dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maga_S

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-760
    Posty
    39

    Domyślnie (Nie)Ogrzewanie nieużywanych na codzień pomieszczeń

    Witam, mam pytanie w temacie jak wyżej, jak potraktować pokoje w domu, które są używane tylko czasami, np. domownicy pracujący/studiujący poza domem przyjeżdżają tylko na weekendy.
    Na ile to istotne – ogrzewanie płaszczem wodnym.
    Przeczytałam chyba cały internet i królują dwie teorie.
    Opcja 1 –zamknąć drzwi do takich pokoi, grzejnik na minimum (np. ustawiony na 1-2, jeśli jego skala to 1-10), i to też głównie w nocy/gdy chwyci mróz.
    Przeciwnicy twierdzą, że to bez sensu, szczególnie jeśli układ pomieszczeń jest np. taki – w jednym ciągu np. pokój nieogrzewany / ogrzewany / nieogrzewany, bo chłód nieogrzewanych pokoi będzie przenikał do ogrzewanego przez ściany itp. Plus, taki zamknięty pokój od razu mocno się wychładza, a potem, aby doprowadzić do normalnej temperatury, gdy wiadomo że ktoś przyjedzie i będzie w nim przebywał– wymaga czasu i zużycia naprawdę sporej ilości energii cieplnej (więc te teoretyczne oszczędności wynikające z braku grzania przez poprzednie dni nie są już wcale takie duże i oczywiste), bo jak wiadomo temperatura w danym miejscu nie wynika bezpośrednio z płynącego w danej chwili ciepłego powietrza z grzejników, a z faktu, że ogrzewany dom ma po prostu ciepłe stropy ściany podłogi itp. ale do tego potrzebne jest grzanie regularne a nie jedynie okazjonalne.
    Czyli opcja 2 – grzejniki mogą być rozkręcone na minimum, ogólnie dużo mniej niż w innych pomieszczeniach, ale nie zamykać drzwi, aby to powietrze z reszty ogrzewanego domu po prostu się mieszało – argument jest tu taki, że nie wszyscy mają grzejniki np. w przedpokojach, korytarzach, a zwykle w tych miejscach jednak jest normalnie ciepło.
    Co sądzicie, jakie podejście ma większy sens i uzasadnienie, i będzie bardziej ekonomiczne np. z perspektywy ilości zużycia opału?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    To zależy od źródła ciepła i jego bezładności , moje grzejniki wyrównują temperaturę bardzo szybko z podłogówką będzie problem ale z 2 strony możesz włączyć ogrzewanie pokoju z wyprzedzeniem kilku kilkunastu godzin przed użyciem pokoju. Nie włączam ogrzewania w pokojach nieużywanych bo nic mi nie zamrznie a temperatura w tych pokojach utrzymuje sie pośrednio od pomieszczeń ogrzewanych, z tym że jest zdecydowanie niższa o 5-6 stopni. Kiedyś korzystałem z jednego pokoju tylko raz wtygodniu więc wykorzystując taryfę nocną włączam i na rano niewielkim kosztem pokój był wygrzany. Gdyby zaistniała konieczność szybkiego podniesienia temp można użyć termowentylatora zużyjesz prądu za 1-2 złote i gotowe.

    Opcja 2 jest bez sensu bo zużycie energii będzie podobne a dodatkowo dyskomfort termiczny spowodowany przeciągami

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak masz 5 dni przerwy, to jak najbardziej można zakręcić ogrzewanie. I z pewnością co nieco ciepła dostanie się z innych pomieszczeń i w nich trzeba będzie odrobinę więcej grzać. Jednak tak czy inaczej temperatura w tych wyłączonych pomieszczeniach będzie niższa, tym samym niższa będzie różnica temperatur między otoczeniem a wnętrzem a to oznacza mniejsze straty. Przy kaloryferach szybko ogrzejesz i powinna wystarczyć z godzina czy dwie przed przyjazdem.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Opcja 1 -tak, zamykać.
    Opcja 2 - zupełnie bez sensu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Mam podobną sytuację w dwóch pokojach i założyłem tam podłogówkę ze sterowaniem Salusa. Ustawiam tylko na wyświetlaczu 18 stopni i całość tak grzeje by tą temperaturę trzymać. Nie ma lepszego rozwiązania jak dla mnie.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Jeżeli nie chodzi o oszczędności to może być +18 oC.
    Podłogówka ma dużą bezwładność więc kieruje się innymi zasadami.
    Grzejnik c.o. szybko nagrzeje pokój i nie ma sensu trzymać + 18oC.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Mam podobną sytuację w dwóch pokojach i założyłem tam podłogówkę ze sterowaniem Salusa. Ustawiam tylko na wyświetlaczu 18 stopni i całość tak grzeje by tą temperaturę trzymać. Nie ma lepszego rozwiązania jak dla mnie.
    A co to jest salusa?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Sterownik firmy Salus Controls
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony