dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mac82

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Podlasie
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    30

    Domyślnie Dobór mocy kotła do domu - pellet lub ekogroszek

    Witam wszystkich,
    Przeczytałem chyba całe forum w tym temacie ale nadal mam mętlik w głowie Może napiszę po kolei...
    Kupiliśmy w zeszłym roku dom (Cetyniec Max) z użytkowym poddaszem i ustawieniem wewnątrz zupełnie niepokrywającym się z tym w planach.
    W sumie całkowita powierzchnia domu wynosi 330m2, poniżej zestawienie pomieszczeń (wysokość pomieszczeń na parterze 270cm, na poddaszu 245cm), ogrzewanie tylko z pieca, brak ogrzewania kominkowego. Bojler wody KOSPEL 200 litrów oraz wentylacja mechaniczna BARTOSZ.

    Zestawienie pomieszczeń na parterze(wysokośc pomieszczeń 270cm, na całym dole płytka gresowa):
    Gara - 40m2 - grzejnik (awaryjny)
    Łazienka - 7,35m2 - podłogówka+drabinka
    Kotłownia - 14,4m2
    Korytarz do garażu- 4,55 m2 - podłogówka
    Wiatrołap - 4,88m2 - podłogówka
    Spiżarnia - 2,4m2 - brak ogrzewania
    Kuchnia - 14m2 - podłogówka
    Gabinet -18,4m2 -podłogówka
    Salon/Jadalnia/Schody - 44m2 - podłogówka
    Korytarz(bez kuchni) - 11,9m2 - podłogówka
    SUMA pomieszczeń PARTER: 161,88m2

    Zestawienie pomieszczeń na poddaszu liczona po podłogach, ściana kolankowa 90cm(wysokość pomieszczeń 245cm)
    Łazienka - góra - 16,3m2 - podłogówka+drabinka (płytka gresowa)
    Pralnia - 18,74m2 - podłogówka (płytka gresowa)
    Pokój dziecka z garderobą - 23,5m2 - Grzejnik (wykładzina dywanowa)
    Pokój dziecka - 25,9m2 - Grzejnik (wykładzina dywanowa)
    Sypialnia z garderobą - 32m2 - Grzejnik (wykładzina dywanowa)
    Pokój dodatkowy - 15,1m2 - Grzejnik (wykładzina dywanowa)
    Korytarz Góra - 33m2 - podłogówka (panel)
    Suma pomieszczeń PODDASZE po podłodze: 164,54m2

    Wiem, że popełniłem błąd że nie zrobiłem w całym domu podłogówki więc nie ma już o czym mówić w tym temacie (zbyt wielu podpowiadaczy którzy żyją w domach bez tego i stąd taki finał).
    W domu będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją
    Ocieplenie podłogi partery - styropian 15cm biały
    Ocieplenie podłogi poddasza - styropian 7cm biały
    Ocieplenie ścian zewnętrznych - Styropian grafitowy 15cm frezowany 0,33
    Ocieplenie dachu - Piana PUR 20cm po całości (dodatkowo sufit pod płytą OSB docieplam jeszcze pianą PUR 10cm)
    Okna dwuszybowe z 2012 roku - już takie były wstawione więc nie wymienialiśmy aby nie pchać się w koszty
    Okna na poddaszu - dwuszybowe PCV Fakro (2 okna 78x160 oraz 9 okien 78x140)


    Poniżej link do wyniku ciepłowłaściwe:
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/43jd

    Pierwotnie miał być kocioł na ekogroszek ale z racji tego że kotłownia jest na poziomie parteru to nie wiem czy przez to nie będzie się brudzić, poza tym często wyjeżdzam i wydaje mi się, że żonie może być bardziej wygodnie przy pelecie.
    Więc mam póki co dylemat, pompa ciepła przez grzejniki raczej odpada, aczkolwiek prawdopodobnie w tych 4 sypialniach gdzie są grzejniki pojawi się klima więc może w razie czego dogrzewać zimą

    Oczywiście znowu pojawili się podpowiadacze i wygląda to tak:
    Hydraulik który robił całą instalację mówi o kotle 20kw
    U swojego znajomego który sprzedaje kotły pojawia się opinia 16-20kw
    Kolega który pracuje jako doradca w branży grzewczej mówi 12-15kw
    A ja zastanawiam się czy może jednak nie pójść w 12kw.

    W sumie kotły które biorę pod uwagę to (bez określenia parametru mocy, bo jak widać podpowiedzi mocno rozbieżne).

    Pellet:
    1. Kostrzewa win Bio Luxury NE
    2. Defro Sigma Ekopell
    3. Heitztechnik HT DasPell GL Box (lub jego odpowiednik w marce RED)

    Ekogroszek(tutaj mam tylko jednym o którym myślałem):
    1.Defro Sigma

    W sumie nie wiem już co wybrać, co będzie optymalne pod kątem użytkowania i w miarę wygodnego użytkowania (na ile oczywiście pozwoli kocioł na paliwo stałe). Zależy mi na możliwości sterowania pracą kotła za pośrednictwem internetu, na górze będzie regulator pokojowy oraz na parterze również kolorowy regulator pracy kotła, zależy mi na w miarę dużym podajniku który będzie w stanie przez około tydzień grzać dom (często wyjeżdzam więc zależy mi na komforcie życia małżonki oraz żeby wszedł mi do kotłowni (mam nadzieję, że uda mi się tam zmieścić z 5 ton opału, bo dom niestety ale bez piwnic).
    W załączniku przesyłam jeszcze rzuty kotłowni i ogólny zarys pomieszczeń, może to coś ułatwi.

    Za wszelkiego rodzaju uwagi, podpowiedzi które pomogą mi w wyborze będę bardzo wdzięczny (w domu własnie trwa wykończenie, w następnym tygodniu będę zaczynał robić elewację, za ok.2-3 tygodnie ocieplenie poddasza - właśnie kręcone są wieszaki).

    Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc w tym temacie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dół - kotłownia+korytarz do garażu.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	77,1 KB
ID:	412875   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dół - rozkład pomieszczeń.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	78,3 KB
ID:	412876   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Góra - rzut pomieszczeń.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	76,1 KB
ID:	412877  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac82 Zobacz post
    .... oraz 9 okien 78x140)[/B]

    Poniżej link do wyniku ciepłowłaściwe:
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/43jd

    Pierwotnie miał być kocioł na ekogroszek ale z racji tego że kotłownia jest na poziomie parteru to nie wiem czy przez to nie będzie się brudzić, poza tym często wyjeżdzam i wydaje mi się, że żonie może być bardziej wygodnie przy pelecie.
    Więc mam póki co dylemat, pompa ciepła przez grzejniki raczej odpada, aczkolwiek prawdopodobnie w tych 4 sypialniach gdzie są grzejniki pojawi się klima więc może w razie czego dogrzewać zimą

    Oczywiście znowu pojawili się podpowiadacze i wygląda to tak:
    Hydraulik który robił całą instalację mówi o kotle 20kw
    U swojego znajomego który sprzedaje kotły pojawia się opinia 16-20kw
    Kolega który pracuje jako doradca w branży grzewczej mówi 12-15kw
    A ja zastanawiam się czy może jednak nie pójść w 12kw.

    W sumie kotły które biorę pod uwagę to (bez określenia parametru mocy, bo jak widać podpowiedzi mocno rozbieżne).

    Pellet:
    1. Kostrzewa win Bio Luxury NE
    2. Defro Sigma Ekopell
    3. Heitztechnik HT DasPell GL Box (lub jego odpowiednik w marce RED)

    Ekogroszek(tutaj mam tylko jednym o którym myślałem):
    1.Defro Sigma
    ......
    Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc w tym temacie.
    A wystarczyłoby zamówic dokladne i rzetelne ozc i fachową poradę dotycząca systemu grzewczego i wąpliwosci by znikneły. A tak darmowe cieplowlasciwe i pseudodoradcy. Raz sie sparzyłes bo nie dałes podłogowki wszędzie, dobrze sie chociaz teraz zastanawiasz tylko ci twoi doradcy to twoj duzy problem.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mac82

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Podlasie
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    30

    Domyślnie

    Jak to się mówi... pierwszy dom dla wroga, drugi dla teściowej, trzeci dla przyjaciela a czwarty dla siebie... szkoda że to pierwszy dom więc będę musiał zminimalizować straty.
    Mieszkam na wschodzie polski więc tutaj przynajmniej tych których znam nie korzystali z OZC i jak widać ja również.
    Jak to w ogóle teraz dobrać aby chociaż w minimalnym stopniu uratować sytuację (wielu rzeczy już bym nie zmienił bo dom już stał i pewne elementy zostały wykorzystane, a przy innych ja popełniłem błędy).

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mac82

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Podlasie
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    30

    Domyślnie

    Czy ktoś może podpowie co w tej sytuacji mogę zrobić lub na jaki system ogrzewania się zdecydować. Z OZC szukałem ale u mnie „Łomża” nikogo nie mogę zlokalizować.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac82 Zobacz post
    Czy ktoś może podpowie co w tej sytuacji mogę zrobić lub na jaki system ogrzewania się zdecydować. Z OZC szukałem ale u mnie „Łomża” nikogo nie mogę zlokalizować.
    Taki hint, na http://cieplowlasciwie.pl policzyłeś przez internet a OZC się nie da... Gaz rozważałeś, także ten z butli? Jeśli zapotrzebowanie jest takie jak wykazane w kalkulatorze (bo o ile moc to jeszcze jako tako liczy, tak zapotrzebowanie zawsze przestrzeli i tu się wydaje być zbyt duże), to niestety trzeba zamontować większą butlę tj. 4850L co będzie kosztować więcej niż kocioł na pelet (chyba że z buforem, to już niewiele więcej). Żeby się zmieścić w mniejszej butli (czyli w inwestycji 10 tys. za butlę) potrzeba mieć zapotrzebowanie (z CWU) maks. 15MWh. Wtedy gaz poza sezonem można kupić za 1,20zł/L (abo i taniej) i wychodzi całkiem sensowna wartość za kWh.

    12kW to za dużo, ale podejrzewam nie dostaniesz niestety nic z "piątaka" niżej niż 12-15kW.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 12-05-2018 o 19:12
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mac82

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Podlasie
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    30

    Domyślnie

    Czyli uważasz że piec na pellet 12kw będzie ok? Zastanawiam się na tym Defro Sigma będzie ok czy iść w zupelnie coś innego? Gaz z butla odpada bo koszty trochę mnie zjedzą a poza tym na działce nie mam za bardzo gdzie postawić butli. Kotłownia ma 14,5m2 i jest plan że ma tam się zmieścić piec, bojler 200 litrów, rekuperator i z 5 ton opalu na zimę (myślałem o pellecie) ale każda inną propozycję przyjmę.
    Czas nagli, popełnione błędy się mszczą dzięki doradcom i już powiek szczerze głupieje jak nic... Ogólnie chyba buduje dom dla wroga

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Co do grochu, Defro Sigma jest bardzo dobrym wyborem. Co do pelletu jednak, to nie wiem w jaką kwotę celujesz. Jeśli pisałeś o Redzie, to popatrz na kocioł również włoski, tej samej.klasy ale z prostszym czyszczenien Edilkamin Termika 12KW.
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mac82

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Podlasie
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    30

    Domyślnie

    jak dla mnie zbyt mały zasobnik na pellet, potrzebuje takiego który pociągnie z tydzień gdy będę na wyjeździe.
    Kieruje się w stronę DEFRO bo mogę mieć na niego dobrą cenę, zastanawiam się też nad Hetztechnikiem, też gdzie mogę mieć jakiś dobry upust.
    Kocioł który podałeś dla mnie zupełnie nieznany, pytanie jak z serwisem itp.
    Czyli jak wezmę 12kw to powinno być OK, zastanawiam się czy nie przewymiarować grzejników czyli jak mam mieć grzejnik cv22 to czy nie wziąść cv33 o wymiarze 60x140 do pokoju który ma 26m2 ze skosami i wysokością 245cm. Czy wtedy grzejnik nie będzie chodził z niższą temepraturą coś na kształt ogrzewania wodnego.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Wiesz że 1 grzejnik C33 600x1400 kosztuje tyle co 2 tej samej długości c22? A rozłożenie ciepła zupełnie inne.

    Kocioł który podałeś dla mnie zupełnie nieznany, pytanie jak z serwisem itp
    Odpowiem Ci jak kiedyś mi powiedział jeden kolega tutaj na forum: bo nie siedzisz w kotłach. Teraz jestem trochę mądrzejszy. Nie ma problemu ani z częściami ani z serwisem. Dałem Ci tylko przykład włoskiego kotła, ale jak masz pieniążki i zależy Ci na kotle w którym przez rok nie trzeba nic czyścić a popiół prasowany jest do specjalnego pojemnika to bierz Lagune w opcji podawania peletu z dodatkowego pojemnika. Jesli masz miejsce, czemu nie. Taki system to 1000zł + robisz pojemnik z OSB na pellet na 500kg jak bedziesz chciał i tyle, możesz wyjechać i na miesiąc

    Po szczegóły i dokładną cenę pisz do Puławiaka, bo ceny piszę orientacyjnie, mniej więcej.
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac82 Zobacz post
    Gaz z butla odpada bo koszty trochę mnie zjedzą a poza tym na działce nie mam za bardzo gdzie postawić butli.
    Liczyłeś, czy tak Ci się tylko wydaje? Widzę że w ogóle się na błędach nie uczysz.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mac82

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Podlasie
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    30

    Domyślnie

    Poprosiłem o wycenę to samo postawienie butli i wszystko inne wyliczyli mi na 14000 zł + piec. Wiec wychodzi trochę sporo.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac82 Zobacz post
    Poprosiłem o wycenę to samo postawienie butli i wszystko inne wyliczyli mi na 14000 zł + piec. Wiec wychodzi trochę sporo.
    Moja siostra płaciła 10 tys. za butlę 2700. Ty pewnie dostałeś cenę na większą butlę. Dlatego zaznaczałem, że musisz znać dokładnie zapotrzebowanie (tj. nie na podstawie kalkulatora który przekłamuje zazwyczaj wartości zużycia energii) i zrobić ew. dom tak, aby się mieścić w 15MWh/rok (tyle jest z 2500L gazu) z CWU (ew. grzać CWU prądem w 2T co może mieć szczególny sens jeśli masz u siebie dotacje na panele PV). Wtedy kupuje się gaz poza sezonem za 1,20zł/L (bez negocjacji) i wychodzi całkiem sensownie, a jeszcze te 14m2 wykorzystasz dla siebie a nie dla kotła i na skład paliwa.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #13

    Domyślnie

    Witam,

    W Pańskim przypadku dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego zasilanego z sieci gazowej (jeżeli ją Pan posiada) lub ze zbiornika LPG. Wspominał Pan o wyjazdach na delegacje, więc warto wybrać rozwiązanie w pełni bezobsługowe, które będzie komfortowe i łatwe w obsłudze dla żony. Kotły kondensacyjne bez problemu będą współpracowały z instalacją grzejnikową w budynku. Moderowano
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers - Bosch
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 05-06-2018 o 15:45 Powód: Reklama wykraczająca po za ramy PP.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony