dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 91
  1. #1

    Domyślnie Jakie ogrzewanie do domu 150m2 wybrać?

    Witam.
    Stoję przed wyborem ogrzewania do domu o powierzchni około 145m2. (parter + piętro.)
    Wstępnie zastanawiałem się nad peletem lub gazem ale chciałbym dowiedzieć się co będzie rozsądnym wyborem w moim przypadku.

    W części mieszkania posiadam ogrzewanie podłogowe, a praktycznie mniej więcej w połowie mieszkania ( salon, kuchnia, łazienka, korytarze, garaż oraz korytarz i łazienka na piętrze ). W reszcie pomieszczeń zamontowane są kaloryfery tzw. żeberkowe firmy Fondital oraz dodatkowo kaloryfery drabinkowe w łazienkach.

    Dom wykonany z gazobetonu Prefabet Bielsko 24cm odmiana 550 montowane na zaprawie cienkowarstwowej.
    Na podłodze od gruntu mam położony styropian 031 grubości 10 do 12cm. (Zależnie od pomieszczeń). Na stropie styropian 3-4cm 036.
    Ocieplenie poddasza to wełna - sufit 30cm (035 + 035) skosy 25cm (035+033).
    Ocieplenie zewnętrzne ścian jeszcze nie jest wykonane ale w planach jest to 15cm prawdopodbnie o współczynniku 031.
    Fundamenty ocieplone styropianem 8cm (036) ściana wewnętrzna między budynkiem a garażam dodatkowo ocieplona styropianem 10cm (03.

    Okna 3 szybowe z ciepłą ramką Veka Softline82 + ciepły montaż, oraz montaż na styrodurze (ciepły parapet ), drzwi wejściowe wiked Optimum + ościeżnica termo Ud1.0

    Myślę, że podałem wszystkie ważne informacje.
    Czy ktoś doradzi co w moim przypadku będzie dobrym wyborem w kwestii ogrzewania oraz jakich kosztów mogę się mniej więcej spodziewać w skali roku oraz kosztów związanych z zakupem systemu grzewczego ?
    Zależy mi na wygodzie, ale nie chciałbym też ponosić rocznie kosztów na które mnie nie stać.

    Chciałbym jeszcze zapytać, czy są jakieś firmy, przedstawiciele z którymi można się bezinteresownie umówić aby mi przedstawili swoją ofertę i wyliczyli koszty gdybym się zdecydował na ich produkt ?

    Z Góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Pompa ciepła powietrze woda. Jej moc policz na cieplowlasciwe.pl
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Pompa ciepła powietrze woda. Jej moc policz na cieplowlasciwe.pl
    Hmmm.
    Jak można policzyć moc pompy na stronie z wazonami, mydelniczkami i talerzami?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bez nazwy 3.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	19,3 KB
ID:	413494

    Chciałam spojrzeć jak wyglądałoby to w naszym przypadku, ale nie da się.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Witam.
    Stoję przed wyborem ogrzewania do domu o powierzchni około 145m2. (parter + piętro.)
    Wstępnie zastanawiałem się nad peletem lub gazem ale chciałbym dowiedzieć się co będzie rozsądnym wyborem w moim przypadku.

    W części mieszkania posiadam ogrzewanie podłogowe, a praktycznie mniej więcej w połowie mieszkania ( salon, kuchnia, łazienka, korytarze, garaż oraz korytarz i łazienka na piętrze ). W reszcie pomieszczeń zamontowane są kaloryfery tzw. żeberkowe firmy Fondital oraz dodatkowo kaloryfery drabinkowe w łazienkach.

    Dom wykonany z gazobetonu Prefabet Bielsko 24cm odmiana 550 montowane na zaprawie cienkowarstwowej.
    Na podłodze od gruntu mam położony styropian 031 grubości 10 do 12cm. (Zależnie od pomieszczeń). Na stropie styropian 3-4cm 036.
    Ocieplenie poddasza to wełna - sufit 30cm (035 + 035) skosy 25cm (035+033).
    Ocieplenie zewnętrzne ścian jeszcze nie jest wykonane ale w planach jest to 15cm prawdopodbnie o współczynniku 031.
    Fundamenty ocieplone styropianem 8cm (036) ściana wewnętrzna między budynkiem a garażam dodatkowo ocieplona styropianem 10cm (03.

    Okna 3 szybowe z ciepłą ramką Veka Softline82 + ciepły montaż, oraz montaż na styrodurze (ciepły parapet ), drzwi wejściowe wiked Optimum + ościeżnica termo Ud1.0

    Myślę, że podałem wszystkie ważne informacje.
    Czy ktoś doradzi co w moim przypadku będzie dobrym wyborem w kwestii ogrzewania oraz jakich kosztów mogę się mniej więcej spodziewać w skali roku oraz kosztów związanych z zakupem systemu grzewczego ?
    Zależy mi na wygodzie, ale nie chciałbym też ponosić rocznie kosztów na które mnie nie stać.

    Chciałbym jeszcze zapytać, czy są jakieś firmy, przedstawiciele z którymi można się bezinteresownie umówić aby mi przedstawili swoją ofertę i wyliczyli koszty gdybym się zdecydował na ich produkt ?

    Z Góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Od początku instalacja grzewcza jest nie przemyślana co już generuje dodatkowe i bezsensowne koszty. Mowa o instalacji mieszanej.
    Ogrzewanie gazem wyjdzie Cię porównywanie z pelletem także nawet się nie zastanawiaj i pakuj gaz.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Wyjdzie dużo drożej niż pelet, no chyba że kupisz pelet po 900-1000zł za tonę.
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  7. #7
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Wyjdzie dużo drożej niż pelet, no chyba że kupisz pelet po 900-1000zł za tonę.
    Dużo drożej powiadasz ?
    1kWh z gazu to ok.0,22zl a z pelletu ok.0,20zl.
    Dom 145m2 potrzebuje ok.8000kWh energii na ogrzewanie czyli te dużo drożej gazem to ok.160zl za sezon grzewczy.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Witam.


    Chciałbym jeszcze zapytać, czy są jakieś firmy, przedstawiciele z którymi można się bezinteresownie umówić aby mi przedstawili swoją ofertę i wyliczyli koszty gdybym się zdecydował na ich produkt ?

    Z Góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Witaj, zapraszam do kontaktu ze specjalistami z firm partnerskich firmy Viessmann. Zobacz co oferują:
    - Bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, także bezpośrednio w miejscu instalacji
    -Określenie zapotrzebowania na ciepło/wodę użytkową w gospodarstwie domowym/nieruchomości klienta
    -Konkretne zalecenie, który nośnik energii – olej, gaz, energia słoneczna, drewno, ciepło z powietrza i gruntu – najlepiej odpowiada danemu zamierzeniu budowlanemu lub modernizacyjnemu
    -Informacje o możliwości połączenia różnych nośników energii w celu osiągnięcia maksymalnych oszczędności
    -Kontrola komina w porozumieniu z kominiarzem pod kątem przystosowania do nowego kotła grzewczego oraz spełnienia wymogów ustawowych
    -Poglądowa kalkulacja potencjału oszczędności kosztów ogrzewania dzięki modernizacji
    -Informacje dotyczące publicznego dofinansowania oraz wsparcia na etapie składania wniosków
    -Kalkulacja okresu zwrotu nakładów inwestycyjnych nowej instalacji grzewczej

    Znajdź takiego specjalistę blisko siebie - moderowano

    W razie problemów z kontaktem - zapraszam tutaj lub na priv.
    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 24-05-2018 o 11:49 Powód: Link reklamowy.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dużo drożej powiadasz ?
    1kWh z gazu to ok.0,22zl a z pelletu ok.0,20zl.
    Dom 145m2 potrzebuje ok.8000kWh energii na ogrzewanie czyli te dużo drożej gazem to ok.160zl za sezon grzewczy.
    To jest sucha kalkulacja a nie prawdziwe ogrzewanie domu. Poproszę żebyś wytłumaczył mi jak wyliczyles te 20gr za kW przy pellecie.
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  10. #10
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    To jest sucha kalkulacja a nie prawdziwe ogrzewanie domu. Poproszę żebyś wytłumaczył mi jak wyliczyles te 20gr za kW przy pellecie.
    1MJ=0,27kWh ,średnia wartość opalowa pelletu to 16MJ/kg.
    Czyli 1kg pelletu to 4,32kWh.
    Średnia cena pelletu to 800zl czyli 0,80zl/4,32kWh=0,18zl/kWh.
    Zakładając,że posiadamy idealnie mocowo dopasowany kocioł do potrzeb domu czyli najwyższą sprawność spalania.
    Wiadomo,że nie jest to możliwe i tak nie jest przez co koszt 1kWh wzrasta.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Zgadza się Arturo, przyjąłes to dla kwoty 800zł. Dlatego uważam, że kupując pelet w tej cenie, lepszy jest gaz, chociaż przy grubych rurach i full grzejnikach zużycie gazu mocno wzrasta, to wiem na swoim przykładzie. Jednak na certyfikowanym pelecie mogę zejść do 15-16gr kW więc to juz jest różnica.
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Średnia cena pelletu to 800zl czyli 0,80zl/4,32kWh=0,18zl/kWh.
    Średnia cena kWh ciepła przy SCOP 4 to:
    7 groszy w II taryfie
    16 groszy w I taryfie
    13,5 grosza w G11.

    W każdym przypadku taniej od węgla.
    I nie trzeba paliwa dźwigać.
    Nie trzeba popiołu wyrzucać.
    Nie trzeba nic robić poza włączeniem jesienią i wyłączeniem zimą.

    I można sobie samemu "paliwo" wyprodukować dzięki PV.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  13. #13

    Domyślnie

    Chciałem sobie zrobić wyliczenie na tej stronie cieplowlasciwe.pl lecz niestety ta strona nie potrafi wyliczyć takiej powierzchni domu jaka jest u mnie.

    Powierzchnie zabudowy mam 127m2 z czego powierzchnia użytkowa o regulowanej temperaturze to około 190m2 ( jest trochę więcej bo powiększyłem garaż o 1m długości i automatycznie strych, który zostanie zaadoptowany jako pokój i będzie ogrzewany.

    Powierzchnia użytkowa garażu to 18.60m2 ( przed zmianą ) Po zmianie 22m2
    Powierzchnia użytkowa strychu nad garażem 11m2 ( przed zmianą ) Po zmianie 14,30m2.

    Gdy podaję powierzchnie zabudowy 127m2 to wychodzi mi powierzchnia ogrzewana 219m2 zaś całkowita powierzchnia to 328m2 - coś się tu nie zgadza, bo w projekcie mam całkowitą powierzchnię 247m2.

    Układ budynku to parter + poddasze użytkowe w formie ścianka kolankowa i skosy, nad tym poddaszem użytkowym jest nieogrzewane poddasze nieużytkowe. Jak mam wybrać taki układ na tej stronie ? Ja takiego nie widzę i nie wiem jak to poprawnie mam sobie wyliczyć by mieć pogląd na koszty jakie będę ponosił w ogrzewaniu.

    Ktoś mi pomoże, doradzi jak poprawnie wyliczyć ( kwestie tych powierzchni ) Chciałbym być świadom tego jak to się u mnie kształtuje przed umówieniem się z firmami / producentami.

    Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Jeśli trzeba podać jeszcze jakieś dane, to oczywiście podam.

  14. #14

    Domyślnie

    Podziel budynek na wirtualne mieszkania. Zastosuj wymiary obrysu zewnętrznego. Zrób osobne obliczenia dla mieszkań. Pamiętaj że to tylko szacunkowe wyliczenia z dużym błędem.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  15. #15

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem jak mam to sobie wyliczyć... mam np. wymiary salonu policzyć jako całe mieszkanie ? Jeśli tak to jaki to ma sens, jak mam w salonie tylko dwie zewnętrzne ściany, co z pozostałymi dwoma ? Chyba że źle zrozumiałem...

    Robiąc takie obliczenie na tej stronie mam liczyć się z błędem rzędu 10% / 20% czy więcej ? Ja po prostu chciałbym mieć pogląd mniej więcej na jakie koszty mam się nastawić i na co mnie stać, na co mogę sobie pozwolić. Przykładowo jeśli na rok Gaz wychodziłby mnie według obliczeń 3000zł a w praktyce zapłaciłbym za niego załóżmy 10% więcej to wiem że mogę sobie na niego pozwolić, ale jak według obliczeń wyjdzie mnie np. 5000zł a w praktyce pewnie jeszcze więcej to już z góry wiem, że na taką instalacje pozwolić sobie nie mogę...

  16. #16

    Domyślnie

    Witam,

    Jeżeli ceni sobie Pan komfort użytkowania instalacji ogrzewania zachęcam do zastanowienia się nad wyborem gazowanego kotła kondensacyjnego lub powietrznej pompy ciepła. Kocioł gazowy jest opłacalny zwłaszcza, gdy do budynku podłączona jest sieć gazowa. Jeżeli nie, to znacznie lepiej zastanowić się nad powietrzną pompą ciepła. Będzie to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż kocioł gazowy zasilany ze zbiornika LPG. Obydwa rozwiązania są bardzo komfortowe w użytkowaniu oraz jednoczenie mogą służyć do wytworzenia ciepłej wody użytkowej.
    W sprawie doboru odpowiedniego rozwiązania, jego wyceny oraz montażu zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  17. #17

    Domyślnie

    Odwiedziłem kilka sklepów, zaczerpnąłem porad, popytałem tu i tam, poczytałem i jestem głupszy niż byłem

    Sprzedawcy oczywiście wszędzie polecają mi kotły na pellet i odradzają na gaz ( propan ). Ja w sumie chyba też jestem nastawiony na pellet z racji na koszt, bo jednak przy moim domu pellet wyjdzie taniej - pytanie tylko ile tak na prawdę kosztuje dobry pellet i po czym go rozpoznać ?
    Wracając do sprzedawców - oczywiście polecano mi standardowo piece 20kw ( aż się dziwie, że nie 25kw ) w jednym sklepie doradzono mi 15kw co było dla mnie mega zaskoczeniem. Żaden sprzedawca nic nie wyliczał, nie pytał o żadne szczegóły tylko jaka jest powierzchnia użytkowa. Nie zdziwiło mnie to bo przywykłem do tego już przechodząc przez wcześniejsze etapy budowy.


    W projekcie mam podaną moc grzewczą 10,50kW ( Jak się domyślam nie ma w to wliczonej mocy do ogrzania wody ) ale nie jestem tego pewien i nie umiem wywnioskować tego z projektu. Zakładając, że do tej mocy trzeba doliczyć do ogrzewania wody jakieś 3-4kW to daje nam wynik około 14kW. Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową to według projekty 89,93kWh/m2 rok ( Ogrzewanie 77,26kWh/m2, ciepła woda 12,67kWh/m2 rok ).

    Powierzchnię którą będę grzał, wyliczyłem troszkę inaczej niż panowie sprzedawcy, którzy nic w sumie nie liczyli. Zmierzyłem obrysy budynku wewnątrz i pomnożyłem to x2 ( parter i poddasze użytkowe ) z tym, że na poddaszu nie odliczałem skosów, tylko policzyłem to jako parter po prostu, więc jak się domyślam zapotrzebowanie w tej sytuacji będzie odrobinę mniejsze choć nie znalazłem sprecyzowanych informacji w tej kwestii.
    W sumie z garażem wyszło mi 198m2 z czego garaż i kotłownię policzyłem jako 1/2 powierzchni bo nie będą one ogrzewane tak jak cały dom.

    Według takich moich wyliczeń wprowadziłem dane na stronie "ciepłowłaściwe" i tak wyszło mi, że potrzebuję w najmroźniejszy dzień przy średniej dobowej temperaturze -22* potrzebuję kocioł o mocy 7,6kW by utrzymać temperaturę 22*C w pomieszczeniu. Tylko kiedy tak na prawdę mamy taką średnią temperaturę dobową ? No prawie nigdy... Do tego na ogrzanie ciepłej wody potrzebuję około 4kW czyli piec 11,6kw będzie wystarczający w najmroźniejszy dzień.
    Według podania parametrów jakie posiada mój dom wyszło mi roczne zapotrzebowanie na energię 69kWh/m2 rok.
    Tak wygląda wynik: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4526

    Przeanalizowałem wszystkie za i przeciw i dla przeciętnego kowalskiego taka strona daje jasny pogląd na sytuacje. Nie wiem jakich algorytmów do wyliczania używa, ale na logikę biorąc wydaje mi się, że można się tym pobieżnie sugerować. Jeszcze kilka dni temu szukałem pieca o mocy 15-18kW dziś jestem przekonany, że nie zrobię sobie krzywdy nawet jeśli wybrałbym taki piec na pellet o mocy 10kW zwłaszcza, że piece tego typu z tego co czytałem, często mają kilkanaście % zapasu mocy a cały czas też mówimy o najmroźniejszym dniu w roku gdzie średnia temperatura dobowa to -22*C.

    Doszukałem się też informacji, że lepiej mieć lekko za mały piec, niż przewymiarowany, bo przy tym drugim nie zmarzniemy w najmroźniejszy dzień, ale będzie on działał na niskiej sprawności rzędu 20-30% przez co część paliwa będzie po prostu szła w komin nie oddając swojej energii, a wiadomo z czym to się wiąże - z kosztami ogrzewania.

    Oczywiście przyjmuję na to wszystko margines i wiem, że najlepiej to zamówić audyt by odpowiednio to wszystko spasować, lecz raczej nie noszę się z takim zamiarem i mam nadzieje, że źle na tym nie wyjdę.

    Ktoś może utwierdzić mnie w przekonaniu że piec na pellet o mocy 10-12kW będzie w pełni wystarczający?

    Rozpoczynam oczywiście poszukiwania czegoś odpowiedniego, o kompaktowych wymiarach i dobrej sprawności - ktoś coś poleci, za jakimi firmami / modelami patrzeć ? Na co zwracać uwagę ?

    Z góry dziękuję za pomoc, mam nadzieje, że wątek posłuży innym osobom takim jak ja, które wcześniej nie mogły się doszukać odpowiedzi na pytania zawarte w tym wątku.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie wiem skąd bierzesz tę moc do grzania wody.
    Żeby ogrzać o 45* 100l wody dziennie potrzebujesz ok. 220W pracujących 24/7. Niech będzie, że potrzebujesz 6m3/mies gorącej wody i do tego doliczmy spore straty na cyrkulacji - dalej ledwo zbliżasz się do 500W.
    Oczywiście grzanie naprawdę mocą 500W to mało praktyczne rozwiązanie, bo po opróżnieniu zasobnika trzeba długo czekać na jego nagrzanie. Ale to są wyliczenia, ile mocy trzeba dołożyć - jak masz moc kotła 10kW, to całe 10kW w czasie grzania zasobnika grzeje CWU (a to, że kupując kocioł liczyłeś 9,5kW na CO a 500W na CWU to tylko dla właściwego doboru). Co więcej - barierą będzie szybciej moc wężownicy czy płaszcza, niż moc kotła. Więc co z tego, że będziesz miał kocioł np. 25kW jak wężownica w zasobniku da radę przekazać wodzie tylko połowę tego?

    Kolejna rzecz - dobierasz licząc dla -22*. Poszukaj stacji meteo w swojej okolicy i sprawdź dane historyczne. Na Okęciu poniżej -20* zeszłej zimy temperatura spadła kilka razy na kilka godzin. Więc nawet dobierając kocioł do temperatury -20* za oknem w ciągu każdej doby zostaje zapas pozwalający na ogrzanie wody tym zapasem - bez dodawania chorych kW na samo CWU.

    No i ostatnia rzecz - kocioł na jakiekolwiek paliwo stałe jest drogi. Można by się pokusić o dokładne wyliczenia w konkretnym przypadku. Weź pod uwagę, że to koszt pomieszczenia które musi spełniać odpowiednie wymogi, koszt przeglądu, urządzenia, czas i zaangażowanie właściciela konieczny do zakupu, rozładunku i zasypu, m2 zajęte paliwem. Efektywność spalania wygląda nieźle - w warunkach laboratoryjnych przy odpowiednim obciążeniu kotła. A wszyscy Ci polecają mocno przewymiarowane. Nawet ten najsłabszy będzie pracował przez 99% sezonu na śmiesznie niskim % mocy (czy raczej na najniższym, jaki potrafi z siebie wypluć) i osiągając niską sprawność. A ogrzewanie CWU latem może zaskoczyć. Niemile oczywiście. Bo trzeba nagrzać kocioł, komin, wodę kotłową - i dopiero CWU.

  19. #19

    Domyślnie

    Doradzają Tobie gaz i prąd a ty pelet
    ja mam trawnik 20m2
    Na początku sprawiało mi przyjemność koszenie, sprzętu kupiłem jak bym miał 1000m2 do koszenia a teraz muszę kosić???
    powierzchnię na ten pelet wykorzystaj na pokój rozmyślań haha i zarobisz w roku na tym mysleniu nie 160 a 10x więcej i nie będzie roboty.
    Pozdrawiam
    Dom nie buduje się aby oszczędzać .
    Tylko aby w nim żyć i cieszyć się z każdej chwili z dzieciakami i żoną.

  20. #20

    Domyślnie

    Kaizen - dziękuję Ci za zainteresowanie się tematem.

    Czytając twoją odpowiedź wyciągam następujące wnioski - wyliczona moc 7,6kW spokojnie starcza również na ogrzanie ciepłej wody, bez dodawania tych 4kW tak ? Dla ścisłości zbiornik na wodę planuję ok 200L na chwile obecną będą z niego korzystać 2 dorosłe osoby i dziecko, więc myślę że to jest aż "nad to".

    Jeśli chodzi o temperatury - zeszła zima była bardzo łagodna, ale cofając się do zimy 2016/2017 temperatury u nas były przez kilkanaście dni / nocy pomiędzy -20 a -30*C więc taki wariant też biorę pod uwagę.

    Co do ogrzewania CWU latem - znam temat, bo w rodzinnym domu przerabiam to od X lat - chcesz mieć ciepłą wodę to trzeba sobie nagrzać w piecu, więc tutaj raczej mnie nic nie zaskoczy. Minus taki, że w śmieciuchu nagrzałem wodę nawet tekturami, tutaj niestety będzie trzeba zastosować droższe paliwo.
    Jako alternatywę na lato w domu rodzinnym kupiliśmy pompę powietrza, która ogrzewa wodę w bojlerze i takie coś chciałbym zastosować również w nowym domu w przyszłości, być może uda się to nawet zrobić z dotacją ale jeszcze nic nie wiadomo w tej chwili.

    Poruszając kwestię dokładnego wyliczenia w konkretnym przypadku - jest ktoś tutaj na forum kompetentny, kto mógłby się czegoś takiego podjąć oczywiście za opłatą? Bo albo ja nie umiem szukać, albo w okolicy nie ma osób zajmujących się takimi wyliczeniami.

    P.S Była Pani na audycie w sprawie paneli fotowoltaicznych z dotacji - zrobiła zdjęcie domu i licznika i to był cały audyt za który musiałem zapłacić, a w projekcie wpisali mi praktycznie same zera, bo budynek nowy i nie było z czego wyliczyć. Więc jak tak ma wyglądać taki audyt, to wolę pozostać przy moich nawet błędnych wyliczeniach.

    Resumując - zaraz okaże się, że mam sobie kupić piec o mocy 6kW Tylko pytanie dlaczego wszyscy inni kupują większe ? Z racji jakiś obaw czy jak to wygląda u Was ?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony