dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jb_filip

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Swarzędz
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    5

    Domyślnie Ogrzewanie gazowe na elektryczne - prośba o pomoc

    Dobry wieczór,
    Posiadam kocioł dwu-funkcyjny kondensacyjny gazowy Viessman. Zamierzam zrezygnować z ogrzewania gazowego i przejść na ogrzewanie elektryczne. Obecnie zakupiłem bojler ariston velis evo plus 80 i zamierzam też centralne ogrzewanie "przerobić" na elektryczne. Co rozważam:
    1. Zakup kotła elektrycznego jedno-funkcyjnego (myślę o: KOSPEL EKCO.LN2 EKCO.LN2-04 4kw, ale może być inny) i podłączenie go do istniejącej instalacji
    2. Zakup grzejników elektrycznych
    3. Zakup ogrzewania akumulacyjnego (raczej odpada to rozwiązanie, bo drogie są te grzejniki)
    Mam dodatkowo klimatyzatory split z funkcją grzania (moc wystarczająca), więc mogę je wykorzystać do dogrzania pomieszczeń, a może również do ogrzania?

    Mieszkanie 40m2 (rok 200 - instalacja i kaloryfery są
    pomieszczenie (sypialnia): 20m2 - ogrzewane codziennie
    pokól 10m2 - grzane 1-2 dni w tygodniu
    łazienka 10m2 - grzana w razie potrzeby

    Pytania:
    które rozwiązanie będzie najbardziej efektywne i najbardziej ekonomiczne? Może macie jakieś inne inne propozycje?
    Czy zakup grzejników elektrycznych + ogrzewanie klimatyzatorem będzie ok? Czy może lepszym wyjściem będzie kocioł jedno-funkcyjny?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przy kaloryferach (czyli braku akumulacji) ogrzewanie prądem będzie drogie. Nie zmieniałbym mając gaz. Ostatecznie kocioł i bufor - ale w mały mieszkaniu szkoda miejsca na bufor.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Kaizen ma rację, co potwierdza znany mi przypadek, kiedy wszyscy w bloku przeszli na indywidualne gazowe, oprócz jednego sąsiada, który zainwestował w wypasione, sterowane pogodowo grzejniki elektryczne z bajerami. W zależności od wielkości, kosztowały 2500-300zł/sztuka i w porównaniu do inst gazowej (miedź) zaoszczędził ok 2000zł
    Sprzedał mieszkanie po pierwszym sezonie zimowym a po nim już jest podaj 4ty właściciel. Max 2 zimy ludzie tam finansowo wytrzymują.

  4. #4

    Domyślnie

    Masz gaz, chcesz przejść na prąd?
    Co jest tego przyczyną?
    Gdybym miał gaz w domu, to bym przy nim został.
    Przechodzenie na droższy nośnik energii, musi być czymś podyktowane.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #5

    Domyślnie

    Najpierw podaj ilość kWh jaką zużywasz rocznie na CWU. Wtedy można będzie policzyć co się najbardziej opłaca.
    Wg mnie szereg najbardziej opłacalnych urządzeń od niskiego do wysokiego zużycia CWU w domu z uwzględnieniem kosztów instalacyjnych wygląda tak:
    1. Bojler w II taryfie - koszt krańcowy kWh np. 27 groszy,
    2. Gaz jeśli jest przyłącze - 19 gr.
    3. PC do CWU powietrze woda - tylko przy dużym zużyciu - 9-20gr
    4. Solary do grzania wody - tylko przy bardzo dużym zużyciu i jako drugie źródło CWU.

    Ja używam rozwiązania z pkt 1 w II taryfie zimą oraz bezpośrednio nadwyżkami z PV od wiosny do jesieni i słoneczne dni zimy. Co jakiś czas obliczam czy już zużycie wzrosło na tyle by opłacało się kupić PC do CWU i niestety jeszcze nie.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Zamontuj zwykłe grzejniki elektryczne i klimatyzator (pompa ciepła) w największym pomieszczeniu.
    https://www.atlantic-polska.pl/grzej...ktryczny/f119/

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jb_filip

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Swarzędz
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo Wam za wszystkie odpowiedzi.
    Odpowiadając:
    Masz gaz, chcesz przejść na prąd?
    Co jest tego przyczyną?
    Po prostu - nie chcę mieć gazu w domu A tak na poważnie: jakoś nie czuję się komfortowo posiadając gaz (czytaj: większe zagrożenia dla zdrowia (czad, nieszczelność, itp.), życia, budynku (wybuch), itp. - I przez to jestem skłonny płacić więcej, a przy moim metrażu jestem w stanie ponieść te koszty). A dodatkowo, mam wrażenie, że kaloryczność gazu jest bardzo kiepska w miejscu gdzie mieszkam, a nie chce walczyć z wiatrakami.

    Najpierw podaj ilość kWh jaką zużywasz rocznie na CWU
    Ja pytam o CO, a nie CWU CWU mam już ogarnięte

    Zamontuj zwykłe grzejniki elektryczne i klimatyzator (pompa ciepła) w największym pomieszczeniu.
    Dzięki bardzo Tak też pewnie zrobię jeśli nie pojawią się lepsze propozycje. Jak koszty będą o wiele za duże lub rozwiązanie nie będzie efektywne, to pomyślę o innym rozwiązaniu.
    Dodatkowo pomyślę jeszcze o zmianie operatora na tańszego lub o grupowym kupnie prądu. Trochę zawsze zaoszczędzę.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał jb_filip Zobacz post
    Po prostu - nie chcę mieć gazu w domu A tak na poważnie: jakoś nie czuję się komfortowo posiadając gaz (czytaj: większe zagrożenia dla zdrowia (czad, nieszczelność, itp.), życia, budynku (wybuch), itp. - I przez to jestem skłonny płacić więcej, a przy moim metrażu jestem w stanie ponieść te koszty). A
    Co do zagrożenia dla życia i zdrowia przy instalacji zasilanej gazem.
    Masz mieszkanie, wnioskuję, że mieszkasz w budynku, gdzie każdy jest w niego zaopatrzony.
    Nie unikniesz tego zagrożenia o którym piszesz.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jb_filip

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Swarzędz
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Co do zagrożenia dla życia i zdrowia przy instalacji zasilanej gazem.
    Masz mieszkanie, wnioskuję, że mieszkasz w budynku, gdzie każdy jest w niego zaopatrzony.
    Nie unikniesz tego zagrożenia o którym piszesz.
    Zdaję sobie oczywiście sprawę, ale mam tylko jednego sąsiada, który zagraża mi wybuchem (nie mieszkam w bloku. Czad i/lub zatrucie gazem mi od sąsiada nie grozi) - nie chcę mieć gazu, aby nie było później problemów z ubezpieczeniem po mojej stronie (aby nie było później szukania "winnych"). Jeśli wiesz co mam na myśli.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jb_filip

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Swarzędz
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    5

    Domyślnie

    Znalazłem stronę sklepu z szerokim wyposażeniem: SPAM
    gdzie mają dodatkowo takie rzeczy, które zacząłem jeszcze brać pod uwagę, aby używać w parze z klimatyzacją:
    kominek elektryczny
    kilka promienników ciepła

    Nie wiem co o tym myślicie w porównaniu do grzejnika elektrycznego?

    PS. Chcę do Nich zadzwonić i pogadać. Jeśli macie jakieś rady, sugestie, to poproszę o ich przedstawienie Będzie mi się konkretniej z Nimi rozmawiało
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 16-06-2018 o 13:09

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Wiekszosć problemów z gazem zakończonych wielkim BUM! to jest samoobsługa butli gazowych. Pomijam ognisko w Jankowie Przygodzkim - to całkiem inna sprawa. Piece z zamknięta komora spalania wydają się byc bezpieczne. Masz 18 lat - wiesz co robisz.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jb_filip

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Swarzędz
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    5

    Domyślnie

    Widzę, że Państwo chcecie mnie usilnie przekonać do wyższości gazu nad innymi źródłami energii. Do tego, abym nie rezygnował z gazu na rzecz prądu. Czyżby Panowie z gazowni? Na pocieszenie dodam, że jestem za gazem w samochodzie i w prawie wszystkich miałem instalacje lpg. Ale w domu wolę nie mieć...
    Zadałem w miarę konkretne pytania i liczyłem na odpowiedź na nie, a nie na to, aby rozmawiać o tym czy używanie gazu jest bezpieczne czy nie.
    Dziękuję za wszystkie dobre rady, ale jestem dorosłym człowiekiem, podjąłem już decyzję, komfort psychiczny jest dla mnie ważniejszy i zaakceptowałem wydanie większych pieniędzy na ogrzewanie prądem. Liczę się też z konsekwencjami mojego wyboru i może za rok znowu przejdę na ogrzewanie gazem. Jak na razie chcę zrzucić ciężar z mojej głowy związany z posiadaniem instalacji gazowej, przeglądami, kominiarzem, o wiele częstszymi (z tego co czytałem) awariami/problemami z kotłami gazowymi niż ogrzewaniem elektrycznym itd.
    Odradzacie mi tak, jakbym miał zaraz płacić 10 razy więcej za ogrzewanie, a z tego co wiem to różnice w kosztach nie są jakoś bardzo duże. Chyba, że się mylę? Jeśli wiecie coś więcej, to proszę o konkretne procentowe różnice w kosztach, które tak Was przerażają, że odradzacie mi zmianę. Pytam o średnie wartości, a nie że zaraz będzie odpowiedź: "To zależy"
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    ja tez mam piec gazowy dwufunkcyjny. A idz pan w h...
    te przeglady kominiarskie, szcelnsoci, awarie pieca i dyskomfort ze gaz, wieczny strach- podobnie jak ty.
    u mnie na szcescie w tej mojej kamienicy jest plan zrobienia centralnego to sie gowna pozbede.


    A w moim drugim mieszkaniu nie mam ogrzewania jeszce i mysle troche o panelach grzewczych, wiesz cos o nich?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ginger123 Zobacz post
    te przeglady kominiarskie,
    Na przeglądy elektryczne też się zżymasz? Cz nie robisz?

  15. #15

    Domyślnie

    na elektryce to sie nie znam zupelnie ale jak robilem mieszkanie to elektryk polecil jakies grube kable co podobno duzo wytrzymaja wiec nie wiem

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ginger123 Zobacz post
    na elektryce to sie nie znam zupelnie ale jak robilem mieszkanie to elektryk polecil jakies grube kable co podobno duzo wytrzymaja wiec nie wiem
    Nie wiesz, czy robisz obowiązkowe przeglądy instalacji elektrycznej?

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    skbis

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-270
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam.
    Może trochę nie na temat, bo chodzi o mieszkanie a ja piszę o domu. 3 i pół roku temu zrezygnowałem z gazu. Zamontowałem urządzenie grzewcze własnego pomysłu, składające się z bufora 750l, grzałek 12kW, sterowniczka mikroprocesorowego i pompy ciepła powietrznej 11kW produkcji chińskiej (od 2,5 lat pracuje PC). Mam dom, bliźniaka o powierzchni około 150m2. Nie używam innych źródeł energii, tylko taryfa prądu Tauron G13 (3 strefowa). Koszty roczne zużycia energii na CO, CWU, gotowanie, oświetlenie itd: od 04.2017 do 04.2018 - 6100zł (rok bez pompy ciepła, tylko grzałki), 04-2018 do 04.2019 - 4200zł, 04.2018 do 04.2019 - 4000zł. Pompa kosztowała około 10000zł (powinna się zamortyzować po 5 latach), urządzenie 4000zł. Z mojego doświadczenia wynika, że koszt grzania grzałkami na nocnej taryfie są takie same jak gazowe. Do ceny gazu 19gr/kWh należy doliczyć duży abonament (płaciłem chyba ze 70zł/m-c jak miałem gaz), sprawność ogrzewania, które wynosi powiedzmy 90% (o ile nie dopompują azotu do gazu, wtedy płomień ma charakterystyczny czerwony kolor). Grzałki mają 100% sprawności i abonament jest niski (chyba 9zł/miesiąc).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony