dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adrian_woz

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Kod pocztowy
    81-578
    Posty
    5

    Domyślnie GGWC pod płytą czy z rurami wodnymi

    Witam wszystkich.

    W przyszły poniedziałek będę robić wykop na działce. Będę wymieniać grunt na 130 cm pod płytę fundamentową, o powierzchni ok 120 m2. (25 centymatrów izolacji, a na tym beton) Jednocześnie będę kopać rowy pod rurę z wodą, (ze studni) prąd, gaz. Koparka ma najmniejszą łychę 90 cm, także będę miał rozrytą całą działkę.
    Wymyśliłem więc chytry plan wsadzenia pod ziemię GGWC. Chciałbym zastosować rurę PE 32 o grubości ścianki 2 mm.

    W związku z tym nasuwają się pytania:
    1. Czy w ogóle warto się bawić w GGWC
    2. Jak długą rurę zastosować, ok 200 metrów powinno starczyć?
    3. Czy jak na dnie wykopu 130 centymetrów pod izolacją płyty ułożę rury to czy nie będą niekorzystnie wpływać na termikę płyty fundamentowej (wyziębiać ją w zimie od spodu)
    4. Jeśli tak to może ułożyć rurę w wykopach na wodę i kable ( będę miał ok 60 metrów rowów), tylko czy obecność rury z wodą nie będzie wpływać niekorzystnie na temperaturę glikolu. Pętla „tam i z powrotem” do 120 metrów rury, jakbym położył poczwórnie wchodzi mi 240 metrów. A może ułożyć najpierw w wykop jedną pętlę, a następnie zatoczyć węża pod płytą?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    1. Nie warto.
    2. To zależy ile pieniędzy chcesz zmarnować.

    Jaki ma być całkowity koszt wymiennika? Ile kWh energii zaoszczędzi rocznie? Policzyłeś to prawda? Przecież to by było bez sensu robić coś bez obliczenia czy to ma sens?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adrian_woz

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Kod pocztowy
    81-578
    Posty
    5

    Domyślnie

    W zasadzie to nie liczyłem Zafiksowałem się tym że ludzie to montują, a w montażu najdroższy jest wykop, który i tak muszę zrobić.

    W moim mieście średniomiesięczna temperatura poniżej 4 stopni występuje od listopada do kwietnia, daje to nam pół roku. Jaką ma moc grzewczą takie urządzenie nie wiem. Ciężko to w tym momencie oszacować, ale kupne gotowe urządzenia mają niby 1800 W. http://allegro.pl/instalacja-gwc-gru...144572988.html Załóżmy że jestem do przodu 0,5 KW przez pół roku. Nie wliczam chłodzenia latem, bo bez tego pewnie bym się obszedł na codzień. Daje nam to 24*30*6*0,5=2160 KW. Koszt 1 KW przy grzaniu gazem to ok 0,15 PLN. Jeśli chodzi o koszt daje nam to rocznie niecałe 350 PLN, jeśli moje założenia są słuszne.

    Jeśli chodzi o koszt wykonania
    Za rurę muszę dać jakieś 400-500 PLN. Wymiennik ciepła z automatyką kosztuje ok 5000 PLN, ale załóżmy że zrobię to sam za ok 2000 PLN. Do tego glikol. Powinienem ze wszystkim się zamknąć w 3000 PLN. Więc jeśli chodzi o stronę finansową zwróci się za niecałe 10 lat.

    Niby dużo, ale jeśli ma być w domu bardziej sucho, i mam mieć większy komfort cieplny to może warto? Nie wiem, nigdy w życiu nie korzystałem z takiego rozwiązania, ani nie znam kogoś kto coś podobnego ma, dlatego pytam, może ktoś z forum korzysta, może ktoś ma jakieś sensowne argumenty za albo przeciw.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Pod domem nie dawaj. Barth tak zrobił i wychładzało mu to grunt i to znacznie. On wprawdzie ma żwirowca ale to żadna różnica. Glikolowe GWC jest niewiele warte, rurowe, jak rura tania to jeszcze coś tam daje ale nie oczekuj cudów. W sumie, jak kolega wyżej napisał zastanów się nad sensem.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adrian_woz

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Kod pocztowy
    81-578
    Posty
    5

    Domyślnie

    wiesz, ogólnie to jakbym miał zakopywać to od zera to bym się nawet za to nie zabierał, ale skoro muszę rozkopać pół działki to pomyślałem, że może sens zakopać rury jest- nigdy więcej pewnie nie będę tam dłubać . Z drugiej strony jeśli mam sobie dokładać roboty, na coś co nic mi nie da, i płacić za rurę, której nigdy nie podłączę to może faktycznie szkoda zachodu...

  6. #6
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrian_woz Zobacz post
    wiesz, ogólnie to jakbym miał zakopywać to od zera to bym się nawet za to nie zabierał, ale skoro muszę rozkopać pół działki to pomyślałem, że może sens zakopać rury jest- nigdy więcej pewnie nie będę tam dłubać . Z drugiej strony jeśli mam sobie dokładać roboty, na coś co nic mi nie da, i płacić za rurę, której nigdy nie podłączę to może faktycznie szkoda zachodu...
    GGWC jest bez sensu,nic nie daje bo nie ma prawa dac dużo jak w reku jest dobry wymiennik.Jak masz wykop daj rurowy.Ja mam pod podsypka pod płytę zakopane 2x25m fi125mm. Koszt to z tego co kojarzę 350zl 7 lat temu.Sprawdza się jako grzalka do wymiennika i tylko tyle.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adrian_woz

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Kod pocztowy
    81-578
    Posty
    5

    Domyślnie

    A jest to prawdą, że po jakimś czasie zaczyna z tej rury capić stęchlizną, że zbiera się w środku woda, którą trzeba odpompowywać i że rura musi być "jakaś specjalna" bo te od kanalizy zawierają jakieś szkodliwe substancje?
    Głównie z tego powodu myślałem o GGWC

  8. #8
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrian_woz Zobacz post
    A jest to prawdą, że po jakimś czasie zaczyna z tej rury capić stęchlizną, że zbiera się w środku woda, którą trzeba odpompowywać i że rura musi być "jakaś specjalna" bo te od kanalizy zawierają jakieś szkodliwe substancje?Głównie z tego powodu myślałem o GGWC
    Od 5 lat mieszkam i niczego takiego nie stwierdzilem.Mam rurę fi125mm,karbowana czyli drenazowa bez dziur

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Jeśli już decydujesz się na GGWC, zrób większe i potraktuj jako dolne źródło dla PC.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #10
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Jeśli już decydujesz się na GGWC, zrób większe i potraktuj jako dolne źródło dla PC.PozdrawiamCezary
    Żadnego uzasadnienia ekonomicznego to nie ma.Zwykłe ble ble ble bo ktoś tak mówił...

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Co do ggwc nie wiem jak to jest pod płytą ja mam pod warzywniakiem. Czy bym zrobił drugi raz tak tylko większe DZ i większa Cłodnica. Co do uzysku zimą to minimalnie podbija nawiew i nie potrzebna nagrzewnica. Co do lata idzie utrzymać w maiarę przyzwoite temperatury w połączeniu z roletami.
    Teraz działa mi to z pełna WM i jest ok. Kiedyś jak był nawiew WM i wyciąg przez WG to średnio działało latem.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #12
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Co do ggwc nie wiem jak to jest pod płytą ja mam pod warzywniakiem. Czy bym zrobił drugi raz tak tylko większe DZ i większa Cłodnica. Co do uzysku zimą to minimalnie podbija nawiew i nie potrzebna nagrzewnica. Co do lata idzie utrzymać w maiarę przyzwoite temperatury w połączeniu z roletami.Teraz działa mi to z pełna WM i jest ok. Kiedyś jak był nawiew WM i wyciąg przez WG to średnio działało latem.
    Zasługa rolet a nie GGWC że da się wytrzymać .W lecie przy +30 mam nawiew przy reku +18 ale za cholerę nie widzę żeby mi coś to dało.Za słaby wiatr do mieszkania bo to jedynie wentylacja a nie klima która dmucha 1000m3/h a nie jak wentylacja 100m3/h
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 16-06-2018 o 22:47

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem masz nawiew 18*C jak?
    100m3/h to zimą wieje. Latem 250m3-400m3/h wieje
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrian_woz Zobacz post
    W zasadzie to nie liczyłem Zafiksowałem się tym że ludzie to montują, a w montażu najdroższy jest wykop, który i tak muszę zrobić.

    W moim mieście średniomiesięczna temperatura poniżej 4 stopni występuje od listopada do kwietnia, daje to nam pół roku. Jaką ma moc grzewczą takie urządzenie nie wiem. Ciężko to w tym momencie oszacować, ale kupne gotowe urządzenia mają niby 1800 W. http://allegro.pl/instalacja-gwc-gru...144572988.html Załóżmy że jestem do przodu 0,5 KW przez pół roku. Nie wliczam chłodzenia latem, bo bez tego pewnie bym się obszedł na codzień. Daje nam to 24*30*6*0,5=2160 KW. Koszt 1 KW przy grzaniu gazem to ok 0,15 PLN. Jeśli chodzi o koszt daje nam to rocznie niecałe 350 PLN, jeśli moje założenia są słuszne.

    Jeśli chodzi o koszt wykonania
    Za rurę muszę dać jakieś 400-500 PLN. Wymiennik ciepła z automatyką kosztuje ok 5000 PLN, ale załóżmy że zrobię to sam za ok 2000 PLN. Do tego glikol. Powinienem ze wszystkim się zamknąć w 3000 PLN. Więc jeśli chodzi o stronę finansową zwróci się za niecałe 10 lat.

    Niby dużo, ale jeśli ma być w domu bardziej sucho, i mam mieć większy komfort cieplny to może warto? Nie wiem, nigdy w życiu nie korzystałem z takiego rozwiązania, ani nie znam kogoś kto coś podobnego ma, dlatego pytam, może ktoś z forum korzysta, może ktoś ma jakieś sensowne argumenty za albo przeciw.
    Ludzie to robią wiele rzeczy z braku wiedzy i umiejętności racjonalnego rozumowania. Instynkt stadny nie nadąża za rozwojem cywilizacji. Wszyscy palą węglem, bo przecież tak jest najtaniej, a okazuje się że po doliczeniu czasu pracy tańszy jest gaz, a jeszcze tańszy prąd i PC>

    Wg. obecnego stanu techniki GWC ani tym bardziej GGWC się nie opłacają. Taniej jest podgrzać powietrze czerpni do 0°C w celu zapobiegania zamarzaniu. Dla ochłodzenia domu latem trzeba zamontować klimatyzację bo GWC nie ma wystarczającej wydajności i mocy chłodniczej zeby mieć realny wpływ na komfort.

    Nie będziesz do przodu 500W przez pół roku, bo zużyjesz >100W na dodatkowy wentylator, grunt zostanie schłodzony lub ogrzany, musisz zastosować drogie rury dedykowane do GWC albo robic prowizorkę z kanalizacyjnych i za kilka lat pytać na forum co zrobić z wodą i syfem który się w nich zbiera. Średnia temperatura powietrza przed i po GWC w okresie grzewczym odniesiona do przepływu wentylacji to znacznie mniej niż 500W. Np. dla 100m3/h i 5K będzie to 200W. Odejmij 100W z wiatraków i otrzymujesz 0,1kW. To daje 400kWh rocznie gdzie same rury to 2000 zł, a pozostałe kształtki i praca drugie tyle. Kosztowny eksperyment z niewiadomym zyskiem lub stratą.

    Za 2000 zł zainwestowane w PV masz 500kWh rocznie bez ryzyka że coś nie pójdzie bo to technologia sprawdzona.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Żadnego uzasadnienia ekonomicznego to nie ma.Zwykłe ble ble ble bo ktoś tak mówił...
    Mam zakopane tylko 150mb rury 32 mm, ale teraz nad rurą jest z pół metra wody gruntowej. Rura z koparką kosztowała 2,5tysia.
    Mogę do tego dołączyć PC 3,5 kW inwerter, a mój dom w mrozy -20*C potrzebuje 4 kW. Niedobór pokryję grzałką w buforze. W tę zimę miałem tylko trzy dni z temp. -19*C i to nad ranem.


    Ale dla Ciebie Arturo72 jest to tylko ble, ble, ble.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Ludzie to robią wiele rzeczy z braku wiedzy i umiejętności racjonalnego rozumowania. Instynkt stadny nie nadąża za rozwojem cywilizacji. Wszyscy palą węglem, bo przecież tak jest najtaniej, a okazuje się że po doliczeniu czasu pracy tańszy jest gaz, a jeszcze tańszy prąd i PC>

    Wg. obecnego stanu techniki GWC ani tym bardziej GGWC się nie opłacają. Taniej jest podgrzać powietrze czerpni do 0°C w celu zapobiegania zamarzaniu. Dla ochłodzenia domu latem trzeba zamontować klimatyzację bo GWC nie ma wystarczającej wydajności i mocy chłodniczej zeby mieć realny wpływ na komfort.

    Nie będziesz do przodu 500W przez pół roku, bo zużyjesz >100W na dodatkowy wentylator, grunt zostanie schłodzony lub ogrzany, musisz zastosować drogie rury dedykowane do GWC albo robic prowizorkę z kanalizacyjnych i za kilka lat pytać na forum co zrobić z wodą i syfem który się w nich zbiera. Średnia temperatura powietrza przed i po GWC w okresie grzewczym odniesiona do przepływu wentylacji to znacznie mniej niż 500W. Np. dla 100m3/h i 5K będzie to 200W. Odejmij 100W z wiatraków i otrzymujesz 0,1kW. To daje 400kWh rocznie gdzie same rury to 2000 zł, a pozostałe kształtki i praca drugie tyle. Kosztowny eksperyment z niewiadomym zyskiem lub stratą.

    Za 2000 zł zainwestowane w PV masz 500kWh rocznie bez ryzyka że coś nie pójdzie bo to technologia sprawdzona.
    Primo - nie wszystko co najtańsze jest najlepsze. Wentylacja mechaniczna z reku jeśli nie jest samorobna nie ma sensu ekonomicznego. Pomimo dyskusyjnego sensu ekonomicznego ja jestem z GGWC zadowolony - w zmie wspomaga reku i bez nagrzewnicy wstępnej zabezpiecza przed zamarzaniem wymiennik, zaś latem poza obniżaniem temp. nawiewu obniza wilgotność . W połaczeniu z markizami, roletami, szerokim okapem, tarasem, chłodzeniem podłogi PC PW daje mi komfort. Klimy w domu nie chciałem, nie chcę i nie będę chciał. Pomimo iz być może byłaby to tańsza opcja niż moja to dla mnie zdecydowanie mniej komfortowa. Mam porównanie - w pracy mam klime, w aucie mam klime, bywam w domach czy hotelach gdzie jest klima i nie jest to dla mnie ideał komfortu .
    Ps. PV muszą miec sens ekonomiczny bo w żaden sposób nie podnoszą komfortu domu, zaś WM z reku czy GGWC juz niekoniecznie.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Primo - nie wszystko co najtańsze jest najlepsze. Wentylacja mechaniczna z reku jeśli nie jest samorobna nie ma sensu ekonomicznego. Pomimo dyskusyjnego sensu ekonomicznego ja jestem z GGWC zadowolony - w zmie wspomaga reku i bez nagrzewnicy wstępnej zabezpiecza przed zamarzaniem wymiennik, zaś latem poza obniżaniem temp. nawiewu obniza wilgotność . W połaczeniu z markizami, roletami, szerokim okapem, tarasem, chłodzeniem podłogi PC PW daje mi komfort. Klimy w domu nie chciałem, nie chcę i nie będę chciał. Pomimo iz być może byłaby to tańsza opcja niż moja to dla mnie zdecydowanie mniej komfortowa. Mam porównanie - w pracy mam klime, w aucie mam klime, bywam w domach czy hotelach gdzie jest klima i nie jest to dla mnie ideał komfortu .
    Ps. PV muszą miec sens ekonomiczny bo w żaden sposób nie podnoszą komfortu domu, zaś WM z reku czy GGWC juz niekoniecznie.
    Do jakiego poziomu jesteś w stanie obniżyć wilgotność i temperaturę latem? Zrobisz z 27°C 60% komfortowe 23° i 45%?
    Co się dzieje z wodą wyłapaną przez GGWC? U mnie to blisko 1 litr na godzinę. Jak masz rozwiązane odprowadzenie kilkudziesięciu litrów na tydzień?

    Masz opomiarowane zużycie energii przez GGWC? Ile zużywa energii w miesiącach letnich, a ile w zimowych?

    Jeśłi klimatyzacja nie jest ideałem komfortu, to znaczy że jej nie umiesz używać. Działanie prawidłowo ustawionej klimatyzacji może być niezauważalne dla postronnych użytkowników. Nie będą wiedzieć że przebywają w pomieszczeniu klimatyzowanym dopóki nie wyjdą na zewnątrz. Można ją ustawić nie na chłodzenie ale na usuwanie wilgoci. Moja bierze wtedy tylko 180W. Komfort rośnie bardzo mocno, a wychłodzenie pomieszczenia jest bardzo małe. Jak zimna podłoga przy dużej wilgotności może być bardziej komfortowa od podłogi 23° i niskiej wilgotności powietrza?

    Najtańsza klimatyzacja to 2000-2500 z montażem na gotowo. Tyle co dwie rolety do okien z porządnym silnikiem.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  18. #18

    Domyślnie

    GGWC ustawiony na włączanie jeżeli t zewn > 22C lub < 6C - na 3 stopniu bierze 45W . 45% wilgotności latem to nie jest komfort no chyba ze lubisz budzić się z sacharą w ustach po nocy.
    Twoje pytania o skropliny świadczą że nie widziałeś GGWC na oczy . Skropliny odprowadzam do kanalizacji . Ktoś kto twierdzi że tylko klima jest w stanie zapewnić komfort latem jest mocno ograniczony mentalnie . Powtórzę mógłbym mieć klimę w każdym pomieszczeniu lecz nie chcę jej nawet za darmo. Ps hałas i wiatr to nie moje klimaty.

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    GGWC ustawiony na włączanie jeżeli t zewn > 22C lub < 6C - na 3 stopniu bierze 45W . 45% wilgotności latem to nie jest komfort no chyba ze lubisz budzić się z sacharą w ustach po nocy. Twoje pytania o skropliny świadczą że nie widziałeś GGWC na oczy . Skropliny odprowadzam do kanalizacji . Ktoś kto twierdzi że tylko klima jest w stanie zapewnić komfort latem jest mocno ograniczony mentalnie . Powtórzę mógłbym mieć klimę w każdym pomieszczeniu lecz nie chcę jej nawet za darmo. Ps hałas i wiatr to nie moje klimaty.
    Z mojego GWC przy +30st mam nawiew do pomieszczeń rzędu +18st.Absolutnie nic to nie daje. Nawet o 0,5st nie wpłynie na zmianę temperatury w domu.Jak przelacze na czerpnie zewnętrzna nie ma żadnej różnicy.Wentylacja czy z GWC czy bez to ciągle dalej wentylacja z "wentylacyjnymi" przepływami.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 18-06-2018 o 21:10

  20. #20

    Domyślnie

    Arturo umiesz czytać ze zrozumieniem ? Powtarzam :
    Primo - nie wszystko co najtańsze jest najlepsze. Wentylacja mechaniczna z reku jeśli nie jest samorobna nie ma sensu ekonomicznego. Pomimo dyskusyjnego sensu ekonomicznego ja jestem z GGWC zadowolony - w zmie wspomaga reku i bez nagrzewnicy wstępnej zabezpiecza przed zamarzaniem wymiennik, zaś latem poza obniżaniem temp. nawiewu obniza wilgotność . W połaczeniu z markizami, roletami, szerokim okapem, tarasem, chłodzeniem podłogi PC PW daje mi komfort. Klimy w domu nie chciałem, nie chcę i nie będę chciał. Pomimo iz być może byłaby to tańsza opcja niż moja to dla mnie zdecydowanie mniej komfortowa. Mam porównanie - w pracy mam klime, w aucie mam klime, bywam w domach czy hotelach gdzie jest klima i nie jest to dla mnie ideał komfortu .
    Ps. PV muszą miec sens ekonomiczny bo w żaden sposób nie podnoszą komfortu domu, zaś WM z reku czy GGWC juz niekoniecznie.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony