dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 77
  1. #1

    Domyślnie Rekuperator obrotowy - za i przeciw

    Mało jest wątków w temacie rekuperatorów z wymiennikiem obrotowym, a wydawało by się, że dzięki swoim zaletom, przeważającym nad wadami, jest to dobry wybór.

    Zalety:
    - nie wysuszają pomieszczeń
    - nie wymagają odprowadzenie spalin
    - nie wymagają odszraniania
    - nie wymagają dużej szczelności pomieszczeń
    - mają możliwość płynnej regulacji prędkości pracy wirnika

    Wady:
    - większy poziom hałasu wytwarzany przez urządzenie (ale wiedząc o tym, można przyłożyć się do lepszej izolacji)
    - droższe od przeciwprądowych (ale niewiele)


    Coś jeszcze ?

    A co z trwałością urządzenia i kosztami obsługi ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    - nie wymagają dużej szczelności pomieszczeń
    - mają możliwość płynnej regulacji prędkości pracy wirnika

    Wady:
    - większy poziom hałasu wytwarzany przez urządzenie (ale wiedząc o tym, można przyłożyć się do lepszej izolacji)
    - droższe od przeciwprądowych (ale niewiele)
    Czemu mają inne wymagania co do szczelności pomieszczeń?
    To, że mają coś wirującego to wada (im mniej ruchomych części, tym lepiej).

    Wady, to przede wszystkim posyłanie części powietrza z klopa do salonu. To dla mnie dyskwalifikacja.
    No i sprawność niższa.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wady, to przede wszystkim posyłanie części powietrza z klopa do salonu. To dla mnie dyskwalifikacja.
    Cytat znaleziony tutaj: https://www.instalator.pl/2016/04/od...-czy-obrotowy/

    urządzenia z wymiennikiem obrotowym stosować można w większości mieszkalnych i biurowych rozwiązań. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych obiektach lepiej z nich rezygnować. Chodzi przede wszystkim o pomieszczenia, w których powietrze zawiera bardzo dużo wilgoci, dymu, różnego rodzaju oparów czy też zarazków. Jeżeli zatem wentylacja mechaniczna ma być instalowana w takich miejscach, jakimi są baseny, sauny, palarnie, a także szpitale czy profesjonalne kuchnie, to warto zdecydować się na wybór centrali wyposażonej w wymiennik innego typu (niedopuszczający do mieszania się powietrza nawiewanego i wywiewanego). Wyeliminowane zostanie wówczas ryzyko „powrotu” do pomieszczeń powietrza zanieczyszczonego.

    Czyli jak rozumiem, w normalnych warunkach, to mieszanie nie jest przeszkadzające. Może któryś z użytkowników rekuperatora obrotowego coś na ten temat może powiedzieć ?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sebastian.w

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    wlkp
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    14

    Domyślnie

    Wiem że każda sroczka swój ogon chwali ale chwalę się bo mam centrale z rotorem. Przenikanie zapachów między strumieniami można między bajki włożyć. Ja nic nie czuję a węch mam dobry. Sprawność w porównaniu do tzw. przeciwprądowych owszem nieco mniejsza ale nie jest to dużo. Na sterowniku mam ustawione 20 stopni i nawet przy srogich mrozach nie spadło poniżej 18 oczywiście bez żadnych nagrzewnic. Ale ogromny plus to odzysk wilgoci. Zimą nie wierzę że użytkownicy centrali bez wymiennika obrotowego mają dobry poziom wilgoci. No chyba że stosują nawilżacze i tym podobne. Albo tak jak wielu twierdzi trzeba zmniejszyć obroty centrali bo nagle mniej powietrza zimą wystarczy do komfortu w porównaniu do lata. Widać to po postach w sezonie zimowym.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian.w Zobacz post
    Wiem że każda sroczka swój ogon chwali ale chwalę się bo mam centrale z rotorem.
    A można wiedzieć jaki masz model centrali ?
    Czy hałas generowany przez urządzenie jest rzeczywiście odczuwalny ?

    Edit: I jeszcze jedno pytanie: jak radzi sobie ten rekuperator w upalne dni?
    Pytam, bo jak obserwuję pomiar temperatur w domu z rekuperatorem Comair http://pomiary.comair.pl/index.php?page=start to nie wygląda to dobrze: w domu jest prawie tyle samo stopni co na zewnątrz. Np. teraz jest jeszcze gorzej, bo na zewnątrz jest 24,5*C a w domu 25,75*C
    Ostatnio edytowane przez gp69 ; 07-07-2018 o 12:07

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian.w Zobacz post
    Zimą nie wierzę że użytkownicy centrali bez wymiennika obrotowego mają dobry poziom wilgoci.
    Nie znasz innych wymienników odzyskujących wilgoć, niż obrotowe?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian.w Zobacz post
    owszem nieco mniejsza ale nie jest to dużo. Na sterowniku mam ustawione 20 stopni i nawet przy srogich mrozach nie spadło poniżej 18 oczywiście bez żadnych nagrzewnic.
    I już wiemy że Twoja centrala jest do kitu, bo na 100% masz niezrównoważony przepływ i będącą jego skutkiem niską sprawność. Ustawiasz sobie temperaturę nawiewu i centrala znacznie zwiększa wywiew względem nawiewu żeby sprostać zadaniu. Zimne powietrze leci do domu dziurami.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian.w Zobacz post
    Wiem że każda sroczka swój ogon chwali ale chwalę się bo mam centrale z rotorem. Przenikanie zapachów między strumieniami można między bajki włożyć. Ja nic nie czuję a węch mam dobry. Sprawność w porównaniu do tzw. przeciwprądowych owszem nieco mniejsza ale nie jest to dużo. Na sterowniku mam ustawione 20 stopni i nawet przy srogich mrozach nie spadło poniżej 18 oczywiście bez żadnych nagrzewnic. Ale ogromny plus to odzysk wilgoci. Zimą nie wierzę że użytkownicy centrali bez wymiennika obrotowego mają dobry poziom wilgoci. No chyba że stosują nawilżacze i tym podobne. Albo tak jak wielu twierdzi trzeba zmniejszyć obroty centrali bo nagle mniej powietrza zimą wystarczy do komfortu w porównaniu do lata. Widać to po postach w sezonie zimowym.
    Nic bardziej błędnego bez nawilżaczy w zimie nie spada wilgotność poniżej 45%.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sebastian.w

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    wlkp
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    I już wiemy że Twoja centrala jest do kitu, bo na 100% masz niezrównoważony przepływ i będącą jego skutkiem niską sprawność. Ustawiasz sobie temperaturę nawiewu i centrala znacznie zwiększa wywiew względem nawiewu żeby sprostać zadaniu. Zimne powietrze leci do domu dziurami.
    Tak wiem że próbujesz z każdego zrobić nie kompetentnego amatora i tylko ty jesteś guru (widzę to w innych tematach jak odpisujesz innym) ale niestety muszę cie zmartwić przepływy są zrównoważone bo tak mam ustawione. Tak więc nie udało się że moje jest be a twoje cacy.

    Odnośnie innych wymienników odzyskujących wilgoć to chętnie poznam, Ale nieraz przeglądałem forum i z tematów założonych zimą masa jest o tym że jest za sucho z WM. Więc chyba nie tylko ja o nich nie wiem.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian.w Zobacz post
    Tak wiem że próbujesz z każdego zrobić nie kompetentnego amatora i tylko ty jesteś guru (widzę to w innych tematach jak odpisujesz innym) ale niestety muszę cie zmartwić przepływy są zrównoważone bo tak mam ustawione. Tak więc nie udało się że moje jest be a twoje cacy.

    Odnośnie innych wymienników odzyskujących wilgoć to chętnie poznam, Ale nieraz przeglądałem forum i z tematów założonych zimą masa jest o tym że jest za sucho z WM. Więc chyba nie tylko ja o nich nie wiem.
    18°C przy zrównoważonych przepływach jest przy tym wymienniku fizycznie niemożliwe. Bzdury.
    Podstaw swoje dane do wzoru na sprawność. Pośmiejemy się.
    Opisz w jaki sposób zapewniasz równoważenie przepływów? Ustawianiem napięć sterujących, pomiarem ciśnień, pomiarem innych parametrów i wyliczeniem mas? Jaka temperatura w pomieszczeniach?
    Jedyna możliwość aby przy rzekomo zrównoważonym przepływie wymiennik o niskiej sprawności udawał wysoką, to duża ilość powietrza recyrkulowanego.
    Ostatnio edytowane przez JanWerbinski ; 12-07-2018 o 05:17
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Ja kupiłem takie coś http://www.went-dom.pl/produkty/reku...it_uni4/#t_0_0
    Sprawność do 90 % -zastanawiam się jak będzie w rzeczywistości. Jak narazie zastanawiam sie jak to wtargać na strych

  12. #12

    Domyślnie

    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...e_iB83nbthqYpp
    Zbadana sprawność wymiennika obrotowego w polskich warunkach jest w przedziale 56-81%.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Ja kupiłem takie coś http://www.went-dom.pl/produkty/reku...it_uni4/#t_0_0
    Sprawność do 90 % -zastanawiam się jak będzie w rzeczywistości. Jak narazie zastanawiam sie jak to wtargać na strych
    To solidny sprzęt. Będziesz zadowolony.

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...e_iB83nbthqYpp
    Zbadana sprawność wymiennika obrotowego w polskich warunkach jest w przedziale 56-81%.
    81% w warunkach zimowych to rewelacyjny wynik.
    Recair poniżej -7% C, przestaje sobie dawać rady.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 12-07-2018 o 15:04

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    81% w warunkach zimowych to rewelacyjny wynik.
    Recair poniżej -7% C, przestaje sobie dawać rady.
    Co powiesz na rzeczywiste 87%?
    Jakie rady przestaje sobie dawać?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  15. #15

    Domyślnie

    Do mnie procent nie przemawia, bo to wartość matematyczna.
    Jeśli chcesz podyskutować na temat odzysku ciepła (energii) to posługuj się entalpią.

    Wymienniki przeciwprądowe są super.
    Jedyny ich problem to "marketing" jaki wokół nich jest tworzony, by na tle konkurencji je jeszcze bardziej "wybielić".

    Przed wymiennikiem przeciwprądowym, o dużej sprawności musisz dać grzałkę bo inaczej zamarznie.
    Aby wartości zużycia prądu nie przerażały klienta, sugeruje się ograniczenie wydajności wentylacji w okresie zimowym.
    Użytkownicy i tak, to robią bo wydajności rzędu 100 - 200 m3 powietrza, w przypadku wymiennika PRZEPONOWEGO wysuszają dom na pieprz.

    Tymczasem rotor na tle rozwiązań z wymiennikiem przeciwprądowym jest prosty jak budowa cepa i znacznie lepiej radzi sobie w skrajnych warunkach.
    Nie wymaga grzałki (w naszym klimacie)
    Nie wysusza tak powietrza, bo odzyskuje mniejszą lub większą cześć wilgoci w zależności czy to rotor sorpcyjny czy nie.
    Tak naprawdę największą jego zaletą jest to że można sobie taką centralą dmuchać zimą do woli.
    Bez uszczerbku na kosztach grzałki, czy nadmiernym wysuszeniu domu.
    Więc jak ktoś zapragnie 300 m3/h - proszę bardzo: bez wysuszenia, bez grzałki ze sprawnością temperaturową 80%.

    W Skandynawii, nie stosuje się rozwiązań innych niż te z rotorami.
    Tam Swegon Casa i Flexit to 95% rynku central.
    Czytając opinie jakie powyżej można przeczytać o rotorach można by dojść do wniosku, że Skandynawia to jakiś zacofany region, w którym ludzie lubią wąchać swoją kupę.

  16. #16

    Domyślnie

    Rotor ma sporo zalet teoretycznych. Niestety brakuje wielu użytkowników, którzy potwierdzą jego niezawodność.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    To ile tego powietrze może się wymieszać?
    Jaki procent wentylowanego mi się wymiesza jak wybiorę z obrotowym?
    Tak mniej więcej, obrazowo.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #18

    Domyślnie

    Dla tak małych jednostek i tak niewielkich spręży - nie więcej jak 5%

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Czyli znowu sam ze sobą otwieram spór - Komfovent R 400 V czy Zehnder ComfoAir Q350. Ehhh ja to mam problemy decyzyjne przy tej budowie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Czyli znowu sam ze sobą otwieram spór - Komfovent R 400 V czy Zehnder ComfoAir Q350. Ehhh ja to mam problemy decyzyjne przy tej budowie.
    A myślałeś o rekuperatorze Rotor 350 z JAN-GAZ? Cena poniżej 8000 zł
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony