dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 12
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 224
  1. #141

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    tcpmvh - 0250lfc
    dzięki ale nie mój budżet

  2. #142

    Domyślnie

    Witam szanowne towarzystwo,
    Wiem, że to nie tutaj powinno trafić ale...
    Mam na zbyciu oryginalną, funkiel nówkę anodę magnezową do Sunex Fish S15 300l / Weber W15 300l.
    Nie miała kontaktu z wodą, wyjąłem ją z mojego zasobnika (zamontowałem anodę tytanową).
    Jeśli ktoś zainteresowany to zapraszam na priv.

  3. #143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pigmey Zobacz post
    Witam szanowne towarzystwo,
    Wiem, że to nie tutaj powinno trafić ale...
    Mam na zbyciu oryginalną, funkiel nówkę anodę magnezową do Sunex Fish S15 300l / Weber W15 300l.
    Nie miała kontaktu z wodą, wyjąłem ją z mojego zasobnika (zamontowałem anodę tytanową).
    Jeśli ktoś zainteresowany to zapraszam na priv.
    Jaką tytanową zamontowałeś i ile kosztowała?
    bede miał ten sam zbiornik

  4. #144

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Jaką tytanową zamontowałeś i ile kosztowała?
    bede miał ten sam zbiornik
    Anoda tytanowa AME-400, taką mi polecili w swatt.pl
    Ceny nie podam bo to była oferta indywidualna za zbiornik, anodę, redukcję i transport...
    Ostatnio edytowane przez Pigmey ; 31-05-2021 o 15:22

  5. #145
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Instalator proponuje mi do pompy ciepła zasobnik CWU 200l kospela. Ma wężownicę 2.1m2. Cena to jakieś 3000 zł.
    A co jakbym chciał w przyszłości mieć solary na dachu i jakoś podpiąć się pod CWU? Muszę szukać zasobnika z 2 wężownicami? Czy są inne sposoby?
    Przykładowe zasobniki z 2 wężownicami z czego jedna pod PC to koszt minimum 6000zł. są SUNEX S16 300l z wężownicami 2.7+1.2m2, Joule heat pump 200l 2.5+0.7m2, galmet maxi plus 300L 2.2+1m2.

  6. #146

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Instalator proponuje mi do pompy ciepła zasobnik CWU 200l kospela. Ma wężownicę 2.1m2. Cena to jakieś 3000 zł.
    A co jakbym chciał w przyszłości mieć solary na dachu i jakoś podpiąć się pod CWU? Muszę szukać zasobnika z 2 wężownicami? Czy są inne sposoby?
    Przykładowe zasobniki z 2 wężownicami z czego jedna pod PC to koszt minimum 6000zł. są SUNEX S16 300l z wężownicami 2.7+1.2m2, Joule heat pump 200l 2.5+0.7m2, galmet maxi plus 300L 2.2+1m2.
    1. Do jakiej pompy (moc)?
    2. Jaki jest sens solarów przy PC?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  7. #147
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @ololek

    Jak PC to po co solary? Powtarzam za Kolegą @chcialbympompe: bez sensu!

    Jakiej klasy energetycznej jest ten Kospel? Jeśli klasy "B" to może być, a jeśli klasy "C" to nie warto.
    Niektóre pompy sprzedają w "pakiecie" ze zbiornikiem c.w.u.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #148

    Domyślnie

    Aktualnie mam kocioł gazowy i dwa zasobniki podłączone szeregowo:
    - Kospel WPZ-140 (poziomy, dwupłaszczowy, pow. płaszcza 1.05m2), jako pierwszy (od str. wodociągu), w nim miało być wstępne podgrzewanie wody, ale nie zostało to zrealizowane, więc woda przez niego po prostu przelatuje,
    - Immergas UBS-160 (pionowy, wężownica 1,45m2), ten zasobnik działa (i z niego jest wyjście CWU "na dom"), grzany do bodaj 45* z kotła kond., ilość wody OK, mało kiedy jest dla nas za mała.

    Do pompy ciepła (9kW) zachowuję oba te zasobniki (skoro są jeszcze OK, a ceny nowych kosmos), i obieg grzania CWU będzie puszczony szeregowo przez oba (podmieszanie wody zasobników pompą obiegową podczas grzania CWU, możliwe że z opóźnieniem ustawionym na czasówce, wyjdzie w praniu).

    PYTANIE: w jakiej kolejności podłączyć te zasobniki i gdzie dać czujnik temperatury (zakładając że te 160L CWU jest teraz wystarczające)? Przyjąłem: zasilanie > Immergas > Kospel > powrót, czujnik temperatury w Immergasie (jak będzie trzeba więcej wody, czujnik dam do Kospela). Widzicie jakieś wady, coś przegapiłem?
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 15-09-2022 o 10:34

  9. #149
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    grzeniu666 opisz jak już to będzie działało czy jesteś zadowolony. Wydaje mi się, że mieszanie CWU zbędne. Chyba Aruro miał/ma dwa zbiorniki w szeregu.

  10. #150

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    grzeniu666 opisz jak już to będzie działało czy jesteś zadowolony. Wydaje mi się, że mieszanie CWU zbędne. Chyba Aruro miał/ma dwa zbiorniki w szeregu.
    Też mi się tak wydaje, wymóg (gwarancyjny) odpowiednio dużej pow. wężownicy w moim rozumieniu jest podyktowany odbiorem ciepła z pompy, i bez podmieszania ten odbiór nadal będzie (nawet większy przy końcu cyklu CWU, bez podmieszania końcowa delta będzie większa), po prostu cykl będzie krótszy (a częściej).

    Powodem pozostawienia podmieszania (nawet jeśli bez niego ilość wody będzie wystarczająca) może być jescze ilość załączeń pompy w ciągu dnia (jak wiadomo pompa/sprężarka zużywa się głównie czasem pracy i ilością załączeń). Zobaczę jak to będzie działać, podpinam do tego licznik WiFi (Zamel MEW-01).
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 17-09-2022 o 15:32

  11. #151
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Też mi się tak wydaje, wymóg (gwarancyjny) odpowiednio dużej pow. wężownicy w moim rozumieniu jest podyktowany odbiorem ciepła z pompy, i bez podmieszania ten odbiór nadal będzie (nawet większy przy końcu cyklu CWU, bez podmieszania końcowa delta będzie większa), po prostu cykl będzie krótszy (a częściej).

    Powodem pozostawienia podmieszania (nawet jeśli bez niego ilość wody będzie wystarczająca) może być jescze ilość załączeń pompy w ciągu dnia (jak wiadomo pompa/sprężarka zużywa się głównie czasem pracy i ilością załączeń). Zobaczę jak to będzie działać, podpinam do tego licznik WiFi (Zamel MEW-01).
    Między jednym a drugim zbiornikiem powinno być kilka (5-10 dt pompy x proporcje wymienników) stopni różnicy. Obstawiam, że obejdzie się bez podmieszania jeśli oba obwody (wody użytkowej i kotłowej) będą połączone w szeregu i w przeciwprądzie. Całość powinna pracować jak jeden duży zbiornik, z trochę większymi stratami do pomieszczenia.

    Lepiej aby cykl pracy był jak najdłuższy właśnie ze względu na ilość załączeń. Czas pracy nie jest aż tak istotny, zaryzykowałbym stwierdzenie, że sprężarka może pracować bez przerwy bez wiekszego wpływu na żywotność.

    Ceny gotowych zbiorników zabijają, dlatego też jestem ciekaw wyniku. Jestem dobrej myśli

  12. #152

    Domyślnie

    @mac_612, dzięki za odpowiedzi!
    Teraz się jeszcze zawiesiłem nad cyrkulacją - aktualnie podłączona (powrót) do zasobnibka Immergas, przy kotle gazowym działa wyłącznie w okresie grzewczym (wówczas straty na rurach w większości grzeją dom, w pozostałym czasie czekanie na ciepłą wodę jest znośne). Przy PC zakładałem że pompa cyrkulacyjna będzie uruchamiana (cały rok) na czas grzania CWU (przez przekaźnik, na sygnał przełączenia zaworu 3-dr, ew. opóźnienie startu do obadania), pytanie czy zostawić ją (powrót) przy Immergasie, czy podłączyć do Kospela ("chłodniejszego", pierwszego w szeregu) wówczas działałoby to przecież jednocześnie jak... podmieszanie zasobników (o ile wydajność LFP Erga styknie, hmm, chyba mi się podoba ta idea)?
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 18-09-2022 o 01:47

  13. #153
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Przy pompie ciepła trzeba dążyć do wyrównania temperatur (czy to posadzki czy CWU) - uzyskiwać jak najwięcej przy możliwie najniższej akceptowalnej temperaturze. Wtedy pompa ma najlepszą wydajność przy wymaganym komforcie.
    Stawiając to jako pewnik spróbujmy zoptymalizować układ.
    Pompa pracuje na małych dt (5-7K) co oznacza, że temperatury na wymiennikach obu zasobników będą się różniły w tym zakresie.
    Szybkość przygotowania CWU będzie zależeć od temperatury tych wymienników oraz ich powierzchni.
    Zgadzając się z powyższym, oraz mając w pamięci tezę "uśredniania" zrobiłbym tak:
    "Gorące" medium z pompy ciepła puściłbym wpierw na zasobnik z mniejszym wymiennikiem (kospel), a potem szeregowo przez wymiennik o większej powierzchni wymiany (Immergas). Wodę użytkową podpiąłbym w przeciwprądzie czyli najpierw Immergas a potem z kospela odbiór CWU. W ten sposób maksymalnie wyrównamy temperatury w zasobnikach. Czujnik temperatury umiescilbym gdzieś w dole kospela, ale to można łatwo dobrać i zmienić.
    Cyrkulację do Immergas a lub na samo wejście wody, ale pamiętając o generowaniu przez nią strat najlepiej ograniczyć jej działanie do niezbędnego komfortu. Nie stawiałbym jej za priorytet mieszania wody w zbiornikach

    Tak sobie to wyobrażam, nie mam doświadczenia z łączeniem dwóch zasobników.

  14. #154

    Domyślnie

    @mac, chyba masz rację z tą zmianą kolejności zasobników (na zasilanie>Kospel>Immergas>powrót), tym bardziej że podobno skuteczność wymiennika płaszczowego (z jedn. powierzchni) jest mniejsza niż wężownicy, obawiam się jednak że przez układ gratów i rurociągów w kotłowni nie dam rady tego tak zmienić

    Zakładając że celem jest uzyskanie możliwie dużo ciepłej wody w jednym cyklu CWU (redukcja częstotliwości cykli), mając do dyspozycji pompy (i ich biegi/prędkości) cyrkulacyjną i podmieszania (bezpośredniego) oraz przekaźnik czasowy (opóźnienie startu pomp, FiF PCR-513), będę się starał to optymalnie wysterować. Myślę że mieszanie wody zasobników może w tym pomóc, nie mam jeszcze pewności co do "strategii" - czy podmieszanie powinno być wolne i trwać cały cykl, czy może szybsze i rozpoczynane na tyle późno aby "zdążyć" przed końcem cyklu grzania CWU.

    Celem załączenia cyrkulacji byłoby nagrzanie rurociągów ciepłej wody podczas grzania CWU, aby zredukować zużycie ciepłej wody z zasobnika później (choć nie jestem pewien czy warto poza okresem grzewczym).
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 18-09-2022 o 14:12

  15. #155
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    @mac, chyba masz rację z tą zmianą kolejności zasobników (na zasilanie>Kospel>Immergas>powrót), tym bardziej że podobno skuteczność wymiennika płaszczowego (z jedn. powierzchni) jest mniejsza niż wężownicy, obawiam się jednak że przez układ gratów i rurociągów w kotłowni nie dam rady tego tak zmienić .
    O tej skuteczności też zapomniałem dopisać - może być efekt, że w kospelu będzie wstępnie podgrzana woda, ale o zbyt niskiej temperaturze do mycia. Co nie zmienia faktu, że 160l z drugiego zbiornika Ci wystarcza. Na Twoim miejscu wstrzymałbym się z komplikacją układu, aż do próby generalnej.Oczywiście opisanej na forum

    edit

    z drugiej strony takie wymuszenie mieszania dedykowaną pompką znacznie poprawia sprawność wymiany ciepła. Ciekaw jestem efektów.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 18-09-2022 o 14:33

  16. #156

    Domyślnie

    Witam, czy ktoś mógłby mnie utwierdzić, w przekonaniu, że Joula Joule Heat Pump + SOLAR 300 (TCPMVG0300NFC) to dobry wybór do pompy Panasonić T-Cap 9kw i paneli solarnych? Panele mam ok 12lat i tyle samo zbiornik, który cieknie ;/ Jak już są te panele to niech dalej będą i wiosna-jesień pompa może odpoczywać Obecnie pompa grzeje na zwykłej wężownicy ok 1m2 i działa, ale 150l grzeje ok 1,5h z tragicznym COP.

  17. #157
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karas123 Zobacz post
    TCPMVG0300NFC
    Wygląda ok

  18. #158

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Wygląda ok
    Dzięki

  19. #159

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    grzeniu666 opisz jak już to będzie działało czy jesteś zadowolony. Wydaje mi się, że mieszanie CWU zbędne. Chyba Aruro miał/ma dwa zbiorniki w szeregu.
    Siema, raportuję że to działa (no bo czemu nie ), i faktycznie bez podmieszania zasobników wydaje się OK (na koniec cyklu CWU termometry analogowe obu zasobników wskazują prawie te same temperatury). Podmieszanie na pewno zwiększyło by czas między cyklami CWU (w obu zbiornikach byłby pewnie prawie full ciepłej wody, nitka recyrkulacji dochodzi do króćca zimnej wody w pierwszym zasobniku), ale jak duża byłaby to zmiana nie potrafię teraz ocenić (musiałbym bardziej poobserwować). Straty na przesyle i izolacji teraz mnie nie martwią (idą na grzanie chaty), na wiosnę może będę wiedział więcej.

    EDIT/UPDATE: nie jest tak różowo zawsze, czasem pierwszy zasobnik schłodzi się mocno (po uzyciu CWU wypełnia się ZW) więc dogrzewanie CWU trwa b.długo, i początkowo schładza drugi zasobnik. Podmieszanie się chyba jednak przyda, zamierzam dać termostat (Zamel RTM-03) + sondę do pierwszego zasobnika, który uruchomi podmieszanie gdy temp zas.1 spadnie poniżej np. 35*.
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 05-12-2022 o 11:33

  20. #160

    Domyślnie

    Gradient temperatur w zasobniku - czy ktoś może zgłębiał ten temat?

    Interesuje mnie jak rozkładają się temperatury w zasobniku i jak zmieniają się w czasie. Przyjmijmy taki przykład:
    - zasobnik ~120L, wew fi 45cm, h 110cm (+izolacja 5cm)
    - zagrzany do 50 stopni
    - od razu otwarty kran, zużyta 1/3 objętości

    I teraz pytanie, jakich należy się (pi*oko) spodziewać temperatur:
    - u dołu, u góry, oraz (to mnie najbardziej interesuje) po środku
    - po 0h, 1h, 2h, 4h

Strona 8 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony