dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie Czy w Polsce mały dom jest możliwy ?

    Witam

    Stan na dziś:
    -posiadam działkę budowlaną 10 ar
    -ziemia rolna klasy IIIb
    -na sasiednich dzialkach stoja domy (obszar tzw zwartej zabudowy)
    -brak MPZP
    -przepisane na mnie warunki zabudowy wydane przez gmine
    -w warunkach zabudowy zapis:
    budowa domu jednorodzinnego o szerokosci elewacji frontowej minimum 7 metrow dach dwuspadowy
    -mam podłaczony prad budowlany (podpisana umowa z Tauronem)
    -W trakcie jest procedura stawiania skrzynki elektrycznej docelowej (podwykonawca Taurona prowadzi prace)
    -zlozony wniosek o wydanie warunkow podlaczenia wody
    -odebrana od geodety mapa do celow projektowych

    Co jest moim celem:
    Zbudowanie małego domu mieszkalnego w którym będe legalnie mieszkał cały rok

    To jest ostatni moment zebym zdecydowal czy ide dalej klasyczna sciezka pozwolenia na budowe, czy dalej draze temat tych niejasnych przepisow ze mozna zbudowac budynek do 35 metrow kwadrat bez pozwolenia i bez zgloszenia.

    Pracownia architektoniczna zaproponowala mi zbudowanie domu 35 metrow kwadrat a potem w przyszlosci jego powiekszanie. Budowa bez pozwolenia na budowe i bez zglaszania . Ludzie ze starostwa Powiatowego twierdza ze to bedzie samowola budowlana ktora w przypadku jakiegos donosu skonczy sie nakazem rozbiorki. Dodatkowe problemy moga byc tez z tego ze zabuduje grunt klasy IIIb.
    Ponoc jedynym legalnym sposobem zbudowania na tej dzialce budynku mieszkalnego jest trzymanie sie wydanych warunków zabudowy i co najmniej zgłoszenie w Starostwie

    Architekt poprzez swoja ignorancje pcha mnie w g.... ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co to za przepis, że bez pozwolenia ani zgłoszenia?

  3. #3

    Domyślnie

    Bez zgłoszenia i bez pozwolenia ... pachnie samowolą. 35 mkw to salon a nie dom. Zrób normalnie, bo dom powinien mieć PNB, jeśli chcesz w nim mieszkać. Wydasz kasę na coś co będzie niezgodne z przepisami i może grozić Ci później nakaz rozbiórki bo zalegalizowanie samowolki często kończy się grubą kasą.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  4. #4

    Domyślnie

    Architekt powoluje sie na punkt ustawy prawo budowlane ktory mowi ze mozna zbudowac budynek-obiekt-altane do 35 metrow

  5. #5

    Domyślnie

    No własnie . ech.... na kogo ja trafiłem

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Altany działkowe budować można wyłączniena RODOS. Zwykłe nie mają prawnej definicji i sądy i administracja stosują słownikową
    altana «niewielka budowla ogrodowa, zwykle drewniana o ażurowych ścianach»

    A chyba chciałbyś normalne, ocieplone sciany?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Tu masz cytat w temacie odbioru budynku wybudowanego niezgodnie z przepisami czy projektem.
    [I]Geodeta jest od mierzenia, ewentualnie może uprzedzić właściciela że bedą problemy z odbiorem. Ma takie prawo.
    Chyba że usłyszy od właściciela "aby nie mędrkował", bo on ma takie chody że ho, ho, ho, ho!
    Czyli mierzy, oddaje właścicielowi gotowe dokumenty i fakturę gotówkową, poczem oddala się krokiem godnym.
    Za dwa dni otrzymuje głośny telefon o treści nie do powtórzenia, po kwadransie trzymania telefonu daleko od ucha, odpowiada: "A ostrzegałem!".
    Jak klient ochłonie i nieco spokornieje (niekiedy nawet zmądrzeje i przy goleniu zauważy winnego), to jeszcze co najmniej raz zatrudni geodetę, projektanta, pobiega po urzędach i może za rok zakończy budowę.
    [/I
    Rok od podejście do odbioru. Ty chcesz wybudować coś wbrew przepisom.
    Nic nie pisałem o przypadku rozbiórki]

    Nie idżcie tom drogom!

  8. #8

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Do 35m2 ZABUDOWY to może być tzw budynek rekreacji indywidualnej, który mimo wszystko musisz zgłościć. I do tego musi być parterowy. W bardzo wielu gminach ludzie stawiając własnie damki rekreacyjny drewniane ale z poddaszem. Ja pytałem w swojej gminie i Pan delikatnie mówiąc wybił mi z głowy taki pomysł podkreślając jednocześnie, że nawet taras jest w to wliczany i musi być jak to powiedział "oddzielną konstrukcją"
    A do tego Pana z "elity forum". Czy zastanawiałeś się kiedyś co czują, myślą (pewnie o Tobie też) ludzie, którzy przeczytali Twój wpis o 35 metrowym salonie? To się zastanów.... . Dla jasności mówię o ludziach, którzy np. mieszkają w 50 metrowych mieszkaniach i o własnych domku mogą tylko pomarzyć.
    Nie koniecznie trzeba załatwiać PnB. Od Maja 2015 (chyba) można budować dom jednorodzinny na zgłoszenie oczywiście pod pewnymi warunkami. Nie zwalnia to z tego, że musisz mieć projekt, mapki, kierownika budowy. Jest po prostu szybciej.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dom 35 m2 to nie jest równoważnik mieszkania 35 m2. W rzeczywistości taki dom wypada bardziej ciasny, bo mieszkanie zwykle posiada piwnicę, klatka schodowa jest odpowiednikiem wiatrołapu, główne liczniki i przyłącza najczęściej znajdują się na klatce schodowej lub w piwnicy.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    DoW rzeczywistości taki dom wypada bardziej ciasny, bo mieszkanie zwykle posiada piwnicę, klatka schodowa jest odpowiednikiem wiatrołapu, główne liczniki i przyłącza najczęściej znajdują się na klatce schodowej lub w piwnicy.
    Ja mam licznik za płotem. 1000m2 działki na ktorej mogę miec kilka piwnic, komórek, wiat, altan, tarasów, ogród, parking itd. itp..

    Dom daje dużo większą przestrzeń niż mieszkanie o podobnej PU.

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    W necie mozna poszukac... tiny houses lub domki z kontenerwo, 1 lub kilku.
    Sa ciekawe rozwiazania, i komus taka forma mieszkania moze sie podobac.
    Problemem są "tylko" WT z rozporzadzenia, WZ/MPZP, jak to ma byc formalnie dom jednorodzinny.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-08-2018 o 22:55

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Przyłącze wody w studzience na podwórzu czy w domu? Licznik do podlewania ogrodu?

    Wiaty, altany za darmo się nie zbudują. De facto wówczas nie budujesz 35 m2, tylko 35m2 + dodatkowe budynki.

    ***
    Te kontenery ze zdjęć to w 99% przypadków letniaki. Czyli nie potrzeba dożo miejsca na przechowywanie (bo w letniaku nie trzymasz dokumentów, wszystkich ubrań, deski do prasowania, odkurzacza).
    I to letniaki amerykańskie, co przekłada się na to, że nie muszą mieć normalnej kuchni i pralki, bo większość ludzi jada na mieście lub odgrzewa gotowce, a pierze w pralni publicznej.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Przyłącze wody w studzience na podwórzu czy w domu?
    Przyłącze? W drodze.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Licznik do podlewania ogrodu?
    Ja mam jeden. Rodzice w mieszkaniu mają też jeden (w łazience).

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Wiaty, altany za darmo się nie zbudują.
    Przy budowie domu mogą być prawie samym nakładem pracy - z palet i odpadów budowlanych. Można też dobudować później. A i sama działka to przestrzeń. Pod blokiem nawet kocyka nie da się rozłożyć, bo wszędzie po psach śmierdzi.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie twierdzę, że takich domków nie ma, czy nie da się w nich żyć.
    Napisałam, że po prostu nie ma łatwego przełożenia powierzchni domu na mieszkanie. Mieszkanie w mieście o takiej powierzchni będzie wygodniejsze (mówię tylko o komforcie przestrzeni mieszkalnej a nie poczuciu prywatności czy możliwości wyjścia na ogród).
    W mieszkaniu po prostu wiele urządzeń niezbędnych do funkcjonowania znajduje się poza częścią mieszkalną, w części wspólnej bloku (liczniki, wiatrołap, wymiennik ciepła CWU). Na dodatek sklepy pod nosem, nie potrzeba dużej lodówki, szafek do przechowywania.
    W sumie w wykończonym wnętrzu w bloku nie musisz mieć np. drabiny, która przy domku raczej jest niezbędna. Owszem, można zbudować budynek gospodarczy, ale jak pisałam - za darmo nie powstanie.

    A o praniu i gotowaniu pisałam w kontekście tych amerykańskich domków. Na rzutach wydają się przestronne, bo nie muszą uwzględniać urządzeń, które dla Polaka są oczywiste (jak pralka).

    Dlatego zanim kupi projekt, dobrze by inwestor go urządził na papierze z określeniem gdzie będzie trzymał posiadane rzeczy, także pościel, koce, żelazko, deskę do prasowania, odkurzacz, wiadro, mopa, ścierki (gdzie będzie je suszył po użyciu?), miotłę, szufelkę, ręczniki kuchenne, chemię gospodarczą, dokumenty, itd.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przyłącze? W drodze.

    .
    Wiesz, że chodzi o tablicę bezpiecznikową, liczniki wody, zawory. To wszystko zajmuje przestrzeń na ścianach.
    U mnie jakoś konsola z licznikami wody i zaworami jest większa od podlicznika wody w bloku.

    Podczas budowy też nie miałam wiele drewna, poza stemplami.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 21-08-2018 o 20:59

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    W mieszkaniu po prostu wiele urządzeń niezbędnych do funkcjonowania znajduje się poza częścią mieszkalną,


    Tak jak i w domu - w pomieszczeniu technicznym. Nie wiem do czego zmierzasz. Że w bloku ta przestrzeń jest za darmo? Nie jest. Płacisz i za jej wybudowanie, i za jej utrzymanie. A tych pomieszczeń, urządzeń i kosztów jest więcej, niż w domu jednorodzinnym. Musisz płacić za trawkę przed blokiem niezależnie od tego, czy ja chcesz. Za pomieszczenia techniczne, za korytarze których są często potworne ilości, za windy, schody, pralnie (z których nikt nie korzysta zazwyczaj albo jakaś wąska "klika") itd. itp.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    W sumie w wykończonym wnętrzu w bloku nie musisz mieć np. drabiny, która przy domku raczej jest niezbędna.
    W bloku jest jeszcze bardziej niezbędna. I za nią płacisz. A że sama nie możesz skorzystać, to chyba wada?

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Wiesz, że chodzi o tablicę licznikową, liczniki wody, zawory. To wszystko zajmuje przestrzeń na ścianach.
    U moich rodziców w bloku jest licznik przy pionie w łazience. Zabudowali razem z całym pionem zostawiając w tym miejscu drzwiczki. Moi rodzice mają też dom. Tam licznik długo był ukryty w murze (w ścianie nośnej) pod grzejnikiem. Też były drzwiczki. Niewygodnie było im odczytywać i podawać stan, więc przy wymianie wyciągnęli go na zewnątrz - wisi na rurze (jeszcze) nie zabudowany. Jakoś nie dostrzegam różnicy między blokiem a domem.


    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Podczas budowy też nie miałam wiele drewna, poza stemplami.
    Ja nie miałem stempli. Wypożyczałem metalowe. Do szalunków stropu wypożyczałem też sklejkę szalunkową. Desek trochę miałem. Ciągle stoi sklecona z nich sławojka. Ale też jeszcze niezła kupka leży. Pewnie sklecę z tego budę dla psa (wkręty z demobilu też mam, odpady styropianu do ocieplenia również). Pewnie podłogę na strychu z nich też zrobię. Ale pewnie jeszcze zostanie. Albo jakąś altankę sklecę, albo wylądują w kominku. Mam też trochę BK i szczątkowe ilości bloczków fundamentowych i klinkieru. Pewnie zapłacę za kontener do ich wywiezienia. Chyba, że wymyślę, co z tego można zbudować przy domu.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Czytam kolejne pytania forumowiczów sprowadzające się do tego jak "ominąć przepisy" i witki mi opadają. Po co? Po co, skoro pozwolenie na budowę nic nie kosztuje(oprócz czasu i kasy na kilka map), a jak kogoś nie stać na projekt(gotowce można znaleźć za mniej niż 2tys.) + adaptację projektu do działki, to najprawdopodobniej takiej osoby nie stać na budowę domu w ogóle. Nawet malutkiego.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bepo Zobacz post
    Po co? Po co, skoro pozwolenie na budowę nic nie kosztuje(oprócz czasu i kasy na kilka map), a jak kogoś nie stać na projekt(gotowce można znaleźć za mniej niż 2tys.) + adaptację projektu do działki, to najprawdopodobniej takiej osoby nie stać na budowę domu w ogóle. Nawet malutkiego.
    Poczytaj Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych to będziesz wiedział, dlaczego trudno czy wręcz niemożliwe jest zbudowanie "oficjalnego" mikro-domu jednorodzinnego.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Poczytaj Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych to będziesz wiedział, dlaczego trudno czy wręcz niemożliwe jest zbudowanie "oficjalnego" mikro-domu jednorodzinnego.
    Dalej twierdzę, że wybudowanie 35m2 bez jakiegokolwiek zgłoszenia to chęć pójścia na lewiznę i pozornych oszczędności, które zazwyczaj odbijają się inwestorom czkawką.

    Pominę już kwestie, o których pisała Elfir- w 35m2 nie zmieścisz nic. Ani kotłowni(jasne, może być i chyba nawet lepsza w tym przypadku będzie koza), ale chociażby hydrofor/rury przyłączeniowe i skrzynkę elektryczną musisz gdzieś umieścić. W 35m2 trudno pomieścić sypialnię, przestrzeń wspólną, łazienkę i pomieszczenie gospodarcze. Jest cała masa planów domków poniżej 60m2, które kosztowo kształtują się bardzo rozsądnie, a w takim metrażu łatwiej i wygodniej będzie mieszkać.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bepo Zobacz post
    Pominę już kwestie, o których pisała Elfir- w 35m2 nie zmieścisz nic. Ani kotłowni(jasne, może być i chyba nawet lepsza w tym przypadku będzie koza), ale chociażby hydrofor/rury przyłączeniowe i skrzynkę elektryczną musisz gdzieś umieścić.
    Kotlownia zbędny przeżytek a tak malego domu nie ma sensu ogrzewać czymś innym, niż kablami w wylewce. Zasobnik trzeba umiescić w lazience. Rozdzielnię elektryczną zazwyczaj robi się podtynkową - wiec nie zajmuje miejsca. Wodomierz u zawór? Bez przesady, też mozna w ścianie schować albo w zabudowie gk - mniej zajmie miejsca niż najmniejszy grzejnik. Hydrofor może być w obudowie studni.

    Mieszkalem w mieszkaniu 47,5m2 słabo rozplanowanym i 27,5m2 genialnie urządzonym. Funkcjonalnie bardzo podobnie. W obydwu najbardziej mi brakowało ogrodu. Miejsca, gdzie moge wypuścić dzieci i zwierzaki i nie zastanawiać się, czy gdzieś nie poszli, nie mieli nieprzyjemnego spotkania z samochodem czy innym zwierzakiem.
    Dom 35m2 da się urzadzić, by był wygodny dla rodziny 2+1 nawet. Problem jest inny - trudno spełnić na takiej przestrzeni WT (oczywiście, że musi być zgłoszenie albo PnB). No i wcale tak tanio nie wyjdzie, bo część kosztów nie zależy od powierzchni domu, a część nieznacznie się zmienia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-08-2018 o 11:28

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak jak i w domu - w pomieszczeniu technicznym.
    W blokowym mieszkaniu 35 m2 nie ma pomieszczenia technicznego.
    Gdybyś w domku próbował takie wydzielić, ile zostałoby ci m2 na część mieszkalną?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wiem do czego zmierzasz. Że w bloku ta przestrzeń jest za darmo? Nie jest. Płacisz i za jej wybudowanie, i za jej utrzymanie.
    Jak kupujesz mieszkanie to ze wszystkim. Nie musisz myśleć "teraz wybuduję klatkę schodową, narzędziownię dla dozorcy, pomieszczenie rowerowe". Jest to częścią mieszkania. Czyli de facto mieszkanie w bloku 35 m2 jest metrażowo większe od domu 35 m2.

    Ja nie porównuję kosztów zakupu/wybudowania. Nie porównuję kosztów utrzymania i psychicznego komfortu braku sąsiadów.
    Porównuję metraż.
    Komuś, kto mieszka w kawalerce 35 m2 może się wydawać, że będzie miał taki sam komfort przestrzeni w domu 35 m2. A to nieprawda.


    ***
    Ja nie miałam desek, prawdopodobnie dlatego, ze dom nie ma w sobie drewna (więźby)? Te kilka szalunkowych na budowę składzika by nie starczyły.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony