dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Wiata bez zgłoszenia

    W internecie można napotkać wiele informacji niestety dość sprzeczne odnośnie budowy Wiaty/ zadaszenia . Jedni podają normę do 50m2 inni 25m2 bez zgłoszenia itp . Jeszcze inni wymagają od każdej budowli dokumentów . Jak wygląda obecnie to ? Uznajmy , że owe zadaszenie ma służyć oficjalnie tylko w celach rekreacyjnych/ wypoczynkowych . Mogę postawić to w granicy działki ?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.007

    Domyślnie

    rozbieżności mogą istnieć w interpretacji przepisów ponieważ :
    " Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: ....
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki; "
    oraz ( jednocześnie )
    " Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: ....
    " 2c) wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;"

    p.2c) jest dedykowany wyłącznie wiacie o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych ... itd
    tym samym wg mnie ten zapis jest wiążący !

    wg Art. 30. 1. Prawa Budowlanego zapis 2c) dot. wiaty nie jest wymieniony do zgłoszenia, jednym słowem
    realizacja wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2 zgodnie z p.2c NIE WYMAGA POZWOLENIA oraz NIE WYMAGA ZGŁOSZENIA i jak najbardziej można ją realizować w granicy działki.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Mogę taką budowlę postawić w granicy działki bez proszenia się o zgodę sąsiadów ? Z tego co wyczytałem owa wiata nie może mieć ścian pełnych. Co jeśli postawię ją bezpośrednio przy ogrodzeniu z płyt betonowych (pełne bez ażuru) ? Traktowane jest to jako ściana ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.007

    Domyślnie

    patrząc choćby na wiatę przystankową, ma : fundamenty, dach i 3 ściany, 4-tej ściany nie może mieć ! , a z czego zrobisz .... może mieć i ściany betonowe pełne.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    rozbieżności mogą istnieć w interpretacji przepisów ponieważ :
    " Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: ....
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki; "
    oraz ( jednocześnie )
    " Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: ....
    " 2c) wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;"

    p.2c) jest dedykowany wyłącznie wiacie o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych ... itd
    tym samym wg mnie ten zapis jest wiążący !

    wg Art. 30. 1. Prawa Budowlanego zapis 2c) dot. wiaty nie jest wymieniony do zgłoszenia, jednym słowem
    realizacja wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2 zgodnie z p.2c NIE WYMAGA POZWOLENIA oraz NIE WYMAGA ZGŁOSZENIA i jak najbardziej można ją realizować w granicy działki.
    dokładnie czytając raczej nie ma rozbieżności, bo: art.29 pkt1, podpunkt 1 dotyczy wiat na działkach bez budynku mieszkalnego i nie przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, natomiast podpunkt 2c) dotyczy działek "na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe"


  6. #6

    Domyślnie

    A co z ścianami ? Mogą być murowane na fundamentach ? Można zrobić bez pozwoleń ? 1 ściana otwarta.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.007

    Domyślnie

    tak
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #8

    Domyślnie

    1. Czy jest jakieś ograniczenie dotyczące odległości ściany wiaty od granicy działki?
    2. Wiata musi mieć jedną ścianę otwartą, czy da się to jakoś obejść np. przez montaż rolety na "otwartej" stronie? Bądź czy jest wyznaczone która strona musi być otwarta? Czyli np. z jedna strona będzie otwarta a po przeciwnej stronie może być brama garażowa?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.007

    Domyślnie

    ad.1 - na tą chwilę nie ma. Wiata jako obiekt jest niewidoczna dla Urzędu pod warunkiem, że powierzchnia zabudowy będzie zgodna z przepisami
    ad.2 - no tak, ludzi kombinują zdejmując ścianę / drzwi z zawiasów, tworząc ściany przesuwne, ruchome, rolowane, podnoszone, ... itp " wolna amerykanka " ... wszystko sprowadza się do tego, aby jednej ściany brakowało ( dowolnie której )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Ściany musi brakować całkowicie, czy to może być otwór jak na bramę?

    Gdybyśmy żyli w normalnym kraju to bym się o zamykanie wiaty nie martwił, lecz ludzie są w stanie ukraść nawet grabię itp... dlatego w takim przypadku rozważam nawet od frontu bramę garażową, a od ogrodu nic.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.007

    Domyślnie

    ... trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie, ponieważ definicji wiaty nie ma. Może to być obiekt na 4-ch słupkach, jednej ścianie i 2-ch słupkach, 3-ch ścianach, ... itd, pełnia możliwości
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12

    Domyślnie

    Tak sobie jeszcze myślałem, czy jeśli wiata będzie stała blisko ściany budynku, powiedzmy 10cm, to aby spełnić wymóg braku jednej ściany, to może być to właśnie ta strona od budynku? W praktyce wiata ściany mieć nie będzie, a że stoi akurat blisko budynku, to dla mnie jest ok.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wioslo1

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Luboń
    Posty
    265

    Domyślnie

    a jak sie maja do tego przepiy ppoz? tzn jesli wiata mialaby stac przy granicy z dzialka a dalej juz tylko 3 m do sciany z oknem domu sasiada?
    rozumiem jakby wiata od tej strony mialaby sciane to musi byc ona sciana oddzielenia pozarowego?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wioslo1 Zobacz post
    a jak sie maja do tego przepiy ppoz? tzn jesli wiata mialaby stac przy granicy z dzialka a dalej juz tylko 3 m do sciany z oknem domu sasiada?
    rozumiem jakby wiata od tej strony mialaby sciane to musi byc ona sciana oddzielenia pozarowego?
    Cały Dział VI. Bezpieczeństwo pożarowe mówi o budynkach. Wiata nie jest budynkiem, tylko budowlą.

    Chciałem postawić "wiatę", ale taką wypasioną: fundamenty, 3 ściany (w tym 2 ściany szczytowe), poddasze, dach dwuspadowy 40°. Wiata ulokowana przy granicy działki. Dla pewności zrobiłem "zgłoszenie". Długo się urząd zastanawiał co z tym zrobić. Potem kazali mi napisać pismo, że zobowiązuję się, że nie będę zabudowywał tej brakującej ściany. Napisałem. Potem znowu myśleli. W końcu dali "sprzeciw". Napisali, że:
    1) Budowa wiaty nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia.
    2) Zgodnie z definicją ze słownika języka polskiego zaproponowany obiekt budowlany nie jest wiatą, gdyż umożliwia użytkowanie dodatkowej kondygnacji (poddasze).
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 05-07-2018 o 21:04

  15. #15

    Domyślnie

    Pyt1.
    A co z wiatą i budynkami gospodarczymi jeśli powierzchnia dzialki jest mniejsza niż 500m2? np 490m2? można postawić czy nie?
    Pyt2.
    Co z powierzchnią biologicznie czynną? Załóżmy że dzialka ma 480m2, powierzchnia biologicznie czynna musi być 400m2 a te 80 zajmuje już dom. Mozna wybudować wiatę lub pomieszczenie gospodarcze bez pozwolenia i zgłoszenia czy też nie?

  16. #16

    Domyślnie

    Witam,
    Mam pytanie odnoście wiaty o przeznaczeniu (pól wiaty stanowisko do parkowanie, pół wiaty na narzędzia ogrodnicze) Połowa wiaty na narzędzia oddalona od granicy sąsiada o 1 metr, polowa wiaty przeznaczonej pod miejsce postojowe oddalona od granicy o 4 metry. Wiata o podwójnym przeznaczeniu z dachem dwuspadowym. Czy tak rozpisane przeznaczenie wiaty jest poprawne? Czy wiata pod którą będzie parkowało auto na połowie pod to przeznaczonej jako cała budowla musi zostać przesunięta aż o 3 metry od granicy sąsiada?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.007

    Domyślnie

    Czy wiata pod którą będzie parkowało auto na połowie pod to przeznaczonej jako cała budowla musi zostać przesunięta aż o 3 metry od granicy sąsiada?

    - nie musi być przesunięta, natomiast minimalna odległość stanowiska postojowego od granicy działki ( do 4-ch stanowisk i zabudowa jednorodzinna / zagrodowa ) to nie mniej niż 3m. Można zbliżyć się stanowiskiem postojowym do granicy działki tylko w dwóch przypadkach :
    1.) - jeżeli na sąsiedniej działce są stanowiska postojowe i stanowiska ( istniejące i projektowane ) będą się stykać
    2.) - sąsiednia działka jest działką drogową
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #18

    Domyślnie

    A czy wiatę taką o podwójnym przeznaczeniu od granicy sąsiada 1m mogę zabudować ścianami ażurowymi czy także ścianami pełnymi z desek? Czy zabudowanie trzech ścian jest dozwolone przy tej odległości od granicy? Czy można zabudować trzy ściany i zamknąć czwarta ścianę bramą?

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wioslo1

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Luboń
    Posty
    265

    Domyślnie

    tak tylko czy pkt 1 nie tyczy sie tylko "niezadaszonego" stanowiska postojego?

  20. #20

    Domyślnie

    Witam
    To ja zapytam z innej beczki. Czy dach we wiacie (powiedzmy bez dwóch ścian) przylegającej do domu musi mieć kąt nachylenia dachu zgodny z mpzp?
    pozdrowienia znad morza

    Tomek

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony