNAa?dl=0

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak zlecisz sprzedawcy, to masz 99,99% pewności, że da za dużą, za drogą pompę. Bo jaki ma interes w tym, żeby policzyć dobrze i mniej zarobić?
    Piszesz głupoty . Jak sprzedawca da drogą pompę to nie sprzeda pompy.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Piszesz głupoty . Jak sprzedawca da drogą pompę to nie sprzeda pompy.
    no nie wiem czy głupoty ... nawciska kłamstw że musi być taka bo nie wydoli poniżej iluś tam na minusie i sprzeda..... nawet tu na forum wszędzie i dla każdego prawie doradzano t-capy nieprawdaż ???

    a nawet próbowano wmówić co niektórym że moc potrzebną do zagrzania CWU przy PC PW trzeba dodać do głównego zapotrzebowania na moc urządzenia nieprawdaż ???
    Ostatnio edytowane przez toommm ; 06-09-2019 o 17:32
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    no nie wiem czy głupoty ... nawciska kłamstw że musi być taka bo nie wydoli poniżej iluś tam na minusie i sprzeda..... nawet tu na forum wszędzie i dla każdego prawie doradzano t-capy nieprawdaż ???

    a nawet próbowano wmówić co niektórym że moc potrzebną do zagrzania CWU przy PC PW trzeba dodać do głównego zapotrzebowania na moc urządzenia nieprawdaż ???
    Mądry instalator nie doradzi takiej głupoty Nie wiem właśnie skąd się wzięło to parcie na przewymiarowywanie urządzeń? To jest scheda po powojennym dziadowaniu i strachu przed tym co jest o 2zł droższe Mam nadzieję że to się kiedyś zmieni, bo to do niczego dobrego nie prowadzi. Chyba że to świadomy wybór z wszystkimi jego wadami Koledzy jak budujecie nowe domy to patrzcie w projekt, pilnujcie izolacji i dobieranie urządzenia grzewcze do zapotrzebowania.. Bez znaczenia czym grzejecie.. Powodzenia
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dymek10269 Zobacz post
    Mógłbyś zerknąć na mój projekt i zobaczyć czy facet od OZC nie chce czasami zarobić łatwej kasy ?
    Nic mi ten projekt nie mówi,
    Czy po całości ma być podłogówka czy grzejniki?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Projekt jak projekt - zmień audytora. Można pewnie policzyć po obrysie - ale co jeśli w łazience chcesz miać 24 stopnie w salonie 20, w pokojach dzieciecych 22 a w garażu 10? Musisz znać zapotrzebowanie na każde pomieszczenie i to jest robota, którą ktoś musi wykonać żeby to dobrze policzyć i za to wziąć kasę.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony