dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 184
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie Czas na swoje! Niebywały 143a

    No witam, witam...!

    Wątek przeniosłem z Bocianków, bo tam się nie doczekałem żadnej odpowiedzi... może tutaj będzie lepiej

    Od dłuższego czasu już śledzę forum, ale nadszedł w końcu długo wyczekiwany czas założenia swojego tematu Co prawda do startu budowy jeszcze trochę czasu (mam nadzieję, że jakieś 3 tygodnie..), ale już chcieliśmy posłuchać Waszych opinii i rad Bo ciągle jest kilka dylematów..

    Długo poszukiwaliśmy projektu w sam raz dla nas, czyli prosty, ekonomiczny dom w którym zmieści się rodzina 2+2 oraz ewentualnie kolejne dziecko lub któryś z rodziców na starość. Padło na Niebywałego 143a z projektów muratora.

    Ogólnie decyzja o tym, że się będziemy budować zapadła w styczniu zeszłego roku, a procedury z przepisaniem parceli na moją żonę jeszcze trwają... i dość chwile potrwają (kochana biurokracja :/), w każdym razie tak jak pisałem, mamy nadzieję, że uda się zacząć za 2-3 tygodnie, póki co wniosek o PnB złożony został na początku maja, właśnie jesteśmy po drugiej zwrotce więc mam nadzieję, że już wszystko będzie OK.

    Media łącznie z gazem są w granicy działki, więc z tym się akurat udało Jedyny problem to fakt, iż deszczówkę musimy rozprowadzić po działce (nie możemy się z nią włączyć do kanalizacji), i tu się zastanawiam nad sensem wykonania studni chłonnej aby od razu mieć czym ogródek podlewać (w sumie działki będzie ok 1600m2, więc trochę wody na ładny trawnik pójdzie...). Wiem, że do tego jeszcze daleko, ale aby mieć wodę na budowę zrobić sobie taką studnie od razu po fundamentach? Mhmm..

    Plan na budowę następujący: do SSZ firma, wykończenie jak najwięcej we własnym zakresie... zobaczymy co się z tego uda wykonać

    Poniżej przedstawiam rzuty oraz jakiś tam projekt robiony samemu w Kazaplanie (bardzo fajny program!), głównym dylematem są okna w salonie, zastanawiamy się czy w tej konfiguracji nie będzie za ciemno (mimo, że duże okno 4m szerokości skierowane na stronę zachodnią lub południowo - zachodnią). Co wy o tym?

    Mam nadzieję, że załączniki wskoczą..
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan (2).jpg
Wyświetleń:	452
Rozmiar:	21,6 KB
ID:	415399   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan (1).jpg
Wyświetleń:	396
Rozmiar:	15,4 KB
ID:	415400   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan.jpg
Wyświetleń:	347
Rozmiar:	15,6 KB
ID:	415401  

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    No i o mamy to! Święte pozwolenie na budowę, po wielu dziwnych trudnościach (choć jak czytam wątki od innych to bez super tragedii bo tylko w 1.5 miesiąca) udało się dziś odebrać z Urzędu Miasta! I tym o to sposobem na środę zaklepana ekipa i koparkowy, więc pełen atak W końcu zaczyna się dziać coś konkretnego! Aa.. i prąd na działce również ma być w środę


    Trzeba zatem wziąć się za kwestie ogrodzenia budowy. Niby budowlaniec stwierdził, ze on w ogóle nie grodzi ale mamy działkę w takiej lokalizacji, że nie ma co kombinować Tak więc szukam i patrzę... i okazuje się, że tuż obok mnie mają na sprzedaż 100 mb siatki na krety na wysokość 1.5 m. I tak sobie myślę, że może by to nie było głupie? A jak nie ukradną to zawsze będzie można położyć potem pod trawnik A i cena dość ciekawa (150 zł). Uda się to?

    Musze poszukać jak wstawiać zdjęcia w komentarzach :/

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Daj cokolwiek - zawsze to ogrodzenie. Jak nie to, to najtańsza siatka leśna.
    Typowa studnia chłonna to raczej odprowadzenie wody, jak chcesz podlewać to potrzebujesz raczej coś 2w1 - zbiornik na deszczówkę/wody z drenów z odprowadzeniem do studni chłonnej.
    Fajny projekt - układ podobny do naszej Z 95, dodatkowo z garażem. Pomyśl od razu o zadaszeniu tarasu - ja właśnie nad tym pracuję. Mam taras od zachodu, i nawet z częściowym podcieniem jest gorąco. Podobnie przy oknach dachowych - bierz z pakietem 3 szybowym i od razu rolety wewnętrzne/markizy zewnętrzne (cokolwiek co osłoni od słońca).
    Pozdrawiam i powodzenia!
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    Dzięki przemo1 za odpowiedź

    Taras oczywiście będzie zadaszony, już jakąś wstępna koncepcja jest choć do tego etapu jeszcze daleko..

    No właśnie co do studni, to wszędzie gdzie czytałem wychodziło, ze chłonna spełnia rolę 2w1

    Okna dachowanie mamy zaplanowane jedynie w łazience u góry oraz na korytarzu, bo byłoby za ciemno. Ale słusznie, weżniemy to pod uwagę

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    No i ruszyła machina.. koparka w środę wparowała na działkę. Wparował też wódz ekipy budowlanej z którym uzgodniliśmy obniżenie domu o 0.5 metra w srosunku do stanu zero. Ogólnie chodzi o to, że działka, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, idzie dość mocno po spadzie w stosunku do drogi. Suma sumarum okazało się, że podłoga z domu od strony tarasu wyjdzie 1.7 m nad aktualnym poziomem gruntu. Dlatego też zdecydowaliśmy o obniżeniu. Po tym jak żona poinformowała Kierownika Budowy o naszych zamiarach postanowił i on sam osobiście do nas wparować. Krótki, 15 minutowy opierdziel i demokratycznie zdecydowaliśmy, że stan zero zostaje bez zmian I ochrzan, dlaczego jeszcze teren budowy nie ogrodzony... no ale nic, ogony skulone, koparka spędziła z nami wspaniałe 5,5 godziny czego efektem była dość duża dziura. Dzisiaj chłopaki jeszcze przygotowują szalunki. Na wtorek zamówiona stal na zbrojenie.

    Fajnie już się patrzy na jakieś postępy

    [img] https://drive.google.com/open?id=19C...gN9ad00ky68Eob

    Da sie w ogóle wrzucić zdjęcie bezpośrednio z dysku Google? Musze poszukać jakiegoś wątku gdzie to opisane :/

    Postaram się jeszcze dzisiaj wrzucić zdjęcie częściowo gotowych szalunków

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aaisaa

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    lubuskie
    Kod pocztowy
    66-440
    Posty
    258
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Gratuluję! Fajny początek, oby tak dalej. Ja fotki wklejam bezpośrednio z komórki. klikając w ikonkę dodaj zdjęcie.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    No i jedziemy dalej Szalunki zrobione, od wczoraj montują zbrojenie a dzisiaj na 11 już zamówiony beton do wylania W sumie majster zamówił 29 m3 coś po ok 260 - 270 zł.. kurde, trochę dużo to wyszło Spodziewałem się, że na ten etap idzie go trochę mniej. A pod zbrojenie z tego co widziałem została dana tylko gruba folia (grunt lekko gliniasty). Nie za mało?

    Prętów fi12 zamówione zostały 2 tony za 6000 zł.. stwierdził,że powinno wystarczyć na cały dom. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

    Na dzień dzisiejszy plac budowy wygląda następująco

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12328326_IMG_20180712_085315mały.jpg
Wyświetleń:	276
Rozmiar:	79,3 KB
ID:	416189 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12328327_IMG_20180712_085401zmniejsz.jpg
Wyświetleń:	208
Rozmiar:	66,6 KB
ID:	416191

    Jakiś tam kształt zaczyna to już zabierać

    Oczywiście żeby nie było kolorowo z rozparcelowaniem działki wyszły znowu jakieś kwiatki. Opisze to może bardziej szczegółowo, aczkolwiek na chwile obecną mamy wybór: albo dzielimy teraz i państwo z automatu zabiera nam jakieś 150 m2 działki na poczet ewentualnej przyszłej i w ogóle nie racjonalnej drogi której nigdy nie będzie albo z dzieleniem wstrzymujemy się do (wg urzędu) wiosny przyszłego roku jak uchwalą kolejny plan zagospodoarowania... ehh.. żyjemy w fajnym kraju ale z kijowym prawem

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    No i ławy wylane! W sumie poszło jakieś 26 m3 betonu w cenie 6700 zł razem z pompą i transportem. Nie wiem, czy to dużo, czy mało, ale inaczej nie będzie Zalewali w czwartek, w piątek rozszalowywali i zaczęli malować dysperbitem co skończyli w dniu wczorajszym. Na poniedziałek rano zamówiona kopara do zasypania wstępnego, a 3 godz później przyjeżdżają bloczki i zaczyna się murarka

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmniejsz1.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	70,5 KB
ID:	416317 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmniejsa2.jpg
Wyświetleń:	147
Rozmiar:	67,6 KB
ID:	416318

    A więc jak to się stało, że jesteśmy na etapie na jakim jesteśmy? W styczniu 2017 r., kiedy już po odchowaniu dzieci żona zaczęła pracę nasza sytuacja ekonomiczna pozwoliła na myślenie o samodzielnym mieszkaniu (aktualnie mieszkamy w domu u teściów, gdzie poza naszą czwórką są jeszcze teście, babcia i szwagier). A więc szybki temat: albo przeprowadzamy się do mieszkania po moich rodzicach na 4 piętrze w bloku z wielkiej płyty albo zaczynamy budowę na działce którą teście dostali od babci. Oczywiście wybór prosty - budujemy się! No i prosta sprawa - skoro już jest działka to start budowy to będzie przecież moment... tsaa.. Teście przez 2 miesiące trawili tą decyzję nie podejmując w sumie żadnych kroków. W końcu w marcu szybkie spotkanie z geodetą, omówienie tematu i stwierdzenie, że na spokojnie jak pójdzie wszystko ok wbijamy łopatę w czerwcu 2017. No ale nie w Polsce.. reszta w najbliższym czasie

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    Bloczki przyjechały, rozładowały się, kilka się wymurowało a reszta leży i odpoczywa już drugi dzień. A co! Też im się należy A tak na prawdę to już drugi dzień pada, więc robotnicy póki co odpuścili. Zresztą i tak póki co nie ma gdzie nam się spieszyć z budową

    Koszt bloczków fundamentowych: chyba nieco ponad 6000 zł. Dokładnie podam jak będę miał wszystkie faktury

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmniej.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	416473 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmniejsz.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	416474

    I mam kolejną zagwozdkę.. zarówno Kierbud jak i budowlaniec twierdzi, że nie ma sensu ani potrzeby aby robić u mnie drenażu wokół domu. I tak sobię myślę, czy zasadnie byłoby wkopać w rogu budynku pionową rurę, ew. do niej dołączyć z 3 - 4 m rury drenarskej aby na przestrzeni kolejnych lat mieć na bieżąco wgląd czy się woda będzie zbierać czy nie...


    Kończąc historię etapu przedbudowlanego:

    No i w naszym pięknym kraju w sumie wyszło, że zamiast w czerwcu 2017 rozpoczęliśmy budowę w lipcu 2018 r. Większość przestoju była spowodowana tym, iż działka jest naprawdę spora, a w jednym jej miejscu które kiedyś widniała jako łąka nie zrobili MPZP (malutki kwadracik). Ogólnie po całej tej zabawie z papireologią, czy to w kwestii działki czy PnB stwierdzam, że mamy wybitnie absurdalne prawo.. ehh szkoda gadać. Gdyby nie to, że w zasadzie to nie by budujemy, tylko teściowa musielibyśmy czekać jeszcze kolejny rok, ponieważ jest problem z rozparcelowaniem działki Tzn, możemy to zrobić teraz ale z automatu państwo uwłaszcza sobie jakieś dobre 150 - 200 m2 ziemi pod ewentualnie poszerzenie drogi. Szkoda gadać. Podobno w nowych MPZP które ma być uchwalone na początku przyszłego roku temat ma być wyjaśniony i nic nam brać nie będą No ale to kolejny rok bez możliwości przepisania działki na siebie i wzięcia kredytu hipotecznego, a jak wiadomo bez hipoteki ciężko budować. Dla tego właśnie na chwilę obecną nam się niestety nie spieszy

    A co najśmieszniejsze, w marcu tego roku dowiedzieliśmy się, że osoba która się zadeklarowała z budową sama została bez ekipy, więc musieliśmy szukać na własną rękę. Pytałem nawet tu na forum czy ktoś kogoś nie zna. Wtedy większość stwierdziła, że nie możliwe jest znalezienie dobrej ekipy w tak krótkim czasie. I wiecie co? Mam nadzieję, że guzik prawda

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Zrób drenaż - koszt nie jest taki duży (chyba, że u Ciebie żwir drogi). Zrobisz studzienkę kontrolną, jak napisałeś, i jak zobaczysz, że woda się zbiera to będziesz na szybko rozkopywał/demolował opaskę i robił odwodnienie? Moim zdaniem szkoda roboty.
    No i gratulacje z ekipą - udało Ci się znaleźć "na szybko", ale jak poczytasz inne wątki, to zobaczysz że należysz raczej do szczęśliwców w tym temacie.
    Powodzenia z dalszymi pracami
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    Dzieki przemo1, moze faktycznie zrobie drenaz, ale tylko na jednej scianie, tej najbardziej narażonej.

    Odnośnie ekipy pisałem to, aby pokazać niedowiarkom, ze można kogoś dobrego znaleźć. Tylko trzeba pytać znajomych... i pytać i pytać. A czasami mimochodem rzucić gdzieś na jakimś wyjeździe i coś się znajdzie

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    Drenaż ustalony na jednej ścianie, od frontu domu gdzie napływ wody będzie teoretycznie największy.

    Ściany fundamentowe wymurowane, słupy zalane

    Martwi mnie, że ściana była malowana dysperbitem choć widać było częściowo jeszcze mokre plamy na kostkach. No ale cóż, majster mówił że jest ok, mnie się wydaje że nie. Dzisiaj się tam jeszcze przejdę na spokojnie i to pooglądam czy nie odparza czasem (choć po dwóch dniach od malowania to chyba jeszcze za wcześnie). Jedyny pozytyw, że póki co zamalowane to jest jednostronnie więc jeszcze ma gdzie ta wilgoć uciec. A teraz kilka zdjęć:

    Nr1, od drogi z najwyższego miejsca na działce
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmn1.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	416594

    Nr2 rónież od drogi, ale z niższej części działki. Widok od strony garażu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmn3.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	416595

    nr3 od tyłu domu, tam gdzie ma być taras.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmni2.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	416596

    Teraz dopiero widać jakie są spady na działce. Poziom zero od strony tarasu wyjdzie prawie 170cm od poziomu gruntu. Stąd taka decyzja odnośnie drenażu


  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Trochę za późno przypominam, ale pamiętałeś (albo Twój elektryk) może o uziomie fundamentowym i wyciągnięciu bednarki w pobliżu rozdzielni? No i wszelkie przepusty instalacyjne (wod, kan, gaz, woda na ogród, prąd na zewnątrz itd)?
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    Ja nie pamiętałem, za to pamiętali majstry Tak więc bednarka do rozdzielni jest, przepusty również gotowe pod prąd i kanalizację. Na wodę będą przekopywali pod fundamentami. Gaz do domu wg majstra nie może wchodzić fundamentami. Prąd i wodę na ogród puszczę raczej ścianami. W zasadzie to nie myślałem nawet że można by to puścić przez fundament. Ktoś tak robił?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał TeDy1989 Zobacz post
    Ja nie pamiętałem, za to pamiętali majstry Tak więc bednarka do rozdzielni jest, przepusty również gotowe pod prąd i kanalizację. Na wodę będą przekopywali pod fundamentami. Gaz do domu wg majstra nie może wchodzić fundamentami. Prąd i wodę na ogród puszczę raczej ścianami. W zasadzie to nie myślałem nawet że można by to puścić przez fundament. Ktoś tak robił?
    To pewnie zależy, czy zawór chcesz na ścianie budynku, czy taki "wolnostojący" gdzieś obok (kwestia zimy i przemarzania).
    No i "+" dla majstrów za pamięć .
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  16. #16

    Domyślnie

    Cześć TeDy1989
    Widzę, że ruszyłeś z budową. Super! Będę podglądać poczynania i pewnie czasem wtrącę swoje trzy grosze
    Projekt bardzo przyjemny, podobny budują Doli i jak_to-mozliwe, u których jestem częstym bywalcem
    Trzymam kciuki i powodzenia życzę w tej nierównej walce

    Co do wody ogrodowej i prądu, ja mam puszczone pod fundamentem. Także "ktoś tak robił" Z tym, że fundament płytowy, więc nie są to kosmiczne głębokości.
    Tak, jak pisał przemo, kwestia poprowadzenia wody, zależy od umiejscowienia zaworu.
    Ja nie znoszę kraników na elewacji budynku. Kojarzą mi się z zaciekami na ścianie, kapiącą wodą zbyt blisko fundamentów i niepotrzebnymi dziurami w elewacji. Odstawiłam wodę ogrodową kilka metrów od budynku, zarówno przed domem, jak i za domem. Już odczuwam plusy tego rozwiązania, kiedy dzieciaki odkręcają kraniki i chlapią dookoła Nie ma szans, żeby woda doleciała do budynku

    Pozdrawiam!!!
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    O, witam w swoich skromnych progach tak wykwalifikowaną Pani inwestor! Cześć annatulipanna Liczę na rady i podpowiedzi z Twojej strony

    Kurcze, daliście mi zagwozdkę z tą wodą. Może faktycznie się zdecyduję tak puścić dwa punkty wody... przemyślę to jeszcze do końca dnia Niestety mam tak zarośniętą i póki co nie ustawną działkę, że moja wyobraźnia nie potrafi sobie jeszcze rozplanować ogrodu Więc cięzko mi póki co myśleć o dobrze rozmieszczonych punktach wody

    Korzystając z ciszy, spokoju i braku pracowników pojechaliśmy z żoną dzisiaj na budowę pospacerować po murach fundamentów z miarką w ręce. Bardzo dobrze to wpływa na wyobraźnię i pogląd domu. I już wiemy, że okna które wycenialiśmy będą za duże. Więc już pewna zmiana planów. No i jutro muszę z majstrami pogadać czy będzie się dało zwiększyć wiatrołap kosztem niepotrzebnie dużego podcienia przed wejściem.

    przemo1 , dzięki raz jeszcze za zwrócenie uwagi odnośnie tych mediów Co do ekipy, cóż, nie chciałbym zapeszać, ale póki co jestem zadowolony z ich poczynań

  18. #18

    Domyślnie

    Ja też nie mam jeszcze docelowo rozmieszczonych punktów z wodą zewnętrzną Mamy tylko zapas rury wypuszczony ponad grunt i zakończony kranikami. Na razie wystarcza. Jak już będzie robiony podjazd przed domem i zagospodarowanie terenu za domem, pewnie zmieni się lokalizacja kraników
    Zwiększenie wiatrołapu - dobra myśl.
    Fajnie się kroczy po fundamentach i przechodzi "z pomieszczenia do pomieszczenia" A jak już będą pierwsze wiersze ścian budynku, to dopiero frajda!
    Ehhhh... co za wspomnienia... Wszystko przed Wami
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    No tak, też pamiętam, jak pierwsze słowa naszych dzieci po wylaniu i wymurowaniu fundamentów to "budujemy dom dla skrzatów?!" jakieś wszystko się na tym etapie małe wydawało . Dopiero, jak urosły ściany to wyobraźnia młodzieży zaczęła ogarniać.
    Jak chwasty zarosły, to kup taniego "chińczyka" /kosę spalinową i do dzieła - szybko pójdzie. Ja kupiłem przy budowie z myślą, że skoszę największy busz i padnie, a ona działa do dziś.
    Jak wykosisz to zorganizuj trochę tyczek do pomidorów albo innego odpadu ze stolarni, motek sznurka murarskiego (ma kontrastowy kolor - dobrze widać) i dalej wytyczać wszelkie rabaty/tarasy/warzywnik/podjazd/oczko wodne czy co tam potrzeba i już będzie wiadomo, gdzie woda i prąd potrzebne - polecam (po wytyczeniu zostaw na parę dni i weryfikuj. Możesz też zaprosić znajomych w celu konsultacji /podpowiedzi itp.).
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  20. #20

    Domyślnie

    [QUOTE=TeDy1989;7688914I już wiemy, że okna które wycenialiśmy będą za duże. Więc już pewna zmiana planów.
    [/QUOTE]
    Z jakich na jakie okna chcecie zamienić?

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony