dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Question Piorunochron w kontenerze

    Cześć,

    jestem na etapie wykańczania domku z kontenera morskiego. Zgodnie z prawem budowlanym nie jest to budynek, nie przekracza też norm wysokościowych względem terenu i nie jest wymagane montowanie w nim piorunochronu.

    Jak to jednak wygląda ze strony bezpieczeństwa - jest to jednak wielki kawał metalu. Działka jest otoczona drzewami, na brzegu jeziora, sam kontener stoi na dwóch fundamentach na końcach kontenera , nie dotyka bezpośrednio ziemi.

    Czy macie jakieś doświadczenia jak to wygląda przy tego typu 'budynkach' ?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ksysju

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Opole i okolice
    Posty
    177

    Domyślnie

    Hmm, żadnego uziemienia ??

  3. #3

    Domyślnie

    Jak piorun trafi to metal kontenera ochroni przed ładunkiem środek, ale warto dodać coś co odprowadzi ładunek z metalu kontenera do ziemi. Bardziej bałbym się uszkodzenia słuchu jak samego wyładowania .
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał kontix Zobacz post
    Cześć,

    jestem na etapie wykańczania domku z kontenera morskiego. Zgodnie z prawem budowlanym nie jest to budynek, nie przekracza też norm wysokościowych względem terenu i nie jest wymagane montowanie w nim piorunochronu.

    Jak to jednak wygląda ze strony bezpieczeństwa - jest to jednak wielki kawał metalu. Działka jest otoczona drzewami, na brzegu jeziora, sam kontener stoi na dwóch fundamentach na końcach kontenera , nie dotyka bezpośrednio ziemi.

    Czy macie jakieś doświadczenia jak to wygląda przy tego typu 'budynkach' ?
    Piorun walnie,będzie straszny huk i wstrząs, a ładunek elektryczny trafi do ziemi. I tyle.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Uziemic otokiem. W metalowych kontenerach mieszka obsługa niektórych wież do łączności. Wieża ma 80m, bardzo dobre odgromienie połaczone wspólnie z kontenerem. Podczas burzy załoga ma zakaz opuszczania kontenera. Wiem że to inna sytuacja, lecz chodzi o zasadę. Lepiej wiedzieć.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Jak piorun trafi to metal kontenera ochroni przed ładunkiem środek, ale warto dodać coś co odprowadzi ładunek z metalu kontenera do ziemi. Bardziej bałbym się uszkodzenia słuchu jak samego wyładowania .
    Czy to musi być piorunochron "z prawdziwego zdarzenia" czy wystarczy zamocować metalową listwę/ rurę i wkopać ją w ziemię? Jeśli to drugie, to jakiej grubości żeby się nie spaliła przy uderzeniu? - wybaczcie jeśli pytanie jest głupie ale wiem o piorunochronach tyle co nic.

    Btw. - środek ok, zakładam w taki razie że lepiej się o niego nie opierać z zewnątrz podczas burzy?

  7. #7

    Domyślnie

    Trzeba wykonać taki sam uziom jak dla normalnego piorunochronu w domu murowanym czy drewnianym czyli w Twoim wypadku sztuczny uziom otokowy bo nie masz fundamentu w którym miałbyś zatopioną bednarkę ;]. Szpilka wbita to chyba za mało. Za resztę piorunochronu będzie robić metalowa konstrukcja kontenera. Można wypuścić szpilki jeśli masz jakiś dodatkowy dach na nim.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  8. #8

    Domyślnie

    Hej, mam ten sam dylemat i nie do końca rozumiem tematu. Mam kontener, do ktorego podlaczam prad ze skrzynki. Od skrzynki nie idzie uziemienie, trzeba zrobic samemu. Mam 4 prety, które po czyms tam zostaly, wbijane w ziemię, ktore mozna połączyć ze sobą, kazdy 150cm. Czy te prety nalezy wbic w ziemię i doprowadzic do nich drut aluminiowy np fi8 zakopany na glebokosci ok 60cm, na dlugosci ok 20m? Ktos mi tak polecil. Czy to ma byc 20m w lini prostej od kontenera? Do czego przyczepic koniec drutu przy koneterze? Czy od niego idzie przewod uziemiajacy do skrzynki elektrycznej w kontenerze? Druga sprawa. Instalacja odgromowa. Czy to jest taki sam drut i prety, jak do uziemienia? Czy Drut wyciągnąć w dwoch koncach ponad dach kontenera, pościć po scianie bocznej i znow kopac row na 20m i 60cm wgłąb? Help

  9. #9

    Domyślnie

    Trzeba z bednarki zrobić uziom otokowy (wokół kontenera). Być może będzie to za mało i trzeba będzie dodatkowo bić szpile. Uziom powinien mieć rezystancję poniżej 10Ohm i należy ją zmierzyć. Otok można połączyć z kontenerem bednarką, którą można np. zespawać do kontenera. Nic więcej nie potrzebujesz. Jak piorun uderzy w kontener, to cały ładunek poprzez bednarkę zostanie odprowadozny do ziemi. Ty natomiast możesz czuć się wewnątrz bezpieczny. W końcu taki kontener jest niczym klatka Faradaya, może nie idealna, bo pewnie powycinałeś otwory na okna, ale jednak.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony