dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 45 z 45
  1. #41
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Za płytko według mnie , temat ggwc i chłodzenia pasywnego możesz załatwić poprzez dolne żródło pc .

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    Za płytko według mnie , temat ggwc i chłodzenia pasywnego możesz załatwić poprzez dolne żródło pc .
    W sumie racja. Mam kilka punktów które z nimi muszę wyjaśnić:
    - czy ta ich solanka da się wtłoczyć w nagrzewnice do rekuperatora, bez szkody dla nagrzewnicy
    - czy to nie zaburzy przepływów DZ
    - czy przewymiarowanie DZ na to pozwoli

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam tak zdobione, ale chłodnica za rekuperatorem. Przed nie uzyskasz temperatury rzędu 15 stopni.

    Przy odpowiedniej chłodnicy przepływu na DZ nie stracisz. U mnie przepływa przez wymiennik i chłodnice, a mimo to pompa ciepła nie ma problemu. DZ też mam przewymiarowane pod chłodzenie pasywne.

    Ta solanka to glikol i bez problemu większość chłodnic to przyjmie. Tak samo jak zawory itd.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Mam tak zdobione, ale chłodnica za rekuperatorem. Przed nie uzyskasz temperatury rzędu 15 stopni.
    Na logike wydaje się że chłodnica powinna być na wejściu. Wtedy załatwiony jest temat odzysku ciepła w okresie zimowym a na lato i tak bypass trzeba włączyć

    Widziałem ceny coolboxa od Thessla i trochę spadłem z krzesła. Za samą skrzynkę z układem Tichelmanna liczą 3000zł

    A taka byłaby wg Ciebie w porządku? https://o3ozon.pl/glikolowe-gwc-c-44.html

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Przy odpowiedniej chłodnicy przepływu na DZ nie stracisz. U mnie przepływa przez wymiennik i chłodnice, a mimo to pompa ciepła nie ma problemu. DZ też mam przewymiarowane pod chłodzenie pasywne.
    Muszę o tym pogadać z ludźmi od Konceptus. Tym bardziej że twierdzą że ich DZ w standardzie jest przewymiarowane. Chcę by mi zagwarantowali że mogę korzystać z tego samego DZ co ich PC

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ta solanka to glikol i bez problemu większość chłodnic to przyjmie. Tak samo jak zawory itd.
    Oni są bardzo dyskretni i nie chcą powiedzieć czym jest ten płyn. Bronią know-how albo robią wokół tego więcej marketingu niż to warte
    Ostatnio edytowane przez exetterenak ; 10-10-2021 o 21:46

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czy przed czy za, będzie miało kluczowe znaczenie.

    Dla chłodnicy będzie różnica czy na wejściu dostanie 35 stopni czy 25.

    Jeśli chcesz coś wydajnego, to jakaś inna 6 rzędowa w układzie tiechelmana właśnie.
    W tamtym temacie pisano o klimakonwektorach - może to być opcja.
    Aczkolwiek jeśli wymiennik będzie koszowy, to będzie ciężko tym chłodzić. Podpytaj jakich temperatur latem możesz się spodziewać, ale sami reklamowali to Dz jako pośrednie między pionowym, a poziomym. Na pionowym w szczycie lata miałem 14-15 stopni i było to już sporo. W takim koszowym myślę, że będzie 2-3 stopnie więcej.

    Przy porządnej chłodnicy za rekuperatorem uzyskasz mniej więcej temperatury glikolu z DZ. Im gorsza chłodnica, tym temperatura będzie wyższa. To jak już mamy glikol 17 stopni, plus 3 stopnie, to na nawiewie już masz prawie 20 - chłodzenie bez wykraplania - czyli dostajesz 20 stopni i 80-90% wilgotności.
    Jak wstawisz to przed reku to następne 2-3 stopnie więcej na wyjściu.

    Przy tak wysokich temperaturach zasilania każdy element robi różnicę. Zależy co chcesz osiągnąć. Gdybyś chłodził aktywnie i na zasilaniu miał 5-6 stopni to każda chłodnica da radę.

    Mi zależało głównie na osuszaniu. Uzyskując za chłodnica 15 stopni trzymam w ryzach wilgotność wewnątrz, co było dla mnie priorytetem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony