dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dandez

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    26

    Domyślnie odprowadzanie deszczówki na podmokłym terenie

    Witam Serdecznie.
    Szukam prostego, domowego sposobu na odprowadzenie deszczówki z rynien.
    Próbowałem zabieg z beczką i pociągnięcie węża z otuliną od rynny, jakkolwiek po wykopaniu na głębokości 1m już zbiera się woda i bekę zaleje.. Teren jest dosyć podmokły w okolicy, melioracji nie ma.

    Drugim sposobem jest z tego co zerkałem montowanie zbiorników na deszczówkę naziemnych do rynny.
    Jakkolwiek rynien mam 6 i nie bardzo widzę 6 beczek plastikowych na każdym rogu domu.

    Znajomy wspomniał, że brukarze wyprowadzili mu odwodnienie bezpośrednio pod ziemię rurą ze spadkiem kilka metrów od domu. Tutaj nie wiem jak to przejdzie, wkopując rurę bezpośrednio ze spadkiem w ziemię. Bez żadnego zbiornika podziemnego mam wrażenie, że ziemia zacznie się zapadać, błocić w obszarze spływu, a przy gorszej chłonności ziemi i intensywniejszych opadach cofać wodę i zapychać rurę.

    Działka jest niewielka ok 1000mkw. Jestem przed kładzeniem kostki brukowej i coś staram się pokombinować.
    Może ktoś z Państwa już to robił i mógłby coś doradzić?

    Pozdrawiam
    Daniel

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Woda z beczki/zbiornika nie wyparuje. Jak nie masz rowu, kanalizacji burzowej to finalnie musisz ja po dzialce rozprowadzic. Beczka opozni rozprowadzenie po dzialce o jefen deszcz. Zeby zbiornik stanowil bufor na zbieranie wody w okresie mokrym (jesien, zima) to nie 100l, tylko 50tys. Litrow.
    Na cala Twoja dzialke przez rok spada 500m3 wody!

    Rozprowadz wode po dzialce po jak najwiekszgm obsxarze. Albo.
    Sprawdz czy u Ciebie zadziala studnia chlonna. Czasem po przebiciu sie 2-3 metrow trafiasz na chlonna warstwe.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    najlepiej kupić osadniki trochę rur PVC i rury drenarskie trochę pokopać i po sprawie. Mam 6 osadników i 100mb rury. W pierwszym roku po budowie bajoro teraz nie było sytuacji aby rury nie odebrały tego.
    Prosta robota najlepiej zrobić samemu.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dandez

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    najlepiej kupić osadniki trochę rur PVC i rury drenarskie trochę pokopać i po sprawie. Mam 6 osadników i 100mb rury. W pierwszym roku po budowie bajoro teraz nie było sytuacji aby rury nie odebrały tego.
    Prosta robota najlepiej zrobić samemu.
    Dzięki za info. Osadniki i drenarskie rury jak najbardziej, ale pytanie czy do każdej rury kopałeś zbiornik na końcu i podłączałeś rurę do np beczki wkopanej czy puszczałeś duży zapas rury po prostu swobodnie w ziemię i to wszystko?
    Zastanawiałem się nad tym czy samych rur nie wkopac, mają dziury i powoli wodę być może odprowadzą jak się sporo ich pociągnie po działce.
    Zastanawia mnie po prostu to, jak odprowadzają wodę na jeszcze mniejszych działkach w okolicy. Nie widzę szamb ani miejsca na potencjalny zbiornik a osadniki przy rynnach są, dostępu do rowu brak więc gdzie ta woda musi iśc.

    Jakby nie było dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Ja podzieliłem to na dwie sekcje po trzy rury spustowe. kilka metrów rury i trójnikiem spinam z natępna rurą spustową zrobione tak aby rury drenarskie nie szły pod podjazdem a pod chodnikiem idą w rurach PVC. Na każdą sekcję 50 m rury drenarskiej. Grunt mam mocno chłonny. Nie zakończyłem ich żadną "beczką"
    Na końcu wychodzą na trawnik i zakryte są http://allegro.pl/studzienka-do-elek...392292368.html wrazie jakby nie dawało rady zawsze wiadomo gdzie szukać a w trawie ie widać.
    Tak to mniej więcej wygląda
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nowy obraz mapy bitowej (5).jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	14,1 KB
ID:	414743  
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał dandez Zobacz post
    Dzięki za info. Osadniki i drenarskie rury jak najbardziej, ale pytanie czy do każdej rury kopałeś zbiornik na końcu i podłączałeś rurę do np beczki wkopanej czy puszczałeś duży zapas rury po prostu swobodnie w ziemię i to wszystko?
    Zastanawiałem się nad tym czy samych rur nie wkopac, mają dziury i powoli wodę być może odprowadzą jak się sporo ich pociągnie po działce.
    Zastanawia mnie po prostu to, jak odprowadzają wodę na jeszcze mniejszych działkach w okolicy. Nie widzę szamb ani miejsca na potencjalny zbiornik a osadniki przy rynnach są, dostępu do rowu brak więc gdzie ta woda musi iśc.

    Jakby nie było dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
    Konczenie drenu beczką nie ma sensu. 15m rury 10cm ma pojemność 120L, tyle co beczka. Zawsze przyjdzie deszcz raz na rok, 2 czy 5, że woda nie wsiąknie i gdzieś się "przeleje".
    Jak masz trudny teren to na jak największy obszar rozszaczasz. Dodatkowo to nie jest tylko zakopanie rury z dziurkami, szybko się zasyfi. Musisz tą rurę zabezpieczyć, najlepiej geowłokniną, a potem żwirem. Sam żwir z racji dziur pomiedzy ma duża pojemność dla wody, stanowi bufor, plus zapewnia większą powierchnie kontaktu z teren pod spodem i wieksza powierchnie wsiakania.

    Po taniości, ludzie konczą taki dren kontenerami po butelkach, ze skelpu spozywczego, czasem jakieś przechodzone mozna tanio zdobyć. Przuykrywasz to od góry, zabezpieczasz geowłokniną i stanowi dodatykowy zboirnik buforowy na duze chwilowe opady plus zapewnia wsikanie w dół dużą powierchnią.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Ja kupiłem rury już owinięte geowłókniną nie stosowałem żwiru wystarczyło się do piachu dokopać Co do zakończenia proponuję poczekać ze zbiornikiem i zobaczyć jak będzie. Rury faktycznie trzeba obsypać żwirem jeśli masz niekorzystne warunki. Nie wiem co rozumiesz przez teren podmokły ja ma wysoko wody gruntowe jednak grunt mocno przepuszczalny
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Teren podmokły, czyli pewnie ma na myśli jakieś pyły albo gliny.
    Ja też mam taki teren.
    Zrób badanie geotechniczne i może na większej głębokości masz coś co przepuszcza wodę i wtedy zrobisz sobie studnię chłonną i po kłopocie.
    Jest jeszcze opcja - podziemny zbiornik żelbetowy, np. 6-8m3, ale pewnie trochę za mała działka, żeby go oddalić od domu i do tego pompa pływakowa, która będzie się włączać i wylewać wodę w najodleglejszy zakątek działki lub zraszacze.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dandez

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    26

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedzi i pomoc, mam wreszcie koncept.
    Zrobie 2 punkty po 3 rury każdy połączone w połowie drogi trójnikiem, rozciągne na min 15 metrów każdą i zakoncze na jednym i drugim koncu działki dwoma studzienkami rewizyjnymi z 3ema rurami wchodzącymi do każdej. Mogą się przydać w razie gdyby rura nie wypluła w grunt całęj wody przy większych opadach.
    Zastosuję rury z otuliną i ożwirowaniem.
    Chociaż można znaleźć w ofercie rury drenażowe, trochę droższe w otulinie, które rzekomo nie wymagają podsypki piachowej ani żwiru. jak tutaj:
    http://allegro.pl/rura-drenarska-dre...004365152.html
    nie wiem czy ktoś korzystał i czy ma to sens.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Włąśniecoś takiego mam. Podsypka to taki akumulator dla wody teoretycznie zwiększa objętość magazynowania wody i jej odprowadzania dalej. Ja nie stosowałm ale rury w większości idą w piachu jedynie tam gdzie szły w czarnym dawałem troszeczkę piasku. Trochę oszukałem na rysunku te dwie nitki jeszcze pośrodku są spięte ze sobą.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony