dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 33 z 33
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Fajnytoster uzbrojony w bezcenną wiedzę, perfekcyjnie poobcina, albo poskleja rompy. Z pewnością gdyby to samo chciał zrobić z "żebrami" - nic by z tego nie wyszło...

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Fajnytoster uzbrojony w bezcenną wiedzę, perfekcyjnie poobcina, albo poskleja rompy. Z pewnością gdyby to samo chciał zrobić z "żebrami" - nic by z tego nie wyszło...
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #23

    Domyślnie

    W takim razie dzięki za ratunek, bo już miałem się brać za klejenie żeber i cała robota by poszła na marne

    Dzisiaj zaciągnąłem klejem z podwójną siatką obudowę w miejscach gdzie będą kafle. Wykorzystałem do tego klej systemowy producenta płyt k-w, bo akurat mi się ostał. Jak wyschnie, to biorę się za kafle. Do ich klejenia kupiłem w znanym markecie budowlanym klej do płytek za ok. 20 zł za 22,5-kilowy worek (nazwy nie podaję, żeby nie być posądzonym o pseudo-markietyng ).
    Dwa szybkie pytania:
    1. czy taki zwykły klej będzie ok, czy wymienić go na elastyczny? (na tym niby też jest napisane, że "uelastyczniony", ale wiadomo, że w tej cenie to ściema)
    2. czy kafle też kleić do podłogi (drewnianej)? (pewnie nie, tym bardziej, że sama obudowa nie jest z nią związana - ale zapytać nie zaszkodzi)

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    1.Będzie ok.
    2.Podłóż tekturę, którą potem wyciągniesz. Zostawisz szparę dylatacyjną, albo napakujesz tam silikonu.

  5. #25

  6. #26

    Domyślnie fugi czy bez fug?

    Kilka postów wyżej pojawiła się ciekawa strona z (pewnie) starego podręcznika sztuki zduńskiej. Napisano tam:

    "W przekroju ściany kaflowej płytki czołowe kafli dotykają ściśle do siebie krawędziami w tym celu dokładnie doszlifowanymi (...)."

    Skoro przylegają ściśle to znaczy, że tych łączeń kafli się nie fuguje (co ma sens, skoro piec pracuje i te przerwy są raz większe, a raz mniejsze). Czy nowocześni zduni mogą wypowiedzieć się jak to się robi obecnie? W prawie wszystkich realizacjach, które widziałem (łącznie z realizacjami osób, które są znane w środowisku zduńskim) kafle są murowane w taki sposób, że przerwy między kaflami są wypełniane fugą. Czy w nowoczesnych kominkach kafle mniej pracują? Mam na myśli nowoczesne kominki akumulacyjne, gdzie zasadniczy kominek jest wykonany szczelnie z elementów akumulacyjnych (cegła szamotowa, bloczki akubetonowe, itd.), a obudowa z kafli jest murowana dodatkowo. Czy po jakimś czasie fuga między kaflami się nie wykruszy? W końcu do szkliwa raczej nic się nie przyklei trwale. Ponadto zdarzyło mi się słyszeć, że krzywizny w kominkach nie da się uniknąć, bo kafle są z natury krzywe (co jest naturalnie zrozumiałe i w pełni akceptowalne, biorąc pod uwagę, że powstają ręcznie w niewielkich manufakturach). W efekcie ta (przeważnie cementowa) fuga jest raz szersza, a raz węższa. Czy w ogóle jeszcze ktoś szlifuje kafle i muruje na styk jak to się drzewiej robiło? Czy fachowcom się nie opłaca / nie chce tego robić? Czy może decydują o tym jakieś inne czynniki techniczne. Jakie? W niektórych projektach fugi między kaflami wyglądają dobrze, ale w innych wręcz przeciwnie (zwłaszcza gdy są różnej grubości z racji "krzywych kafli").
    Attached Images  
    Ostatnio edytowane przez neko ; 02-04-2020 o 15:02

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał neko Zobacz post
    Kilka postów wyżej pojawiła się ciekawa strona z (pewnie) starego podręcznika sztuki zduńskiej. Napisano tam:

    "W przekroju ściany kaflowej płytki czołowe kafli dotykają ściśle do siebie krawędziami w tym celu dokładnie doszlifowanymi (...)."

    Skoro przylegają ściśle to znaczy, że tych łączeń kafli się nie fuguje (co ma sens, skoro piec pracuje i te przerwy są raz większe, a raz mniejsze). Czy nowocześni zduni mogą wypowiedzieć się jak to się robi obecnie? W prawie wszystkich realizacjach, które widziałem (łącznie z realizacjami osób, które są znane w środowisku zduńskim) kafle są murowane w taki sposób, że przerwy między kaflami są wypełniane fugą. Czy w nowoczesnych kominkach kafle mniej pracują? Mam na myśli nowoczesne kominki akumulacyjne, gdzie zasadniczy kominek jest wykonany szczelnie z elementów akumulacyjnych (cegła szamotowa, bloczki akubetonowe, itd.), a obudowa z kafli jest murowana dodatkowo. Czy po jakimś czasie fuga między kaflami się nie wykruszy? W końcu do szkliwa raczej nic się nie przyklei trwale. Ponadto zdarzyło mi się słyszeć, że krzywizny w kominkach nie da się uniknąć, bo kafle są z natury krzywe (co jest naturalnie zrozumiałe i w pełni akceptowalne, biorąc pod uwagę, że powstają ręcznie w niewielkich manufakturach). W efekcie ta (przeważnie cementowa) fuga jest raz szersza, a raz węższa. Czy w ogóle jeszcze ktoś szlifuje kafle i muruje na styk jak to się drzewiej robiło? Czy fachowcom się nie opłaca / nie chce tego robić? Czy może decydują o tym jakieś inne czynniki techniczne. Jakie? W niektórych projektach fugi między kaflami wyglądają dobrze, ale w innych wręcz przeciwnie (zwłaszcza gdy są różnej grubości z racji "krzywych kafli").
    Dawne kafle należało spasować, gdyż były produkowane w tym celu. Obtłukiwało się młotkiem z grubsza, potem "szmyrglem" doprowadzało do ideału (lub nie ). Ostatnią taką robotę wykonałem z ojcem prawie 40 lat temu...Teraz co najwyżej wymagam tego od adeptów sztuki zduńskiej, podczas egzaminów.

    Przyszedł czas na kafle obcinane podczas produkcji w manufakturze, proste, które barbarzyństwem byłoby szlifować. Dlatego fugi. Choć mając klienta na zduństwo bez fug, robię za dopłatą szlif, ale maszynowo. Co do jakości kafli....Jest firma, która ma zestaw CNC do projektowania i wykonywania form kaflowych. W Polsce....Ostatnio jeden klient powiedział mi, że nie chce takich kafli, bo wyglądają jak z plastyku - takie równe. Więc parafrazując...punkt widzenia....itd....

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Polecam luknąć na fotki. Jest tam kafel ja deska, długości 120 cm, sklejony w narożnik z innym kaflem jedną cienką płyteczką szamotową, bez klamer z drutu. Ojciec widząc "takie zduństwo" , za głowę się łapał jak wchodził do warsztatu! http://blog.kominki-batura.pl/okladzina/

  9. #29

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za wyjaśnienia. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że ktoś ten stary wątek subskrybuje. Panie Piotrze, niech Pan rozważy w przyszłości napisanie podręcznika nowoczesnego zduństwa, na podstawie Pana bloga, doświadczeń zawodowych, i kursów, które Pan prowadzi. Jestem pewien, że wielu inwestorów (nie tylko adeptów zduństwa) taką pozycję by kupiło. Pozdrawiam.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał neko Zobacz post
    Dziękuję bardzo za wyjaśnienia. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że ktoś ten stary wątek subskrybuje. Panie Piotrze, niech Pan rozważy w przyszłości napisanie podręcznika nowoczesnego zduństwa, na podstawie Pana bloga, doświadczeń zawodowych, i kursów, które Pan prowadzi. Jestem pewien, że wielu inwestorów (nie tylko adeptów zduństwa) taką pozycję by kupiło. Pozdrawiam.
    Dziękuję za słowa zachęty....Dopóki jeszcze się ruszam, pracuję fizycznie. Przyjdzie czas na większą aktywność pisarską, chyba że los pokieruje inaczej...Tymczasem zarejestrowałem w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej. http://blog.kominki-batura.pl/muzeum-piecow/
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zaproszenie_kominki1_eksp2.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	442543   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zaproszenie_kominki1_eksp1.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	100,9 KB
ID:	442544   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	002.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	73,3 KB
ID:	442545  

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Jak ja budowałem to tak łatwo nie było, tutejsi spece kazali mi punktaczkiem, młoteczkiem i szmyrglem
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Jak ja budowałem to tak łatwo nie było, tutejsi spece kazali mi punktaczkiem, młoteczkiem i szmyrglem
    Czyżby Piotr K. z Jeleniej Góry?

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Czyżby Piotr K. z Jeleniej Góry?
    Pan Piotr w tym nie uczestniczył, tylko książeczki mi sprzedał Miałem na myśli forumowych tutejszych np. Foresta. Oczywiście nie mam pretensji i oczywiste że się do tego nie zastosowałem Znalazłem nawet własny patent na łączenie kafli bez metalowych spinek i bez płytek szamotowych
    Ps. Sorki jeszcze klej u niego kupiłem ale ten którego nie polecasz i słusznie
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 03-04-2020 o 22:42
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony