dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Rekuperator Wanas

    Dzień dobry

    Czy posiada ktoś z Państwa rekuperator marki Wanas? Stosunek ceny/jakości? Zastanawiam się nad modelem oznaczonym numerem 550. Dom piętrowy, powierzchnia użytkowa 230 m^2.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Dołączam się do pytania - również interesuje mnie rekuperator Wanas (model 350) - czy ktoś ma z nim (lub innymi modelami tej firmy) do czynienia? A może autor wątku może po tych 2 latach coś więcej napisać?

  3. #3

    Domyślnie

    Mam Wanasa 350 od 2,5 roku - zdecydowanie polecam.
    Filtry latem dorabiam sam, teraz mam antysmogowe i choc wg kanarka na dworze dramat w domu nic nie czuć. Musze sprawdzić z jakimś dobrym miernikiem zanieczyszczeń.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Ja też mam wanasa 350 . Nigdy nie miałem innego więc nie mam porównania . dla mnie działa tak jak powinien . Z problemów to po montażu w pierwszą zimę skraplała mi się woda na obudowie od spodu , telefon na serwis i 2 dni wymienili cały wymiennik 2 min roboty bez gadania. Problem znikł . Moim zdaniem dobry sprzęt , kontakt z serwisem też dobry ( raz wytestowany ) . Filtry oczywiście robię sam .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuje Panowie za opinie - chyba mój wybór też padnie na Wanasa 350. Czy możecie mi jeszcze powiedzieć jak działa ten "100% Bypass", faktycznie przy nagrzanej chacie latem i chłodniejszym wieczorze, jest to odczuwalne?

    A samą sprawność odzysku ciepła jak oceniacie? Duże macie zimą różnice między wywiewem, a nawiewem? Zdradzicie nieco więcej z czego dorabiacie te filtry?

    vietcong: Filtry antysmogowe masz na rekuperatorze, czy mówisz o jakichś dodatkowych filtrach na czerpni?

  6. #6

    Domyślnie

    latem rekuperator nie schłodzi pomieszczeń. nie ma się tu co czarowac. Wieje za słabo i nie ma czynnika chłodzącego. Co prawda Wanas oferuje ostatnio jakies dodatkowe urządzenia, które w połączeniu z rekuperatorem mają dawać ułudę chłodu, ale bądźmy szczerzy - bez klimatyzacji nie schłodzisz niczego.
    Ja latem właczam reku tylko nocą. zby cokolwiek przewiało kanały.

    Co do odzysku to ja jestem zadowolony - aktualnie u mni wygląda to tak:
    temp. zew - 6,7
    temp. pomieszczeń - 23,5
    temp. powietrza nawiewanego - 21,1
    temp. pow. wyrzucanego 14,5

    filtry G4 dorabiam z materiału G4 kupionego gdzies na sieci. M5 zamawiam albo w wanasie albo gdzies na sieci.
    Aktualnie mam zamontowane filtry antysmogowe F9, ale już przy F7 nie czułem w domu żadnego zapachu choć na dworze była masakra.
    Aby nieco ochronic te filtry zamontowałem między czerpnią a rekuperatorem dodatkowy filtr (G3 albo mniej), który wyłapuje robactwo itp. - mam zdjętą siateczkę w czerpni, bo często mi się zapychała kurzem i owadami.

  7. #7

    Domyślnie

    Jak wygląda u was poziom wilgoci w domu? byłem u znajomego co ma wanasa 350 i wilgotność na poziomie 20%. Nie przeszkadza mu to wcale, dawniej mieszkał w bloku i mówił, że tam było jeszcze suchsze powietrze.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał p@sik Zobacz post
    Jak wygląda u was poziom wilgoci w domu? byłem u znajomego co ma wanasa 350 i wilgotność na poziomie 20%. Nie przeszkadza mu to wcale, dawniej mieszkał w bloku i mówił, że tam było jeszcze suchsze powietrze.
    Czy uważasz, że problemy z niską wilgotnością to kwestia typu rekuperatora - w tym wypadku Wanasa? Chyba wszystkie rekuperatory bez odzysku wilogoci mogą - przy niektórych warunkach i zbyt intenstywnej wymianie - wysuszać za bardzo powietrze i sama marka urządzenia nie ma w tym względzie wielkiego znaczenia.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał gothic Zobacz post
    Czy uważasz, że problemy z niską wilgotnością to kwestia typu rekuperatora - w tym wypadku Wanasa? Chyba wszystkie rekuperatory bez odzysku wilogoci mogą - przy niektórych warunkach i zbyt intenstywnej wymianie - wysuszać za bardzo powietrze i sama marka urządzenia nie ma w tym względzie wielkiego znaczenia.
    Dokładnie , ja się bronię przed tym tak że zmniejszyłem siłę % pierwszego biegu ( który normalnie chodzi cały czas ) i wilgotność się zwiększyła - kwiatki zaczęły rosnąć
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał p@sik Zobacz post
    Jak wygląda u was poziom wilgoci w domu? byłem u znajomego co ma wanasa 350 i wilgotność na poziomie 20%. Nie przeszkadza mu to wcale, dawniej mieszkał w bloku i mówił, że tam było jeszcze suchsze powietrze.
    Każde ogrzanie powietrza zmniejsza wilgotność względną. Żeby nie przesuszać w chłody są dwa wyjścia:
    1. Nawilżać (ERV, nawilżacz, kwiaty, suszenie prania itp.)
    2. Nie wentylować i kisić się w CO2 i smrodzie.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7600180

  11. #11

    Domyślnie

    Można też wybrać centralę z wymiennikiem obrotowym.

    PS. Tak wiem - koronawirus gwarantowany, bo te 3% powietrza wraca.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam, również posiadam Wanasa od niedawna w moim nowym domu i jest ok tylko pytanie jakie macie ustawienia? w sensie czy opcja BYPASS musi być cały czas włączona? zaznaczona "ptaszkiem" ? czy teraz kiedy mamy już sezon grzewczy musi być wyłączony żeby powietrze z zewnątrz nie schładzało pomieszczeń.
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony