dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Zabudowa kominka narożnego kilka pytań

    Witam,
    zamierzam zabudować kominek narożny płytami Varmsen i mam kilka pytań odnośnie umiejscowienia kratek i komory dekompresyjnej.
    Jeśli chodzi o komorę, to jest ona niezbędna ze względu na to, że strop wykonany jest z drewna (podłużne belki na których ułożone jest deskowanie.
    Jakiej wielkości kratki powinienem zamontować w komorze dekompresyjnej i jak duża powinna być ta komora?
    ilustracja 1Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kom1.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	68,5 KB
ID:	414388
    ilustracja 2Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kom2.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	414389
    ilustracja 3Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kom3.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	75,7 KB
ID:	414390
    Na szkicach powyżej kolor czerwony to to kratki/lufty. Czy taki układ ma sens? Dodam tylko, że ściana za kominkiem wychodzi na kuchnię i też można zamontować na niej kratki (ilustracja 3).
    Luft wylotowy będzie wychodził na drewniane schody umiejscowione jak na ilustracji 3(kolor niebieski). Czy w ogóle takie rozwiązanie wchodzi w grę?

    Na koniec dodam że kominek to kratki Zibi 12 i będzie służył do zrobienia nastroju, a nie do ogrzania domu.
    Mam nadzieję, że w miarę jasno wszystko przedstawiłem. Liczę na jakieś podpowiedzi.

    Pozdrawiam,
    Michał

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Zibi nie Zibi...nastrój albo rekreacja. Czy to oznacza, że kominek ma być zrobiony inaczej, miej odpowiedzialnie!?

    Komora ze 30 cm wysokości minimum, kratki niewielkie, albo małe lufty, coby z dużymi pasioło.

    Wylot na schody pożaru nie wywoła (jak nie za blisko), ale schody prawdopodobnie będą się rozłazić i pękać....

  3. #3

    Domyślnie

    Panie Piotrze dziękuję za zainteresowanie. Jakby Pan mógł jeszcze się odnieść do rysunku poniżej. Jeśli chodzi o luft z komory dekompresyjnej, to powietrze wydostające się z niego nie będzie chyba aż tak gorące? Jeśli chodzi o luft wylotowy z komory kominka to pomysł jest taki aby zrobić go możliwie jak najniżej (pytanie jak nisko można?), co spowoduje maksymalne oddalenie go od schodów. Czy może całkowicie zrezygnować z luftów narożnych i zrobić tylko wychodzące na wprost (ze względów estetycznych wolałbym jednak lufty narożne)? Dodam jeszcze, że lufty z przodu kominka chcę zrobić jak najmniejsze, natomiast z tyłu kominka (wychodzące na kuchnię) możliwie jak największe. Oczywiście łączna powierzchnia tych luftów ma być zgodna z zaleceniami producenta.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kom5.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	414423

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Luft z komory dekompresyjnej jest bez znaczenia....

    Ten właściwy luft możesz obniżyć dowolnie, zwiększając komorę d., co jest korzystne. Luft robisz bezpośrednio pod "podłogą" komory d. Musisz tylko zmieścić się z podłączeniem do komina. Rura nie powinna być za blisko płyty górnej właściwej komory kominkowej, bo ta popęka i się przypali. Ja staram się by nie było to mniej niż 10 cm.

    Generalnie gorące powietrze i tak poleci do góry, Jak nie trafi na schody, to na drewniany sufit, więc obniżenie wylotów to dobry pomysł. Rozprężenie (rozproszenie) temperatury będzie tym lepsze, im dłuższą drogę pokona powietrze...

  5. #5

    Domyślnie

    Będę stosował się do zaleceń. Mam tylko jeszcze jedno małe pytanie. Jak będę zabudowywał te belki przy suficie, to czy nie stoi nic na przeszkodzie, żeby bezpośrednio do nich przykręcić płyty? Czy wkręt nie stworzy mostka termicznego i nie będzie z tego powodu jakiś problemów? Domyślam się, że w komorze dekompresyjnej nie będzie aż tak dużej temperatury, abym nie mógł tego zrobić?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Można przykręcić do drewna niedrogą płytę GK (nawet podwójnie), a dopiero do niej kręcić płytę krzemianową.

  7. #7

    Domyślnie

    Prawdopodobnie dzisiaj skończę montować obudowę. Wszystko jak dotąd przebiega bez zarzutów. Mam jeszcze pytania odnośnie wykończenia obudowy.
    1. Obudowę można malować zwykłą farbą, czy koniecznie musi być farba Varmsen DYE?
    2. Jeśli chodzi o ramkę wokół szyby, to czym można ją obłożyć. Chodzi mi o jakieś ekonomiczne rozwiązanie (ramka stalowa dedykowana do Zibiego kosztuj 850-900 zł ). Może jakiś kamień, tylko pytanie czy nie będzie pękał? Coś tam czytałem o spiekach kwarcowych, jednak ceny są również wysokie, a podobno sam spiek niczym nie różni się od zwykłego gresu. Więc może cienkie płytki gresowe? A może coś innego?

  8. #8
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Kto twierdzi że spiek niczym nieróżni się od zwykłego gresu ?
    Darek B

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    1.Może być zwykła farba emulsyjna. 2.Jakieś ciekawe płytki cokołowe?

  10. #10

    Domyślnie

    Gdzieś wyczytałem, że w wielu krajach nie ma takiego pojęcia jak spieki kwarcowe (np. Włochy) i że ten produkt nazywa się gres i tak naprawdę to to samo.
    Jeśli chodzi o płytki cokołowe, to rozumiem że muszą to być jakieś specjalne do kominków, a nie zwykłe jakich pełno na rynku.
    Panie Piotrze, może mógłby Pan dać adresy www producentów takich płytek?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar oskarjursza
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Sassuolo - Italia
    Kod pocztowy
    41-049
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Kto twierdzi że spiek niczym nieróżni się od zwykłego gresu ?
    Dzień dobry.
    Ja tak twierdzę, spieki kwarcowy w pojęciu włoskich producentów jak Laminam, Floorgres, Kerlite, Sil Ceramiche nie istnieje. Wszędzie na świecie oraz w danych technicznych produkt ten jest opisany jako gres porcellanato (gres porcelanowy). Nazwa "spiek kwarcowy" istnieje tylko w Polsce.

    Poza tym stosuje Pan określenie "zwykły gres" co to oznacza w Pana pojęciu? Wyróżniamy kilka rodzajów gresu (barwiony w masie, szkliwiony, sole minerali, podwójny zasyp, w pełnej masie itd). Dobrze by było sprecyzować określenie "zwykły gres", aby mieć jakieś odniesienie.
    Ostatnio edytowane przez oskarjursza ; 14-06-2018 o 19:27

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Zwykłe jakich pełno! http://blog.kominki-batura.pl/dom-w-sudetach/ W linku masz piecokominek "obrobiony" płytkami. No może niekoniecznie "zwykłe", bo z Koniakowa!

  13. #13

    Domyślnie

    Witam.
    Zwykły gres czy nie, ale ja sobie tak wkleiłem płytki wokół wkładu Zibi
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180619_084119[1].jpg
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	82,0 KB
ID:	415280  

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MrHatoBass

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    police
    Kod pocztowy
    72-010
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam
    Kominek nordflam 14 kw narożny kupiony w wyprzedaży 1600 złoty , komin stalowy 180 mm wysokość 6m( bardzo dobrze grzeje)- 300 złoty. Zabudowa szamotowa 400 złoty szamot z olx nowy, plus plytki też z wyprzedaży za 150 złoty.
    Wszystko robiłem sam .
    2 szczapy pali się 5 godzin , najważniejsza rzecz kominek musi mieć szyber , przy rozpalaniu uchylamy jak się rozpali zamykam na maxa .
    W moim wkładzie szyber zamkienty na maxa jest lekko uchylony to zabezpieczenie.
    Zamknięcie szybra powoduje zatrzymanie temperatury we wkładzie.
    Druga najważniejsza rzecz w środku w kominie pomiędzy parerem a 1 piertem trzeba zrobić ekran z szamotu .
    Efekt jest taki że dłużej utrzymuje się temperatura na parterze.
    Na piętrze komin od czoła siatka stalowa z otworkami i komin grzeje całe piętro.
    Najlepiej wyłożyć cały komin w środku szamotem ja tak mam i bardzo długo trzyma ciepło jak piec akumulacyjny .
    Najważniejsza rzecz żeby zrobić sobie drzwiczki nad wkładem i w kominie ma się wtedy dojście do wymiany wkladu i modernizacji.
    Ogrzewanie od maja do marca 2 metry drzewa dąb
    Powierzchnia 70m2
    Doradzam także okna 3 szybowe z ciepłym montażem i badanie termowizyjne .
    Uwaga lukswery są bardzo zimne dużo ciepła ucieka.
    Zainwestujcie w dobre drzwi zewnętrzne za 1400złoty z dobrym współczynnikiem u 1.0 i wiatrołap.
    Mam nadzieję że pomogłem
    Powodzenia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony