dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie Bojler CWU z grzałką - używana nierdzewka, nowa emalia, Nuos czy jeszcze coś innego?

    Zbliża się czas wyboru, w czym będę trzymał CWU grzane prądem (kotła żadnego nie ma i nie będzie, solarów nie przewiduję, ale nie zaszkodziłaby taka możliwość na dalszą przyszłość). Zużycie dobowe 70l@55*, grzanie w taniej strefie najprawdopodobniej G12 ale możliwe, że tylko w nocy w G12as. Więc celuję 100-200l. Planuję zmiękczacz, więc z kamieniem nie powinno być problemu.

    Najbardziej mi się teraz podoba opcja z używaną nierdzewką. W 2K zł powinienem się zmieścić z grzałką, dostawą i montażem. Może nawet z pompą do cyrkulacji. Fajnie byłoby nową, ale to winduje cenę w kosmos. A uwierzyłem, że dobra nierdzewka jest wieczna. A nawet jak coś zostało spaprane przy spawaniu, to pewnie wylądowała na śmietniku jeszcze w czasie gwarancji, a nie wśród używek na sprzedaż.

    Inna opcja, to Ariston Nuos za jakieś 3,5K zł. Niby fajnie i rocznie może nawet ze 200zł na prądzie bym oszczędził. Tylko pytanie o trwałość i koszty napraw. Zakładając, że jednak przez 10 lat się nie sypnie i jedyny serwis to wymiana anody - to dopiero wychodzę na zero w porównaniu z używaną nierdzewką. Więc chyba wolę mieć spokój. Do tego poczytałem o przytrafiających się problemach z dziwnym zapachem czy kolorem wody przy anodzie.


    Jak to jest z tymi nierdzewkami Viessmanna i "jak Viessmann" i grzaniem grzałką? Nie często jest w pakiecie. Bez problemu da się zamontować innych producentów nierdzewną grzałkę? Przerabiał ktoś taką opcję?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Wolałbym używaną nierdzewkę pod warunkiem estetycznego wyglądu obudowy odieplenia. Grzałką bym się nie przejmował, jest ich na pęczki, razem ze sterowaniem w obudowie.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Nie wiem jaki dokładanie model tej nierdzewkami Viessmanna , ale pozwoliłem sobie kupić taki używany 200 l i rozciąłem go . Jakiegoś mega wrażenia na mnie to nie zrobiło , jak da mnie cienka blacha płaszcza , wzmocniona wytłoczkami i dość cienka blacha na dennicach . Sama wężownica ze stali nierdzewnej , ale króćce wspawane do płaszcza ze stali czarnej . Ale to był zasobnik poziomy

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Nie wiem jaki dokładanie model tej nierdzewkami Viessmanna
    W tej chwili jakbym miał klikać "kup teraz" to pewnie byłby to Vitocell 300 EHA 200l. Dostał plusa za to, że ma ciśnienie robocze wody grzewczej do 25bar a po stronie CWU 10 bar. Niby nie potrzebuję, ale świadczy to chyba o lepszym wykonaniu niż innych.
    Chyba ma wszystkie przyłącza z nierdzewki (na oko). Jak popatrzyłem na inne to faktycznie często mają część czarnych przyłączy. Dzięki, cenna uwaga, bo nie zwracałem na to uwagi.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-06-2018 o 20:00

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Ja mam jeszcze ten zbiornik przecięty , i zdaje mi się ze właśnie tak był o którym piszesz-poziomy .Chyba bo zewnętrzna obudowa poszła na złom , mam tyko tą nierdzewkę . Te króćce , to jeszcze nie dramat , bo akurat były grube i ,, zdrowe ". Na jednej z dennic ma też wyczystkę , to akurat uważam z ,,+" . Tylko zwróć uwagę ze e zbiorniki to poziome są .Może jutro zrobię zdjęcia ,,sekcji" zbiornika , mam chyba wszystkie części na warsztacie .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nadchodzi czas decyzji. Zwróciłem uwagę na miejsce montażu grzałki. Nie znalazłem używki bez wężownicy i widać, że zasobniki nie są pod tym kątem projektowane. Leżace mają wężownicę sięgającą prawie dna - a miejsce na grzałkę w połowie wysokości. Więc odpadają.
    Stojące mają wielką rewizję w miejsce której można zamontować grzałkę dosyć blisko dna. Ale cena takiej grzałki z akcesoriami montażowymi trochę mnie zszokowała. Wiec popularne na Allegro używki Viessmana i "jak Viessmann" odpadaja IMO do grzania grzałką, bo wychodzą drożej i gorzej od nowych, konstruowanych pod grzanie grzałką.

    Aktualnie na prowadzenie wysunął się Joule 150l bez wężownicy z dwoma grzałkami



    12 l. gwarancji. Tylko izolacji trochę mało. Znacie coś przemyślanego do grzania grzałką 150-200l z lepszą izolacją?
    Czy kupić emaliowaną tandete i bawic się z magnezem i wymianą bojlera co kilka lat?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wg rozpoznania emalia nie jest taka zła, i nawet jak ktoś "zapomni" wymieniać elektrod to wytrzymuje kilkanaście lat. A z instalatorem Jole coś nie mogę się dogadać. A i wstępna wycena montażu odstrasza.
    Tylko nie mogę namierzyć elektrycznych podgrzewaczy pojemnościowych, pionowych (najlepiej wiszących), bez wężownicy, jak najlepiej ocieplonych, ok. 150l które mają przyłącze cyrkulacji?
    Znacie jakiś sklep, gdzie można po tym wyszukać? Albo konkretne modele?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Okazuje się, że to egzotyczne połączenie. Nie mogę namierzyć bojlera nawet 100-150l bez wężownicy z cyrkulacją. Wysłałem pytanie do kilku producentów. Eltron mi już odpowiedział, że nie mają, ale można to obejść podpinając powrót cyrkulacji pod zasilanie zimną wodą. Nie za bardzo podoba mi się pomysł wpuszczania na dno ciepłej wody, gdy czeka tam zimna na ogrzanie w taniej strefie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Okazuje się, że to egzotyczne połączenie. Nie mogę namierzyć bojlera nawet 100-150l bez wężownicy z cyrkulacją. Wysłałem pytanie do kilku producentów. Eltron mi już odpowiedział, że nie mają, ale można to obejść podpinając powrót cyrkulacji pod zasilanie zimną wodą. Nie za bardzo podoba mi się pomysł wpuszczania na dno ciepłej wody, gdy czeka tam zimna na ogrzanie w taniej strefie.
    Tak własnie wykonujemy cyrkulacje w buforze z weżownicą przepływową cwu. Wszystko działa tak jak powinno, a bilans energii jest zerowy, czyli na tym sie nie traci. Nie wiem co ma sie podobac czy nie podobac. Ma działać i tak jest faktycznie.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie wiem co ma sie podobac czy nie podobac. Ma działać i tak jest faktycznie.
    Ano to mi się nie podoba, że jak rano zużyję 1/2 CWU to dosyć szybko cyrkulacja wymiesza dokładnie całość, jeżeli powrót będzie na samym dole. I w południe pewnie będę miał już za zimną wodę na prysznic. Dlatego nie podoba mi się przepompowywanie ciepłej wody na dno zasobnika.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ano to mi się nie podoba, że jak rano zużyję 1/2 CWU to dosyć szybko cyrkulacja wymiesza dokładnie całość, jeżeli powrót będzie na samym dole. I w południe pewnie będę miał już za zimną wodę na prysznic. Dlatego nie podoba mi się przepompowywanie ciepłej wody na dno zasobnika.
    Jak sie szuka najmniejszych mozliwych pojemnosci, takiej egzotyki bojlerowej to nie mozna miec wielkich wymagań. Dlaczego cyrkulacja ma wymieszac całosc zbiornika?, czy te 2-3 min pracy pompy cyrkulacyjnej raz na pół godziny( i to nie zawsze) wymiesza cały zbiornik? dziwne, niczego takiego nie zaobserwowałem

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jak sie szuka najmniejszych mozliwych pojemnosci
    Najmniejsze to 5l.
    Jaki Twoim zdaniem powinienem mieć zasobnik, jak średnio dobowe zużycie mam jakieś 70l. Zamierzam grzać 2x na dobę. Czyli w 150l zasobniku jestem w stanie zagrzać ponad 4x więcej wody, niż zużywam. A mam jeszcze, w razie potrzeby, możliwość grzania w drogiej strefie.

    Chociaż okazuje się, że Joule 100l i od 400l wzwyż mają 5cm izolacji. A te pomiędzy 4cm. Zacząłem cieplej myśleć o 100l z tego powodu.

    Te 300, 500 czy wiecej litrów to czemu ma służyć? Większej powierzchni i większym stratom, czy żeby latem w śmieciuchu wystarczyło rozpalic raz czy dwa razy w tygodniu?

    A czemu pompa cyrkulacyjna nie miałaby pracować stale? Niech ma nawet wydajność tylko 100l/h. To i tak zamiesza wodą tak, że szybko wyrówna się temperatura w całym zasobniku.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-09-2018 o 02:15

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Hydraulik/sprzedawca polecany przez Joule od miesiąca nie może mi wyprodukować konkretnej oferty. Generalnie jest mało zaangażowany - jak do niego dzwoniłem to często nie odbierał, jak odebrał to nie miał czasu czy możliwości sprawdzenia czegoś i miał oddzwonić i albo nie oddzwaniał, albo dużo później, niż obiecywał. Znalazłem innego - ale bez autoryzacji i przeszkolenia. Nie widzi problemu z zamontowaniem, za to problem widzę w instrukcji, w której stoi wytłuszczone:

    Zainstalowanie i pierwsze uruchomienie wymiennika powinno być wykonane przez autoryzowany serwis Joule bądź przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami, która przeszła odpowiednie szkolenia z zakresu montażu zasobników Cyclone.

    Czyli montaż przez kogoś nie przeszkolonego = niezgodny z instrukcją = brak gwarancji (choćby merytorycznie wszystko było wykonane wzorowo).

    Przy takich obostrzeniach i takich instalatorach przestaję się dziwić, że ta firma nie jest popularna, chociaż ma tak unikatowy produkt (ciągle nie znalazłem żadnego innego bojlera bez wężownicy, z grzałką i podłączeniem cyrkulacji gdzieś wysoko).

  14. #14

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    O, to chociaż jest jakaś alternatywa. Dzięki.
    Ze 2x dla mnie za duży i grzałka w nieprzemyślanym miejscu.

  16. #16

    Domyślnie

    zawsze możesz kupić mniejszy np taki https://www.termica.pl/produkt/3-wym...edna-wezownica i poprosić o wykonanie bez wężownicy a mufę na grzałkę aby umieścili dokładnie tam gdzie Ty chcesz.

    Ja akurat celuje w inny zbiornik i juz z nimi rozmawiałem, zrobią wszystko na bazie tego co maja w ofercie standardowej


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony