dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 67
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie było bo byc nie mogło, wazniejsze od norm w tym zakresie są WT aktualnie WT2017. Projekt budynku w zakresie termoizolacji ma byc z nimi zgodny, równiez w zakresie doboru urządzen grzewczych. Ich rodzaj ma byc zgodny z charakterystyką energetyczną, moc ma zapewnic utrzymanie temperatur ktore przewiduje projekt, a ktore odnosimy do projektowego obciązenia cieplnego.
    No dzięki.
    Raczej wszystko jasne, widać, że jakiś handlarz.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ciekawe gdzie nabyłeś takich doświadczeń. Ja zyję w innym swiecie.
    Jasne. Świat instalatorów.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    ..
    Zresztą luknij w moją stopkę jaki mam dom .... propozycja doboru PC PW była jedna , zgadnij jaka a ta nie ma co robić i taktuje nawet w czasie mrozów , a grzeje w ryzach taryf !!!
    Mozesz przedstawic wyniki ozc które "przeliczył" instalator, chodzi głownie o projektowe obciązenie cieplne budynku.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Kto to tego nie wiem . Z cenami też tu raczej się nie chwal bo zarzucone będziesz miał że celowo zaniżone . Psujesz po prostu interes . Ja kiedyś się swoją pochwaliłem to tydzień byłem besztany przez forumowe ( stałe ) społeczeństwo . Nawet przestałem podawać zużycie bo to mija się z celem a nagonka i szyderstwo pewne . Tak czy siak forum ma sporo dobrych i przydatnych wiadomości tylko trzeba to odsiewać od ochów i achów naganiaczy .
    Może i są jakieś dobre wiadomości, ale to naprawdę trzeba szukać. Kiedyś zapytałem o wilgotność w zimie. No prawie wszyscy powyżej 40%. Pytam jak. Jeden pisze, że mopuje, zmywarka podlewa kwiatki. Reku dwa razy większy niż mój. Może miernik, bo wiadomo chińczyk, Nie miernik super, w grocie solnej kalibrowany. Ja w domu dżungla, pranie mopuje, zmywarka jakieś nawilżacze. No i lipa. Jeden może dwóch powiedziało prawdę. Także tak tu jest. Oczywiście zostałem wyszydzony przy okazji. No to się skończyło. A że instalator próbował ładować mi reku Jan-gaz 350 bo taki maja najmniejszy to, też ciekawa kwestia. Jeżeli chodzi o ceny to mam ich gdzieś, daleko i głęboko. Nie tylko ich.

    Aha no i fajnie, że instalujesz kominek. Teraz na forum to nie jest popularne, bo np. jeden z moderatorów ma i jest zawiedziony.

  5. #45
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Mozesz przedstawic wyniki ozc które "przeliczył" instalator, chodzi głownie o projektowe obciązenie cieplne budynku.
    asolt proszę , nie pytaj nawet ... ty to na oko widzisz... jest co jest i już to ogarnąłem . a proponowano mi t-capa 2015 rok
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    asolt proszę , nie pytaj nawet ... ty to na oko widzisz... jest co jest i już to ogarnąłem . a proponowano mi t-capa 2015 rok
    No, ale o co chodzi, bo nie kumam?

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    No, ale o co chodzi, bo nie kumam?
    Ogolnie chodzi o to ze tommm zaufał bezgranicznie instalatorowi, zaoszczedził na profesjonalnym ozc i ma to co ma. Szacując obciązenie cieplne jed domu, to pompa tak z 6 kW byłąby akurat, a jest 9 kW ale na szczescie nie TCAP

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ogolnie chodzi o to ze tommm zaufał bezgranicznie instalatorowi, zaoszczedził na profesjonalnym ozc i ma to co ma. Szacując obciązenie cieplne jed domu, to pompa tak z 6 kW byłąby akurat, a jest 9 kW ale na szczescie nie TCAP
    Oczywiście nie o to chodziło, że brak OZC.
    Chodziło o to, że nie ważne jaki dom, tzn. jakie obciążenie, to musiał być zainstalowany T-CAP 9kW. Wszędzie i u każdego. Oj działo się w pewnym momencie.

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubek86 Zobacz post
    Oczywiście nie o to chodziło, że brak OZC.
    Chodziło o to, że nie ważne jaki dom, tzn. jakie obciążenie, to musiał być zainstalowany T-CAP 9kW. Wszędzie i u każdego. Oj działo się w pewnym momencie.
    Nie mam nic do TCapa bo to pewno dobre urządzenie do odpowiedniego dla siebie budynku , dwa lata (dwa okresy grzewcze) zajęło mi ogarnięcie tej zwykłej dziewiątki aby działało to tak w miarę a więc nie dość , że grzanie tylko w taryfach co może i na plus bo wylewki mam 12 cm i jakoś to działa ale jeszcze skracanie tych godzin w taryfach ( szczególnie nocnej ) bo moja PC nie pochodzi ciągle przez 8 godzin , musi mieć przerywnik który zastąpiłem grzaniem CWU bo inaczej o 4 nad ranem ma 19 HZ i stop . To raz a dwa nie mogę ustawić niższej temperatury grzania wody w układzie jak 28 stopni bo już przy 27 PC nawet z tym przerywnikiem na CWU zrobi mi nad ranem " kuku " . Przy nocnym grzaniu na 28 stopni mam 23 w domu troche dużo ale wolę to niż jak codziennie mam się wkurzać że robi taktowanie bo tak do końca nie wiadomo czy nie odbije się to na sprężarce (jedni mówią tak inni że niby nie ) .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Nie mam nic do TCapa bo to pewno dobre urządzenie do odpowiedniego dla siebie budynku , dwa lata (dwa okresy grzewcze) zajęło mi ogarnięcie tej zwykłej dziewiątki aby działało to tak w miarę a więc nie dość , że grzanie tylko w taryfach co może i na plus bo wylewki mam 12 cm i jakoś to działa ale jeszcze skracanie tych godzin w taryfach ( szczególnie nocnej ) bo moja PC nie pochodzi ciągle przez 8 godzin , musi mieć przerywnik który zastąpiłem grzaniem CWU bo inaczej o 4 nad ranem ma 19 HZ i stop . To raz a dwa nie mogę ustawić niższej temperatury grzania wody w układzie jak 28 stopni bo już przy 27 PC nawet z tym przerywnikiem na CWU zrobi mi nad ranem " kuku " . Przy nocnym grzaniu na 28 stopni mam 23 w domu troche dużo ale wolę to niż jak codziennie mam się wkurzać że robi taktowanie bo tak do końca nie wiadomo czy nie odbije się to na sprężarce (jedni mówią tak inni że niby nie ) .
    Ja też nie mam nic do T-CAPa, bo to tak jak napisałeś pewnie dobry sprzęt. Zresztą Panasonic to raczej dobre PC robi. Chodziło mi tylko o to, że wszędzie pojawiał się T-CAP. Nawet @Arturo72 mam T-CAP 9kW, w jego super hiper ciepłym domku.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Nie mam nic do TCapa bo to pewno dobre urządzenie do odpowiedniego dla siebie budynku , dwa lata (dwa okresy grzewcze) zajęło mi ogarnięcie tej zwykłej dziewiątki aby działało to tak w miarę a więc nie dość , że grzanie tylko w taryfach co może i na plus bo wylewki mam 12 cm i jakoś to działa ale jeszcze skracanie tych godzin w taryfach ( szczególnie nocnej ) bo moja PC nie pochodzi ciągle przez 8 godzin , musi mieć przerywnik który zastąpiłem grzaniem CWU bo inaczej o 4 nad ranem ma 19 HZ i stop . To raz a dwa nie mogę ustawić niższej temperatury grzania wody w układzie jak 28 stopni bo już przy 27 PC nawet z tym przerywnikiem na CWU zrobi mi nad ranem " kuku " . Przy nocnym grzaniu na 28 stopni mam 23 w domu troche dużo ale wolę to niż jak codziennie mam się wkurzać że robi taktowanie bo tak do końca nie wiadomo czy nie odbije się to na sprężarce (jedni mówią tak inni że niby nie ) .
    Coś tam zaczynam rozumieć. Muszę zglebić temat. Dzięki.

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Toommm czyli mógłbyś wziąć coś mniejszego typu SDC 7 zamiast 9? Odnosnie T-cap`a to każdemu go polecają - gdzieś nawet ktoś szukał do domku w szeregu coś około 90m2 i oczywiście Tcap się pojawił
    Podsumowując - ja zrobiłem OZC i nie żałuje - z tyłu głowy mam pewność, że pompa nie za duża nie za mała lecz w sam raz. Do mojego domu miałem propozycje T-capa 12kW (pewnie mógłbym nią ogrzać siebie i dom sąsiada). Oczywiście instalator powiedział, że to tak z zapasem - dodając że grzałki elektryczne nigdy się nie załączą.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugaz Zobacz post
    Toommm czyli mógłbyś wziąć coś mniejszego typu SDC 7 zamiast 9? Odnosnie T-cap`a to każdemu go polecają - gdzieś nawet ktoś szukał do domku w szeregu coś około 90m2 i oczywiście Tcap się pojawił
    Podsumowując - ja zrobiłem OZC i nie żałuje - z tyłu głowy mam pewność, że pompa nie za duża nie za mała lecz w sam raz. Do mojego domu miałem propozycje T-capa 12kW (pewnie mógłbym nią ogrzać siebie i dom sąsiada). Oczywiście instalator powiedział, że to tak z zapasem - dodając że grzałki elektryczne nigdy się nie załączą.
    A jaką pompę masz jeśli nie tajemnica ?

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    No to jak. Kupuje w przyszłym roku grutnóweczkę do grzania w T2, bo DZ ma już zrobione . Lekko większa i będzie to 6-7kW. Teraz doliczając CWU wg zaleceń niektórych mam kupić taką o mocy 9-10kW?
    jak CWU dla 12 osób to jak najbardziej
    w moim przypadku(10 lat temu) było tak: projektowe obciążenie cieplne około 5,5kw, planowane 4 osoby, czyli doliczam 1kw na cwu, razem 6,5kw. Najbliższa pompa w typoszeregu to 5,9 i 7,6. Zdecydowałem się na 7,6kw i to był dobry wybór. (gruntówka z DZ poziomym)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Nie znam tej PN , więc zapytam mądrzejszego

    Czy w tej PN pisze konkretnie o takim doborze dla PC PW w których nie grzeje się ( bo taka ich zasada działania ) równocześnie układu grzewczego i wody użytkowej ?
    kolega ci już odpisał wyżej (imrahil), ale dodam ze swojej strony co miałem na myśli
    http://www.instsani.pl/237/ogolne-zasady-doboru-kotlow
    wzory masz, policzysz łatwo
    nie potrafie na szybko znaleźć metody doboru, gdzie przyjmuje się 0,25kw/1os...
    ale kluczem jest tutaj
    • w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, w których zastosowano podgrzewacze pojemnościowe do przygotowania c.w.u., a zapotrzebowanie Qcwu < 15-20% Qco, kotły dobiera się w oparciu o obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną na cele c.o.
    W budynkach o większym zapotrzebowaniu na cele przygotowania c.w.u. jako obliczeniową moc kotłowni przyjmuje się sumę maksymalnej mocy do c.o. i średniej dla c.w.u.

    QK = Qco+ Qcwuśr [kW]
    Wyraźnie jest zaznaczone, że jak na CWU idzie 15-20% CO, to wtedy można się oprzeć na samym CO. Jednak w noywch energooszczędnych domach jest trochę inaczej. W bilansie rocznym maleje udział CO, a rosnie CWU - Asolt - możesz to potwierdzić ??
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugaz Zobacz post
    Toommm czyli mógłbyś wziąć coś mniejszego typu SDC 7 zamiast 9? Odnosnie T-cap`a to każdemu go polecają - gdzieś nawet ktoś szukał do domku w szeregu coś około 90m2 i oczywiście Tcap się pojawił
    Podsumowując - ja zrobiłem OZC i nie żałuje - z tyłu głowy mam pewność, że pompa nie za duża nie za mała lecz w sam raz. Do mojego domu miałem propozycje T-capa 12kW (pewnie mógłbym nią ogrzać siebie i dom sąsiada). Oczywiście instalator powiedział, że to tak z zapasem - dodając że grzałki elektryczne nigdy się nie załączą.

    Oczywiście , a nawet powinienem .... . Jak przyjdzie czas na zmiany ( bo kiedyś to nastąpi ) to nawet będe się grubo zastanawiał nad 5 kw ,, W taryfie g13 godzin po 0,22 i 0,35 jest sporo . Niech lepiej dynda na 30-40 HZ nawet i 16 godzin na dzień .. W tym przedziale to pobiera naprawde mało i sprawnośc chyba największa ( ale nie jestem pewny info forum) . Tak czy siak z wielkością PC w nowo budowanym domu ( budowany z głową ) naprawde trzeba się grubo zastanowić , poprzeć to wyliczeniami . Ja bym w życiu nic nie dodał na CWU , a jak z wyliczeń mieściłbym się w przedziale powiedzmy między 5kw a 7 kw brałbym tą mniejszą . To moje zdanie ( każdy niech robi po swojemu ) w razie ataku zimy 1000 lecia są jeszcze grzałki .

    U mnie jest 3 osoby , zbiornik CWU chyba 190 litrów , grzeje go codziennie do 42 stopni , ładowanie go trwa 30-40 minut , dom nawet nie odczuwa takiej przerwy w grzaniu.

    Grzanie PC czy gazem to zupełnie inne grzanie niż starymi piecami na węgiel czy drewno , gdzie zazwyczaj się paliło jak dom już sporo ostygł bo przecież każdy w pracy i ni ma komu dokładać . Tu praktycznie dom nie ma czasu stygnąć ( albo ten czas jest naprawde krótki ) a i jeszcze dochodzi odzysk ciepła z reku ..... Oj duuużo główkowania ma nowy inwestor
    Ostatnio edytowane przez toommm ; 11-09-2019 o 10:21
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    jak CWU dla 12 osób to jak najbardziej
    w moim przypadku(10 lat temu) było tak: projektowe obciążenie cieplne około 5,5kw, planowane 4 osoby, czyli doliczam 1kw na cwu, razem 6,5kw. Najbliższa pompa w typoszeregu to 5,9 i 7,6. Zdecydowałem się na 7,6kw i to był dobry wybór. (gruntówka z DZ poziomym)
    No czapki z głów jak wiesz ile osób. Widać po Twoich wpisach, żeś instalator lub jakiś handlarz. Na takich trzeba uważać. Twoje porady są szkodliwe.
    Ciekawe pompa 7,6kW. Są takie? Zresztą nieważne. Pewnie jak przyjedzie instalator to powie, że on nie ma 7,6 kW a najbliższa to 9kW i mamy problem tak jak pisał to kolega wcześniej. Wszystko jasne. Żadnej normy nie ma jak pisał asolt.

  18. #58
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    @Marcin225 pompę mam w stopce, razem z opisem OZC - to żadna tajemna wiedza. @Toommm czapka z głowy - fajnie, że ktoś potrafi powiedzieć, że za duża moc pompy to problem.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  19. #59
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugaz Zobacz post
    @Marcin225 pompę mam w stopce, razem z opisem OZC - to żadna tajemna wiedza. @Toommm czapka z głowy - fajnie, że ktoś potrafi powiedzieć, że za duża moc pompy to problem.
    Jest to problem , o ile jesteś świadomym i dociekliwym użytkownikiem .... nie takim co po montażu ma włączone , grzeje bo musi ,, taktuje ale kto na to zwraca uwagę ,,, i bezsensu wydane więcej pieniędzy ... no ale jak musi być ta to musi bo tak powiedziano w sklepie. i człowiek sobie żyje też szczęśliwy . ( paradoks )
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugaz Zobacz post
    @Marcin225 pompę mam w stopce, razem z opisem OZC - to żadna tajemna wiedza. @Toommm czapka z głowy - fajnie, że ktoś potrafi powiedzieć, że za duża moc pompy to problem.
    Faktycznie. Masz OZC 9,5 kW (pewno na -20 liczone) a przy -7 Moc pompy 7kW... Jak Ci się zachowuje powiedzmy w -12 stopniach pompa?

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony