dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 35 z 35
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.424

    Domyślnie

    należy wczytać się w Plan Miejscowy, czy określony jest rodzaj dachu dla "wiaty" ? zazwyczaj nie jest opisany, poza rodzajem dachu dla budynków. Jeśli nie jest opisany - to może być dowolny
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  2. #22
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pawelszajna

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Wola Rafałowska
    Kod pocztowy
    36-017
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Jestem nowym użytkownikiem ale fora przeglądam już długo.
    Korzystając z otwartego tematu zadam pytanie odnośnie odległości np. 2 wiat o pow. 35m (każda) 3 ściany stałe, jedna otwarta (strony otwarte skierowane ku sobie) czy istnieje jakaś minimalna odległość między nimi? (Między obrysem budowli czy samego dachu).
    Budowle zdala od granic działki.
    Pozdrawiam

  3. #23

    Domyślnie

    Trochę odkopię temat ponieważ właśnie piszę zgłoszenie budowli. Trochę jeszcze poczytałem i wynika , że nie można postawić wiaty garażowej na granicy. Można co najwyżej wybudować wiatę rekreacyjną bez ścian . Może ktoś przytoczyć przepis , który zezwala na wybudowanie ścian pełnych bez okien ? W zgłoszeniu muszę opisać wszystko ? Jakie ściany, z jakiego materiału dach itp ?

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Draxo Zobacz post
    Trochę odkopię temat ponieważ właśnie piszę zgłoszenie budowli. Trochę jeszcze poczytałem i wynika , że nie można postawić wiaty garażowej na granicy. Można co najwyżej wybudować wiatę rekreacyjną bez ścian . Może ktoś przytoczyć przepis , który zezwala na wybudowanie ścian pełnych bez okien ? W zgłoszeniu muszę opisać wszystko ? Jakie ściany, z jakiego materiału dach itp ?
    Ale co mówi Twój MPZP? U mnie MPZP dopuszcza budowanie w granicy. A Twój co mówi na ten temat?

  5. #25

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    Przepraszam za wykopki, ale mam pytanie o waszą opinie stricte do tego tematu.

    Polskie przepisy nie wymagają zgłaszania przebudowy budynków wybudowanych na podstawie art. 29 2c. Prawo budowlane.
    Przebudowa to:
    Art. 3 7a.
    przebudowie – należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych,
    w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych
    istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych
    parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość,
    szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany
    charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic
    pasa drogowego;
    Czy myślicie, że można wybudować wiate, a następnie dokonać jej przebudowy na garaż?
    Dokonując takiej przebudowy dokładamy jedną scianę, ale nie zwiększa to powierzchni zabudowy, długości i szerokości. Zmieniają się tylko parametry użytkowe.
    Mi osobiście wydaje się, że można to tak interpretować.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    14.944
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    128

    Domyślnie

    Cytat Napisał slqa1 Zobacz post
    Czy myślicie, że można wybudować wiate, a następnie dokonać jej przebudowy na garaż?
    Dokonując takiej przebudowy dokładamy jedną scianę, ale nie zwiększa to powierzchni zabudowy, długości i szerokości. Zmieniają się tylko parametry użytkowe.
    Zmienia się kategoria obiektu budowlanego i jego kubatura.

  7. #27
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Bycek

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Szczyrk
    Kod pocztowy
    43-370
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam. Mam pytanie Czy wiata garażowa może przylegać do ściany budynku ?
    Chcę wybudować wiatę na samochód 3 x 5 m czyli 15 m2 , i jedna ściana będzie przylegać do budynku mieszkalnego ,
    czy w takim przypadku jest konieczne pozwolenie na budowę czy nie ?

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    46.053
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zasadniczo to bardziej będzie ganek a nie wiata.
    Wiata wg. orzecznictwa sądów nie ma ścian bocznych.

  9. #29

    Domyślnie

    czy miał ktoś podobny problem?
    mam podłużną działkę, linia zabudowy MPZP dzieli ją na pół jako budowlaną (na której stroi już dom) / rekreacyjną
    chciałem postawić budynek gospodarczy 3x4 na kosiarke itp. ale ogranicza mnie ta linia zabudowy i taki budynek nie zmieści mi się na cześci budowlanej działki

    Pani w Urzędzie podpowiedziała żeby wykonać altanę / wiatę bo tego nie trzeba w żaden sposób zgłaszać

    czy takie połączenie jak niżej altany z budynkiem myślicie że przejdzie w razie jakiejkolwiek kontroli ? (altana byłaby po 4 metry od granicy)


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	drewniana-altana-ogrodowa-domek-7x3-na-lubelskie-kazimierz-dolny-527461850.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	443900

  10. #30

    Domyślnie

    Planuję koło domu postawić wiatę.
    Sąsiedzi zgłaszali wiaty o powierzchni do 35m2, ja chciałbym większą wiatę czyli tą do 50m2, wymienioną w art 29 punkt 2c, której według art 30 punkt 1, nie trzeba zgłaszać.
    Lecz chciałbym ją zgłosić aby mieć "papier" na przyszłość aby w razie czego "nie kopać się z koniem".

    Więc czy w takim przypadku w zgłoszeniu napisać po prostu że zgłaszam wiatę wymienioną w art 29 punkt 2c?

    Czy wiata ma jakąś określoną wysokość?

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    46.053
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_rz Zobacz post

    czy takie połączenie jak niżej altany z budynkiem myślicie że przejdzie w razie jakiejkolwiek kontroli ? (altana byłaby po 4 metry od granicy)
    ]
    to nie jest wiata. To budynek gospodarczy z dodatkowym zadaszeniem.

    jeśli będzie stał 4 m od granicy może być na zgłoszenie, o ile całość nie przekracza 35 m2.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    46.053
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulunkele Zobacz post

    Czy wiata ma jakąś określoną wysokość?

    Nie. Ustawodawca prawdopodobnie brał pod uwagę wiaty rolne na bale słomiane czy sprzęt rolniczy a te potrafią być wysokości piętrowego budynku.

  13. #33

    Domyślnie

    Wybudowałem wiatę drewnianą garażowo-gospodarczą z 3 ścianami i dachem dwuspadowym do 50 m2 (do tego na dach dałem fotowoltaikę), wiata osadzona na palach drewnianych i kotwach.

    Ponieważ z przepisów wynika że wiat nie trzeba nawet zgłoszenia, no to nie robiłem zgłoszenia.

    No ale teraz zastanawiam się czy ja muszę zrobić inwentaryzację geodezyjną tej wiaty, w końcu jest to spory obiekt 4,5 x 9 metrów (wygląda szczerze mówiąc jak mała stodoła).

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    14.944
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    128

    Domyślnie

    Cytat Napisał morath Zobacz post
    No ale teraz zastanawiam się czy ja muszę zrobić inwentaryzację geodezyjną tej wiaty, w końcu jest to spory obiekt 4,5 x 9 metrów (wygląda szczerze mówiąc jak mała stodoła).
    Odpowiedź masz w poście #2

  15. #35

    Domyślnie

    Aktualnie czytam tylko wiadomości z naszej Polski. To dla mnie jest najważniejsze. Obojętnie co się dzieje gdzieś indziej. Kocham Polskę i chcę wiedzieć co się dzieje w moim kraju, w mojej ojczyźnie. Najczęściej czytam wiadomości z portalu https://zycie.news , ważne dla mnie że codziennie mam tam coś do czytania.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony