dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Przegląd komina, a ubezpieczenie

    Cześć.
    Czy zdarzyło się komuś z Was, że miał problemy z egzekucją ubezpieczenia na dom bo nie miał przeglądu od kominiarza ?
    Nie ma takiego zapisu w OWU ubezpieczenia ale wiadomo jak to znajomi straszą "robię co roku bo jakby co to pierwsze o co pytają to czy był przegląd kominiarski".

    Ogólnie nie lubię zbytnio kombinować jak cebula ale nie lubię być też ofiarą ignorancji dlatego pytam.
    Po co w ogóle wykonuje się przeglądy kominiarskie w domach z gazowym ogrzewaniem ?

    Jak jest na prawdę ?

  2. #2

    Domyślnie

    Bo w OWU nie będziesz mieć zapisu od przeglądach kominiarza. Będziesz miał ogólny zapis. Np w PZU o niewykonaniu określonych przepisami prawa przeglądów technicznych lub kontroli okresowych(...)
    A o częstotliwości przeglądów kominów gazowych był niedawno temat na forum.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kris2682

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszow
    Kod pocztowy
    35-314
    Posty
    131

    Domyślnie

    Jestem kominiarzem. W sezonie grzewczym mam co dziennie telefony czy wystawie protokół z datą wsteczna bo nie ma przeglądu a coś się stało i ubezpieczenia nie chce wypłacić. Przegląd w domach jednorodzinnych powinien być wykonywany raz w roku. Notomiast jest jeszcze sprawa czyszczenia kominów i tu przepisy są jeszcze bardziej rygorystyczne. Kominy wentylacyjne powinno się czyścić raz w roku, spalinowe dwa razy do roku a dymowe cztery razy do roku. Każda z tych czynności powinna być potwierdzona protokołem. Z Doswiadczenia wiem że jak ubezpieczenia ma wypłacić odszkodowanie to będzie szukać każdego punktu zaczepienia żeby zaoszczędzić kasę.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Czy czyszczenie musi wykonać kominiarz? Przegląd oczywiście tak, bo wystawia jakiś papier. Ale czyszczenie to inna bajka.

    Gdyby w każdym domku jednorodzinnym z kominem dymowym (jakieś 90% domów w PL) czyścić go cztery razy w roku kominiarzem, to musielibyśmy mieć chyba jakąś dodatkową armię kominiarzy w kraju. Pomijam fakt, że cztery razy w roku to znaczy chyba cztery razy w półroczu zimnym, bo potem się w większości domów już komina dymowego nie używa.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kris2682

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszow
    Kod pocztowy
    35-314
    Posty
    131

    Domyślnie

    Z czyszczenia też powinno się wystawić protokół. Cztery razy do roku bo przepis za czasów gdy większość wodę grzałka paliwem stałym nie gazem. Ja wystawiam protokół z przeglądu i czyszczę przy okazji. Zawsze indywidualnie podchodzę do klienta a w zasadzie komina. Jasne jest że jak ktoś dobrze pali to w kominku więcej niż raz w roku nie ma co czyścić. Mam też takich klientów że trzeba im czyścić 3 lub 4 razy w sezonie grzewczym.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    A jak to wygląda sytuacja w przypadku inwestora, który ogrzewa dom pompą ciepła, posiada WM i komin do kominka odpalanego rekreacyjnie?
    Czy przegląd jedynego w domu komina należy przeprowadzać raz w roku?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  7. #7

    Domyślnie

    tak stanowią przepisy

  8. #8

    Domyślnie

    brak przeglądu kominiarskiego może stanowić podstawę do odmowy wypłaty ubezpieczenia tylko wtedy gdy jest związek przyczynowy pomiedzy szkodą (zdarzeniem, jakie wyrządziło szkodę) a brakiem przeglądu kominiarskiego.
    Mówiąc prościej, jeśli pożar był spowodowany zwarciem intalacji elektrycznej to brak przeglądu kominarskiego nie miał żadnego związku z pożarem i ubezpieczyciel ma obowiązek wypłaty odszkodowania. Oczywiście że ubezpieczyciel będzie próbował sie migać i kupa ludzi wymięknie, ale jesli ktoś będzie uparty to dostanie odszkodowanie.

  9. #9

    Domyślnie

    ubezpieczyciel bedzie grał prawnikami a i my musimy grać... kto wymięknie ? 80% ludzi

  10. #10

    Domyślnie

    Podepne się z pytaniem - czy jeśli kominy dymne nie są już używane i są zakryte na kominie (Pompa ciepła), a używane są tylko wentylacyjne znajdujące się obok z wierzchu przykryte czapką betonową a kratki mają tylko z boku komina - to czy do Ubezpieczenia przegląd takich kominów wentylacyjnych jest potrzebny?
    jak sądzicie?

  11. #11

    Domyślnie

    Myślę, że jako klient posiadający polisę masz prawo zapytać ubezpieczyciela o tą kwestię i otrzymać odpowiedź mailowo, ewentualnie pisemnie.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Podepne się z pytaniem - czy jeśli kominy dymne nie są już używane i są zakryte na kominie (Pompa ciepła), a używane są tylko wentylacyjne znajdujące się obok z wierzchu przykryte czapką betonową a kratki mają tylko z boku komina - to czy do Ubezpieczenia przegląd takich kominów wentylacyjnych jest potrzebny?
    jak sądzicie?
    Żeby ubezpieczyciel mógł cokolwiek zdziałać, to musi być związek przyczynowo-skutkowy między zaniedbaną instalacją czy urządzeniem a wystąpieniem szkody. Jak będziesz miał pożar spowodowany zwarciem instalacji elektrycznej, będziesz miał ważny przegląd elektryczny*, to brak przeglądu kominiarskiego nie będzie mógł być podstawą odmowy wypłąty odszkodowania.

    * tylko jak masz okazać protokół z przeglądu, jak spalił się w porzarze? To ubezpieczyciel musi udowodnić, że szkoda wynika z Twojego rażące niedbalstwo.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Wykupiłem ubezpieczenie w firmie, która nie wymaga przeglądów. poniżej informacja z ich strony.
    Na razie skorzystałem z pomocy hydraulika ( zapchana rura ) na koszt ubezpieczyciela.

    Ubezpieczając dom w ..........., obejmujemy ochroną:

    nawet w przypadku braku przeglądów i instalacji,
    samochód w garażu od kradzieży z włamaniem, pod warunkiem, że mury garażu zostaną ubezpieczone w polisie,
    siłowniki i automatykę bram – również od ryzyka kradzieży

    Dodatkowo zyskujesz:
    
    ochronę nawet w przypadku braku przeglądów instalacji (w tym kominowej, gazowej, elektrycznej)
    ochronę nawet przy otwartych drzwiach lub oknach
    ochronę w przypadku katastrofy budowlanej
    lokal zastępczy do 10 miesięcy
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  14. #14

    Domyślnie

    Gdzie jest dostępne takie ubezpieczenie? Chętnie skorzystam...


    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Wykupiłem ubezpieczenie w firmie, która nie wymaga przeglądów. poniżej informacja z ich strony.
    Na razie skorzystałem z pomocy hydraulika ( zapchana rura ) na koszt ubezpieczyciela.

    Ubezpieczając dom w ..........., obejmujemy ochroną:

    nawet w przypadku braku przeglądów i instalacji,
    samochód w garażu od kradzieży z włamaniem, pod warunkiem, że mury garażu zostaną ubezpieczone w polisie,
    siłowniki i automatykę bram – również od ryzyka kradzieży

    Dodatkowo zyskujesz:
    
    ochronę nawet w przypadku braku przeglądów instalacji (w tym kominowej, gazowej, elektrycznej)
    ochronę nawet przy otwartych drzwiach lub oknach
    ochronę w przypadku katastrofy budowlanej
    lokal zastępczy do 10 miesięcy
    Budujemy "Cyprysa" (pracownia Horyzont)
    Dom 165 m2 p.u. Ściany: silikat. Dachówka Euronit. Okna 3-szyb. Schuco. WM+reku. Działka 1500 m2 Ważne daty: 28.03.2012 zakup działki 17.07.2012 PnB 24.10.2012 fundamenty 19.11.2012 stropy 09.01.2013 dach 11.01.2013 SSO 22.05.2013 SSZ 15.06.2013 instalacje 22.06.2013 tynki wewn. 26.06.2013 wylewki 27.07.2013 ocieplenie poddasza 22.08.2013 PnU 29.08.2013 MIESZKAMY! 04.2014 taras 09.2016 ogrodz. frontowe 07.2017 kominek 09.2019 założenie ogrodu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony