dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 77
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    A myślałeś o rekuperatorze Rotor 350 z JAN-GAZ? Cena poniżej 8000 zł
    Nie. Firmę instalatorską wybieram bardziej pod kątem pompy ciepła, więc zdaję się na ich pulę central wentylacyjnych.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  2. #22
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Trochę odświeże temat, gdyż akurat miałem możliwość oglądania jak pracuje reku z obrotowym wymiennikiem i opinnie że głośno pracuje i to mieszanie powietrza z klpoa do salonu to bardzo ogolne stwierdzenia z którymi trudnio mi się zgodzić ...
    Popularność wymienników krzyżowych wPL o niczym nie przesądza a warto trochę zagłebić się w tą tematykę ...
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greg_81 Zobacz post
    Trochę odświeże temat, gdyż akurat miałem możliwość oglądania jak pracuje reku z obrotowym wymiennikiem i opinnie że głośno pracuje i to mieszanie powietrza z klpoa do salonu to bardzo ogolne stwierdzenia z którymi trudnio mi się zgodzić ...
    Sam się cały czas zastanawiam nad obrotowym.
    To nie zarzut, ale po obejrzeniu mozna ocenić głośność, ale mieszanie zapachów/powietrza to chyba przydałaoby sie troche poużywać, pożyć w domu z takim sprzętem. Niemniej rozumiem, że polecasz z obrotowym?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #24

    Domyślnie

    Dla mnie to w ogóle jakaś masakra, że rekuperatory bazujące na wymiennikach przeciwprądowych bez odzysku wilgoci są tak popularne w Polsce. Ostatnio zwrócił moją uwagę rekuperator izzi 250 ze strony pe plex oparty na nowoczesnym wymienniku entalpicznym polimerowym Core i energooszczędnych wentylatorach Ebm papst. Pisza, że system antyzamrożeniowy włącza się dopiero przy -7 stopni, czyli w zasadzie nagrzewnica jest zbędna. Nic lepszego za te pieniądze na rynku nie znalazłem. Szkoda tylko, że to nowy produkt i nigdzie nie ma opinii użytkowników o tym rekuperatorze.
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  5. #25

    Domyślnie

    Witam,
    I niestety nie ma ten Peflex sklepu stacjonarnego gdzie mozna zobaczyć ich produkty, w tym nowe reku.
    Ostatnio szukałem ich godzinę i niestety nie udało się...
    Telefonów nie odbierają, brak profesjonalnego kontaku. Niestety.

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Sam się cały czas zastanawiam nad obrotowym.
    To nie zarzut, ale po obejrzeniu mozna ocenić głośność, ale mieszanie zapachów/powietrza to chyba przydałaoby sie troche poużywać, pożyć w domu z takim sprzętem. Niemniej rozumiem, że polecasz z obrotowym?
    Oglądałem u znajomego, byłem zdziwiony żadnego szronienia itp, głośna praca to też opinie nie wiem skąd, i płynna modulacja to jest fajne.
    Ja będę kupował za kilka miesięcy reku, jak na razie zbieram info, myślę że panują na forum pewne tendencję co do reku i instalacji, trzeba tylko trochę pooddzielać ziarno od plew bo nie wszystko jest takie super pomimo pozytywnych opinii ...
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    Ostatnio zwrócił moją uwagę rekuperator izzi 250 ze strony pe plex oparty na nowoczesnym wymienniku entalpicznym polimerowym Core i energooszczędnych wentylatorach Ebm papst.
    Jak dla mnie to dyskwalifikuje go:
    Rekuperator iZZi 250 ERV przystosowany jest do montażu w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej 5°C, a
    wilgotność względna nie przekracza poziomu 70%.


    Bo musiałbym klimę montować w pomieszczeniu technicznym, żeby latem nei przekraczać 70% wilgotności.

    W czym jest lepszy od sporo tańszego LGH-25RX5? Na stronie Pe-flex ściemniają ze sprawnością zarówno temperaturową jak i odzysku wilgoci. W instrukcji jest sporo niższa (a i tak zadziwiająco wysoka, jak na wymiennik z odzyskiem wilgoci)

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    W czym jest lepszy od sporo tańszego LGH-25RX5? Na stronie Pe-flex ściemniają ze sprawnością zarówno temperaturową jak i odzysku wilgoci. W instrukcji jest sporo niższa (a i tak zadziwiająco wysoka, jak na wymiennik z odzyskiem wilgoci)
    W czym jest lepszy? IZZI 250 jest o wiele lepszy od Lossnay:
    1. Wymiennik polimerowy o większej sprawności i trwałości od papierowego w Lossnay, poniżej link do strony producenta
    http://core.life/eu/resources-eu/dow...u/c-hrv366-ul/
    2. Znacznie niższy pobór prądu w IZZi dzięki Ebm Papst
    3. Sterowanie w Lossnay w porównaniu do IZZI 250 to trzeci świat, a co najważniejsze:
    - możliwość korekty siły nadmuchu i wywiewu, co jest wg mnie bardzo ważne
    - system antyzamrożeniowy
    - możliwość programowania wydajności poszczególnych biegów wentylatora.
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartus01 Zobacz post
    Witam,
    I niestety nie ma ten Peflex sklepu stacjonarnego gdzie mozna zobaczyć ich produkty, w tym nowe reku.
    Ostatnio szukałem ich godzinę i niestety nie udało się...
    Telefonów nie odbierają, brak profesjonalnego kontaku. Niestety.
    Nie ma problemu by ci w siedzibie PE-Flex pokazali tego Izzifast - ja oglądałem.
    Potwierdzam, to obecnie najtańszy sprzęt z wentylatorami EC i tak ciekawym (elastycznym) sterownikiem.
    Centrala jest głośna, jak wszystkie małe konstrukcje w tym przedziale cenowym.
    Trzeba wliczyć tłumiki.
    Ma bardzo dobre (duże) filtry.
    Wymiennik jest dla mnie nowością.
    Jak tylko ogarnie nasz klimat i centrale nie będą się psuć to będzie zecydowany faworyt w tej cenie.

    PS. Za centrale z rotorem trzeba wyłożyć przynajmniej 2 razy większe pieniądze.
    Teoretycznie otrzymamy w tych pieniądzach lepszy sprzęt, ale czy aż taka dopłata jest tego warta.
    Na pewno rotory lepiej sobie radzą w dużych domach, gdzie tego powietrza wentylacyjnego jest więcej.
    Mieszanie strumieni, czy przenoszenie zapachów to bzdury, które cały czas są powielane.
    W Skandynawi na 100 central z rotorami, znajdziesz jedną z wymiennikiem przeponowym (krzyżowym, czy przeciwprądowym)

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Za centrale z rotorem trzeba wyłożyć przynajmniej 2 razy większe pieniądze.
    Teoretycznie otrzymamy w tych pieniądzach lepszy sprzęt, ale czy aż taka dopłata jest tego warta.
    Na pewno rotory lepiej sobie radzą w dużych domach, gdzie tego powietrza wentylacyjnego jest więcej.
    Jaką centralę z rotorem (producenta lub z dokładnością do modelu) poleciłbyś obecnie?
    Ale coś ogólnie dostępnego i istniejącego na rynku.

    A jak nie z rotorem to co tańszego warto kupić?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W Skandynawi na 100 central z rotorami, znajdziesz jedną z wymiennikiem przeponowym (krzyżowym, czy przeciwprądowym)
    W Beneluksie odwrotnie. Klimat robi różnicę...i o ile oni mają temperatury w miarę przewidywalne - u jednych więcej zimna a u drugich ciepła, to w Polsce już tak równo nie ma. U mnie w styczniu raptem 3 najzimniejsze noce były w przedziale -8 do -10stC a na wschodzie PL zimniej w dzień było.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    PS. Za centrale z rotorem trzeba wyłożyć przynajmniej 2 razy większe pieniądze.
    Aż tyle? Najtańszy z rotorem jaki znalazłem Jan-gaza kosztuję 7712 zł brutto
    http://www.wkco.pl/index.php?route=p...product_id=575
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  13. #33

    Domyślnie

    Nie jestem przekonany, czy Jan Gaz w ogóle taką centralę testował.
    Oni korzystają z gotowych sterowników i mają tylko 1 taką centralę w ofercie.
    Bardziej mi to wygląda jako "wypełniacz" oferty, niż solidnie przetestowany produkt.
    Ale nie widziałem takiej centrali, więc to tylko domysły.

    Dlatego, jeśli chcesz centralę z rotorem i nie chcesz mieć z nią problemów wybierz firmy, które produkują te centrale od lat.
    Niestety są to głównie producenci skandynawscy i z tego też powodu centrale te kosztują dużo.
    Jeśli zaczynasz od poszukiwania najtańszego rozwiązania, to lepiej sobie rotory odpuść na starcie.
    Na pewno wybierając takie centrale jak Swegon Casa lub Flexit UNI, masz większą pewność że opracowały je firmy mające na tym polu duże doświadczenie.

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    W Beneluksie odwrotnie. Klimat robi różnicę...i o ile oni mają temperatury w miarę przewidywalne - u jednych więcej zimna a u drugich ciepła, to w Polsce już tak równo nie ma. U mnie w styczniu raptem 3 najzimniejsze noce były w przedziale -8 do -10stC a na wschodzie PL zimniej w dzień było.
    Jak, komuś nie przeszkadza suche powietrze, to nie ma zupełnie sensu inwestycja w drogie centrale z rotorami.
    Centrala z wymiennikiem przeponowym, zabezpieczona na te klika dni (przed zamarzaniem) grzałką to rozsądniejszy wybór.

    Najtańszym rozwiązaniem, które nam tak nie będzie przesuszać domu są centrale z wymiennikami (celulozowymi lub membranowymi) tutaj centrale Samsung/Mitsubishi to ciekawy wybór.
    Zwłaszcza, że sporo takich central jest importowanych z GB - jako produkty nowe z minimalnymi defektami magazynowymi.
    Wtedy można taką centralę kupić naprawdę w dobrych pieniądzach.
    Propozycja od Pe-flex też się zapowiada bardzo dobrze (cena/możliwości) - z oceną jakości bym jeszcze poczekał.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 09-02-2019 o 08:14

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Najtańszym rozwiązaniem, które nam tak nie będzie przesuszać domu są centrale z wymiennikami (celulozowymi lub membranowymi) tutaj centrale Samsung/Mitsubishi to ciekawy wybór.
    Zwłaszcza, że sporo takich central jest importowanych z GB - jako produkty nowe z minimalnymi defektami magazynowymi.
    Wtedy można taką centralę kupić naprawdę w dobrych pieniądzach.
    Propozycja od Pe-flex też się zapowiada bardzo dobrze (cena/możliwości) - z oceną jakości bym jeszcze poczekał.
    Tylko gdzie takie importowane z GB dostać? Najtańszy entalpiczny jaki znalazłem to alnor hru ergo 250. Konstrukcyjnie bardzo podobny do Mitsubishi, ale można go kupić za niecałe 4000 tyś. pln. Masz jakąś wiedzę na temat tych central?
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post



    Jak, komuś nie przeszkadza suche powietrze, to nie ma zupełnie sensu inwestycja w drogie centrale z rotorami.
    Centrala z wymiennikiem przeponowym, zabezpieczona na te klika dni (przed zamarzaniem) grzałką to rozsądniejszy wybór.


    Propozycja od Pe-flex też się zapowiada bardzo dobrze (cena/możliwości) - z oceną jakości bym jeszcze poczekał.
    We wspomnianym Beneluxie i w Niemczech w domach z reku widziałem wszędzie tłumiki (u nas każdy kombinuje czy potrzebne) jak i nawilżacze dedykowane do WG...tyle że u nas kosztują masakrastyczne pieniądze (z 12k i więcej)

    Centralkę z Pe-fleksa jeden gość będzie montował -
    https://www.youtube.com/watch?v=bpdWn4z4Eqg

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    We wspomnianym Beneluxie i w Niemczech w domach z reku widziałem wszędzie tłumiki (u nas każdy kombinuje czy potrzebne) jak i nawilżacze dedykowane do WG...tyle że u nas kosztują masakrastyczne pieniądze (z 12k i więcej)

    Centralkę z Pe-fleksa jeden gość będzie montował -
    https://www.youtube.com/watch?v=bpdWn4z4Eqg
    Dla Niemca tłumiki, czy nawet dodatkowy nawilżacz to jest pomijalny koszt.
    Nawilżacz w domu jednorodzinnym, to raczej szczególny przypadek i częściej oznacza błąd projektowy lub wykonawczy.
    Standardowy dom (130m2, 4 osoby, obiad gotowany w domu, rośliny) obejdzie się bez nawilżania z wilgotnością na poziomie 40%

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Widzę, że każdy typ centrali ma plusy i minusy oraz zwolenników/przeciwników.
    chyba rzucę monetą
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Widzę, że każdy typ centrali ma plusy i minusy oraz zwolenników/przeciwników.
    chyba rzucę monetą
    Nie ma rzeczy idealnych ale widać po liczbie tematów z problemami o danych jednostkach jednych więcej u innych mniej - to o czymś chyba świadczy i jakiś pogląd daje .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Nie ma rzeczy idealnych ale widać po liczbie tematów z problemami o danych jednostkach jednych więcej u innych mniej - to o czymś chyba świadczy i jakiś pogląd daje .
    Może nie przeczytałem wystarczająco duzo tematów, żeby zauważyć jakąs prawidłowość.
    Które jrdnostki sa problematyczne?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greg_81 Zobacz post
    Oglądałem u znajomego, byłem zdziwiony żadnego szronienia itp, głośna praca to też opinie nie wiem skąd, i płynna modulacja to jest fajne.
    Ja będę kupował za kilka miesięcy reku, jak na razie zbieram info, myślę że panują na forum pewne tendencję co do reku i instalacji, trzeba tylko trochę pooddzielać ziarno od plew bo nie wszystko jest takie super pomimo pozytywnych opinii ...
    A jaki model ma znajomy? długo już używa?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony