dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Piorunochron a poblize wysokiego masztu

    Hej,

    Deweloper buduje mi "domek" w szeregowcu. Wspomniał, że ponieważ przepisy się zmieniły nie ma obowiązku robienia instalacji odgromowej. Co więcej w odległości 55 m mam wysoki maszt antenowy GSM, który będzie ściągać pioruny. Tu się zgodzę, tak wysoki maszt działa jak magnes na wyładowania atmosferyczne. Wiem jednak też, że kiedy mamy wyładowania podczas burzy to ta gruba wiązka to tzw lider - wyładowanie pilotujące i rozdziela się na kilka mniejszych. Tak więc ja to sobie tak wyobrażam, że maszt ściągnie wyładowania burzowe, główna wiązka uderzy najprawdopodobniej w najwyższy punkt w okolicy z masztem antenowym GSM a od tego kilka mniejszych wyładowań (odnóg) w pobliskich okolicach - np na moim oddalonym 55 m domu od anteny. Czy moje obawy są słuszne według Was ? Czy warto zrobić instalacje odgromową ? Aktualnie dach u mnie wygląda tak:

    ZDJĘCIE

    Wiem, że potrzeba uchwytów między dachówkami na drut odgromowy, czy to dobry moment by takie uchwyty dołożyć czy raczej to się powinno robić przy kładzeniu dachówek ? Ciekaw tez jestem przyblizonych kosztów instalacji piorunochronu.

    Tutaj zdjęcie od drugiej strony jeszcze rpzed położeniem dachówek, widać wysoki masz antenowy:

    ZDJĘCIE nr.2

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Trochę daleko ten maszt, zresztą to nie twoja instalacja. Developer buduje na sprzedaż i swoje cięcie kosztów potrafi ubrac w piękne słowka, gdyż cel ma taki jak proboszcz. KASA, KASA po trzykroć KASA! Chodzi o maksymalizację zysku. Może (za dopłatą?) założy ci odgromienie,jeśli go będziesz piłował i pilnował. Moim zdaniem zawsze warto założyć.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie zawsze warto. Piorunochron ponoć zwiększa szanse na trafienie piorunem, ale zwiększa też szanse na to że ładunek popłynie przewodami i zwodem prosto do ziemi a nie poprzez zbrojenie ścian albo instalację elektryczną albo środkiem pokoju, robiąc miszmasz z tego co trafi po drodze. Problemem z piorunochronem jest prawidłowe oddanie ładunku do ziemi ... jak nie masz uziomu, dobrego uziomu to różnie z tym bywa. O instalację trzeba dbać później bo narażona jest na korozję, uszkodzenia no i ów uziom/uziemienie to też sprawdzać trzeba. Masz takie coś ??
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  4. #4

    Domyślnie

    Z mojego punktu widzenia, ta antena będzie wykańczać organizm kilka lat, piorun zrobi to w trochę inny sposób

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Bez przesady, czasy analogu już się szczesliwie skończyły, tamte siały że ho, ho! Tu masz circa 60VA na sektor, to żadna moc.

  6. #6

    Domyślnie

    mogę sie z Toba zgodzić, lub nie, pewny jestem jednak tego, ze jak na prawdę będzie pokaże przyszłość. Mozna tez patrzec na to w taki sposob, ze co z tego, ze mamy antene nad glowa, jak blizej w domu mamy WiFi ktore na pewno zdrowia wsrod domownikow nie sieje ...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sesjusz Zobacz post
    Hej,

    Deweloper buduje mi "domek" w szeregowcu. Wspomniał, że ponieważ przepisy się zmieniły nie ma obowiązku robienia instalacji odgromowej. Co więcej w odległości 55 m mam wysoki maszt antenowy GSM, który będzie ściągać pioruny. Tu się zgodzę, tak wysoki maszt działa jak magnes na wyładowania atmosferyczne. Wiem jednak też, że kiedy mamy wyładowania podczas burzy to ta gruba wiązka to tzw lider - wyładowanie pilotujące i rozdziela się na kilka mniejszych. Tak więc ja to sobie tak wyobrażam, że maszt ściągnie wyładowania burzowe, główna wiązka uderzy najprawdopodobniej w najwyższy punkt w okolicy z masztem antenowym GSM a od tego kilka mniejszych wyładowań (odnóg) w pobliskich okolicach - np na moim oddalonym 55 m domu od anteny. Czy moje obawy są słuszne według Was ? Czy warto zrobić instalacje odgromową ? Aktualnie dach u mnie wygląda tak:

    ZDJĘCIE

    Wiem, że potrzeba uchwytów między dachówkami na drut odgromowy, czy to dobry moment by takie uchwyty dołożyć czy raczej to się powinno robić przy kładzeniu dachówek ? Ciekaw tez jestem przyblizonych kosztów instalacji piorunochronu.

    Tutaj zdjęcie od drugiej strony jeszcze rpzed położeniem dachówek, widać wysoki masz antenowy:

    ZDJĘCIE nr.2
    Jak wysoki jest ten maszt?

    Pamiętaj , że instalacja odgromowa to nie wszystko i musi być do tego sprawny uziom i dobra ochrona przeciwprzepięciowa WSZYSTKICH instalacji wchodzących do domu

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    A propos WiFi. Czy ktoś naciśnie OFF idąc spać?. Nie znam takich. Zresztą widzę 7 sieci, niekiedy jedna z nich znika nawet w dzień, więc to nie jest OFF. Wyjście jest proste: poczekać na modulowane lampy LED zamiast WiFi. I obowiązkowo każdemu światłowód do domu. Sa takie kraje gdzie do mieszkania dostajesz światłowód z przesyłem 1 GB . Tak, tak, nie do firmy.

  9. #9

    Domyślnie

    Hej,

    Dziękuję za odpowiedzi. Maszt ma obstawiam 70 m wysokości. Analizowałem wykresy pól elektromagnetycznych, promieniowanie potencjalnie szkodliwe jest na wysokości anteny, czyli powyżej 70m w tym przypadku i jest w promieniu 25 m od anteny. U mnie granica działki najbliższa antenie jest w odległości 17 m od masztu, granica mojej częsci budynku jest w odległości 43 m od masztu. Teoretycznie by odczuć szkodliwe skutki pola musiałbym na granicy działki postawić maszt 70m wysokości i siedzieć tam X czasu.



    Rozkład promieniowania w płaszczyźnie vertykalnej i horyzontalnej:


    Budynek mój natomiast jest w odległości ~2 x większej jak 25 metrów i jest też znacznie niższy jak 70m. Raczej czuję się bezpiecznie ze względu na promieniowanie, chociaż wpierw faktycznie byłem tym przejęty i szukałem informacji.

    Wracając do instalacji odgromnikowej. Rozmawiałem z deweloperem, tłumaczył mi że budynek ma wbitą sondę i jest uziemiony (cokolwiek to znaczy), tłumaczył że wszystkie instalacje mają uziemienie i różnicówkę i ochronę przepięciową. Że maszt poza tym ściągnie wyładowania atmosferyczne, że nie mam się czym martwić. Że jeżeli bym chciał założyć odgromnikową instalację to muszą zrobić pomiary gruntu, wkopać bednarki w okół całego budynku bardzo głęboko bo w tym miejscu jest sucha gleba. Że rozmawiał ze swoim elektrykiem, z którym mnie może umówić na rozmowę w tym temacie, że ten twierdzi również że nie ma sensu instalować odgromnika w tym miejscu. Ja się upieram że chcę jednak, ten mi mówi że koszta są wysokie, inni sąsiedzi szeregowca pewnie nie będą chcieli, koszt pomiarów gleby, wkopania bednarków wokół całego budynku (bo tak sie robi by było porządnie) to 70 tyś zł.Ja mu mówię, że słyszałem że w 20 tyś da radę się zamknąć, ten mi odpowiada że bez szans. No i brakuje mi asa w rękawie, nie znam się aż tak. Chcę bo wiem że bezpieczniej, poza tym na dach chce sobie postawić antenę krótkofalarską, ją uziemić do odgromnika. Ale przede wszystkim bezpieczeństwo budynku dla mnie ważne. Maszt będzie mi ściągać wyładowania atmosferyczne. Wyładowanie może mieć odnogę albo spłynąć po maszcie na najbliższą część szeregowca, czyli moją. Doradźcie - mam się upierać nad tym odgromnikiem czy deweloper ma tu racę ze swoim wielkim elektronikiem (z Pana Kleksa ) ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	04.%u00252520Anteny%u00252520na%u00252520wie%u002525C5%u002525BCy%u00252520-%u00252520wymiary.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	52,8 KB
ID:	414696  
    Ostatnio edytowane przez Sesjusz ; 11-06-2018 o 08:53 Powód: niepotrzebnie uniosłem się, bardzo ostre słownictwo było, żałuję

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Boże jakie herezje. Nieźle Cię tam czarują. Po gadce już widać , że nie ma uziomu fundamentowego a POWINIEN być. 70 tyś za odgromówkę To chyba ze złota zwody poziome i przewody odprowadzające

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Pręty (sondy) to się wbija na pastwisku aby krowę wypasać. Developer w gumy leci.

  12. #12

    Domyślnie

    Deweloper się zarzeka, że uziom fundamentów jest i że to również wymusiły na nim przepisy, ale że sam uziom taki robi bez zająknięcia. Że może mi pokazać pomiary. Ale, że odgromników robić nie trzeba. Niebawem umówi spotkanie ze mną i swoim elektrykiem od instalacji. Potrzebuję mocnego argumentu dlaczego trzeba mi odgromnika mimo, że przepisy nie nakazują robienia instalacji odgromnikowej. Bo samo "chcę bo bezpieczniej, bo blisko antena która ściąga wyładowania i rozgałęzienia wyładowań" nie robi na niego wrażenia. Prawo mu mówi, że nie musi więc nie kwapi się.

  13. #13

    Domyślnie

    Jeśli prawo nie wymaga, to możesz zrobić sobie na swój koszt, ale za pośrednictwem developera. Inaczej się nie da. Znaczy da się, ale dopiero po skończeniu gwarancji i rękojmi(jak zwał, tak zwał) , wtedy za zgodą pozostałych współwłaścicieli budynki będziesz mógł sobie zrobić sam na swój koszt.
    Reasumując, możesz sobie zażyczyć , ale płacisz sam.


  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    No to jaka jest wartość rezystancji tego uziomu fundamentowego? Po co chce dodatkowo otok robić do odgromówki skoro prawdopodobnie wystarczy podpiąć się pod fundamentowy?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    No to jaka jest wartość rezystancji tego uziomu fundamentowego? Po co chce dodatkowo otok robić do odgromówki skoro prawdopodobnie wystarczy podpiąć się pod fundamentowy?
    bo to nie jest wolnostojący domek, tylko zespół budynków
    Deweloper buduje mi "domek" w szeregowcu.


  16. #16

    Domyślnie

    Też się pytałem dewelopera o to, czy nie da rady podpiąć odgromników do uziomu fundamentowego. Mówił, ze tak sie nie robi, że tak można robić tylko by wyglądało a nie działało w przypadku wyładowania atmosferycznego. Domniemam, że miał na myśli, że takie wyładowanie o natężeniu powiedzmy 50 kA popaliło by całą elektrykę w domu jak by dano je do tego uziemienia fundamentów.

    Tak, pozostaje mi działać na własną rękę. Jakie to mogą by koszty (instalacji odgromnikowej) ? Wiem już, że 70 tyś to przesadzona kwota. BTW - dlaczego w ogóle zmieniono przepisy o instalacji odgromnikowej ? Wyładowania atmosferyczne są coraz częstsze.
    Ostatnio edytowane przez Sesjusz ; 11-06-2018 o 11:33 Powód: Skasowałem przekleństwa

  17. #17

    Domyślnie

    Update: jestem po rozmowie z deweloperem, odgromników ze swojej kasy nie zrobią, pokazał mi druty od bednarków z ziemi od uziemienia budynku. Powiedział, że do instalacji odgromowej trzeba dodatkowe bednarki zakopać i dookoła całego szeregowca, ze musi być to obieg zamknięty wokół całego budynku, że on juz tego nie zrobi i kropka. Ze jak chce to mogę sobie sam robić ale dopiero jak zdadzą mi moją część budynku, teraz nie będą robić bo inni sąsiedzi nie chcą się składać a nie będą robić tylko dla mnie na mojej części budynku. Powiedział, że wie że potem koszta będą wyższe instalacji ogromnikowej ale nie robi to na nim wrażenia. Według niego wszystko jest poprawnie i bezpiecznie a ja jestem marudzącym klientem, który się nie zna, antena GSM ściągnie wyładowania, jak coś trafi na linie energetyczną to zadziała różnicówka i przeciwprzepięciówka. Nic więcej nie zdziałam. Przy okazji pokazał mi masę domków i szeregowców obok, bez instalacji odgromowej. W sumie ciężko wyszukać cokolwiek z odgromnikiem. Słabo....

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Developer "optymalizuje koszty" czyli minimum nakładów a maximum zysków. Po co mu zabawa z dodatkowym odgromieniem, jeśli przepisy tego nie nakazują?

  19. #19

    Domyślnie

    Tak jak piszesz. Jednak sądziłem, że jak zapłacę dodatkowo, to zrobi tą instalację. Najwidoczniej nadal się to nie kalkuluje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony