dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Szkodniki drewna

    Witam. Czy istnieją szkodniki drewna które mogą zaatakować więźbę już postawioną tzn takiw które nie przyjechały z drewnem z tartaku?
    Zaistniała u mnie taka sytuacja. Drewno na dach kupiłem w marcu tamtego roku. Od marca do września leżało na działce i sobie schło. We wrześniu tamtego roku postawiono dach i zostało sporo klocków z płatwi i murłat które zostawiłem do spalenia lub późniejszego wykorzystania. Dziś patrzę a na jednej belce 3 lub 4 otwory średnicy 1mm. Są to świeże otwory gdyż mają jaśniejszy kolor niż już wysuszkone klocki i widać że są od jakiegoś robala. Wcześniej napewno t6ch otwórów nie było . Odrazu latarka w rękę i przejrzałem całą więźbę jednak żadnego śladu nie znalazłem. Wiem że wieźba może być przywieziona zainfekowana już z tartaku. Ale czy są insekty które atakują drewno które już jest na dachu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Nie ma takiej opcji. Drewno było zakażone wcześniej. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Panie Andrzeju wcześniej tych otworów napewmno nie było. Są one świeże gdyż mają jasny kolor a deszta drewna jest ciemniejsza od słońca. Druga sprawa są to tylko 2-3 otwory i to na elementach wycuętych ze środka drzewa. Po założeniu tego tematu zacząłem czytać o szjodnikach drewna i znalazłem informację że Spuszczel domowy potrafi zasiedlić nawet drewno które jest już na dachu, drewniane okna, drzwi. By chronić drewno na dachu należy stosować siatki ochronne przeciw owadom no i oczywiście impregnować drewno.

  4. #4

    Domyślnie

    Jasne, że są takie owady, które atakują drewno po ścięciu.
    Są to spuszczel i kołatek, najczęściej, chociaż są również inni amatorzy leżącego drewna. Otwory po kołatku wyglądają podobnie, jak kornika drukarza, różnią się jedynie wielkością, po spuszczelu są duże i owalne, często wydłużone. Resztę proszę sobie samemu wyguglać.
    Przykładowo spuszczel zjada od zewnątrz stare drewniane budynki konstrukcje dachowe, kołatek zjada meble, ławki w kościołach, ambony, ramy obrazów itd.

    Jeszcze jedną rzecz dopiszę, a propos kornika. Kornik jest sobie w drzewie, drzewo rośnie, potrafi zasklepiać dziury. Przy odpowiednim cięciu, możemy mieć belkę bez widocznych śladów owadów, a kornik jest i nagle się wygryza. Kornik nie jest problemem, bo żeruje na drewnie żywym, nie martwym, wychodzi i już więcej go nie będzie. Są za to owady siedzące w drewnie po kilka lat, zanim się wygryzą, jest to bardzo rzadkie, ale takie rzeczy się zdarzają. Jeden spec od owadów miał w drewnianym łóżku rzadkiego chrząszcza, owad wygryzł się coś po 16 latach.

    http://insektpol.pl/robaki-w-drewnie...82e-larwy.html
    http://www.carsekt.pl/baza-wiedzy/kolatek-domowy/

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Nie mam takich doświadczeń z więźbą ale faktycznie co do mebli masz jak najbardziej rację. Skoro biorą się za meble to pewnie więźbą też się mogą zainteresować. Pozostaje zatem strzykawka i odpowiedni środek przeciw tym złoczyńcom. Chętnie się dowiem jaki. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Są także inne sposoby >>> https://dolny-slask.org.pl/6280722,f...dEntity=513026 , drugi komentarz pod zdjęciem.

  7. #7

    Domyślnie

    Tak, jak piszecie strzykawka w rękę i benzyna ekstrakcyjna albo podobne świństwo, jeśli to są pojedyncze dziurki, potem trzeba popatrzeć czy nie ma nowych dziurek albo nie sypie się ze starych, wtedy zabieg powtórzyć i po problemie.
    Stare meble przed konserwacją też się maluje benzyną i zawija w folię na tydzień, taka sama metoda na belkach też może być skuteczna, pomalować i zawinąć folią,powtykać z tyłu, byle uszczelnić, powinno wystarczyć.

  8. #8

    Domyślnie Zwalczanie szkodników drewna

    Jeśli w drewnie występują otwory to napewno jest to sprawka insektów takich jak kołatek lub spuszczel. Aby nie doprowadzić do ich dalszego rozwoju oraz osłabiania konstrukcji drewna najlepiej wykonać zwalczanie z wykorzystaniem środka ....
    Polecam poczytać artykuł
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 19-01-2020 o 00:24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony