dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Viessmann Vitocal 200-S , porównanie do Panasonic, Mitshubishi

    Witam, planuje zakup pompy ciepła. Proszę o poradę osób, które miały podobne wątpliwości. Przeczytałem podobne tematy, ale nie udało mi się podjąć decyzji.


    Dom 156m2 - parterowy ogrzewanie podłogowe na całości (w tym garaż) + 1 grzejnik drabinkowy, + 70m2 do ewentualnego zagospodarowania (poddasze) za x lat.
    Ocieplenie fundament 10cm - styrodur xps, podłoga 12cm EPS 100, ściany 20cm biały, dach 20cm piana.


    Rozważam zakup:

    Viessmann 200-S AWB-M-E- 201-D08 - dobre parametry, nie widzę dużo złych opinii na jego temat.

    Panasonic T-cap - najpopularniejszy na forum, najlepsza cena, parametry ciut gorsze od 2 pozostałych.

    Mitshubishi ZUBADAN - najlepsze parametry ale nowość, mało opinii na jego temat. Najdroższy


    Wykonawca Viessmanna jako jedyny zaproponował mi do zestawu BUFOR 80L, Zaskoczony zadzwoniłem do działu technicznego Viessmanna i poinformował mnie, że może on być konieczny ewentualnie na powrocie ~45l. Generalnie często ludzie na forum piszą, że Viessmann jest za drogi w stosunku do tego co oferuje.


    Fajnie gdyby wypowiedziała się osoba, która zastanawiała się nad pompą kilku różnych producentów.

    .

  2. #2
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekP2018 Zobacz post
    Witam, planuje zakup pompy ciepła. Proszę o poradę osób, które miały podobne wątpliwości. Przeczytałem podobne tematy, ale nie udało mi się podjąć decyzji.Dom 156m2 - parterowy ogrzewanie podłogowe na całości (w tym garaż) + 1 grzejnik drabinkowy, + 70m2 do ewentualnego zagospodarowania (poddasze) za x lat.Ocieplenie fundament 10cm - styrodur xps, podłoga 12cm EPS 100, ściany 20cm biały, dach 20cm piana.Rozważam zakup:Viessmann 200-S AWB-M-E- 201-D08 - dobre parametry, nie widzę dużo złych opinii na jego temat.Panasonic T-cap - najpopularniejszy na forum, najlepsza cena, parametry ciut gorsze od 2 pozostałych.Mitshubishi ZUBADAN - najlepsze parametry ale nowość, mało opinii na jego temat. NajdroższyWykonawca Viessmanna jako jedyny zaproponował mi do zestawu BUFOR 80L, Zaskoczony zadzwoniłem do działu technicznego Viessmanna i poinformował mnie, że może on być konieczny ewentualnie na powrocie ~45l. Generalnie często ludzie na forum piszą, że Viessmann jest za drogi w stosunku do tego co oferuje.Fajnie gdyby wypowiedziała się osoba, która zastanawiała się nad pompą kilku różnych producentów..
    A gdzie w zestawieniu Atlantic,Samsung,Daikin,Fujitsu ?Sądzę,że technicznie lepsze od Viesemana i Panas także jest technicznie bardziej zaawansowany od niego wbrew temu co mówisz.Gdybym teraz wybierał ponownie wybierałbym z dwóch firm tylko czyli Atlantic=Fujitsu i Panasonic bo Samsunga nie znam i nie studiowałem.Reszta za droga oferująca podobne parametry.Jeśli masz w 100% podłogówkę to bufor jest całkowicie zbędny,chyba,że Vieśman jest tak "dobrą" firmą jak chiński Meeting,który również zaleca instalowanie bufora..
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 12-06-2018 o 20:53

  3. #3

    Domyślnie

    Najłatwiej jest mi zrobić z Viessmannem, bo podaje swoich certyfikowanych dostawców na stronie. Nie chce do ogrzewania wziąć wykonawcy - kota w worku. No ale jak się okazuje wykonawca zaproponował mi bufor 80L, rozmawiałem z technikiem bezpośrednio w viessmannie i poprosił mnie o projekt wykonania by mógł ocenić poprawność układu, takiego projektu nie mam jeszcze bo nie ulokowałem nigdzie jeszcze swojego zamówienia na pompę z montażem.

    Co do samej ceny Viessmanna to jest ciut wyższa, od Panasonica ale nie ma jakiejś drastycznej różnicy, która by mnie przekonała do wyboru.

    Co do pompy ciepła Atlantic to parametry ma podobne. Nie widzę dużej popularności wśród użytkowników tej pompy, wiec się nie zastanawiałem nad nią nawet.

    Ja jestem z twoich okolic akurat się składa, napisz proszę jak tobie się spisuje Panasonic, co prawda kupowałeś go prawie 6 lat temu.

  4. #4
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekP2018 Zobacz post
    Ja jestem z twoich okolic akurat się składa, napisz proszę jak tobie się spisuje Panasonic, co prawda kupowałeś go prawie 6 lat temu.
    Panas w dalszym ciągu spisuje się bez zarzutu.

  5. #5

    Domyślnie

    Zdecydowałem się jednak na szczęście na ZUBADANA 8KW:

    Zewnętrzna jednostka- PUHZ-SHW80YAA
    wewnętrzna jednostka- EHSC-YM9EC

    Jeden z wykonawców proponuje zamontowanie pompy - zbiornik 300L CWU + zaleca bufor

    Inny wykonawca natomiast:
    do zbiornika CWU 300L chce zamontować dodatkowo:
    + grzałka elektryczna 2 kW na flanszy
    + zawór 3 drogowy z siłownikiem,
    + czujnik temperatury (dla Panasonic / Mitsubishi / LG ),
    + grupa bezpieczeństwa CWU z naczyniem ciśnieniowym 18 L (Reflex lub Flamco)

    Również proponuje bufor/sprzęgło do niego radzi zamontować:
    + pompa obiegowa

    Proszę o osoby bardziej biegłe w temacie o poradę, czy te dodatkowe elementy są konieczne. Wiadomo przy tam dużym koszcie pompy ciepła, sam koszt dodatków nie jest aż tak duży ale mimo to jest to 2-3 tys dodatkowe.

  6. #6
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekP2018 Zobacz post
    Zdecydowałem się jednak na szczęście na ZUBADANA 8KW:Zewnętrzna jednostka- PUHZ-SHW80YAA wewnętrzna jednostka- EHSC-YM9ECJeden z wykonawców proponuje zamontowanie pompy - zbiornik 300L CWU + zaleca buforInny wykonawca natomiast: do zbiornika CWU 300L chce zamontować dodatkowo:+ grzałka elektryczna 2 kW na flanszy + zawór 3 drogowy z siłownikiem, + czujnik temperatury (dla Panasonic / Mitsubishi / LG ), + grupa bezpieczeństwa CWU z naczyniem ciśnieniowym 18 L (Reflex lub Flamco) Również proponuje bufor/sprzęgło do niego radzi zamontować:+ pompa obiegowa Proszę o osoby bardziej biegłe w temacie o poradę, czy te dodatkowe elementy są konieczne. Wiadomo przy tam dużym koszcie pompy ciepła, sam koszt dodatków nie jest aż tak duży ale mimo to jest to 2-3 tys dodatkowe.
    100% podlogowki,ok.400mb,pompa bezpośrednio wpieta pod rozdzielacz z jedynie zaworem pod cwu,bez żadnych buforow czy sprzegiel. Zasobnik 300l bez grzałki,od 5 lat legionella nas nie zabiła,pompa śmiga bez zarzutów.Zatem ?Sądzę,że i na zasobniku chcą Cię...Ja mam od 5 lat Galmet sgws za ok.1800zl
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 18-06-2018 o 19:58

  7. #7

    Domyślnie

    Tobie robiła chyba firma z Zabrza z tego co pamiętam, zapytałem u nich, dostałem ofertę bez osprzętu zbędnego, napisali mi w ofercie opcjonalnie bufor/sprzęgło- zalecane.

    Wolałbym, żeby instalator zdecydował co jest potrzebne a co nie, ale niestety straszna rozbieżność jest w tych ofertach.

  8. #8

    Domyślnie

    Jestem nieszczęśliwym posiadaczem pompy Viesmann Vitocal 200 od 3 m-cy - ZDECYDOWANIE ODRADZAM zakup tego urządzenia, w moim przypadku zepsuło się już po raz SZÓSTY w ciągu tak krótkiego czasu - i do tej pory ta krytyczna usterka (prawdopodobnie produkcyjna) nie została skutecznie ani poprawnie zdiagnozowana ani usunięta, czas oczekiwania na serwis - nawet do 6 dni...brak podstawowych części na magazynie w PL, bardzo słabe nastawienie na klienta, nie wyobrażam sobie tego w sezonie grzewczym. Polecam wybór innego producenta, ja osobiście żałuję swojej decyzji - szkoda czasu, emocji i pieniędzy.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał buddar Zobacz post
    Jestem nieszczęśliwym posiadaczem pompy Viesmann Vitocal 200 od 3 m-cy - ZDECYDOWANIE ODRADZAM zakup tego urządzenia, w moim przypadku zepsuło się już po raz SZÓSTY w ciągu tak krótkiego czasu - i do tej pory ta krytyczna usterka (prawdopodobnie produkcyjna) nie została skutecznie ani poprawnie zdiagnozowana ani usunięta, czas oczekiwania na serwis - nawet do 6 dni...brak podstawowych części na magazynie w PL, bardzo słabe nastawienie na klienta, nie wyobrażam sobie tego w sezonie grzewczym. Polecam wybór innego producenta, ja osobiście żałuję swojej decyzji - szkoda czasu, emocji i pieniędzy.
    Właśnie myślę o tym modelu. Jaki jest dokładnie problem z tym modelem. Elektronia jest wadliwa?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalwzs Zobacz post
    Właśnie myślę o tym modelu. Jaki jest dokładnie problem z tym modelem. Elektronia jest wadliwa?
    Witam, jeśli jest Pan zainteresowany konkretnym modele urządzenia, polecam skontaktować się z działem sprzedaży - z pewnością w Pana okolocy znajdzie Pan odpowiedni salon, lub popytać osób które użytkują takie modele - mamy całą bzę referencji - na pewno w okolicy znajdzie się ktoś, kogo mozna zapytać, poprosić o zdjęcia, opinie (z wizytami dzisiaj może być problem).

    Ma Pan jakiekolwiek wątpliwości - postaram się w odpowiedzieć i je rozwiać.
    Pozdrawiam i czekam na pytania.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11

    Domyślnie Problemy z Viessmann Vitocal 200S

    Wychodzi na to, że sprężarka - najdroższy element, zacinała się podczas pracy i zatrzymała także przy spuszczaniu czynnika podczas wymiany jednostki zewnętrznej - Viessmann nie był w stanie zdiagnozować usterki, może to jeszcze zrobi...wg mnie wada fabryczna - ale odzywali się też inni oburzeni Formumowicze - poczytaj, jakich kwot oczekiwał producent za diagnozy i naprawy - osobiście odradzam Viessmanna i jego „opiekę” serwisową. Sporo o tym napisałem.

  12. #12

    Domyślnie

    Uwaga! 2x sie zastanówcie zanim kupicie ten produkt. Sam obecnie szukam cichej pompy do szeregowca, ale to, co znalazłem na polskich i angielskich stronach o Vitocal 200-s świadczy, że z tym urządzeniem może być coś mocno nie tak. Nagroda za parametry jest dla projektantów, a wykonianie pompy oraz serwis wydaje się być poniżej standartu jaki my użytkownicy oczekujemy. Każda inna firma starałaby się odrobić stratę wizerunku przedłużając czas i zakres gwarancji. Widać, że Vitocal 200-s nie jest dla producenta produktem istotnym. Uważny potencjalny klient weźmie sobie problemy użytkowników 200-s do serca i będzie unikał pozostałych produktów tego producenta "na wszelki wypadek".
    Obecnie ktoś sprzedaje używaną pompę Vitocal 200-s na allegro lokalnie po kilku latach użytkowania. Ciekawe dlaczego?

  13. #13

    Domyślnie

    Witam, mam jedno pytanie dlaczego cześć osób z góry odrzuca bufor miedzy podlogowka a PC jesli nawet producent go zaleca np. Mitsubishi. Nie jestem instalatorem ale w okresie zimy chyba łatwiej jest PC pociagnac wode na defrost z bufora niż „wyciagać” ja z malych przekrojow podlogowki. Jesli jestem w bledzie prosze o sprostowanie.

  14. #14
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    Witam, mam jedno pytanie dlaczego cześć osób z góry odrzuca bufor miedzy podlogowka a PC jesli nawet producent go zaleca np. Mitsubishi. Nie jestem instalatorem ale w okresie zimy chyba łatwiej jest PC pociagnac wode na defrost z bufora niż „wyciagać” ja z malych przekrojow podlogowki. Jesli jestem w bledzie prosze o sprostowanie.
    Jesteś w błędzie, no może po części
    W moim przypadku 100% podłogówki,bez bufora naturalnie,Panas od 9 lat,defrosty robione od tych 9 lat bez żadnego problemu i bez żadnych trudności, trwają ok.5 minut a tych defrostów przez ten okres było trochę
    Zatem pakowanie do takiej instalacji jak moja bufora, pompki obiegowej to wyrzucenie w błoto ok.3tys.zl.
    Mnie na to nie było stać żeby ciężko zarobioną kasę wyrzucać oknem.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli podłogowka zapewnia odpowiednie przepływy do grzania, to tak samo zapewni do defrostu. Montowanie bufora to z reguły dupochron. Łatwo jest dobrać pompkę do przepływu z bufora, przy podlogowce trochę trudniej. Tak czy inaczej - jeśli 100% podłogowka i nie planujesz termostatów to bufor nie ma żadnego uzasadnienia i tylko negatywnie wpłynie na osiągane COP.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #16

    Domyślnie

    Odkopię temat.
    Piszecie o serii Vitocal 200-S, ale bez podania modeli.
    Kolega otrzymał ofertę na Viesmanna Vitocal 200-S
    model AWB-E-AC ~400V. Prawdopodobne OZC budynku jest w okolicy 12 kW.
    Może usterkowość zależy też od wersji sprężarki jedno czy trzyfazowa ??? - tego nie wyjaśniacie.
    To co piszecie o serwisie - to lepiej omijać.

    Ale skoro temat już ruszyłem, to ciekawi mnie:
    - Czy ktoś dysponuje pełną tabelką wydajności pompy ?

    Przekopałem neta i jedynie prospekty znalazłem z mocą od +7 do -7*C. W tym wąskim zakresie wypada nawet przyzwoicie, lepszy COP i niższy pobór prądu w porównaniu z T-Cap 12 kW ~400V. Naniosłem to na wykres i już patrząc na wykres zastanawiam się czy ten "dobry" wynik nie wynika z modulacji na 50% mocy, gdy Panasonic i LG trzymają moc nominalną na stałym poziomie - to Viessmann wykazuje dołek przy +2*C. Podejrzewam że ten dołek wynika z modulacji wykazanej jako praca nominalna.
    Gdy Panasonic i LG zmodulują obroty - to też zejdą z poborem prądu w stosunku do tego co pokazuje wykres.



    Przeciągnięcie poziome wykresu dla Viesmanna przy -2*C to moja własna interpretacja.
    Viesmann podaje moce tylko dla A7/W35 ; A2/W35 oraz A-7/W35. Taki standard z prospektów.

    P.S. Z niemieckiej solidności została już tylko Legenda, na której próbują jechać obecnie produkujące firmy. Podobnie jak już słynna afera Diesel Gate od VW.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 13-01-2022 o 17:53
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Zapraszam do zapoznania się z wytycznymi projektowymi pomp ciepła Vitocal gdzie zawarte są wszystkie dane mocy grzewczej, znamionowej, maksymalnej i minimalnej, współczynniki efektywności dla różnych temperatur zasilania i temperatury zewnętrznej.
    Dla temperatur zewnętrznych >-7stC wartość COP określana jest dla mocy grzewczej znamionowej określonej w tabeli.
    Dla temperatur zewnętrznych =<-7stC wartość COP określana jest dla mocy grzewczej maksymalnej
    Bardzo dobry materiałem porównawczym jest również analiza certyfikatów HP Keymark.
    Firma Panasonic i LG pokazują stałą moc grzewczą, która jest mocą znamionową - nie jest to moc maksymalna i minimalna lecz znamionowa, a więc określona przez producenta. Moc znamionowa jest na stałym poziomie, lecz dla różnego obciążenia ponieważ zmienia się moc maksymalna i minimalna urządzenia. Swoją drogą brakuje w przypadku pompa ciepła firm Panasonic i LG parametru mocy minimalnej - co jest istotne bo wpływa na częstotliwość załączania.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Zapraszam do zapoznania się z wytycznymi projektowymi pomp ciepła Vitocal gdzie zawarte są wszystkie dane mocy grzewczej, znamionowej, maksymalnej i minimalnej, współczynniki efektywności dla różnych temperatur zasilania i temperatury zewnętrznej.
    ....
    To poproszę o takie tabelki, lub linka do nich, bo szukałem na stronie Viessmann i nie znalazłem.
    W katalogu jest tylko informacja jaką inni producenci podają w prospekcie. Dla grzania A2/W35 , A7/W35 i A-7/W35 - szerszych wartości nie znalazłem.
    Instalatorem nie jestem, to też do tajnych danych dostępu nie mam.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-01-2022 o 21:22
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #19

  20. #20

    Domyślnie

    Uzupełniony wykres o szersze dane z tabelki:



    Patrząc na wykres na temp. -7*C można dojść do wniosku, że kompresor Viessmanna jest najsłabszy 10,7 kW; LG ma te 12 kW, a T-Cap ma najmocniejszy kompresor, mocniejszy niż 12 kW. Tylko nie wiadomo ile (13 - 14 a może aż 16 kW ograniczone programowo). Podobne wnioski nasuwają się patrząc na pobór prądu T-Cap 12 kW potrafi pobierać do 6,6 kW prądu. Gdy pobór prądu zarówno LG jak i Viessmanna jest poniżej 4,5 kW przy obciążeniu 100%.

    Idąc tropem, że Viessmann zmodulował swoją moc - wykonałem szacunkowe obliczenia dla porównania LG 12 kW, Panasonica T-Cap 12 kW i Viessmann'a 201.D13 12 kW.


    Dla domu 12 kW przy +2*C LG i Panas zmodulują do 4,5 kW i będą pracować na obciążeniu 37,5% (przy założeniu mocy nominalnej 12kW); z kolei Viesiek wykazał przy +2*C modulację 55% jako pracę nominalną dlatego współczynnik 0,55 do policzenia poboru prądu. Przyjmując że nominał Vieśka to 11,4 kW przy +20*C.
    Przy małym obciążeniu z racji że Viesiek ma najsłabszy kompresor pobiera najmniej prądu. Ale wraz ze spadkiem temperatury jego obciążenie szybciej rośnie to i pobór prądu wzrasta wraz ze spadkiem temp. otoczenia. Założyłem że pobór prądu spada o taki sam % modulacji co moc.

    A przy -15*C dochodzi do tego że Viesiek pobiera najwięcej prądu bo zaczyna wspomagać się grzałką. Gdy LG jeszcze moduluje na 90,4% obciążenia, a Panas na 86,7% obciążenia kompresora.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-01-2022 o 18:44
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony